125,- MAK WIJKPARKJE AAN VLAARDINGERDIJK KRIJGT NAAM "ONS GENOEGEN" OF 7 KORTE BOSJE Kruispunt Rotterdamsedijk is weer eens half werk 2-delig Torpedo Zeehengel Brok Schiedamse historie wordt levend AFWEZIG AFWEZIG H. C. v.d. Nat AFWEZIG Poppentheater "Bloeps" in "De Teerstoof" Museumconcert Redaktie NU BOWLINGCENTRUM SCHIEDAM J. Salentijn, tandarts Visites opgeven aan de Boodschappendienst Tel. 20.66.11 HENGELSPORT-AQUARIA 4 mtr. zeemolen D.A.M. 90 200 mtr. 35/00 Norm. 177,- Leuk visje BARBUS TITEYA norm. 6,- 4 stuks NU HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 3 - WOENSDAG 16 FEBRUARI 1977 dollond von roon «hifdom hoo9»troot 73 telefoon 36 76 65 tot donderdag 24 februari Voor spoedgevallen: Tel. 26.73.85. P. SPREY, ARTS tot 21 februari Waarneming: J. C. S. v.d. Hoek, Singel 151; G. W. Ormel, Schoolstraat 5; P. Valk, Bk-laan 154. De waarnemende artsen hebben geen afspraak-spreekuren. Fysiotherapeut PARKWEG 71 van 16 februari tot 7 maart. Rijnmond Redaktie Randstad-Edities, Westhavenkade 14, Vlaardingen, tel. 010-34.40.22 Rijnmond redakteur Ruud van Houwelingen (Groot Vlaardingen/ Maaskoerier en Het Nieuwe Stadsblad I Privé: 010-26.57.64 Mieke Woerdenbagch-Sens, Redaktrice Vlaardingen Privé: 010-70.62.21 Vaste medewerkers en correspondenten: W. J. de Bruin (Schiedam en Vlaardingen) C. v. d. Lely (Maassluis) S. P. van Zuylen (Maasland) Algemeen hoofdredakteur Randstad-Edities: Piet J. Hovingh Telefoon 015-12.43.31* Ook de commissie die belast is met het geven van straatnamen in Schiedam is ingeschakeld en die is van mening dat het parkje de naam ,,'t Korte Bosje" of „Ons Genoegen" moet krijgen. Vooral de laatste naam zal bij vele Schiedam mers herinneringen oproepen, omdat op een deel van de plaats van het wijk- parkje vroeger de laan Ons Genoegen was gesitueerd, waar bv. de Schiedam- se voetbalvereniging DRZ haar speel veld had. Vroeger was daar een tuin die de naam Ons Genoegen droeg ge situeerd, de naam moet omstreeks of in het midden van de 19e eeuw zijn ontstaan. Een andere naam die als suggestie voor het wijkparkje is gegeven is die van „Bokkenburg" was in het verre verleden een buitenplaats die-gelegen was op de grond waar nu de R.K. be graafplaats aan de Vlaardingerdijk ligt. De naam heeft dus betrekking op een stuk grond, dat westelijk van het nieu we wijkpark ligt. Nagenoeg onder het tracé van de Nieuwe Damlaan, zich uitstrekkend in de breedte tot aan de (oude) Damlaan en in de lengte tot aan de Honnerlage Gretelaan, lag sedert het begin van de 17e eeuw (op grond eenmaal toebehorende aan het Schie- damse St. Ursulaklooster) een com plex tuinen, waar de gezeten Schie damse burgerij zich placht te verpo zen. De helft van dit complex, voor het grootste gedeelte liggend onder de Nieuwe Damlaan, de serviceflat Stric- klede en de Vier Molens, werd ingeno men door wat in de verkoopakte uit 1777 wordt omschreven als „een buij- ten Plaats, bestaande in een Heeren- huijsinge, Stal, Koetshuijs, Tuijn- manswooninge, beneffend de tuijnen van Rutger van Bol'Es uit 1770 zijn het complex tuinen en deze buiten plaats nauwkeurig getekend. Een met bomen omzoomde laan, de voorlaan genaamd, gaf vanaf de Vlaardinger dijk toegang tot het herenhuis. Links en rechts van deze oprijlaan lagen moestuinen. De buitenplaats droeg de naam van ,,'t Korte Bosje". De oudst bekende vermelding van deze naam is uit 1710, de jongste uit 1821. Na bijna tweehonderd jaar in het bezit van het Schiedamse (en Delftse) patriciërsge slacht Van der Dussen te zijn geweest, werd de buitenplaats