Vitrage kleedt de kamer aan r* Bouwfonds lanceert idee dat geen extra geld kost "BEWONERS BESLISSEN OVER DE VOORZIENINGEN IN HUN WIJK" Oude banden en het milieu IT Moeten toeristische wegen slecht worden onderhouden minimiinnminimiiiiiiiihhiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"iniihiiiiiiiimi Wy, Nederlanders, schynen het pret tig te vinden 's avonds de gordQnen open te houden. Wij hebben wel vitra ge en overgordynen voor de ramen hangen, maar dan toch meer als deco ratie. Want een kamer zonder gordy- nen ziet er byzonder kaal uit en het <iykt alsof we midden in de schoon maak zitten. Na de oproep van minis ter Lubbers tydens de oliecrisis zyn we weliswaar de gordijnen weer gaan ge bruiken, maar toch zyn velen dat leed alweer vergeren. Jammer, want gordy- nen houden de warmte binnen en de kou bulten, zyn bovendien geluid dempend en filteren het soms felle daglicht. GEEN VALLETJES Onderzoeken hebben uitgewèzen dat de meeste mensen vitrage tot op de vensterbank prefereren. De van vroe ger bekende valletjes worden nauwe lijks meer gezien, terwijl het sluiergor dijn alleen in bepaalde streken van ons land veel wordt verkocht. De meest gebruikte vitrage voor de huiskamer is de witte of gebroken witte vitrage zon der een bepaald werkje of kantje. In de keuken en slaapkamer geeft men de voorkeur aan meer bewerkte vitra ge. Ook voile wordt veel in de slaapka mer toegepast. De zogenaamde afge paste vitrage, die in de winkel netjes in een plastic zakje aan een standaard hing, wordt niet meer gemaakt. De vi trage, die de bedoeling had altijd te passen, bleek in de praktijk bijna nooit te passen. KLEUR Bij de aankleding van het huis ge bruikten we steeds meer kleur. Als lo gisch gevolg had dit, dat ook de vitra ge in veschillende kleuren werd ge maakt. Grof gebreide open vitrage en openweaves werden steeds populair der. Vooral de openweaves worden nu echter bijna uitsluitend nog in tinten beige tot brum gebracht, aangepast bij het vele berbertapijt dat wordt gelegd. Hier en daar worden nog wel fel ge kleurde fitrages toegepast, maar toch blijkt dit niet altijd een even groot suc ces. Een groot voordeel van openweaves is wel dat zij als kamerhoog gordijn kun nen worden qebruikt. Zij worden dan ook als de voorloper van het kamerho- ge overgordijn gezien. Bovendien wordt soms bij openweaves het ge bruik van overgordijnen overbodig. Leuke effecten kunnen worden bereikt als een goed doorzichtige openweave wordt gecombineerd met een alumi nium jaloezie en sluitgordijnen in af wijkende kleur. Laten we het jaloezie neer en sluiten we de openweaves dan schijnt de kleur van het jaloezie door de transparante gordijnen. ZELF MAKEN Vitrages en openweaves, die op grote breedtes worden gemaakt en dat is bij vitrage tot drie meter, zijn gemakke lijk zelf te maken. Kiest men een vi trage zonder werkje, dan kan de breedte voor de hoogte worden ge bruikt. Laten we een voorbeeld geven: Men kiest een vitrage, die als breedte de hoogte van het raam heeft plus vijf tien centimeter voor de zomen. Als aantal meters koopt men dan twee maal de breedte van het raam. Die dubbele breedte is voor de plooien. U hoeft alleen maar het gordijn door midden te knippen, de zoom aan te brengen en het plooiband en de gor dijnen zijn klaar om opgehangen te worden. Vitrage met loodband hoeft van onde ren niet gezoomd te worden en hangt door het gewicht van het lood mooi strak. Maakt u zelf vitragegordijnen, vergeet dan niet om bij synthetische weefsels band en garen te gebruiken dat eveneens synthetisch is. Hebt u bij uitzondering vitrage ge maakt van katoen, dan eveneens ka toenen band en garen gebruiken. En dan flinke krimpzomen toepassen, want katoenen vitrage kan flink krim pen ook als op het kaartje staat 100% krimpvrij. Hebben de gordijnen een werkje, dan wordt het aanzienlijk moeilijker om de gordijnen zelf te maken. Behalve na tuurlijk voor ervaren naaisters. U moet dan maar denken: verknippen is duurder dan laten maken. WASSEN Tenslotte iets over het wassen van de vitrage. Echt niet zo'n klus als het lijkt. Eerst zet men de gordijnen in handwarm water waaraan wat zout is toegevoegd. Na een uurtje worden ze dan vervolgens in een handwarm sop gewassen, waarna ze het best in een ruim