Visserijmuseum Vlaardingen: 1976 was goed bezoekersjaar DEZE WEEK IN SCHIEDAM HUBO heropent Vrouwen NVV te gast in de Rooie Haan Wasgoed van de n weggenomen HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 27 - WOENSDAG 26 JANUARI 1977 SCHAKEN De eerste formatie van de schaak vereniging „Schiedam", blijft het in de Van het totale voetbalprogramma vonden slechts enkele wedstrijden doorgang, voornamelijk zaterdag. Bij de zondagamateurs speelde alleen vierde klasser Ex celsior "20 een uitwedstrijd tegen ADO en hield hieruit een krappe 1-0 zege over. In de KNVB-zaterdag liet HBSS zich in zijn uitbeurt door het laag geklasseerde Rozenburg verrassen nu het hier met 1-3 de vlag moest strijken. Heel wat beter deed GSS het in de competitie RVB door thuis met 2-1 te winnen van Z.W. Een revanche voor de in de eerste wedstrijd geleden 0-1 nederlaag. Dat WK koploper Smitshoek op 1-1 wist te houden, mag doorgaan voor een uitstekende prestatie, welke de burger weer moed geeft voor de strijd om zelfbe houd. De betaalde jeugd van SVV kreeg met 14 klop van de reserves van de F.C. Twente. Ook de regionale jeugd van Hermes-DVS kon het als gastheer tegen Quick Boys niet bolwerken en verloor hiervan met 0-2. TAFELVOETBAL In de competitie tafelvoetbal, afdeling Rijnmond NMVB zijn enkele inhaal wedstrijden gespeeld. In de le klasse speelde P. van Gulik tegen L. Vogels en won hiervan met 94. Uitslagen 2e klasse: G. v.d. BroekD. Ling, 2-2 en C. Gerrits-G. Tombrink, 24. Voor de beker kwamen G. v.d. Broek en C. Smit tegenover elkaar te staan, het geen resulteerde in een 4-2 overwin ning voor y.d. Broek. BASKETBAL Het basketbalteam van de SIS „De Ooievaars" speelde zaterdag in Sport hal Margriet de thuiswedstrijd tegen Antilope II uit Wijk bij Duurstede. Van beide zijden een slechte wedstrijd, welke eindigde in een 29-37 nederlaag voor onze stadgenoten. Bij de rust leidden de bezoekers reeds met 20-14. TAFELTENNIS Het eerste tafeltennisteam van „De Ooievaars" leed in de bekercompetitie z'n derde nederlaag in successie en eindigde hierdoor op de laatste plaats van deze serie. Met 8-2 won gastheer Atlantic 3 en legde hiermee beslag op de beker. Voor de Schiedamse punten zorgden Ronald Oosthof, winst tegen Mol en Koos van Es, die eveneens Mol wist te verslaan. DAMKAMPIOESCHAP Reeds in de eerste ronde van het dam kampioenschap van Schiedam werden rake klappen uitgedeeld. In de hoofd klasse eindigde slechts één partij on beslist, de Bgroep kende helemaal geen remises en in de C-groep telde men ook al vijf winstpartijen. Waar mee de 38 deelnemers wel bewezen hebben zich te interesseren voor het gezegde: „De eerste klap is een daal der waard". Grootste slachtoffers hiervan waren Wim Vrijland en Piet Bastiaanse, die door L. Lyklama en Nico Knoops op een nul werden gezet. Beiden zullen vrijdag met wat wraak gevoelens aan de tweede ronde begin nen en spelen dan tegen elkaar. Leuke partij dus. De overige twee kansheb bers, Rob van Eijk en Tiny Mous, ne stelden zich eveneens in de kopgroep, terwijl Dick van Schaik een belangrij ke zege boekte op Joop van der Schalk. In de B-groep grepen Ron Heusdens en Bob Roelfsema de verwachte tweet jes, terwijl Jan van Stigt thans in groep-C de leiding nam. competitie uitstekend doen. Met acht punten uit vier gespeelde wedstrijden wordt de eerste plaats op de rang schikking bezet. Tegen Volmac/Rot- terdam 3 werd de vierde overwinning in successie geboekt met de cijfers 64. Uitslag partijen: Volmac: E. van Lieburg—Schiedam, L. Reitsema 