DICHTERS AAN HET WOORD Wat zeggen ***uw sterren? door Cor Don EENS.. TE LAAT... FRUITCOCKTAIL... HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 35 WOENSDAG 26 JANUARI 1977 In de vijfjaren dat deze rubriek nu in „Groot Vlaardingen/De Maaskoerier" en ook wel „het Nieuwe Stadsblad" mocht verschijnen, is veel dichterlijk talent naar voren gekomen. Ideeën, meningen en voorstellen brachten verschillende aktivi- teiten op gang en heeft o.m. de Culturele Raad van Vlaardingen tot het uitgeven van twee dichtbundels doen besluiten. Vandaar, dat bij het eerste lustrum van de rubriek best eens de dank en waardering van een aantal poëzie-beoefenaars en lezers mag worden doorgegeven aan de redaktie van dit blad. Immers, het maandelijks beschikbaar stellen van plaatsruimte voor poëzie getuigt van erken ning van deze kunstvorm en bevordert in belangrijke mate de verbreiding daar van. Betekent bovendien een sympathieke aanmoediging voor bestaand- en nieuw ontdekt talent. Als nieuw (jong) talent begroeten wij ditmaal „Anneke". Gevoel van onze kerheid over de kwaliteit van de ge dichten is de reden dat haar achter naam (nog) onvermeld blijft. Anneke werkt in een groot ziekenhuis en maakt daar deel uit van het team zu sters en broeders dat zich schier onvermoeid voor het welzijn van de patiënten inzet, d.w.z., dag en nacht met liefde, geduld en gedegen vakken nis de grens van leven en dood bewa kend. Zij tekent, speelt piano en schrijft ge dichten. Wat het dichten betreft, is zij duidelijk nog zoekende naar de vorm waarin haar gedachten en gevoelens het sterkst tot uitdrukking kunnen komen. (De versvorm behoort van rechtswege tot de techniek der poëzie. aldus wijlen Simon Vestdijk in zijn boek „De glanzende kiemcel"). Anneke, een ernstig soms kinderlijk uitgelaten jonge vrouw in een wereld van menselijk lijden, droefheid, ijdele hoop...vermengt met kansen op beter schap en vreugde bij tekenen van her stel welke nopen tot emotioneel mee beleven. Dienende functies waarin de tragi-komische ervaringen niet ontbreken. Een wereld dus waar op heel bijzondere wijze het karakter ge vormd wordt. Dat ziekenhuis heeft de diepzinnige kijk van Anneke op het le ven helpen bepalen en de drang tot verwoorden versterkt. Reeds jong schreef zij het vers met de aanhef: „Het teken van de liefde is het ver trouwen "...evenals het gedicht dat be gint: „Eens heb ik de rijzende zee ge- Eens heb ik de rijzende zee gevraagd te wachten om niet zo ver te stromen over het zand. Eens heb ik de dalende zon laten betrachten om niet zover te dalen in het achterland. Maar de zee wilde van niets horen en beukte op rotsen en het rulle zand. Gelijk was de zon, die scheen bevroren en daalde dieper en dieper in het land. Toen was het nacht in het diepst van mijn hart. De zon was nog nooit zo diep gezonken. Alleen de pijn, kilheid, eenzaamheid en smart werden door de golven van de zee herklonken. En-toen je dacht, dat alles was verloren, datje alle schuld aan de zee moest betalen, toen werd opeens de zon weer herboren e;: voelde je ontroerd de warmte van de stralen. Anneke Het teken van de liefde is het vertrouwen maar zij hebben het niet begrepen. En zo was er niets om op te bouwen zodat het teken vervaagde en de liefde werd vergeten. Ze gaan verder in de eindeloze zandwoestijn op wegen die niet bestaan. Ze voelen geen smart meer en geen pijn want de liefde tussen hen was allang verloren gegaan. Ze kwamen aan bij de horizon en toen begonnen ze pas te beseffen dat het einde er al was voor dat het begon maar toen was het al te laat om hun dorst te lessen... Anneke We proberen alles, en mengen het fruit, samen met de wijn. Zo proberen we de duur te verlengen opdat het zolang mogelijk goed zal zijn. We proberen het goed te binden en lachen zuurzoet, met het idee het lekker te vinden maar het lukt ons niet zo qoed. Zo is het ook met ons leven. We proberen liefde te geven aan de mens die niet bij ons past. We proberen ze iets te leren maar ondertussen blijven we discrimineren want ze zijn en blijven altijd gast. Anneke vraagd te wachten"...Vaak