Zuster Eugenie (Miep) van Dongen naar de West Kabaret 220 Volt in In De Teerstoof Harmonie St. Radboud goed voor eerste prijs in Bondsconcours Open Huis bij St. Maatschappelijk Werk Schiedam Toneel in De 4Molens Danny zag het bij de RET helemaal zitten HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 16 - WOENSDAG 26 JANUARI 1977 Zij is één van die zusters Dominicanessen van Voorschoten, die als Miep van Dongen, dochter van de oud-voorzitter van de Katholieke Bond van Bejaarden afdeling Schiedam, Andries van Dongen, haar intrede deed in het klooster. Wij ontmoeten haar maandagmorgen, als ze juist bij haar bijna 88-jarige moeder in „Huize Frankeland" op bezoek is. Een van de zes Van Dongen, waarvan pater Joop van Dongen al 25 jaar in Indonesië werkt en broeder Anton van Dongen al 20 jaar in de West: Aruba. Zij is in Leiden geboren, maar heeft haar jeugd in Schiedam doorgebracht. In oktober 1976 heeft zij als priorin van het klooster van de Tuinlaan in al le stilte haar 35-jarig professiefeest ge vierd. En toen die vraag, die nu beant woord wordt met een nieuwe benoe ming in de West. Nu vliegt er letterlijk en figuurlijk weer een Van Dongen uit: zuster Eu genie. De laatste drie jaar priorin van het klooster aan de Tuinlaan geweest. Op 3 februari stapt zij in het vliegtuig richting Aruba. De algemeen overste begeleidt haar en dat is voor zuster Eugenie een hele geruststelling. Want dit wordt haar eerste buitenlandse reis. In november werd haar dit verzoek gedaan. En toen heeft zij bedenktijd gevraagd. Hetgeen geaccepteerd werd, want nu zovér weggaan, als je ziet, dat de toestand van je moeder, langzaam achteruit gaat, dan ben je bang, dat je haar over drie jaar niet meer terug zal zien. Moeder is een wijze vrouw, zegt ze. Heel veel liefde heeft ze altijd om zich heen verspreid. Nu gaat ze lang zaam achteruit en dat maakt het be sluit voor zuster Eugenie zo moeilijk. Maar opgevoed om altijd klaar te staan voor een ander. Blijmoedigheid in het leven van anderen te brengen, heeft ze toch maar „ja" gezegd en wordt zij straks weer priorin. Maar nu op het eiland St. Maarten in een ge heel ander land en ver weg van deze moeder en haar familieleden. DE EENVOUD ZELVE Op 8 mei 1940 is zij in het moederhuis te Voorschoten ingetreden. In 1941 kreeg zij een taak in het grote wees huis aan de Kruiskade te Rotterdam. Dat later voor voogdijkinderen werd bestemd. Een heel goede tijd, herinnert zij zich. Ze bleef er negentien jaar en destijds leerde de priorin Hermine Gildis Vre- debregt (een Schiedamse) haar erg zelfstandig worden. Dat had deze zu ster wel nodig. Leiden werd haar volgende bestem ming. „Huize St. Maarten", weer een voogdij-internaat. Met kinderen is zij dus altijd veel in aanraking geweest en heeft zij daarbij de nodige ervaring opgedaan. Eén jaar heeft ze in Nijme gen een verzorgende taak gehad: de inkoop. Een periode in haar leven, die haar ook nu weer van pas kan komen. Heeft u weieens kampioenwedstrijden van harmoniegezelschappen in de muzie kwereld meegemaakt? De spanning is ondraagelijk en dan nog het wachten op de uitslag in een snikhete zaal! Gewoon om niet dóór te komen. Maar ik heb het allemaal op uitnodiging van het bestuur van „St. Radboud" overleefd. Tijdens de kampioenwedstrijden van de Fed. van Katholieke Muziekbonden