0-1; W. WeinstedeJ. Huyzer 0-1; F. van DongenC. Vrijland 0-1; J. de VriesF. Groeneweg 1-0; G. Mar kusC. Harmanny 1-0; J. TanJ. Brand 0-1; J. Bogert—H. den Uyl re mise; A. TimmermanT. van Zessen remise; P. VerkadeL. Piek 0-1 en P. OortPEW Emor 1-0. In de afgebroken partij van Huyzer werd aangenomen dat deze zou win nen, terwijl Groeneweg gedoemd was tot overgave. HENGELSPORT De leden van de Hengelsportvereni ging waren zaterdag weer in Helle- voetsluis voor het vervolg van de com petitie. De voorn wilde het in de Mari nehaven wederom goed doen hetgeen tot mooie vangsten leidde. Dagwin naar was opnieuw John Koedoot met 9500 gram vis; 2. Frans Broertjes 9350 3. Wim Bos 9100; 4. Jan de Oude 7700; 5. Hans Koedoot 7000; 6. Jaap Roelfsema 6800; 7. Cor Bonefaas 4000; 8. Ger Visser met 2700 gram voorn. SHV SYRENA De leden van de SHV „Syrena" bleven zondag in verband met het beesten weertje dicht bij honk. Gevist werd in het water van de Korte Haven met als resultaat: 1. F. v.d. Spoel 209 cm. vis; 2. A. van Wijnen 198 cm; 3. T. van Wijnen 123 cm.; 4. J. Ligthart 98 cm.; 5. P. Barvoets 58 cm.6. F. van Wijnen met 57 cm. vis. SCHOOLVOLLEYBAL De centrale schoolsportcommissie Sportraad organiseert op maandag 21 februari een volleybaltoernooi in sporthal Margriet. Technische assis tentie hierbij wordt verleend door de S.V.V. „Passage/VCJ". Aan het toer nooi kunnen jongens- en meisjesteams deelnemen, ingedeeld in de leeftijds groepen 14/15 jaar en 16 jaar en ouder. De aanmelding dient uiterlijk 1 februari te geschieden. SPORTGRABBELTON De honkbalafdeling van de SVHV Schiedam kan binnenkort beschikken over een eigen slagkooi. Hoofduitvoer der Toon Buurman is zaterdag jl. met de hieraan verbonden werkzaamheden begonnen, uiteraard met assistentie van de nodige belanghebbenden. Jan Sportief nodigt zich alvast maar uit voor de ingebruikstelling!?), zoiets moet op de foto. Nog steeds wordt ge zocht naar jongens in de leeftijd van 14 tot 15 jaar, die opgeleid willen wor den tot honkballer. Wie belangstelling heeft kan iedere dinsdagavond van half acht tot half negen een kijkje ko men nemen bij de zaaltraining in de zaal van de Mgr. Nolenslaan, naast de CTS. De Sportvereniging Spirit organiseert vrijdagavond in haar clubgebouw een groot klaveijastoernooi met mooie prijzen. Het kost slechts één knaak, de gezelligheid krijg je erbij cadeau. De specifieke zaalvoetbalvereniging BFC publiceerde in haar maandor- gaan een lijstje van de topscoorders in de lopende competitie. Wim Boensma gaat hierop met 12 treffers aan de lei ding. De tweede plaats met elk vier doelpunten wordt gedeeld door Ger Maasdam en Eef van Rossen. In de door de Korfbalclub Succes gehouden tafeltenniscompetitie is Mary Verbeek de kampioene geworden. John Oudijk werd tweede, terwijl Rob Bedeaux en Kees Jonkman op een gedeelde derde plaats eindigden. JAN SPORTIEF Het in Vlaardingen gevestigde Visserijmuseum had een goed 1976. Dat blijkt uit de deze week verstrekte bezoekerscijfers. In totaal werd het museum door 25.273 personen bezocht, een stijging van 8,7% t.o.v. 1975. Deze stijging is opmerkelijk als daarbij de langdurige warme zomer in aanmerking wordt genomen, meestal van nadelige invloed op museumbezoek in het algemeen. Met dit cijfer scoorde het museum het beste resultaat op één na, sinds zijn oprichting in 1962. Het drukste jaar was 1973 (Vlaardingen 700 jaar) met 28.065 bezoekers. Er zijn twee factoren die het bezoekcijfer in 1976 ten goede hebben beinvloed. De costuum- tentoonstelling