Kruisvereniging Schiedam TEN GELEIDE Ontgonnen terreinen Signalen uit de wijk Weekend diensten PRATEN OVER PEUTERS Uit het "Kruiswoorden- boek" voorheen: vereniging voor gezondheidszorg Schiedam, vereniging voor gezondheidszorg Kethel en omstreken, hervormde stichting voor gezondheidszorg en maatschappelijk werk te Schiedam, en gereformeerde vereniging voor ziekenzorg en maatschappelijk werk te Schiedam. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 9 - VRIJDAG21 JANUARI 1977 JL MAANDELIJKS INFORMATIEBULLETIN VAN DE KRUISVERENIGING SCHIEDAM Redaktieadres: Vlaardingseweg 18A Tel. 701936 Met ruim 11.000 leden is onze Kruisvereniging Schiedam'op 1 januari jl. ook maar meteen de grootste vereniging van Schiedam geworden. Willen wij informatie brengen over het doen en laten van deze vereniging, dan ligt het voor de hand dit te doen in het blad dat iedere Schie dammer thuis krijgt bezorgd. Vandaar onze entree in „het Nieuwe Stadsblad". Het grootste deel van deze pagina is bestemd voor informa tie naar u toe: -wat doet de Kruisvereniging voor u? -waar moet u heen voor de diensten van de Kruisvereniging? -wat zijn de nieuwe akties en plannen? Dit soort informatie is natuurlijk erg mooi en nuttig, maar het is wel eenrichtingverkeer. En kruiswerk is nu eenmaal vanouds tweerich- tingverkeer: een wisselwerking tussen het be stuur met de medewerkers en de gezamenlijke leden. Kruiswerk is ondenkbaar zonder inbreng van de leden. Nog meer dan dit misschien tot op heden in de vier afzonderlijke verenigingen het geval was, gaan wij zondermeer van uw in breng uit. Graag ruimen wij op deze bladzijde plaats in om u, onze leden, aan het woord te laten. Sug gesties, wensen, kritiek zijn bij ons welkom. Zij kunnen bijdragen tot een beter functioneren van de maatschappelijke gezondheidszorg in Schiedam. Oftewel u wordt er beter van! De Kruisverenigingen hebben altijd die noden aangepakt, die niet of nog niet door anderen werden onderkend. In ht-f het verleden: chole ra, open riolen en zuigelingensterfte. Nu: be strijding welvaartsziekten, griepbestrijding, bijzondere zorg voor minderheidsgroepen. Wanneer u denkt dat er toestanden in uw om geving zijn waar via de Kruisvereniging wat aan gedaan zou moeten worden, stel ze dan aan de orde. Hoe zijn bijvoorbeeld uw erva ringen met: -nazorg ziekenhuispatiënten; -voorzieningen voor gehandicapten; -integratie minderheidsgroepen; -bevordering hygiëne; -bevordering goede leefgewoonten. De nieuwe vereniging is opgericht om beter kruiswerk in Schiedam mogelijk te maken. Uw mening, idee, klacht, uw signaal^ is dan ook van vitaal belang voor een voorspoedige ontwikkeling van deze nieuwkomer. Onder de kop „Signalen uit de wijk" treft u in het vervolg de kritische begeleiding van het kruisgebeuren aan zoals die tot ons komt via leden, medewer kers of wie dan ook. Omdat wij maar eenmaal per maand met deze rubriek verschijnen, worden de weekenddiens ten van de Kruisvereniging Schiedam op de ge bruikelijke wijze wekelijks elders in dit blad opgenomen. Wijkindeling Kruisvereniging Even voorstellen. Dit is bijna volledig het team van zusters dat in dienst van de Kruisvereniging Schiedam voor u klaar staat. Van links naar rechts, zittend: L. Kerklaan, K. Keizer, R. Winkels, D. Meijboom-Padding en E. de Bruyn. Staand: N. Eikelboom, C. den Bliek, I. van Dalen, A. Branden burg-de Waard, B. Fuykschot, T. Voogdt-Brederveld, E. Tirion, A. van der Leur, A. van Starken- burg, H. Brussee, R. de Vette, M. Kooiker-de Waard en I. Loch. Op de foto ontbreken de zusters: Van der Ende, Gielen en Van Dalen-Kroesbergen. Het werkgebied van de vereniging is verdeeld in de volgende wijken, die worden bediend door de daarbij genoemde zusters: Wijk I, „oost", gevormd door het gebied gelegen tus sen: Rotterdamsedijk; Broersvest; Schie; Hor- vathweg en Hogenbanweg. Tot wijk oost be hoort ook het industriegebied ten noorden van rijksweg 20. Zusters: Keizer, Tirion en Van der Ende. Bureau: Celsiusstraat. Wijk II, „zuid", gevormd door het gebied gelegen tussen: Rot terdamsedijk (zuidzijde); Gerrit Verboonstraat/Oranjestraat; Nieuwe Haven; Burgemeester Knappertlaan; Penninglaan; Prins Bernhardlaan; Willem de Zwijgerlaan; Nieuwe Maas/Merwehaven. Zusters: Fuykschot, Brandenburg-De Waard, Meijboom-Padding en Brussee. Bureau: West erkade. Wijk HI, „binnenstad en west", ge vormd door het gebied tussen: Vlaardingerdijk (zuidzijde); Vellevest/Noordvest; Broersvest; Gerrit Verboonstraat/Oranjestraat; Nieuwe Haven-B.K.