PLAAT PRAAT Menu van de week General Motors op de RAI 77 Renovatie Rotterdamsedijk HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 31 - WOENSDAG 9 FEBRUARI1977 JIMMY OWENS Trompetist/FIügelhornist/Compo- nist en leraar Jimmy Owens be hoort tot de moderne schare muzi kanten die naast een zeer gedegen scholing een enorme inventiviteit etaleren. Als leerling van onder an deren Donald Byrd openbaarde hij een opvallende intelligentie en een immense interesse in alles wat met muziek te maken had. Jimmy Owens musiceerde met giganten als Ellington. Basie, Davis en Hampton. Op een onlangs versche nen elpee die zijn naam als titel kreeg probeert Jimmy Owens een brug te slaan tussen composities uit het verleden en eigen moderne producties. Zo presenteert Owens een eigen visie op Ellington's Cara van, die ons inziens minder geluk kig uitvalt. Van de sfeer die de grootmeester der big-bandjazz de stijds creëerde blijft weinig over en komt de toehoorder tot de conclu sie dat dit stuk zich voor ultra-mo derne bewerking niet leent. Dit moet eveneens worden geconsta teerd! bij het beluisteren van Secret Love, de song die door Doris Day tot wereldhit werd gezongen. Na een weergave van het thema wor den hier in een ware stroomvers nelling improvisaties afgevuurd die van de composities weinig over la ten. Veel meer aanvaardbaar is het eigen werk van Jimmy Owens. Vooral What's the Use en Do It alsmede My Life (Chris White) to nen ons een uitmuntend trompe- tist, een vaardig improvisator en een waar eigentijds stylist. Tes- amen met Chris White, Kenny Barron, Brian Brake, George Davis en Carl Lynch heeft Jimmy Owens een elpee uitgebracht die naast voornoemde bedenkingen be slist de moeite van het beluisteren waard is. HORIZON SP 712 COMMITMENT Gitarist Jim Hall is in feite een ge zelligheidsmens. Hij voelt zich het best in clubs waar een klein doch zeer aandachtig auditorium naar zijn verrichtingen luistert. Toch is deze uiterst bekwame gitarist niet de eerste de beste. Hij musiceerde met vele groten uit de jazz-wereld en begeleidde ondermeer Ella Fitz gerald en zelfs de Franse zanger Yves Montand. Geboren in Buffalo (1930) doch opgroeiend in New York City en Ohio wist hij zich met een uitzonderlijke feeling voor het instrument tot een hoogwaardig gi tarist te ontwikkelen. Hij verving de fenomenale gitarist Charlie Christian bij clarinettist Benny Goodman en allengs groeide zijn reputatie, al moet hier worden on derstreept dat Jim Hall nooit die wereldwijde erkenning heeft gekre gen die hij in feite verdient. Op de elpee „Commitments" musiceert Hall met Tommy Flanagan, Art Farmer, Ron Carter, Alan Gamley, Don Thompson, Terry Clarke, ter wijl Jim Hall's echtgenote (van be roep psychotherapeute) Jane en Joan LaBarbara vocale bijdragen leveren. Als arrangeur werd Don Sebesky aan het werk gezet. De plaat biedt ons muziek van een verfijnd niveau en zijn prachtige soli te genieten. Art Farmer (Flügelhorn) bijvoorbeeld solieert op eminente wijze in Lament for a fallen Matador; ontwikkelt zich een fraai duet tussen Flanagan (piano) en Jim Hall in My one and only Love en etaleert Jim Hall in Latins-Amerikaanse ritmiek zijn talent in de lange versie van Ber muda Bye, Bye. Voorts zijn perfec te soli te beluisteren in Indian Summer, dat door Art Farmer Lc wordt ingezet. Een plaat die de be wonderaars van puur musiceren zal bekoren. HORIZON SP 715 JAZZ BAND BALL Het besluit van de voormalige le den van the Dutch Swing College Band Joop Schrier, Wybe Buma, Wim Kolstee, Dim Kesber, Jan Morks, Martin Beenen, Eddie Hamm en Pim Hogervorst tot