I I GROENTEN EN FRUIT ALLERLEI VOORDE MAAND FEBRUARI Mevr. M. E. Kooyman heeft duizend plastic tasjes PIANO'S 0UTMAN 1 Foto's na bestellen MERKWAARDIGE HOBBY IN VLAARDINGEN Sociëteit Q.T. cUitde HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 6 - VRIJDAG 11 FEBRUARI 1977 Oude brokkelkaas uit het jaar 1974 van ƒ11, voor 8,per kilo. Goudse Kaascentrale, Mgr. Nolens- laan 460. Gevraagd: kinderver zorgster zoekt kamer met gebruik van keuken, toilet en douche in Schiedam, niet te hoge huur. Tel. 268775. Alleenstaande weduwe zoekt alleenstaande vriendin 50-60 jaar, liefst telefoon, om eenzaamheid samen te delen. Br. ond. nr. 137 bur. v.d. blad. Aangeboden door part.: jonge Duitse doggen, reuen, geel plus gestroomd, ingeënt met goede stam boom. Na 19.00 uur: tel. 263019. Te koop: kleutertafel met 2 stoeltjes, modern, prijs n.o.t.k. Zandee, tel. 262669. Te huur: caravan-, auto- of botenstalling. Tel. 704368, tussen 9.00 en 9.30 uur 's morgens. Wees nu de zomer vooruit bij: v. Mill Zonwe ringen, St. Liduinastraat 25B, tel. 703323, Schiedam. Uw specialist in markiezen. Een schone autoslope rij? Ja!!! In de Elzensteeg 2, zijstraat Korte Haven. Tel. 261550. Ook zaterdag geo pend. Heeft u problemen met tapijt leggen, trappen bekle den enz.: bel 264598 en u wordt vakkundig geholpen. Oude brokkelkaas uit het jaar 1974 van ƒ11, voor 8,per kilo. Goudse Kaascentrale, Mgr. Nolens- laan 460. MUZIEK - STEMMEN - REPAREREN VERHUREN - INRUILEN SINGEL 116 SCHIEDAM TELEFOON 268871 Een foto gezien in dit blad die u best zou willen hebben? Voor 7,50 kan die foto de uwe worden. Tenminste: als het gaat om plaatwerk van onze eigen foto- redaktie, wat in 9 van tien geval len opgaat. Voor het nabestellen van die foto's op formaat 18\24 knipt u de bewuste foto uit dit blad. noteert naam en datum van het blad waarin de foto ver scheen en zendt uw bestelling (uiteraard voorzien van uw eigen naam en adres) naar de FOTO DIENST RANDSTAD EDITIES Koornmarkt 34 te Delft. Telefonische verzoeken voor na bestellingen kunnen niet in behandeling worden genomen, terwijl de op deze manier ver kregen foto's niet voor puhlika- tie mogen worden gebruikt. Na ontvangst van de foto (en uw kranteknipsel) kunt u het ver schuldigde bedrag, 7,50 per af druk dus, gireren op nr. 2395347 t.n.v Randstad Fotodienst Delft. In de Sociëteit Q-T., Nieuwstraat 12, is vanavond een progressieve folk- avond waarvan de toegang gratis is. Als muzikale attractie treden de zangers Martin Carter en Graham Jones op, die een toernee door ons land maken op in hun muzikale kollage van verschillende stijlen. Ze beginnen hun optreden om ongeveer kwart over tien. De sociëteit is vanaf negen uur geopend. RECEPTEN Rode koolstamppot 1 kg. rode kool, zout, 1 kg. geschilde aardappelen, 1 fijngesnipperde ui, 3 kruidnagelen, stukje laurierblad, 2 appelen, azijn, boter. Maak de kool schoon en schaaf, snip per of rasp hem in fijne stukjes. Zet de kool op met water en wat zout. Voeg er de geschilde, gewassen en zo nodig in stukken gesneden aardappelen aan toe, evenals de gesnipperde ui en de kruiden. Kook het gerecht in 25 minu ten gaar. Laat de in partjes gesneden of geraspte appelen de laatste 10 mi nuten meekoken. Verwijder de kruid- Veel groente, die in februari te krijgen is, is nog echte winterkost. U zult ech ter merken, dat er ook groenten te koop ziin, waarmee u slaatjes kunt maken. Belangrijke groenten in februari zijn: Rode kool Deze groente is in ruime mate aanwe zig en de prijs is redelijk. Het ziet er niet naar uit, dat de prijs de komende tijd zal stijgen, al is dit wel afhankelijk van eventuele vorst. Samen met appel Goudreinette is hier heel geschikt voor kan dit een smakelijke groente zijn. Kropsla De prijs van deze groente is vorige maand wat opgelopen en hoger dan verleden jaar om deze tijd. U moet echter niet vergeten, dat sla op zijn tijd erg gezond is. U wordt er niet dik van en de groente zit vol met vitaminen en mineralen. Waspeen Hiervan is een toenemend