bad luchtig kunnen worden ge spoeld. Na het spoelen laat u de gor dijnen over de lijn uitlekken en u kunt ze daarna in natte toestand ophangen. Luchtig opvouwen en even centrifuge ren gaat ook. Mochten er toch was- vouwen zijn ontstaan, die niet willen wegtrekken dan voorzichtig strijken en daarbij een droge doek als warm- teoverbrenger gebruiken. Is het was water aanzienlijk warmer dan „handwarm" dan kan de finish ver dwijnen en gaat de vitrage sterk vuil aantrekken. Denk er aan dat raam- brede gordijnen wel erg mooi zijn, maar nogal onhandig om te wassen. Vaak worden om die reden gordijnen met geringere breedte samengevoegd zonder de banen aan elkaar te naaien. GEKLEED Het kan handig zijn als we het inkij ken kunnen voorkomen door de vitra ge te sluiten. In dat geval kunt u veel plezier hebben van vitrage opgehan gen aan rails met glijders of runners (wieltjes). Hebt u de vitrage afwisse lend open en dicht, kies dan rails met ingebouwd trekwerk. U trekt aan het koordje en de vitrage gaat open of dicht. Doet u dit met de hand dan wordt de vitrage spoedig smoezelig. Helaas vormen de gordynen vaak een sluitpost op de begroting, wanneer we ons hols gaan inrichten. Hét aantal meters, dat nodig is om de ramen te bekleden schrikt vaak af. Maar zoals gezegd, met vitrage en overgordijnen kleedt men het huis aan. Het vormt de grondslag van een gezellig en gekleed huis. Bedrukte voile, kamerhoog, 300 cm., uit de kollektie van Wyers Amsterdam. Noem oude banden en men denkt aan afval. Maar wat men afdankt, kan soms weer gebruikt worden. De banden recycling experts van de Goodyear Tire Rubber Company in de Verenigde Staten houden zich al jaren bezig met het beproeven en toe passen van methoden om het oude banden probleem aan te pakken. Jaarlijks komen er in de V.S. 165 mil» joen op de schroothopen terecht. Goodyear's recycling aktiviteiten om vatten het construeren en aanbrengen van bandenriffen op de zeebodem (ter bevordering van de visstand), golfbre kers, drijvende „matten" van oude banden voor kust- en oeverbescher ming en schok absorberende barrières op snelwegen. Dit zijn slechts enkele van de meer dan 100 toepassingsmogelijkheden voor oude banden. Verder werkt Goodyear mee aan de constructie van installaties voor het herwinnen van olie, staal en roetzwart uit oude banden. Deze vrijgemaakte grondstoffen kunnen dan weer ge bruikt worden voor de produktie van nieuwe banden. De eerder genoemde golfbrekers kun nen volgens velen een belangrijke rol spelen bij de bescherming van kustge- deelten die gevaar lopen om door het water afgeschuurd te worden. De thans in gebruik zijnde golfbrekers geconstrueerd uit oude banden ver minderen de kracht van 1 tot 1,5 me ter hoge golven met ongeveer 80%. De konstruktiekosten bedragen slechts een tiende van die van conventionele golfbrekers. Drijvende bandenmatten met kabels aan de bodem bevestigd,'zouden het antwoord kunnen zijn op afkalvende oevers van meren en rivieren. Zo'n bandenmat heeft bijvoorbeeld in Roger's City, Michigan, het behoud betekend van een strand in de omge ving waarvan een waterzuiveringsin stallatie beschermd moest worden te gen de frequent opstekende stormen rond het Huron meer. Een toepassing die reeds over de gehe le wereld ingang heeft gevonden is het op de zeebodem neerlaten van gebun delde oude banden, al of niet ver zwaard met beton. Deze kunstmatige riffen raken na enige tijd begroeid met allerlei organismen die vissen tot voedsel dienen en waardoor de vis stand ter plaatse wordt verbeterd. Een dergelijk projekt werd uitgevoerd voor de kust van Florida bij Fort Lau derdale. Hiervoor werden 1,5 miljoen banden gebruikt Jaarlijks komen hier 1 miljoen stuks bij die door de autori teiten in de gehele staat worden verza- meld. Ook ziet Goodyear toekomst in het ge bruik van oude banden als veiligheids buffers bij gevaarlijke punten op snel wegen. Er zijn proeven genomen met wagens die men met een snelheid van bijna 100 km. per uur op zo'n speciaal geconstrueerde bandenbarrière liet in rijden waarbij de opgelopen schade gering was. „Elke keer als we een nieuwe toepas sing voor oude banden ontdekken, be tekent dat weer een bijdrage tot een schoner milieu", zegt de direkteur van Goodyear's research