KOPEN EN BETALEN BESCHERMING TEGEN MISBRUIK BETAALPASSEN E.D.: IDENTIFICATIE VIA DIREKT KLAAR FOTOGRAFE Waterdicht systeem is ons te duur Het varken gaat met de mode mee PTT: ELEKTRONISCH GELDVERKEER DE VOORDELEN Betreurenswaardig maar onvermijde lijk zijn we dagelijks in de weer om ons inkomen uit te geven. Nu en dan gaat dat met grote bedragen voor de belangrijke inkopen. Vaker tasten we in de beurs voor de noodzakelijke dingen van alle dag. Er is dus een levendig geldverkeer. De Rijksmunt en de bankbiljettenpersen hebben er volop werk aan om geld aan te maken in het tempo waarin het soms raadselachtige bestemming (sparen?) uit de roulatie verdwijnt of daaruit wordt weggenomen wegens slijtage of beschadiging. Elke maand produceert de Rijksmunt 9 miljoen kwartjes, 12 miljoen dubbeltjes, 4 miljoen stuivers en 1 miljoen centen. Via de PTT wordt deze geldstroom in de roulatie gebracht. Ondanks de geldstroom is er een tendens om betaling in gemunt geld of bankbiljetten, ook voor afrekening van minder grote bedragen, te vervangen door een betaalmiddel in de vorm van een bankcheque of een girobetaalkaart. Daarnaast zijn er in de U.S.A. zo'n 65 miljoen en in Europa circa 16 miljoen kredit kaarten in gebruik bij mensen die betaling van goederen of diensten garanderen door het zetten van hun handtekening op een rekening. De vervanging van kontante betalin g in klinkende munt door het tekenen van een schuldbewijs of het afgeven van een cheque is zeker niet nieuw. We gaan dit echter de laatste jaren, ook voor kleinere bedragen, op steeds grotere schaal doen. Nu veruit de meeste mensen hun loon of uitke ringen niet meer uitgeteld in een zakje maar periodiek op de bank of giro overgemaakt, is het ook wel logisch er niet meer mee op zak te lopen of thuis onder het linnengoed te verstoppen. Voorzover praktisch en mogelijk is, is het veiliger het geld ook weer via bank of giro uit te geven. Banken en giro hebben dit ook gestimuleerd. Iedereen die een rekening van enige omvang heeft kan ook de beschikking krijgen over cheques of betaalkaar ten. Om dan te kunnen aantonen dat men gerechtigd is tot het afgeven van een betaalpas: een fraai geplastificeerd kaartje waarop onze naam, rekening nummer en handtekening vermeld staan. Schrijven we een cheque of betaalkaart uit, dan moet ook die getekend worden. De ontvanger kan zich overtuigen van ons recht tot het afsluiten van een transaktie door het vergelijken van de handtekening en de nummers op de betaalpas en de afgegeven cheque of girobetaalkaart. Belangrijk in dit systeem is, dat de betaling van het bedrag dat op de cheque of girokaart is ingevuld, door de bank of giro wordt gegarandeerd tot een bepaald minium. Dit is nu 300,— voor de Eurocheque en 100,voor de z.g. groene betaal cheque en girobetaalcheque. Deze garantie geldt formeel slechts wan neer de ontvanger de nodige zorg in acht heeft genomen by het incasse ren. INDENTIFICATIE De zwakheid van dit steeds meer populair wordende betalingssysteem schuilt in de gebrekkige indentifica- tiemogelijkheid die de betaalpas biedt. In feite berust de identificatie op een handtekening. Ongetwijfeld een nuttige indentificatiemogelijkheid in handen van grafologen, maar dat zijn nu juist niet de mensen die in de regel dit soort betaalmiddelen in ontvangst nemen. Bovendien, wie zet er steeds volkomen identieke handte keningen? Paspoorten en rijbewijzen zonder foto zouden als waardeloze identificatie middelen worden beschouwd. Verzil vering van girobetaalkaarten in het buitenland kan dan ook alleen maar na legitimatie met paspoort of toeristenkaart en betaalpas. Nu is altijd een paspoort meedragen ook niet aan te bevelen. Zo'n boekje is rijkseigendom en vadertje staat neemt het u ernstig kwalijk wanneer u zijn bezittingen kwijtraakt. Waarschijnlijk is het mede hierdoor dat het het rijbewijs nogal in trek is voor de wat minder officiële identificatie. We