in Ne derland in gebouw „De Nobelaer" te Etten-Leur op zaterdagavond 22 januari. Plaatselijke organisatie: Bredase Bond met medewerking van de harmonie „Constantia" te Etten-Leur. De jury bestond uit de heren J. P. Laro te Rotter dam, prof. ir. H. Badings te Heeze en J. Claessens te Tilburg. ,,St. Radboud" mag dan niet de vurig begeerde Oranje Wimpel veroverd hebben, een eerste prijs werd het wél met 154 punten voor het verplicht werk: de Bel Cantoouverture van Jef Maes en 155 'A punt voor het keuze- werk: „Eufonie" van Louis Toebosch. Een première, zoals u nog weet van een nog niet uitgegeven werk. In totaal 309 'A punten. De componist van dit werk was net als woensdagavond aan wezig in de zaal en staande werd hem weer een ovatie gebracht. Daar zit een wereld van muziek in. Want dit kon- takt laat „St. Radboud" niet los. Van tevoren werd een klein stukje ge schiedenis van elke harmonie verteld. Dus ook van „St. Radboud" uit Ket- hel, Zuid-Holland. (Ziet u wel: als je Kéthel zegt, zeg je St. Radboud. Dat o.a. in 1975 naar de superieure afde ling doorstroomde en in 1889 werd op gericht. Onstuimige vreugde bij de mannen van de harmonie „St. Caecilia" uit Schinveld (Limburgse Bond). Een jong pittig muziekgezelschap met een even eens jonge dirigent. De „St. Caecilia" was nu eenmaal béter en verwierf met 325 punten de Oranje Wimpel en een muziekinstrument, aangeboden door Schenkelaars muziekinstrumentenfa- briek te Eindhoven ter waarde van 1175, ..We repeteren elke dag, omdat er zo veel werkelozen zijn", vertelde een ui terst gelukkige Schinvelder. me. NU REPETEREN OM THUIS TE BLIJVEN Met drie grote bussen van de E.V.A.G. uit Vlaardingen was „St. Radboud" met zijn aanhang zaterdag middag om zes uur vanaf het eigen clubgebouw „De Noord" aan de Ker- kweg weggereden. Uitgewuifd door de vele, vele vrienden en natuurlijk ook „ome Henk Lansbergen". Die later de uitslag doorgebeld kreeg. Net als de moeder van de dirigent, mevrouw Hevdra. Na het concours, op weg naar Roosen daal, waar men een etentje kreeg aan geboden in „Het Gildehuis" merkte een „St. Radbouder" droog op: „Nu moeten we repeteren om thuis te blijven". Want het zijn me wel dagen geweest voor dirigent John Segers en /.ijn mensen. Een stralende John Segers overigens, die trots was op het compliment van Louis Toebosch, dat de uitvoering van zijn „Eufonie" uitstekend was ge weest. En in het eerste jaar van hun verblijf in de superieure afdeling is een eerste prijs toch wel de bekroning op hun werk. „St. Radboud" is grotendeels ver jongd. En dat houdt een beloft in voor de toekomst. De dirigent en de voor zitter zijn ook nog jong, wat wil je dan nog meer? Goed: Schinveld is natuurlijk uitge breid aan het feesten gegaan, maar dat kan „St. Radboud" toevallig ook. Alle spanningen waren ze op eenmaal kwijt. Zo gaat dat in het muziekleven. HULDIGING EN TWEE ENORME GIFTEN Er bevond zich een jubilaris in hun midden. Eén van de zeven gebroeders Van der Drift, nl. Theo. Die met zijn echtgenote voor het voetlicht trad en werd toegesproken door de voorzitter van het bestuur Federatie van Kath. Muziekbonden in Nederland, afdeling Zuid-Holland, mr. J. Th. Duynstee uit Zoeterwoude. Met de heren G. W. Warmenhoven uit Noordwijk, secreta ris en de heer W. J. van der Drift, pen ningmeester en het bondslid