afdeling, Richard D. Candle. „Bovendien sparen we op zo'n manier onze natuurlijke hulp bronnen. Vooral dit laatste is belangr ijk. Wij moeten proberen het verbruik van onze bodemschatten over een zo lang mogelijke periode uit te smeren. Intussen moeten er technologische ontwikkelingen plaatsvinden die het in de toekomst mogelijk maken de be hoefte aan natuurlijke grondstoffen aan te vullen". „Laat bewoners meebeslissen over de aankleding van hun eigen woonomge ving. Nu krijgt in nieuwe wijken alles vooraf een vorm en een funktie. Daar mee beslissen de bestuurders over za ken die voor anderen belangrijke con sequenties hebben. Wij vinden dat dat nodeloos gebeurt voor wat althans een deel van de woonomgeving betreft. Door niet alle ruimte vooraf een be stemming te geven, door wat on-affe situaties achter te laten, geef je de mensen de kans er zelf iets van te ma ken. Dan krijgen ze ook wat ze graag willen hebben. Dat hoeft niet eens ex tra geld te kosten". Het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten lanceert in zijn jongste nummer van zijn tijdschrift Bouwfor.ds-IN- DRUK een plan om bewoners van nieuwe wijken medezeggenschap te geven over de voorzieningen in hun di- rekte woonomgeving. Daarmee wordt voorkomen dat die bewoners worden opgezadeld met dingen die zij eigen lijk niet willen hebben. Als de ontwer pers van een wijk en de bestuurders van de gemeente bereid zijn een stukje van hun beslissingsrecht aan de bewo ners door te geven, hoeft uitvoering van dit plan zelfs geen cent extra te kosten. Het Bouwfonds: „Als een gemeente een bestemmingsplan ontwikkelt, wordt er een pot gevormd voor de grondkosten. Een deel daarvan wordt bestemd voor het woonrijp maken van de wijk. Als nou eens niet aan al dat geld onmiddellijk een bestemming wordt gegeven, maar beschikbaar wordt gesteld aan de bewoners, dan kunnen zij beslissen wat er mee moet worden gedaan. Moet er een rol- schaatsbaan of een basketbalveldje worden aangelegd? Kiezen we voor een gezamenlijke barbecue-plaats of een gemeenschappelijke kruidentuin, een kinderboerderij of een klein open zwembad? Gewoonlijk is er geld voor dit soort zaken beschikbaar. Men moet het alleen aandurven dat los te weken uit de grondexploitatie". EXTRA POT Het Bouwfonds heeft ook een idee ontwikkeld om de bewoners meer voorzieningen te geven binnen de ge wone woonrijp-makerij gebruikelijk is. Die kosten wel extra geld. „Daarvoor wordt een apart Voorzieningsfonds gevormd door op de prijs van elke koopwoning een extra bedrag te leg gen. Over de hoogte daarvan kan wor den gepraat: het kan om 300, maar ook om 1000 gulden gaan. Voor het beheer van het fonds kan een stichting of een bewonersvereniging worden op gericht. Worden er in een wijk ook huurwoningen gebouwd, dan beöoeft dat voor de oprichting van zo'n Voor zieningsfonds geen bezwaar te zijn. De woningbouwvereniging kan immers per huis de bijdrage opnemen in de stichtingskosten. Het hoeft daarbij niet om kapitalen te gaan: met een bij drage van 2,50 per maand per huur woning kan al een heel aardig potje worden gemaakt". Het Bouwfonds heeft beide ideeën in enkele gemeenten op tafel gelegd. Zo wel het plan voor het losweken van een bedrag uit de grondexploitatie als dat voor de vorming van een extra fonds blijkt erg aan te spreken. In Park Stokhorst in Enschede deed het Bouwfonds al ervaring op met het Voorzieningsfonds. Dankzij dat in itiatief beschikken de bewoners van die wijk nu over een tot ontmoetings centrum verbouwde boerderij, een' aantal tennisbanen en een instruktie- zwembad. „De slechte staat van onderhoud van wegen in toeristisch aantrekkelijke natuurgebieden zou dienen te worden aangemoedigd om het predikaat „toe ristische route" en de daarmee samen hangende ongebreidelde groei van het autoverkeer te ontlopen". Aldus een stelling die J. Verkerk aan zijn aan de Technische Hogeschool te Delft verde digd proefschrift meegaf. Opvolging van dit advies zou het paard achter de wagen spannen. Ontsluiting van toeri stisch aantrekkelijke natuurgebieden is belangrijk. Dit kan het best geschie den door verantwoorde aanleg van toeristische fietspaden of het tot fiets pad bestemmen van bepaalde be staande wegen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 43