mogen er tegenwoordig zelfs een kleurenfoto op hebben wat de waarde voor identificatie zeker nog verhoogt. Mensen die vinden er in zwart-wit maar weinig flatteus op te staan, zullen dan ook met wat minder schroom hun rijbewijs laten zien. Geld stinkt niet. Het is een aloude wijsheid, die uitdrukt dat aan geld niet te zien is of het een nette of minder fatsoenlijke wijze verkregen is. Jammer genoeg geldt dat ook voor cheques en betaalkaarten. Gevoels matig lijkt de kombinatie van betaalpas met cheque of betaalkaart voor de meeste mensen een andere waarde te hebben dan geld. Natuur lijk zijn er lieden die met grote geldbedragen rondlopen. Het zijn er echter relatief weinig. Tallozen lopen echter wel rond met cheques of betaalkaarten met een gezamenlijke waarde van vele honderden zo niet duizenden guldens. In een maat schappij met toenemende criminali teit eigenlijk erg gewaagd. Vertrouwen op de mogelijkheid van het blokkeren van de rekening in geval van vermissing is weinig realistisch. Hoe immers moet een willekeurige leverancier ergens in Nederland weten dat uw rekening gebokkeerd is? GESCHEIDEN Raakt men de betaalpas kwijt samen met cheques of betaalkaarten dan is Een woordvoerder van de PTT heeft reeds laten weten dat de Postgiro binnenkort over zal gaan tot het uitreiken van nieuwe be- taalpassen aan alle rekeninghou ders. Er is gekozen voor een uniform model, belangrijk kleiner van for maat dan het tot nu toe gangbare. De nieuwe pas, in overleg met de andere Europese postadministra ties ontworpen, kan dan bijv. ge makkelijk in een portemonnee worden opgeborgen. Waarmee al voor een deel wordt tegemoet geko men aan het bezwaar dat men be taalkaarten en betaalpas bij elkaar opbergt, in een portefeuille bij voorbeeld. In zo'n geval ligt bij ver lies ras fraude op de loer. Van PTT-zijde stelt men, dat aan het voorzien van de betaalpasjes met een foto van de houder-eige naar wel eerder is gedacht. Een be zwaar acht men oun. dat een foto (i.e. de gefotografeerde) snel ver oudert. Wat de noodzaak met zich zou brengen de betaalpasjes regel matig te vernieuwen. En dat acht de PTT een kostbare zaak. De banken zien ook op tegen de extra kosten die het waterdicht maken van het huidige betaal passysteem zou vergen en stelt dat zulks niet opweegt tegen de naar verhouding toch gering genoemde risico's van fraude, in verhouding dan met de omzet ervan. de kans niet denkbeeldig dat u evenveelgeld verliest als waarvoor de bank of giro garantie voor betaling geeft. De minste voorzorg js dan ook wel de betaalpas en betaalmiddelen van elkaar gescheiden te houden. Heeft u de betaalpas nog en bent u cheques of betaalkaarten kwijt dan is er bij misbruik tenminste nog een diskussie met bank en goro mogelijk omtrent vergoeding van geleden schade. Mist u ook uw betaalpas en die van eventuele gemachtigen dan is meestal de geleden schade voor uw eigen rekening. Al te veel mensen hebben dit tot hun verdriet moeten ervaren. Vooral in de U.S.A. is ruime ervaring opgedaan met het gebruik van kredit-kaarten uitsluitend berustend op identificatie door middel van een handtekening. Aan het einde van de zestiger jaren bleek van op deze wijze tot stand gekomen omzet 2% frauduleus. Bestedingen op ontvreem de kredit-kaarten liepen soms op tot meer dan 100.000 dollars. De georganiseerde misdaad betaalde 100 tot 500 dollars voor een kredit-kaart. De door banken, leveranciers en gebruikers van de kaart geleden schade nam zulke afmetingen aan, dat het systeem impopulair dreigde te worden. De banken zijn toen overgegaan op een kredit-kaart met een visuele identificatie mogelijkheid bij de handtekening. Houders van kredit-kaarten konden een kaart krijgen, voorzien van een foto in kleur van de rechtmatige gebrui- ketfster). VISUEEL Deze visuel identificatiemogelijkheid geeft bq misbruik zoveel risiko's voor de fraudeur, dat het fraudepercenta ge nu is