KLEURENFOTOGRAFIE IS NOG MAAR 40 JAAR OUD Op je gemak telefoneren Nieuw verkeersbord beschermt fietsers voorlichtingsbureau voor de voeding kruiden om te eten en te drinken HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 44 WOENSDAG 16FEBRUARI 1977 Het is bijna niet voor te stellen, dat pas 40 jaar geleden de eerste, voor amateurs geschikte kleuren films op de markt kwamen. In zowel Amerika als Europa kwa men in de jaren 35/36 de eerste kleurenfilms voor het publiek beschikbaar. Op dit moment, nauwelijk 40 jaar later, wordt ±90% van alle foto's en dia's in kleur gemaakt. Dat zijn er jaarlijks in Nederland nu zo'n 300 miljoen. DE DONKERE KAMER Bij een onlangs gehouden markt onderzoek is gebleken, dat in 5% van de huishoudens in Nederland een vergrotingsapparaat is te vinden. Opmerkelijk was verder, ,dat in 96% van de gevallen door die doka-werkers alleen zwart/wit foto's worden gemaakt. De overige 4% werkt zowel in zwart/wit als in kleur. Wél is de verwachting, dat nu (met de komst van cje voor amateurs meer aangepaste mate rialen en hulpmiddelen) het ma ken van vergrotingen in kleur in de nabije toekomst snel zal toenemen. GELUIDSMONITOR De groeiende belangstelling voor het maken van geluidsfdms heeft de vraag doen ontstaan naar een apparaat, waarmee men het geluid kan beluisteren bij het monteren van de film. Dat werd de geluidsmonitor, een toestel, waarmee het mogelijk is 8 mm-films met geluidsspoor, beeld je voor beeldje te bekijken en te beluisteren. De film kan met de hand worden teruggedraaid om de juiste plaats te kunnen monteren. Wie dat monteren in de huiska mer wil doen en de huisgenoten niet wil storen met het filmgeluid, kan daarbij gebruik maken van een koptelefoon. LES IN FOTOGRAFEREN Fotograferen is beslist niet moei lijk. Iedereen kan het! Maar wie er meer van wil weten, doet er goed aan er eens iets over te lezen. Over sluitertijden bijvoor beeld en scherptediepte, over de gevoeligheid van de film, over het maken van TV-foto's en over de indirekte flits. Over tal van onderwerpen, die bij fotograferen van belang zijn, is een handige minikursus verschenen bij de Stichting Amateurfotografie, Sin gel 32 in Amsterdam. Die kursus bevat bovendien een kwisformu- lier, dat men na het bestuderen van de kursus kan invullen, waarna u het aan de Stichting Amateurfotografie kunt terugzen den; u krijgt het dan gekorrigeerd retour. De hele cursus kost, inklusief verzendkosten 3,die men in de vorm van postzegels in een gesloten envelop dient op te zenden aan bovengenoemd adres. Het is voldoende als de naam en het adres van de afzender wordt vermeld op de achterkant van de envelop en linksboven aan de voorkant: FOTO. LES IN SMALFILMEN Om aanstaande en beginnende amataurfilmers op weg te helpen organiseert de NOVA (Nederland se Organisatie van Amateurfil mers) een 3 avonden omvattende kursus. Ondersteund met films uit de praktijk en instruktieve dia's wordt er op die avonden gespro ken over: Wat is film?. Film-op- bouw, eigenschappen van filmka mera en lens, voorbereiding tot filmopnamen, kamerahantering, montagemogelijkheden, appara tuur, etc. Bovendien is er gelegen heid om uw eigen films te projekteren en erover van gedach ten te wisselen met de mede-kur- sisten; een goede gelegenheid om van elkaar te leren hoe het wel kan en hoe het niet moet. Natuurlijk is er op de avonden ook gelegenheid om vragen te stellen. De gehele kursus is opgezet voor beginnende amateur- fdmers die met eenvoudige appa ratuur tot suksesvollere films willen komen. Wie de kursus wil volgen dient zich telefonisch (03402-35434) of schriftelijk aan te melden bij het NOVA-sekretariaat, Prof. Dr. Bakkerlaan 29 te Nieuwegein en het kursusgeld a.d. 25, 20,voor NOVA-leden) zo spoedig mogelijk over te maken op postgironummer 782717 t.n.v. NOVA in Nieuwegein, onder vermelding van „Kursus te en eventueel lidmaatschapsnummer. De deelnemerskaart zal direkt na aanmelding worden toegezon den. De aanmelding dient wel snel te geschieden daar er per cursus niet meer dan 35 deelnemers worden ingeschreven. De komende tijd zullen er vooral in het zuiden en oosten van het land kursussen georganiseerd worden. Inderdaad: op je gemak telefoneren. Hier zo'n sprekend voorbeeld in de vorm van een compact telefoonmeubeltje (40x42x68 cm) in mahonie- of taxishout met uitschuifbaar krukje en uitschuifbaar schrijfblad, waarop met