gedurende het tweede halfjaar en het adopteren van een contro lepost voor de AVRO-rally op 12 juni. De grootste groep van bezoekers wordt ge vormd door volwassenen, 45%. Daarna volgt de groep jeugdigen tot 14 jaar, 35%. Het groepsbezoek bedraagt 20% van het totaal. In deze verhouding trad hoegenaamd geen verschuiving op t.o.v. 1975. Wanneer het historische vaartuigen betreft kan dat een moeizaam en tij drovend literatuuronderzoek vereisen. Op dit ogenblik heeft het museum nog drie modellen in bestelling: een gaffel- visschuit (verwachte oplevering begin van dit jaar), een tweemastblazer en een visserspink. Enige nieuwe bou wopdrachten zijn in voorbereiding. Mede dankzij een aankoopsubsidie van de rijksoverheid is men in staat gesteld een serie prenten en enige 18e eeuwse documenten betreffende de zeevisserij aan te kopen. De belang rijkste aanwinst daarvan is de comple te serie van 17 gravures „Groote Vis serij" van A. van der Laan, omstreeks 1700. De costuumtentoonstelling in de bo venzaal is vanwege de publieke be langstelling in ieder geval tot het eind van deze maand geprolongeerd. De verhoogde toeloop, vooral de laatste weken is te danken aan de aandacht die de televisie in december aan deze expositie heeft besteed (NOS-rubriek Toeristische Tips van het Nat. Bureau voor Toerisme). In samenhang met deze verlenging wordt ook de Haanstra-film „En de zee was niet meer" nog gedurende de maand ja nuari als film van de maand vertoond op de woensdag-, zaterdag- en zon dagmiddag. Door het museum is medewerking ge geven aan een televisie-opname die door de NCRV in de Stadsgehoorzaal werd gemaakt ten behoeve van het programma „Vriendelijk welkom bij Barend", dat op vrijdag 21 januari a.s. 19.05 uur wordt uitgezonden. In het programma zijn o.m. twee vissers vrouwen en een nettenboetster te zien; het museum zorgde voor de benodigde costuums, materialen en gereedschap pen. Het nieuwe model van de motortreiler, gebouwd door de gebr. De Wit, Ridderkerk-Rijsoord. Uitslagen: Piet BastiaanseNico Knoops 0-2. Tom TilmanRob van Eijk 0-2. Dick van SchaikJoop van der Schalk 2-0. Wim VrijlandL. Lyklema 0-2. Tiny MousLeo Mous 2-0. Johan OninkPeter Lansbergen 1-1. Groep B: Louis VrijlandTheo Vrijland uitg. Ron HeusdensBart Quist 2-0. Bert UtensWim de Rond 2-0. Floor PauwBen Bastiaanse 2-0. Dirk ZonneveldBob Roelfsema 0-2. Jan BremanC. Habermehl afg. Groep C: J. de RondHenk Jan Habermehl 1 -1 C. NuisR. Nuis 0-2. C. den HartogC. Vrijland 0-2. C. SlagmoolenR. Zandbergen 20. Jan van Stigt-ThansJ. Bisschop 20. K. v.d. HaarP.W. Sneep 2-0. Anton RisseeuwJan Key 1-1. AUTOCROSSEN Onder bar en boos weertje vervolgde zondag de Autocrosclub Schiedam de competitie met manches verreden op een modderig en spekglad circuit. Een coureur maakte met z'n wagen een ko prol een andere kwam hiermee in een sloot terecht. Sensatie genoeg voor het talrijke publiek, om van te smullen. Winnaar bij de watergekoelde wagens werd weer de bekerhouder A. Vermeer uit Rotterdam, op de tweede plaats gevolgd door H. van Ree uit Delft. Als derde eindigde hier de Rotterdammer H. Hoonaard. Bij de luchtgekoelde wagens klasseerde G. van Leerdam uit Kwintsheul zich als eerste, gevolgd door D. v.d. Polder uit Rotterdam. Winnaar van de damesmanche werd Tony Deny, Rotterdam met op de tweede plaats mevrouw Huissen uit Oud-Beyerland. De modellencollectie van het museum werd verrijkt met twee aanwinsten van belang. Dezer dagen kwamen twee nieuwbouw-opdrachten gereed die de Stichting Visserijmuseum had ver