teruggelopen tot 0,15%. De omzet via kredit-kaarten bedroeg in de U.S.A. in het eerste halfjaar van 1975 een totaal van ruim 9 miljard dollars. De met onze moderne fototechnolog'e s'mpel ei: goedkoop te vervaardigen kredit-kaart of be taalpas met een pasfoto in kleur, heeft dus wel bewezen de juiste remedie tegen fraude te zijn. Ook in ons land komt fraude voor. Gelukkig nog niet op Amerikaanse schaal, maar het misbruik is toch al sterk toegenomen nu op de blauwe girobetaalkaart op elk postkantoor een bedrag van 100,kan worden opgenomen. Er is niet meer nodig dan de girobetaalpas met de identiek genum merde betaalkaart waarop een hand tekening gezet is die bij benadering lijkt op die van de betaalpas. Ook banken bieden de mogelijkheid tot het opnemen van geld, maar blijk baar worden die door misbruikers als gevaarlijker beschouwd dan onze postkantoren. Om ervan verzekerd te zijn dat iedereen zijn eigen betaalpas zelf in handen krijgt, is persoonlijke in ontvangstneming na legitimatie op bank of postkantoor een noodzaak, de banken deden dit al. De giro gaat De Polaroid betaalpas met mag netische strip en kleurenfoto in gebruik bij een automatische kassa. Een nieuwe mogelijkheid voor bescherming tegen misbruik van betaalpassen, credit-kaarten e.d. dat dit jaar doen met de nieuwe girobetaalpas, die kleiner is dan de vorige, maar helaas evenmin voorziet in visuele identificatie. Idereen zal dus voor het verkrijgen van een betaalpas naar het postkan toor of de bank moeten. Het zou uitvoerbaar zijn daarbij dan een pasfoto te laten meebrengen en die ter plaatse, na identificatie, op de reeds van naam en rekeningnummer voorziene pas aan te brengen. Teil opzichte van de u gehanteerde bank- en girobetaalpas zonder visuele identificatiemogelijkheid zou dit de gebruiker al een betere beveiliging tegen misbruik geven. Het is echter in de U.S.A. met de kredit-kaarten gebleken dat ook dit systeem niet waterdicht is. Vervalsing of wijziging van een kredit-kaart of betaalpas met opgeplakte of aange hechte pasfoto is te eenvoudig. Daarbij is er ook nog gemakkelijker te knoeien met zwart-wit foto's dan met kleurenfoto's. Van de wat ouderen onder ons dankten velen tijdens de oorlogsjaren hun vrijheid en sommigen zelfs hun leven aan de mogelijkheden die de persoonbewij- zen boden om te vervalsen en te wijzigen. Die waren dan ook nog voorzien van een vingerafdruk. Mis schien zal een betaalkaart met opgebrachte zwart-wit foto een ama teur-misbruiker afschrikken, de pro fessionele misdaad zal er niet van onder de indruk komen. FOTO Aanzienlijk grotere bescherming te gen misbruik kan worden geboden door het identificatiesysteem zoals dat door Polaroid op basis van direkt-klaar fotografie is ontwikkeld, zo wordt door de voorstanders van dit systeem gesteld. Daarby vormt een in het postkantoor of bank, na identifikatie ter plaatse gemaakte kleurenfoto een deel van het oppervlak van de betaalpas zelf. De handtekening kan naast of door de foto komen, al naar bank of giro voorschrijft. Na het maken van de foto wordt de betaalpas met foto en handtekening en voorzien van naam, rekeningnummer e.d., opgenomen in een transparant folie-omhulsel, dat over het gehele oppervlak aan de pas vasthecht. Knoeien aan de betaalpas is onvermijdelijk direkt zichtbaar. Iedereen die deze betaalpas gebruikt zonder het uiterlijk van de legitieme gebruiker te hebben, loopt een ggroot risico als misbruiker ontmaskerd te worden. De spektakulaire daling van het fraudepercentage in Amerika toont de preventief beveiligde werking tegen misbruik voldoende aan. Zowel voor de gebruikers als voor de banken en giri (en de verzekerings maatschappijen) zou een dergelijke betaalpas voordelen opleveren, die ruimschoots opwegen tegen de ge ringe kosten van elke pas. Het zou de ontvangers van cheques en betaal kaarten verlossen van de moeizame en bij grote drukte vrijwel ondoen lijke taak