het oprichten van the Reunion Jazz Band is zeker geen misslag ge-1 weest. Door werkzaamheden ged wongen de D.S.C. te verlaten bleef de Dixielandjes bij deze heren toch „hoog in het vaa.'idel geschreven". Hun grootste successen werden on langs op een dubbelelpee opnieuw uitgebracht en er moet worden ge constateerd dat hier een uitstekend vakmanschap en een weldadige muzikaliteit gelukkig samengaan. In de twee en twintig composities behorend tot het bekende Dixieland-repertoire wordt de éne wervelende solo aan de andere geregen, terwijl ook in het langza mer tempo de melodieuze melodie lijn die de ware muzikant ken merkt tot ruime ontplooiing komt. Een dubbelaar vol van Dizieland-klanken waarnaar het plezierig luisteren is. ARTONE DSV 6004 Het interieur is verder voorzien van 3- punts oprolgordels en een console op de transmissietunnel. Bij de ontwikke ling van de Cavalier heeft veiligheid de hoogste prioriteit gekregen. Tot de in gebouwde veiligheidsvoorzieningen behoren ondermeer de uitstekende wegligging, het bekrachtigde en ge scheiden remsysteem met schijfrem men vóór en trommels achter en de remkrachtverdeler. Door computers uitgewerkte kreukelzönes ter bescher ming van de inzittenden werden toe gepast en de benzinetank van 50 liter inhoud werd boven de achteras ge plaatst. In het interieur zijn vanzelf sprekend geen scherpe uitstekende delen te vinden. De Cavalier GL Coupé is bovendien voorzien van een rolbeugel in het dak. De krachtbron in de Cavalier is de be proefde 1256 cc 4 cylinder motor, die 58,5 pk. levert bij 5600 tpm. Deze mo tor, die ook wordt toegepast in de Chevette en de Viva, heeft zijn be trouwbaarheid in deze modellen be wezen. Het maximum koppel van 9,4 mkg. wordt reeds bij 2600 tpm. be reikt, hetgeen aangeeft hoe soepel de ze motor is. De aandrijving loopt via een gesyn chroniseerde 4-versnellingsbak op de achterwielen. De Vauxhall Cavalier 1300, die zijn wereldprimeur tijdens de Rai perso nenauto tentoonstelling beleeft, zal in maart a.s. op de Nederlandse markt verschijnen. CHEVETTE De gehele Vauxhall Chevette-serie, die sinds de introductie in maart 1975 aanzienlijk is uitgebreid, wordt op de Rai getoond. Zo zijn de E, L, GI en GLS-uitvoe- ringen van de 2-, 3- en 4-deurs Chevet- tes te zien, alsmede de laatste loot aan de Chevette-stam. De Estate L, een ruime combinatiewagen. Alle Chevette-modellen zijn voorzien van de bekende 1256 cc 4 cylinder mo tor, die 58,5 DIN pk. levert. De Chevette-serie wordt gekenmerkt door de complete uitrusting, waarvan rem- bekrachtiging, schijfremmen vóór, remkrachtverdeler, verstelbare rug leuningen, oprolgordels, mistachter- licht, tapijt op de vloer en electriche ruitesproeiers met wissercontact, ver meldenswaard zijn. VIVA De Vauxhall Viva-serie heeft voor het 1977 modeljaar een nieuwe type-inde ling gekregen. De Viva 1300 Super, le verbaar in 2- en 4-deurs, is het goed koopste model en is herkenbaar aan de mat-zwarte raamlijsten. Daarop volgt de Viva 1300 De Luxe, in 2-deurs of combinatiewagen uitvoering, die een uitgebreidere standaard uitrusting heeft. Het topmodel van deze serie is de Viva 1300 GLS. Dit 4-deurs model, werd onlangs op de Londense autotentoon stelling geintroduceerd. Opel is vertegenwoordigd met 32 mo dellen, waaronder verscheidene nieu we uitvoeringen zoals de Manta Berli- netta E en de Kadett City „Black Magie". De GT 2, een experimentele sportcoupé met zijn stroomlijnvorm en vele snufjes, is een van de hoogtepun ten op de Opel stand. Vauxhall brengt een wereldprimeur: de Cavalier 1300, die in maart op de markt zal komen. Verder