aanbod te verwachten. De prijs is echter nogal aan de hoge kant en het ziet er niet naar uit, dat hier in de komende we ken veel verandering in komt. Behalve gekookt kunt u deze wortelen ook rauw eten al of niet met een andere groente. U kunt de wortels raspen en vermengen met wat azijn. Een andere mogelijkheid is ze rauw in een slaatje te gebruiken. Op deze manier blijven de vitaminen beter bewaard en u heeft minder nodig. Spruiten Deze koolsoort is nog steeds vrij prij zig, maar wel in voldoende mate te krijgen. Er zit een kleine kans in, dat de prijs iets zal dalen, maar ook bij deze groente is dit afhankelijk van het weer. U doet er goed aan de spruitjes niet te lang te koken (20 k 25 minuten is voldoende), want dat is beter voor het behoud van vitamine C. Laten we even naar de overige groen ten kijken. Daar zijn om te beginnen de bewaar- kolen groene- en gele kool, die erg lek ker zijn zo, of met combinatie met rijst. Het aanbod hiervan zal afnemen en de prijzen zullen redelijk zijn. Boerenkool is een aflopende zaak en de prijzen hiervan zijn hoog. Witte kool is er in ruimere mate dan gele en groene kool. Kool kunt u dus gerust geregeld op tafel brengen. Witlof is nog steeds zeer prijzig en het aanbod is vergeleken met het afgelo pen jaar klein. Als tegenwicht tegen de hoge prijs kunt u wat minder nemen en er een slaatje van maken. Verder is er nog prei en knolselderij. Beide groenten zijn vrij duur en de verwach ting is, dat hierin weinig verandering zal komen. Radijsjes zijn tegen redelijke prijzen te krijgen. Het aanbod van bietjes, ook wel kroten genoemd, is door de droog te van het afgelopen jaar wat kleiner, maar er is nog ruim voldoende. De prijs is wel aan de hoge kant, evenals die van uien, waarvan het aanbod krap is (eveneens een gevolg van de droogte). Tenslotte nog één ding: vergeet u deze maand de champignons niet. Ze zijn er in voldoende mate. nagelen en het laurierblad, stamp de massa vlug dooreen, breng verder op smaak met een scheutje azijn en roer er een klontje boter door. Geef bij deze stamppot gebakken bloedworst of roer er uitgebakken blokjes rookspek doorheen. Wortelen speciaal 1 kg. wortelen, klontje boter, 3 eetle pels fijngehakte peterselie, sap van halve citroen, 2 dl. bouillon of 2 dl. water met bouillonblokje. Schil grove winterwortelen en snijd ze in plakjes. Kleinere worteltjes worden geschrapt en zo nodig gehalveerd. Of koop geschrapte worteltjes kant en klaar. Was de wortelen en laat ze uit lekken. Smelt een flink klontje boter en laat de wortelen met de fijngehakte peterselie licht bakken onder af en toe omschudden. Voeg vervolgens het sap van een.halve citroen er bij, alsmede 2 dl. bouillon of water met een bouillon blokje. Laat het gerecht in ongeveer 20 minuten gaar worden. Spruiten k LTndienne 1 kg. spruiten, zout, 25 gr. boter, 25 gr. bloem, 2 Vi dl. melk met kookvocht of bouillon, stukje fijngesnipperde ui, 1 theelepel kerrie. Maak de spruitjes, indien nodig, schoon door de buitenste blaadjes te verwijderen. Snijd een stukje van de stronk af. Was de groente. Zet ze op met een klontje boter en iets zout en laat ze onder af en toe omschudden in ongeveer 20 minuten gaar worden. Maak ondertussen een kerriesaus van boter, bloem, melk of bouillon, stukje fijngesnipperde ui en kerrie. Vermeng de gaargesmoorde spruitjes met deze saus en verwarm ze nog even. Dien de- - ze spruitjes in een rijstrand op. Bietensla met witlof 250 gr. gekookte bieten, peper, zout, 3 eetlepels azijn of citroensap, Vi theele pel suiker, Vi theelepel mosterd, ges nipperd uitje of prei, 1 eetlepel fijnge hakte peterselie en/of 1 theelepel fijn gehakte selderij, mayonaise of slasaus, 250 gr. witlof, 1 zure appel. Maak een slasaus van peper, zout, azijn of citroensap en voeg hieraan naar verkiezing iets suiker, wat mos terd, wat gesnipperde ui of prei en ge hakte peterselie en/of selderij aan toe. In plaats van deze saus kan ook mayo naise of een gekochte slasaus gebruikt worden. Stroop