van vergelijking van cijferreeksen en handtekeningen. Eén blik op betaalpas en aanbieder is voldoende voor de identificatie. Ten opzichte van de los naar de bank of giro mee te nemen foto wordt een gang naar de fotograaf bespaard. Hier staat tegenover de waarschijnlij ke noodzaak van een tocht naar één van de grotere kantoren van een bank of een wat groter postkantoor. De voor de vervaardiging van deze betaalpassen benodigde Polaroid ap paratuur zal waarschijnlijk om prak tische en financiële redenen in bepaalde centra moeten worden opgesteld. Bij wat samenwerking tussen banken en giro lijkt echter voor de kleinere plaatsen streeksgewijs de inzet van mobiele apparatuur ook zeer wel uitvoerbaar. Door de betaalpas een geldigheids duur van enige jaren te geven, bestaat ook redelijke zekerheid dat de foto gelijkend zal zijn. Een andere haarkleur lijkt daarbij ternauwernood bezwaarlijk. Wie zijn uiterlijk dras tisch wil wijzigen door baard, snor of dergelijke en blijkt niet goed meer te identificeren te zijn, zal zich een gang naar bank of postkantoor moeten getroosten voor een nieuwe pas. Verandering is onmogelijk. De volgende generatie betaalpassen zal niet alleen moeten kunnen voldoen aan de mogelijkheid van visuele identificatie maar zal zeer waarschijnlijk ook moeten gaan dienen voor elektronisch geldverkeer. De Polaroidpas kan daarvoor worden ingericht. Onder het folie is dan een metaalstrip aanwezig, waarop een magnetische code is aangebracht. Voor het oog is deze code onleesbaar. Daarvoor ingerichte apparatuur kan echter de code lezen en elektronisch de signalen overbrengen die betrek king hebben op naam, nummer van rekening, aanbieder van de pas e.z. De gegevens gaan langs telefoonlijnen naar centrale computers van bank of giro, waar het saldo onmiddellijk kan worden gewijzigd bij kasopnamen of stortingen. Wanneer de zo gebruikte betaalkaarten niet tevens voorzien zijn van een zo goed mogelijk systeem voor visuele identificatie ligt fraude wel voor de hand. Diefstal en fraude worden aangemoe digd door omvoldoende maatregelen er tegen te treffen. We zijn allemaal wettelijk verplicht zo min mogelijk gelegenheid tot diefstal of fraude te bieden. Onze tegenwoordige bank en giro-be taalkaarten voldoen niet aan deze plicht De technologie anno 1977 geeft tegen redelijke en alleszins verantwoorde kosten de beschikking over goede mogeiykheden tot be scherming vsfn het bank- of girote goed van individuen en onderne mingen. Het is dus meer tyd dat onze banken en de postgiro hun rekening houders voorzien van betaalpassen, die hun gebruikers zoveel als menseiyk en technisch mogelijk is, beschermen tegen misbruik. Dat onze oosterburen altijd erg „gründich" zijn, is bekend. Zo-verba zen wij ons er ook niet over, dat het de Duitsers zijn, die er een speciale „Bundesdeutsche Fleischolympiade" op na houden. Bij deze gelegenheid worden alle vleessoorten op elke maar denkbare manier gekeurd en krijgen het predikaat ,,goed" of „minder goed". Zo heeft in 1976 het varken een gou den medaille in de wacht gesleept en wel voornamelijk om het (nauwelijks te geloven) feit dat het Duitse varken met succes aan de slanke lijn is gaan doen. Maar niet alleen het Duitse varken is slanker geworden, ook wij Nederlanders hebben in de afgelopen jaren niet stilgezeten en onze varkens op dieet gezet. Het Nederlandse var ken is dan ook veel minder vet gewor den en de fokkers zijn er in geslaagd varkens te fokken die 25% meer spier- vlees en 30% minder spek met zich mee ronddragen. Merkwaardig is ook het feit dat deze slanke varkens vier ribben meer heb ben dan voorheen, dus in totaal zes tien in plaats van twaalf. Dit om de toegenomen lengte van de rug te kun nen dragen. Een nieuw Nederlands varken dus, met meer vlees dan vroe ger. dat een goede leverancier is van een malse karbonade en ander vlees.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 27