in genoemd jaar 1777 aangekocht door de Schiedamse brander Johannes Spieringshoek, evenwel zonder de beide moestuinen gelegen aan weerszijden van de ge noemde oprijlaan. In 1805 ging de ei gendom over naar de Schiedamse koopman, tevens burgemeester Jan Loopuijt. In 1876 verkochten de erfgenamen van Jan Loopuijt het bezit aan de Schie damse Officieren Vereniging. Deze herschiep de dan verwaarloosde tuin (van de oorspronkelijke tuin was niets meer over, het herenhuis moet reeds in het midden van de 19e eeuw zijn afge broken) in een wandelpark, zette er een groot gebouw neer voor het hou den van feestavonden, concerten e.d., richtte een kegelbaan in, plaatste een muziektent en stelde het geheel open voor het publiek. Vanaf dat jaar staat Schiedam Capelle a/d IJssel 'T IS WEER BIJ: Schiedam - Broersvest 19 Telefoon 26.28.51-26.85.08 Capelle a. d. IJssel - Koperwiek 99 Telefoon 50.35.83 de voormalige buitenplaats bekend als de Officierentuin. In 1917 tenslotte zijn tuin en toebehoren overgegaan in stadseigendom. De verdere lotgevallen zijn voor ons niet meer ter zake doen de en kunnen dus worden weggelaten. Van de beide in 1777 van de oorspron kelijke buitenplaats gescheiden tui nen, gelegen aan weerszijden van de oprijlaan, is alleen interessant de moe stuin gelegen ten zuiden van genoem de oprijlaan. In 1792 is dit stuk grond in tweeën gesplitst. Beide kavels zijn door de eigenaren in tuinen met een tuinhuis herschapen. De opeenvolgen de eigenaren zijn in dit verband niet ter zake doende, wel het feit, dat beide tuinen in 1879 en volgende jaren wor den volgebouwd met woningen en dan worden aangeduid als „de voormalige tuin Ons Genoegen". De oude oprij- of voorlaan heet dan1 de Laan Ons Ge noegen, een naamgeving die duidelijk is ontleend aan de tuinen, gelegen aan de zuidzijde van de laan. Overigens niet alleen Hit wijkparkje moet een naam krijgen. Er zijn binnen de Schiedamse gemeentegrenzen nog drie zgn. wijkparken die een naam moeten krijgen. Het eerste wordt begrensd door de Vlaardingerdijk, de Burg. Van Haa- renlaan en de Schaepmansingel; het tweede door de bebouwing van Bij- Tel. 268462 Nieuwe Haven 235 Hoek St. Liduinastraat Boven B.M.W.-garage Kalfsbeek. dorp, Rijksweg 20 en de spoorbaan naar Hoek van Holland; het derde door de Schiedamseweg, het Duiven- pad en de voormalige Poldervaart. Bo vendien is nog een park in voorberei ding direct ten noorden van de oude dorpskerk in Kethel. Het poppentheater „Bloeps" geeft za terdagmiddag a.s. in het Zoldertheater „In de Teerstoof' een voorstelling met als programma „Tante Elise is mooi jarig". Een leuk verhaal voor kinderen van zes tot tachtig jaar, rijk aan fanta sie, waarin de hoofdpersoon spannen de avonturen beleeft. De voorstelling begint om half drie. Toegangskaarten 2,50. Reservering is mogelijk bij de VVV, tel. 26600 en vrijdagavond en zaterdagmiddag vanaf één via het theater, tel. 269455. De Vereniging Vrienden van het Ste delijk Museum van Schiedam arran geert vrijdagavond a.s. in de aula van het museum een concert te geven door het „Arion" consort. Medewerkenden zijn: Karin Bijl, dwarsfluit: Kees Alers, dwarsfluit; Ton v.d. Kieft, ho bo; Tom Sieuwert, klarinet; Joop Don ders, hoorn en Johan Wamelink, fa got. Uitgevoerd worden werken van Elgar, Danzi, Ilbert en Frank. Het concert vangt aan om kwart over acht. Toegangsprijs leden 3,niet- leden 5,Houders van een CJP en 65-plussers 3, Het kiuispunt gezien vanuit de richting Schiedam. Een wijkpark dat ligt tussen de Nieuwe Damlaan en de Vlaardingerdijk