ruist de zee door haar coupletten, duiken er sche pen op die naar de einder verglijden, haar dromen en verlangen meevoe rend over de zeven zeeën waar ergens ook vaders schip op koers ligt. Dik wijls rende ze met de hond op het strand langs de vloedlijn of was ze stil over de zee turend tegen een duinrand gezeten. Doch inplaats vanuit stem mingen van weemoed en romantiek zoals men zou verwachten zijn de gedichten meestal door depressies ontstaan. Anneke is tot nu de jongste in de rij voor wie wij in de afgelopen vijf jaren uw welwillende aandacht mochten vragen. Een verrassend ta lent dus! Te koop: klepcommo- de (wit). Klaas Katerstraat 10. Te koop: 2 eetbar- krukken met draaistoel 90 cm. hoog, zwart met rood, nieuw. Visserstraat 18. Naaimachines zig-zag v.a. 365,tot 1525, Dealer: Husqvarna, Lewen- stein, Elna, Anker, Vesta, TopClub, Bernina. Vlaar dingen: Naaimachinehuis Miep van Leeuwen, Korte Hoogstraat 27, tel. 342310. Schiedam: Voogd's Naai machinehuis, Hoogstraat 10, tel. 269737. Reparatie allé merken. Automobilisten opge let! Voor banden, accu's, uitlaten: WALDO BV, scherpe prijzen. Maak snel een afspraak voor snelle hulp. Tel. 263705/262430. Voor het knippen, scheren of trimmen van uw hond. Mevr. Houtman, tel. 264150, ook 's avonds bij u thuis. GRATIS SPREEK UUR. donderdagavond 7-9 uur. Informatiebar voor de doe-het-zelver. Lange Haven 10, tel. 268112. Te koop: Toyota Co rolla bwjr. '75. Inl.: tel. 260017. Snel en korrekt uw woonhuis verkopen? Vast goed Van Dorst BV, tel. 263442. Het Poedelparadijs, u weet wel v.d. trimsalon. Het adres voor uw dierenbeno digdheden o.a. pens 1.10 p. pond, kopvlees, lappen pens. Vogels in ruim 25 soorten, papegaaien, beo's, kakatoe's, Japanse nachte galen, kanaries en poppen, kanaries met Zanggarantie. Ook voor honden- en vogel boeken kunt u bij ons te recht. Nu ook het adres voor Witte Molen voeders, zuiver en schoon. Het Poedelpara dijs, Rotterdamsedijk 32, hoek van Marumstraat. Tel. 153795. Donderdagavond koopavond. Te huur: caravan-, auto- of botenstalling. Tel. 704368. tussen 9.00 en 9.30 uur 's morgens. Naaimachines zig-zag v.a. 365,tot 1525, Deaier; Husqvarna, Lewen- stein, Elna, Anker. Vesta, TopClub. Bernina. Vlaar- Jingen: Naaimachinehuis Miep van Leeuwen, Korte Hoogstraat 27, tel. 342310. Schiedam. Voogd's Naai machinehuis, Hoogstraat 10, tel. 269737. Reparatie alle merken. Mevr. Gedine Jansen, helderziende - adviseuze. Onder tel. 010-376576. Heeft u problemen met tapijt leggen, trappen bekle den enz.: tel. 264598 en u wordt vakkundig geholpen. Schoonheidsspecialiste E. v. Luyk-Nobbe, Pier- sonstr. 62. Schiedam. Alge hele gelaatsverzorging, hoogtezon, manicure. Be handeling volgens afspraak. Tel. 701452. WEEGSCHAAL (21 september20 oktober) Het kan lijken of iedereen deze week tegen de haren is ingestreken en niet. ol pruttelend, meedoet. Laten betijen en gewoon uw eigen gang gaan en uw eigen belang nastreven. Graag ol niet. moet u denken. Wie redelijk nadenkt komt toch wel later aan uw kant meedoen. Uw plan is aardig en verdient uitvoering. Desnoods komt u ook alleen een heel eind! SCHORPIOEN (21 oktober—20 november) Weer een drukke week omdat u nogal wat moet inhalen wegens een griepje en bovendien nieuwe klusjes op /iet dagen. En die zijn u wel naar de zitl en wilt u niet missen. Goed! Maar dan ook in een redelijk humeur blijven en niet u/elfen anderen opjutten en de stuipen op het lijf jagen! Rustig kan het ook en /elIs beter. U heelt een aardig succes en krijgt een paar leuke invallen die aanslaan hij derden! BOOGSCHUTTER (21 november20 december) Over het algemeen een rustige week. Kans op bezoek van oude relaties. Als u dat niet helemaal schikt moet u daar maar filosofisch onder blijven. Daarentegen is er een plc/ierige mogelijkheid: een oude wens gaat in vervulling en u kunt u lang prettig bezighouden met een onverwacht geschenk! forceer niets als u wat moe bent. U kunt beter even freewheelen, want u heeft u Hink geweerd de laatste lijd. STEENBOK (21 december20 januari) Over het algemeen een prettige week. Maar u moet zeil wel een