toont Vaux hall een aantal modellen uit haar Che vette, Viva en VX-serie. -De Amerikaanse Chevrolet, Pontiac, Buick, Oldsmobile en Cadillac, die een stijgende belangstelling ondervin den, zijn met 11 modellen vertegen woordigd, ondermeer met de grote modellen van deze merken die allen ongeveer 30 cm. korter en 300 kg. lichter werden. VAUXHALL CAVALIER Het belangrijkste nieuws van General Motors wordt gebracht door Vauxhall, de Britse dochteronderneming van het concern, met de introductie van de Vauxhall Cavalier, die in 5 uitvoe ringen geleverd zal worden. Deze zijn: de Cavalier L 2- en 4-deurs, de Cava lier GL 4-deurs en de Cavalier GL Coupé. In Nederland vult de Cavalier-serie de opening in het Vauxhall-programma tussen de Viva en XV-series op. De Cavalier heeft het kenmerkend Vauxhall-front, dat ook de Chevette siert. Deze voorsteven met rechthoeki ge koplampen heeft een zeer goede stroomlijn, waardoor het benzinever bruik gunstig beïnvloed wordt. De aërodynamische vorm van het front is het resultaat van uitgebreide windtunneltests. De 4,45 m. lange car rosserie (Coupé 4,50 m.) heeft een lage gordel-lijn waardoor het mogelijk werd een groot glas oppervlak toe te passen, hetgeen in een goed zicht ron dom resulteerde. De voor- en achterbumpers zijn voor zien van rubber beschermingsstrips. De GL-modellen hebben deze strips ook op de flanken. De wijd-openslaande portieren zijn voorzien van verzonken deurhandles en veiligheidssloten, die voorkomen dat de portieren bij een botsing op enspringen. De Cavalier sedan-modellen zijn voor zien van 165 SR x 13 radiaalbanden, terwijl op de GL Coupé 185/70 SR x 13 banden en 4-spaaks sportwielen ge monteerd zijn. Onafhankelijk voor wielophanging met schroefveren ron dom en een goed gelokaliseerde starre achteras zorgen samen met de dicht bij de wielen gemonteerde schokdem pers en stabilisatoren voor en achter voor de uitstekende wegligging en de exacte besturing. De aërodynamisch gevormde buitenspiegels beperken het vuil worden van de voorste zijruiten tot een minimum. Ondanks de compacte buitenmaten van de Cavalier is er in het interieur, zowel voor als achter, volop ruimte voor de inzittenden. De rugleuningen van de voorstoelen zijn traploos verstelbaar. De aantrekke lijke stoffen bekleding velours voor de GL-uitvoeringen op de goed ge vormde zittingen levert een bijdrage aan het luxueuze karakter van het in terieur, evenals het dikke tapijt op de vloer, dat tevens het lage geluidsni veau bevordert Dit alles tezamen zorgt ervoor dat lan ge afstanden moeiteloos en comforta bel afgelegd kunnen worden. Het instrumentenpaneel is overzichte lijk voor de bestuurder aangebracht en voorzien van reflexvrij glas, terwijl de bedieningsorganen onder direct hand bereik zijn gemonteerd. Zo is onder meer de bediening van richtingaanwij zers, ruitewissers, electrische ruite sproeiers, grootlicht en lichtsignaal in één handle ondergebracht. Een quartz-klok is standaard in de GL. Het verwarmings- en ventilatiesysteem is zeer eenvoudig te bedienen. De ver stelbare uitstroomopeningen aan de zijkanten van het dashboard zorgen General Motors presenteert op stand no. 216 van de Rai een selectie uit haar zeer uitgebreide personenwagenpro gramma. ervoor, dat de voorste zijruiten niet beslaan. Achterruitverwarming be hoort op alle Cavalier-modellen tot de standaard uitrusting. Er is nu nog volop witlof. Omdat de aanvoer eerder zal afnemen dan toe nemen en ze dus niet goedkoper wordt, is het aan te raden deze groente nog eens op het menu te zetten. Ze kan op verschillende manieren worden verwerkt. Rauw