in Schiedam moet een naam krijgen. Dat is de mening van het gemeentebestuur van Schiedam, die hierover advies vraagt aan de raadscommissie Ruimtelijke Ordening, de commissie die zich bezighoudt met zaken aangaande stadsontw ikkeling, gemeentewerken enz. van fietsers en bromfietsers voor dat rechtsafslaande verkeer een pijl zou worden gegeven, heeft zich opnieuw in de „deskundigheid" van betreffende stadskantoor-ambtenaar vergist; rechtdoor en rechtsaf starten gelijktij dig. Gevolg, dat met deze uiterst gevaar lijke situatie, vooral onbekende chauf feurs rechtsaf slaan en het verkeer op het rijwielpad gehinderd wordt, het geen reeds aanrijdingen (zoals j.l. maandag) tot gevolg heeft gehad. Vermoedelijk zal een tweede dode no dig zijn, om in deze halfwerk-verbete ring verandering te krijgen... Het vreemde is, dat komend uit de richting Schiedam, het verkeer niet de Mathenessestraat in mag rijden, mo gelijk vanwege de gedachte, dat dit ge varen oplevert voor ook hier ge lijk optrekkende fietsers en bromfiet sers. Waarom ook hier geen pijltje, vragen deelnemers aan het verkeer zich af. Zij worden nu gedwongen ver der te rijden richting Rotterdam, mo gen dan wel de Gustoweg in, maar kruisen dan op dat punt het minstens zo gevaarlijk rijwielpad! Bovendien is vanaf de Mathenesse straat nu een dubbele verkeersstrook toegestaan, waardoor in- of uit hun auto stappende personen langs de parkeerstrook, bij onvoldoende oplet ten van de weg worden geveegd. Verder is voor verkeer uit de richting Rotterdam het linksaf slaan de Mat henessestraat in, blijvend verboden, zodat men gedwongen wordt eerst de drukte op de Koemarkt te verhogen door er een rondje te rijden. Geen wonder dat vreemdelingen van dat soort Schiedams verkeer niets snap pen, maar ook, dat menigeen het er op waagt toch linksaf te slaan, hetgeen nieuwe gevaren oproept. De meest simpele en minst kostbare verkeersverbetering is, zo snel moge lijk het nieuw aangelegde plantsoentje op de verkeersweg te verwijderen. Of zullen er tóch eerst méér ongelukken en slachtoffers moeten komen? Het verkeer uit de Nieuw Mathenessestraat alleen bi richting Rotterdamsedijk. Het inrijden is niet toegestaan. Het heeft enkele jaren geleden helaas een jeugdig dodelijk slachtoffer moeten kosten, voordat als verbetering het gevaarlijke en drukke kruispunt Rotterdam sedijk, Nieuw Mathenessestraat, Boerhaavenlaan, verkeerslichten werden aan gebracht. van dien. Geen wonder is het dat auto bestuurders die rechtsaf, dus richting Boerhaavenlaan, zich in de voor rood licht wachtende file zitten te verbijten en proberen tot een behoorlijke dub bele opstelling te komen en over de randen van het hinder-plantsoentje, waar lekker een paar paaltjes zijn ge plaatst. Op die manier wordt de file uit Rot terdam onnodig verlengd omdat in het verleden reeds ter hoogte van het pompstation het rechtsafslaande ver keer zich als zodanig kon opstellen. Wie had verwacht dat ter beveiliging Dat zou een totale verkeersverbetering kunnen betekenen ware het niet, dat op Schiedamse wijze, tegen veel geld, weer half werk is gemaakt. De „verkeersdeskundige" ten stadhui- ze, schijnt op het idee te zijn gekomen, dat zo noodzakelijk een belemmerd en gevaarlijk plantsoentje moest worden aangebracht op enkele tientallen me ters van genoemd kruispunt komend uit Rotterdam. Gevolg is dat het tweebaansverkeer uit Rotterdam, autobestuurders, plotse ling gedwongen worden zich in een en kele file te dringen met alle gevaren

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 3