een zacht potlood kan worden geschreven. laan copes van cattenburch 44 den haag postbus 1772 tel. 070 - 46.95.12* giro 13.06.67 Het is in om zelf kruiden te kweken. Wie daarvoor niet de gelegenheid heeft, kan verse of gedroogde kruiden kopen. Met kruiden kunt u de smaak van veel gerechten verho gen. Natuurlijk hebt u ook wel eens gehoord dat kruiden gezond zijn. Maar hoe gezond zijn ze eigenlijk? Vroeger gaven doktoren hun patiënten medicijnen waarin onder andere kruidenextracten werden verwerkt. Nu doen alleen homeoptische en natuurartsen dit nog. Als u in de keuken peterselie of bieslook in uw gerechten verwerkt, heeft dat dan bijvoorbeeld invloed op de gezondheid? de voedingswaarde van kruiden Kruiden zijn dikwijls rijk aan mineralen en vitamines. Als een apotheker daar een zeer geconcentreerde oplossing van maakt, kan die in bepaalde gevallen dienen als medi cijn. De hoeveelheden die wij in de keuken gebruiken zijn echter zo klein, dat u er in dit opzicht geen direct effect van kunt verwachten. Dat blijkt wel uit het volgende voor beeld: peterselie is bijzonder rijk aan ijzer en vitamine C. 100 g peterselie bevat 10 mg ijzer, dat is ruim driemaal zoveel als in 100 g spinazie, een ijzerrijke groente. Verder bevat 100 g peterselie 125 mg vitamine C, wat ruim 2 maal zoveel is "Sis in één sinaasappel (een zeer vitamine C rijke vrucht). En toch is peterselie, noch voor de voorziening van ijzer, noch voor die van vitamine C belangrijk. Waar dat aan ligt? Gaat u maar eens na hoeveel peterselie u dagelijks eet Meestal zijn dat maar een paar takjes voor meerdere personen. Die enkele takjes Wegen niet veel. Stel dat u voor 4 personen 10 g peterselie gebruikt, dat is 2'/2 9 Per persoon. De hoeveelheden ijzer en vita mine C in die 2'/2 g zijn achtereenvolgens 0,3 en 3 mg. Dat is zo weinig, dat het voor de voedingswaarde vrijwel niet uitmaakt of u nu wel of geen tuinkruiden gebruikt. Een volwassene heeft per dag ongeveer 10-12 mg ijzer en 50 mg vitamine C nodig. kruiden, voor variatie in smaak Heel anders ligt het op het gebied van de smaak. Met kruiden kunt u daar heerlijke resultaten bereiken. Wat kleingesneden verse tijm of basilicum bijvoorbeeld door uw tomatensla, geeft er net dat andere, lekkere smaakje aan. Kruidenazijn is wat zachter van smaak en veel geuriger dan gewone azijn. Ook zelfgemaakte kruidenboter bij een stukje gegrilleerd vlees is niet te versmaden. Op een eenvoudige manier kunt u met kruiden veel va riatie in smaak brengen. Daarvoor hoeft u geen ingewik kelde recepten of bereidingswijzen te volgen. Bent u nog een beginneling op kruidengebied, dan is het handig als u weet dat u sommige kruiden goed kunt meekoken en andere door koken hun geur verliezen; die kunt u beter rauw gebruiken. Op het volgende lijstje staat dat duide lijk aangegeven: kruiden die u mee kunt koken anijs basilicum bieslook bonekruid karwij knoflook komijn koriander lavas (maggiplant) marjolein mosterdzaad munt peterselie rozemarijn salie selderij tijm venkel wijnruit kruiden die u niet mee kunt koken hysop lieve vrouwe bedstro tuinkers borage (komkommerkruid) citroenmelisse dille dragon kruidenthee Door van verse of gedroogde kruiden ,,thee" te zetten, krijgt u warme dranken met verschillende smaken. Aan kruidenthee's worden wel gunstige eigenschappen toe geschreven. Zo zijn er die de stoelgang zouden bevorderen, kalmeren, de spijsvertering vergemakkelijken, enz. Kruidenthee's zijn eenvoudige huismiddeltjes, die kunnen bijdragen aan het algemeen welzijn, maar waar u geen wonderen van moet verwachten. Hoe u kruiden kunt kweken, in welke gerechten u ze kunt gebruiken en hoe u ze het beste kjnt bewaren staat in de brochure tuinkruiden van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Door een briefkaart met ƒ1,55 extra aan post zegels, bijgeplakt aan de adreszijde, te sturen naar boven staand Bureau, postbus 1772, Den Haag, krijgt u de bro chure toegestuurd. Vergeet niet te vermelden: brochure tuin kruiden! eenvoudig en niet duur Wie in de vakantiemaanden eenvoudig en niet duur wil eten kan een stencil aanvragen met 30 zomermenu's. Maak daarvoor 2,75 ovër op giro 2841981 t n.v. de stichting economisch huishoudelijk beheer. Lobelialaan 34, Den Haag. „Laat eens wat van je horen!", de PTT maakt er de laatste tijd heel wat werk van om de telefoon meer voor particu lier gebruik aan de man te brengen. De