de gekookte bietjes, snijd ze in kleine blokjes of rasp ze met de grove rasp. Maak het witlof schoon, was ze en snijd ze fijn. Schil de appel, verdeel die in blokjes of rasp hem in grove stukjes. Vermeng de groenten en de appel na het fijnsnij- den dadelijk met de slasaus. Appelkwark met rozijnen 250 gr. kwark, Vi kg. appelen, suiker, 1 citroen, 100 gr. rozijnen, melk. De rozijnen wassen en weken. De ap pelen schillen en raspen. Direct met citroensap bedruppelen om bruinver- kleuring te voorkomen. De kwark met wat melk opkloppen, de rozijnen, ci troensap en suiker naar smaak toevoe gen. In een schaal laag om laag ge raspte appelen en kwark aanbrengen en het gerechtje met wat achtergehou den rozijnen garneren. Nu stappen we over op het fruit. Op het ogenblik zijn er Golden Deli cious, Cox's Orange Pippin, Jonathan en Goudreinette te krijgen. Vooral de goud-gele Golden Delicious is in ruime mate voorradig en beslist niet duur. Ook Jonathan is redelijk in prijs, Cox's Orange Pippin en Goudreinette zijn prijzig. Aan peren hebben we helemaal geen gebrek en de prijzen zijn zeer laag. Doyenné du Cornice is er in zeer ruime mate en de hoeveelheid Conférence kan men ook niet over het hoofd zien. Verder is er wat Légipont. Ieder mens heeft zo zM eigen hobby. Vandaar dat er ook verschillende ruilbeur zen zijn, waar men met al zijn of haar aanwinsten terecht kan. Heeft u weieens van het verzamelen van plastic tasjes gehoord? Neen? Dan neem ik n even mee naar het gezellige bovenhuis van mevrouw M. E. Kooyman in de Valerlusstraat 6, die ai acht jaar (ja u leest het goed) plastic tasjes spaart. (haar man is onlangs overleden) en de- Een beetje overrompeld door de komst van onze fotograaf laat ze ons haar voorraadje zien. Maar liefst een dui zend exemplaren. Keurig opgevouwen in kartonnen dozen en die nu maar naast haar op de grond worden neer- gespreid. Zelf zit ze er een beetje ver loren tussenin, 't Zijn er dan ook wel een paar. Toch echt niet alle duizend. SPECIAAL NAAR ENGELAND Ze heeft alles over voor haar speciale hobby, deze huisvrouw. Moeder van drie dochters en zes zoons. Waarvan er twee nog thuis zijn. Hoe is ze er eigenlijk op gekomen om deze plastic tasjes te gaan verzamelen? Het antwoord daarop moet ze eigen lijk schuldig blijven. Op de markt in Rotterdam zag ze acht jaar geleden een heel bijzonder exemplaar. En toen wist ze het ineens heel zeker: die ga ik sparenl Iedereen van het gehele gezin en de kennissenkring werd erin betrokken ze plastic tasjesrage leverde de dolste belevenissen op. Waarover het gezin uren zou kunnen vertellen. Kort geleden heeft mevrouw Kooyman een bezoek gebracht aan haar broer in Engeland. Niet om daar koopjes te ha len. Maar wel op ontdekkingsreis te gaan naar plastic tasjes, die daar over al te koop hangen. Ze is er helemaal weg van. Daar heb je pas mooie exem plaren, lacht ze gul. Doch ook in Spanje. Ik heb praktisch geen dubbe le. Zou ze echt uit moeten zoeken. Maar als er nu eens iemand is, die ze ook spaart? Zou ze er dan niet mee willen ruilen? Daar heeft ze eigenlijk nog niet over nagedacht. Maar het is het overwegen wel waard. Ze vermoedt dat ze hier in deze omtrek de enige is. Iedereen helpt er aan mee. Dat is juist zo leuk. De familieband is hecht en sterk. Want elk jaar gaan ze met elkaar op vakantie. Ook de 14 kleinkinderen gaan dan mee. En iedereen maar kij ken of er ergens leuke plastic tasjes vallen te ontdekken. Mevrouw Kooyman spaart ook bal pennen. Maar dan wel met inscripties. Die met „Randstadedities" heeft ze nog niet, dus mijn pen ben ik kwijt. Ook suikerzakjes en klontjes hebben haar aandacht. Iedereen dus maar aan deze huisvrouw in de Valeriusstraat 6 te Vlaardingen denken. Wilt u hier meer over weten, belt u haar dan eens op: telefoonnummer 344614. M.W. Mevrouw M. E. Kooyman uit de Valerisstraat 6 te Vlaardingen te midden van haar enorme voorraad fleurige en kleurige plastic tasjes.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 6