leend in het kader van een meerjaren plan voor de modelbouw. De nieuwe aanwinsten zijn: Model, schaal 1:50, van de stalen mo- torkotter „Eendracht", Den Helder, HD47, gebouwd door de heer W. Da ne te Vlaardingen. Het echte schip was klein; nog niet eens 15 meter lang en werd in 1953 gebouwd. Het was aan vankelijk uitgerust voor de visserij met de bordentreil maar na korte tijd werd het voorzien van het z.g. bokketuig t.b.v. boomkorvisserij. In deze ge daante is het model gebouwd en verte genwoordigt als zodanig een voor ve len vertrouwd scheepstype dat in de na-oorlogse jaren zo'n belangrijk aan deel had in het Nederlandse zeevisse rijbedrijf. De moderne versie van de niotorkotter kwam als model vorig jaar gereed. Beide schepen zijn in de zelfde schaalverhouding gebouwd zo dat het opvallende grootteverschil na verloop van 20 jaar vergelijkbaar is. De heer Dane doet aan modelbouw uit liefhebberij. In het verleden heeft hij het museum al vele diensten op dit ge bied bewezen. Met dit model vol bracht hij echter zijn eerste complete werkstuk aan de hand van de oor spronkelijke bouwtekeningen. Model, schaal 1:50, van de stalen mo tortreiler „Jan Senior", Vlaardingen, VL-84, gebouwd door de gebr. De Wit, Ridderkerk-Rijsoord. De Vl-84 was één van de laatste schepen van de voormalige rederij Verboon. Het werd in 1957 gebouwd op de werf v/h gebr. Boot te Leiderdorp, en had een lengte van 35 meter. Het schip is een zijtrei- Icr, de directe voorloper van de hek- treiler. een vaartuig zoals er nog vele in bedrijf zijn, bestemd voor de verre visserij. De Vlaardingse na-oorlogse vissersvloot bestaat nog steeds voornamelijk uit dit type schepen. Een van de bouwers van dit model is mo delbouwer van beroep geweest. Het museum bezit reeds twee andere werkstukken van zijn hand. te weten het laatste hospitaalkerkschip „De Hoop" en de walvisjager AM-3. Het modelbouwprogramma van het Visserijmuseum, ontworpen door de heer J. Ploeg te Vlaardingen, voorziet in een geleidelijke completering van de modellencollectie van het museum en waar nodig verbetering van het aan wezige bezit. De uitvoering wordt op gedragen aan verschillende model bouwers op basis van de zo volledige gedocumenteerde bouwopdrachten. De daarvoor benodigde gegevens wor den meestal door het museum verza meld. Het nieuwe model van de motor-viskotter, gebouwd door W. Dane, Vlaardingen. Op donderdag 20 januari is na een ingrijpende verbouwing, waarbij de winkelruimte aanzienlijk is uitge groeid, de Hubo maak-het-zelf zaak aan de Lange Singelstraat 2-6 te Schiedam heropend. De uitbreiding van het assortiment maakte grotere verkoopruimte nood zakelijk. Daarnaast is er een voortdu rend groeiende belangstelling voor doe-het-zelf produkten. De tijd is praktisch voorbij, dat voor elk klusje de hulp van een vakman wordt inge roepen' Ook grijpt men nu sneller naar hamer en zaag, zowel voor werkzaamheden in huis als voor crea tieve doeleinden. Hubo zaken voorzien in een derge lijke behoefte, aldus de heer W. van Rutten, die de Hubo maak-het-zelf zaak exploiteert. Zaterdag 29 januari zijn de leden van de Vrouwenbond N.V.V. afdeling Schiedam te gast in het programma „De Rooie Haan" in de Vara-studio te Hilversum. Een gravure uit de serie „Groote Visserij" van A. van der Laan. Mevrouw B. uit de Oranjestraat deed aangifte van vermissing van kleding stukken aan een waslijn aan de achterzijde van haar fiat. Vermist worden vijf coltruien en een nacht hemd.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 27