telefoon nodigt ook inderdaad uit tot „social calls"de Engelsen weten het zo aardig te zeggen oftewel de mogelijkheid om, al is het dan ook van een afstand, toch met elkaar van ge dachten te kunnen wisselen. En is het niet het hulpmiddel bij uitstek voor het snel doorgeven van een bood schap? In gemiddeld 75 van de 100 huizen in Nederland is men aangeslo ten op de telefoon. Per honderd inwo ners is driekwart ais landelijk ge middelde telefonisch bereikbaar. ZITTEND TELEFONEREN Zo'n telefoon staat ergens op of in. Vervelend is het altijd wel, als het hele huis moet worden afgezocht naar pot lood en papier om een notitie te ma ken, het telefoonboek ergens ronds lingert of het telefoongesprek veel lan ger uitvalt dan je dacht terwijl je er niet lekker bij kunt gaan zitten. COMPACT De meubelfabrikanten zijn hier op be dacht geweest bij het laten ontwerpen van telefoonmeubeltjcs met het idee „gemak dient de mens". En zo zijn er meubeltjes verkrijgbaar, bestaande uit een combinatie van zitje en opberg- kastje voor telefoonboeken, adressen- klapper ènz. De afmetingen liggen in het algemeen tussen de 20 en 80 cm. breedte en de 65 en 85 cm. hoogte. Ze zijn bewust klein gehouden, ter opvul ling van een leeg hoekje in de huiska mer en zeker ook berekend op de vaak klein uitgevallen halletjes. Er zijn fa brikanten bij die het zo nog niet com pact genoeg vonden en meubeltjes met inschuifbare krukjes en opschrijfblad op de markt brengen. En het gemak dient wel helemaal de mens als er op het schrijfblad dan ook nog een mela- minelaag is aangebracht, waar je met een speciaal bijgeleverd -potlood op kunt schrijven en de tekst er met een nat doekje weer kunt afhalen. Men kan zo'n meubeltje bij wijze van spre ken onder de arm nemen en in periode van ziekte naast het ziekbed zetten. Het zitje kan dan ook nog dienst doen voor het ziekenbezoek. VAN KLASSIEK TOT MODERN De meubeltjes zijn verkrijgbaar in al lerlei stijlen, van het klassieke Louis XV via Regency en Rococo tot de meest fantasierijke moderne vormen. Als telefoonmeubeltje kunnen ook dienst doen de bijzettafeltjes met twee bladen, waartussen telefoonboeken en schrijfspullen kunnen worden gelegd of speciale rekjes voor tegen de muur, weer in allerlei klassieke stijlen ver- i krijgbaar en vaak heel sierlijk uitge voerd. Maar ook voor de moderne in richting zijn er mogelijkheden te over. Weliswaar niet zozeer in de combina tie zitje/kastje, maar in de vorm van opbouwelementen, meestal van kunst stof, maar ook van hard glas of plaa twerk waartegen een dunne kurklaag, om maar eens wat te noemen. KUNSTSTOF EN GLAS In kunststof vinden we allerlei frisse, felle kleuren. De glaskleuren zijn heel gedistingeerd: het voor de hand lig gende zogenoemde „helder" en het grijs en rookkleurig glas. Glasplaten met standaard maten van 40 cm. en variatiemogelijkheden tot 60 en 80 cm. breedte en hoogte zijn met hoek- en driehoeksklemmen (die- drie glaspla ten kunnen vasthouden) tot meubelt jes voor allerlei doeleinden in elkaar te zetten. Zo kunnen ze dienen als tele foonmeubeltje, plantenbak, drank- en bijzettafeltje enz. Zelfs de klemmen zijn decoratief uitgevoerd. Rookkleu rig glas met donkerbruine klemmen is b.v. een erg fraaie combinatie. Bij de kleine kastjes doen vooral de ronde vormen het erg goed. Ze zijn ook weer zo vervaardigd dat de mogelijkheid van combinatie naast of op elkaar, ze weer voor allerlei doeleinden geschikt maakt. Al deze zaken zijn bij de woningin richters op de afdeling kleinmeubelen te verkrijgen, waar overigens nog veel meer te zien valt: minisetjes, kapstok ken, kleine kastjes, bijzettafeltjes enz. In de Haarlemmermeer is een nieuw verkeersbord langs de weg verschenen, om fietsers te beschermen. Op de smalle polderwegen ontstaan soms on gelukken, doordat twee elkaar tege moetkomende auto's passeren juist op het moment dat een van de auto's een fietser inhaalt. De verkeersgroep Nieuw-Vennep heeft daarom een nieuw verkeersbord ontwikkeld waar op onder een waarschuwingsdriehoek twee elkaar passerende auto's en een fietser zijn afgebeeld met de tekst „niet inhalen en passeren". Het nieu we bord heeft weliswaar (nog) geen rechtskracht omdat het niet is opge nomen in de wegenverkeerswetgeving. Het is bedoeld als waarschuwing en dan een heel nuttige waarschuwing op smallere wegen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 44