beetje meewerken dan. I heelt neiging tot piekeren en zelfs mopperen! Dat is weinig positief en prikkelt de anderen. Temeer daar u eigenlijk geen reden ervoot heeft. Maar dat komt in de beste families voor... Kunt u er niet eens even helemaal uit of een weekend de frisse lucht ingaan? U bent een beetje afgedraaid. Let op uw post. er kan een heel leuk bericht binnenkomen. WATERMAN (21 januari—20 februari) Laat u deze week niet inmaken door een gladde prater die- goed weet dat u een idealist bent. Als er toch geld gegeven moet worden kunt u dat zeil wel doen en voor een door u uitgekozen doel! Onverwachte situaties kunnen uw plannen op losse schroeven zetten. Blijf daar kalm bij en zoek goed uit wat er precies gaande is. Iemand uit uw naaste omgeving maakt u kriebelig, maar aan wie ligt dat nu precies? Bent u zeil niet een tikje aangebrand? Zie het .-gezellig te hóuden! VISSEN (21 februari—20 maart) Ga deze week niet af op uiterlijke verschijnselen. Vooral niet als die. zo te zien. kloppen met uw eigen opvatting. Onderzoek terdege alle achtergronden voor u belangrijke besluiten neemt of grotere objecten realiseert! Het is mogelijk dat u ook moet waarnemen voor iemand die het laat afweten. Haal dus niet meer aan dan u aan kunt. De dagen vliegen om met het bestaande werk. Toch zijn er ook een paar heel genoegelijke uren te wachten met goede vrienden en een nieuwe relatie. R AM (21 maarl20 april) Deze weekwloet u er goed aan op uw woorden te passen. U loopt de kans verkeerd begrepen te worden. Enerzijds praat u te spontaan, anderzijds al te kritisch. In beide gevallen kan er verkoeling ontstaan. Deze omstandigheid is zowel gevoelsmatig als zakelijk nergens goed voor! Ga eens rustig te rade met een kalme, mild denkende figuur en probeer uw oordeel eens te herzien. Wat meer humor en fantasie zijn uw beste troeven. STIER (21 april—20 mei) /zinder het te willen loopt u kans mensen die eens goed voor u zijn geweest, over het hootd te zien. Dat komt alleen doordat u zo druk bent en met grote vaart door uw werkzaamheden heenstormt zonder links of rechts te kijken! Dal is ijverig en begrijpelijk, maar niet erg hartelijk! Zie eens even rustig om u heen en bedenk wat nu eigenlijk'in dit leven het meeste waard is! Duiten of liefde- en vriendschap? TW EELINGEN (21 mei—20 juni) Kies deze week zonder aarzelen de weg waarvan uw hart en geweten u zeggen dat het de juiste is! Laat u niet ondersteboven praten door een Ramtype wiens egoïsme bijna spreekwoordelijk is in uw eigen omgeving! Kijk uw post goed na. want er kan een belangrijk bericht komen en u heeft momenteel neiging tot verstrooidheid. Geen week voor gokjes ol nieuwe stunts. U bent druk genoeg met uw bestaande zaken en aangelegenheden! KREEFT (21 juni 20 juli) Precies! Nu heeft u éindelijk iemand ontmoet die erg goed van begrip is. Die heeft weliswaar nog niets gedaan en geen enkel ollër gebracht, maar hij (of /ij) kan zo goed luisteren! Al luisterend kun je. zonder je te vermoeien, een andermans portie inpikken! Wist li dat? (Ja eens na wat nu eigenlijk van wezenlijke, menselijke Waarde is. voor tl afgaat op het geschitter van wat klatergoud! LEEUW (21 juli 20 augustus) Geen week voor overhaaste contacten en contracten! Reken alles goed na en laat u niet inpakken door een figuur die belet praat dan werkt. U heeft tot nu toe alles zo goed voor elkaar gebracht. Houden zo! Op een bepaald punt kunt u een nieuw begin maken, u heeft het tij mee. Blijf op uw stuk slaan ten opzichte van een jongere die tegen uw principes in wil gaan. Praat het uit. maar geel niet toe! MAAGD (21 augustus20 september) Hoewel u geneigd bent om te helpen, moet u eerst nagaan wie de meeste energie en het meeste geld inbrengt! Dit is geen week om overijld toe te geven. Controleer nauwkeurig al uw gegevens en laat anderen eerst eens bewijzen wat ze echt kunnen en willen! I heeft een interessante ontmoeting en er is kans op een gesprek dat heel verhelderend werkt! Vergeet niet een oudere uit uw omgeving eens op te zoeken

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 35