bv. in slaatjes of ge kookt in schoteltjes met bijvoorbeeld een kaassausje en bedekt met een luchtige aardappelpuree. Zondag: grapefruit met sherry, Brus sels lof met eieren en kaassaus, aar dappelpuree, yoghurtpudding met slagroom. Maandag: kip-kerrieragoüt met rijst en sla, gepofte appelen met sour cream en gembersaus. Dinsdag: gehakt, kool, aardappelen, karnemelksepap met stroop. Woensdag: stoofschotel spruitjes met kaas en aardappelen, peertjes met vanillevla. Donderdag: tomatensoep, gegrati neerde prei, runderlapje, gebakken aardappelen. Vrijdag: gebakken schol, slaatje van witlof, appel, mandarijntjes, aardap pelen, kwark met rozijnen. Zaterdag: stamppot rauwe andijvie met uitgebakken spekjes, fruit. Brussels lof met hardgekookte eieren 1 kg. witlof, zout, 4 eieren, 40 gr. boter, 40 gr. bloem, 4 dl. melk, peper, 100 gr. geraspte oude kaas. Puree: 1 kg. aar dappelen, melk, zout, 30 gr. boter, nootmuskaat. Ontdoe de witlof van het hart, was ze en kook deze met zout in 20 minuten gaar. Laat ze goed uitlekken en leg de stronkjes onderin een beboterde vuur vaste schotel. Kook de eieren hard en pel ze. Hak ze fijn en strooi ze over de witlof. Smelt de boter, voeg droog de bloem toe en scheutje voor scheutje de melk. Steeds goed roeren, tot een mooie gladde saus verkregen is. Maak deze op smaak met zout, peper en 75 gr. geraspte kaas. Schenk de saus over de witlof. Kook intussen de aardappelen gaar en maak hiervan met de melk, zout, boter en nootmuskaat een smakelijke luch tige puree. Dek de witlof af met deze puree. Strooi de rest van de geraspte kaas erover en geef de schotel bovenin een op 200 gr. Celsius voorverwarmde oven in 30 minuten een goudbruin korstje. Brussels lof salade 500 gr. witlof, 1 appel, sap van Vi ci troen, blikje mandarijntjes, 1 bekertje sour cream, zout, peper, aromazout, suiker. Maak de witlof schoon. Offtdoe ze van het hart en snijd de stronkjes in heel smalle reepjes. Snipper de appel en bedruppel deze met citroensap. Laat de mandarijntjes uitlekken en meng witlof, appel en mandarijntjes dooreen. Maak van sour cream, zout, peper, aromazout en suiker een dres sing en meng saus en ingrediënten tot slot luchtig dooreen. Gepofte appelen met sour cream-saus 2 goudrenetten, citroen, 25 gr. boter, 20 gr. suiker, 2 eetlepels rumrozijnen, 1 theelepel kaneel. Voorde saus: 1 bekertje sour cream, 2 eetlepels bruine basterdsuiker, 2 eetle pels gembersiroop, 8 gemberbolletjes, amandelen. Schil de appelen, boor het klokhuis eruit en halveer de appelen. Leg de helften met de bolle kant naar boven en besprenkel ze met iets citroensap. Meng boter, suiker, rumrozijnen en kaneel dooreen en vul met dit mengsel de holten. Plaats de schotel 20 minuten in een op 175 graden Celsius voorverwarmde oven. Roer de sour cream glad met de suiker, het gembernat en de fijngesne den gember. Serveer deze saus koud bij de warme appelen en geef er geroosterde, ge schaafde amandelen bij. Vauxhall Cavalier GL-Coupé. Nauwelijks was de laatste verhuiswagen voor de laatste keer vertrokken om een van de laatste gezinnen van de benedendijkse panden naar elders over te bren gen of de slopers begonnen reeds met de afbraak van het dubbelpandje. De ge meente heeft kennelijk haast om met de bouw van een nieuw complex woningen op dijkniveau te laten beginnen. Als het gat eenmaal is opgevuld zal het aanzicht van de Rotterdamsedijk heel wat beter worden dan het jaren lang is geweest. Het kerkje met kosterwoning blijven bewaard als een stukje nostalgie uit het verre verleden.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 31