-laan; Penninglaan; Westfranke- landsedijk. Zusters: Van der Leur, Winkels, Van Starkenburg en Kerklaan. Bureau: Mes daglaan. Wijk IV, „Nieuwland", Zusters: De Bruyn, Voogdt-Brederveld en Den Bliek. Bu reau: Wibautplein. Wijk V, „noord", omvat de gebieden: Bijdorp; Groenoord; Woudhoek en Kethel en omstreken. Zusters: Van Dalen, Gielen, Kooiker-De Waard, Van Dalen-Kroes bergen en De Vette. Kruisgebouw: Bachplein. De Kruisvereniging Schiedam organiseert ge spreksgroepen over de opvoeding van peuters en praat-/doe groepen over creativiteit. Ouders van peuters (dus van kinderen in de leeftijd van 2-4 jaar) zullen vaak behoefte heb ben om met anderen te praten over de opvoe ding van hun kinderen. Veel ouders hebben bepaalde vragen, zoals: „Hebben andere ouders ook wel eens problemen?", „Hoe lossen zij die dan op?", „Waarom reageert mijn kind zus of zo en hebben andere kinderen van die leeftijd dat ook?", enz. Alledaagse opvoedingsvragen waar iedere ouder wel mee te maken krijgt en waar iedere ouder over mee kan praten. De deelnemers be palen zelf de onderwerpen waarover zij - on der leiding met elkaar willen praten. Meestal komen onderwerpen aan de orde, zoals, spel en speelgoed, emoties van het kind, taalontwikkeling, straffen en belonen, de peu terzaal, enz. Door met andere ouders in een gespreksgzoep te praten over de opvoeding kunnen ouders van elkaar vaak praktische suggesties krijgen. In de praat-/doe groep over creativiteit gaan de deelnemers met elkaar zoeken naar manieren waarop de peuters tot creativiteit te brengen zijn. De meeste mensen denken, als ze het over creativiteit hebben, meteen aan knutselen e.d„ maar er zijn nog veel meer mogelijkheden om creatief bezig te zijn, bijvoorbeeld met taal, muziek, poppenkastspel, enz. Wij nemen aan dat dit initiatief in onze stad door veel jonge gezinnen wordt gewaardeerd als een welkome uitbreiding van het diensten pakket van onze Kruisvereniging. Als u wilt deelnemen moet u het volgende weten: Plaatsen: Kruisgebouwen, Bachplein en West erkade. Tijd: 10 opeenvolgende avonden van 20.00- 22.00 uur, te beginnen 8 maart a.s. op het Bachplein en 15 februari a.s. op de Westerka de. Bijdrage: 25,Groepsgrootte: ongeveer 16. Gespreksleidster: mevr. Van Dijk (Bachplein), mevr. Van der Meyden (Westerkade). Aanmelding: telefoonisch tussen 9.00 en 10.00 uur, op nr. 266264 of schriftelijk Kruisgebouw Mesdaglaan 6b, onder vermelding van „Praten over peuters". Voor wie bestemd: Ieder die te maken heeft met de opvoeding en ontwikkeling van kinde ren van 24 jaar. Natuurlijk vooral ouders, dus ook vaders. Groene Kruis: bestaat niet meer in Schiedam. Wit Gele Kruis: bestaat niet meer in Schie dam. Oranje Groene Kruis: bestaat niet meer in Schiedam. Witte Kruis: bestaat allang niet meer in Schie dam. Rode Kruis: bestaat gelukkig nog steeds. Heeft echter niets te maken met Kruisvereni ging (zie hieronder). Kruisvereniging: particu liere vereniging waar vele verstandige Nederlanders, waaronder ruim 11.000 Schie dammers, lid van zijn, die werkzaam is op het gebied van de maatschappelijke gezondheids zorg. Het werk omvat o.a.: het verplegen van zieken thuis en het uitlenen van verpleginqsar- tikelen. Consultatiebureaus voor zuigelingen en kleuters. Het organiseren van gezondheids voorlichting en - opvoeding, o.a. moedercur sussen. Kruisgebouw: centrum waarin en van waaruit de wijkverpleegkundigen hun werk doen en waar veelal het uitleenmagazijn geves tigd is. Wijkverpleegkundige: verpleegkundige in het bezit van de aantekening Wijkverpleging (zie ook wijkzuster). Wijkzuster: zie wijkver pleegkundige. Kruisvereniging Schiedam: de op 1 januari 1977 ontstane vereniging voor ge zondheidszorg door fusie van 4 Schiedamse verenigingen, die op deze pagina al eerder wer den genoemd. Gezondheid: (Volgens Wereld Gezondheids Organisatie!) een toestand van li chamelijk welzijn en van geestelijk welzijn, een toestand die mede wordt bepaald door het maatschappelijk welzijn.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 9