Mej. H. v.d. Zande, allebei uit Schiedam, hier aanwezig. Met een hartelijke gelukwens aan diri gent John Segers en zijn „St. Rad- boudmannen" werd Theo van der Drift onderscheiden met een zilveren speld voor 25 jaar verenigingstrouw. Zou dat huis nu eindelijk eens klaar komen, waar de zeven broers mee be zig zijn? De heer Duynstee zei ook nog: „Wat zou Kethel zonder Segers zijn en wat zou Segers zonder Kethel zijn?" De Oranje Wimpel zullen we niet behaald hebben, omdat de instrumenten nodig vernieuwd moeten worden, werd ge zegd. Een onbekende gever schonk spontaan een bedrag van duizend gul den. „St. Radboud" is van grote klas se, juichte super-supporter Jan Rui- grok voor de microfoon. Mijn vrouw en ik geven ook een duizendje. En mensen van Kethel: in oktober komt er weer een grandioze antiek- en rom melmarkt in het verenigingsgebouw „De Noord". Die alle andere in het verleden zal overtreffen. Bewaart u dus al uw oude spulletjes? De heer J. Wierckx uit Roosendaal. EEN VAN DE MOOISTE EILAN DEN Aan zoiets heb ik nooit gedacht, zegt ze. Ik was altijd tevreden met mijn werk. Het eiland St. Maarten schrijft mijn broer op Aruba, is één van de mooiste eilanden in de Nederlandse Antillen. Het heeft een goed klimaat en het klooster heeft er nog verschil lende taken, zoals onderwijs, de wijk verpleging en de bejaardenzorg. De jonge Antillianen gaan naar Aruba toe om daar zelfs iets op te bouwen. Maar de leiding blijft in handen van de zusters Dominicanessen. Het maakt me een beetje onzeker op mijn leeftijd nog zo'n grote stap te maken. Maar als de overste denkt, dat ik het aan kan, moet ik er vertrouwen in hebben, zegt ze en daarom ga ik. Al ben ik dan niet meer zo jong. Ik kan heel goed tegen de warmte. Broer Anton, bij wie ik de eerste week een beetje op verhaal mag komen, krijgt voor het eerst van zijn leven een familielid over! Hij zal me daar wel „bidwijs" maken. AJ zit hij straks toch nog 9000 km. bij me vandaan. Zuster Eugenie van Dongen: een heel goede reis volgende week en ik hou me aan bevolen voor een „ansichtkaartje" zo af en toe. Kabaret 220 Volt zal in het Zoldert heater in de Teerstoof optreden op vrijdag- en zaterdagavond 28 en 29 ja nuari - aanvang negen uur. Kabaret 220 Volt won in 1976 twee 2e plus een le prijs op het nationale ka- baretfestival „Camaretten" te Delft, waarbij zij door de pers: „De enige groep met iets nieuws" genoemd wer den. „Geen gespeelde maar werkelijke Kabaret 220 Volt komt voort uit de Nijmeegse studentenwereld, het speelt al geruime tijd en dankzij hun frisse aanpak hebben deze twee knaapjes zich al van menig gevestigd cabaret gedistantieerd. Volgens hen kan een voorstelling elke avond anders zijn, omdat dit aan het mens-zijn gebonden is. Daarom ook kozen zij voor een vorm die veel mogelijkheden voor im provisaties overlaat. Het „eigen" van hun optredens is dan ook de actuali teit en plaatsgebondenheid. Muziekkrant „OOR" omschreef het tweetal als „schokkend muzikaal" waarbij zij zelf het liefst eigentijds ge plaatst zouden hebben. Geen typetjes, geen gezochte woordmasturbaties, maar met frisse en niet van humor verstoken teksten, wordt een flitsend programma gebracht, waarbij veel sfeervolle muziek, die iets weg heeft van die van Randy Newman. Met Hans de Jong: piano, gitaren, zang en muziek en Benny-Boy (voer voor psychologen) aandacht, praatjes, dans, zang en teksten. Kou-synis-arro- gant, 220 Volt komt. Kaartjes 6,50 en 5,voor CJP en 65-plussers kunnen gereserveerd worden via VVV Schiedam, tel. 010- 266000 en via het theater vanaf vrij dagavond en zaterdag vanaf 13.00 uur via het theater tel. 010-269455. Vanavond om acht uur geeft de to neelgroep „Staalduinsebos" een voor stelling van „Bloemen voor Barbera" in het dienstencentrum „De 4 Molens". Toegang gratis. Aanvang acht uur. coördinator van dit muzikaal gebeu ren in de afdeling Zuid-Holland liet zich ook niet onbetuigd en gewaagde van de grote vriendschap die er tussen hem en de mensen van „St. Radboud" uit Kethel bestaat. Een gezellig orkestje zorgde voor dansmuziek en toen was iedereen op de dansvloer. Eindigend met een grote polonaise. „St. Radboud" heeft de eer van zijn eigen Kethel hoog gehouden. En dat moest tenslotte even gevierd worden. Zondagmorgen kwart over vier reden we een slapende stad Schiedam bin nen. Maar het was een onvergetelijke belevenis. Heel veel dank en goede wensen voor de toekomst, John Segers met je mannen van „St. Radboud". De prijzenkast is weer een maquette rijker! MIEKE St. Radbout in de bus, op weg naar spannende uren. Met een „Open Huis", vandaag van vier tot zes uur, gaat de Stichting Maatschappelijk Werk, Schiedam, gevestigd Broersveld 142, tel. 731033, officieel van start. De Stichting is een resultaat van de fusiebesprekingen tussen de bestaan de instellingen t.w.: de Gereformeerde Vereniging voor Ziekenzorg en Maat schappelijk Werk; de Hervormde Stichting voor Gezondheidszorg en M.W.; de Stichting Interparochieeel Sociaal Charitatief Centrum; de Vereniging „Humanitas" en de Ge meente Schiedam. De nieuwe Stichting biedt haar diens ten aan aan alle Schiedammers, die op de een of andere wijze persoonlijke moeilijkheden ondervinden, waarbij ze gebruik willen maken van de hulp van een kundige vertrouwenspersoon voor wie geheimhouding verplicht is gesteld. Momenteel zijn er vijf maatschappe lijk werkers bij de stichting in dienst betrekking. De dames G. Hensen, H. Rennen, M. van Rosmalen, M. Snoek en de heer F. van Bennekom. Verdere uitbreiding van het perso neelsbestand is afhankelijk van ophef fing van de vakaturestop door C.R.M. Elke werkdag van 9 tot 10 uur is er op Broersveld 142 iemand bereikbaar, bij wie u terecht kunt. Daarnast worden de reeds bestaande spreekuren in de wijken voortgezet: Oost: Wattstraat 74b (mevr. Hensen), dinsdag en donderdag van 9 tot 10 uur, tel. 268949. West: Mesdaglaan 6a (mevr. M. Snoek), maandag en vrijdag van 9 tot 10 uur en dinsdag van 5 tot 6 uur, tel. 263722 Groenoord: Kruisgebouw Bachplein (mevr. H. Rennen), dinsdag van 10 tot 11 uur, tel. 706177. Nieuwland: Diens tencentrum 4Molens (mevr. G. Hensen), dinsdag van 2 tot 3 uur, tel. 705500. Als je een scholieren-abonnement bij de R.E.T. hebt. waarom zou je er dan niet van profiteren, dacht de 12-jarige Danny uit de Van Hogendorpstraat en tufte er na schooltijd lustig op los. Bus in. bus uit. Zijn moeder had intussen de politie al gewaarschuwd, want waar bleef Danny? Een R.E.T.-beambte ontdekte de avonturier in bus 52 en zorgde ervoor, dat de knaap richting huis ging. Toen was het inmiddels avond geworden!

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 16