HET UITLEENMAGAZIJN I Kruis- woordenboek OPGAVE LIDMAATSCHAP Ik wens lid te worden Gefuseerd WIJKINDELING m DE WIJKVERPLEEGKUNDIGE STAAT NIET ALLEEN m m Nog eens: SLJIM i;ü[3DOaaaoL\ b.k.- MAANDELIJKS INFORMATIEBULLETIN VAN DE KRUISVERENIGING SCHIEDAM Redaktieadres: Vlaardingseweg 18a, telefoon 70 19 36 Wat is het In welke situatie Afhalen: waar en wanneer Uitleentarieven Al 100 jaar Stuur deze bon in een enveloppe zonder postzegel aan: Kruisvereniging Schiedam, Antwoordnummer 17, Schiedam. van de Kruisvereniging Schiedam tegen een jaarcontributie van f 30, Naam en voorletters: Adres: Telefoon: HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 13 - VRIJDAG 25 FEBRUARI1977 KRUISVERENIGING SCHIEDAM Wanneer je een enquête zou houden onder de Schiedamse bevolking over het verschijnsel 'kruisvereniging', dan staat de uitslag daarvan met bijna 100% zekerheid van te voren vast. De meeste antwoorden zullen neerkomen op: de kruisvereniging doet aan wijkverple ging de kruisvereniging behartigt de zuigelin gen- en kleuterzorg bij een kruisvereniging kun je terecht voor krukken en ondersteken voor thuis- liggende zieken. Hoewel een kruisvereniging, dus ook de onze, veel meer en andere taken verricht, is het beeld dat de meeste mensen van een kruisvereni ging hebben nog steeds sterk beperkt tot deze drie aktiviteiten: de wijkverpleging, de kleine kinderenzorg en de uitleen van verplegings- artikelen. Dat is geen wonder ook. Vanaf het begin van het kruiswerk alweer 102 jaar ge leden waren deze drie punten de sterkste en de meest opvallende troeven van een kruis vereniging. Op deze vaste pagina van de Kruisvereniging Schiedam zullen we vaak aan nieuwe taken van het kruiswerk aandacht besteden. Want het beeld van het kruiswerk als zojuist ge schetst is intussen wel sterk verouderd en vol slagen onvolledig. Toch blijft informatie over die oude, vertrouwde aktiviteiten van een kruisvereniging van belang. Want het feit dat ze al zo lang bestaan maakt ze niet onbelang rijk. Daarom dit keer het MAGAZIJN in de schijnwerper. Ook de Kruisvereniging Schiedam beschikt over wat officieel heet een magazijn voor uit leen van verplegingsartikelen. Het is een ver zameling van die verpleegartikelen, die men gewoonlijk in een gezin niet zal aantreffen. Ze zijn gelukkig te zelden nodig en meestal erg duur ook. Maar is er gedurende lange of korte tijd een patiënt die thuis verpleegd moet worden, dan zijn ze vaak onmisbaar zowel voor de zieke zelf als voor degene die hem verpleegt. Om welke artikelen gaat het? Ze allemaal op noemen is dij na niet te aoen, aaarom een aan tal sprekende voorbeelden: bedblokken, bed- zeilen, dekenbogen, closetstoelen, wandel stokken voor invaliden, invalidenwagens, krukken in diverse soorten en maten, onder steken, infrarood-lampen, looprekken, ledi kanten, matrassen, enzovoorts, enzovoorts. Voor artikelen die normaal tot de inventaris van een huishouden behoren kan men natuur lijk niet bij de kruisvereniging terecht. Dus bijv. niet voor koortsthermometers en uiter aard ook niet voor de gewone EHBO-artikelen Wie beoordeelt nu of en wat iemand uit het magazijn nodig heeft? In veel gevallen zal dit de huisarts of specialist zijn. U krijgt van hem een briefje waarmee u zich tot de kruisvereni ging kunt wenden. Zo'n schriftelijke verwij zing kan ook afkomstig zijn van een verlos kundige of het kraamcentrum. In verreweg de meeste gevallen bestaat er kontakt tussen de zieke thuis en de wijkverpleegkundige, zodat het in de praktijk meestal de wijkverpleeg kundige zal zijn die beoordeelt waaraan in de gegeven situatie behoefte bestaat. Gezien de (kostbare) aard van de artikelen worden bedden, ledikanten, matrassen en invalidenwagens uitsluitend na overleg met de desbetreffende wijkverpleegkundige uitge leend. De Kruisvereniging Schiedam beschikt mo menteel over twee magazijnruimten. De ene is gevestigd in het kruisgebouw (beter: kruis- barak) op de Westerkade tegenover nr. 24 en de andere in het kruisgebouw aan het Bach- plein in Groenoord. Het zal duidelijk zijn dat de Bachplein-vestiging vooral is bedoeld voor de bewoners van Schiedam-Noord en de Westerkade vooor de rest van de stad. Als een bepaald artikel in het ene magazijn niet voor radig is, zal men u verwijzen naar het andere. Voor het afhalen van de verplegingsartikelen ze worden niet thuisbezorgd kunt u in het gebouw Bachplein terecht op de werk dagen maandag t/m vrijdag, van negen uür 's-morgens tot half vijf 's-middags. De Wester kade is voor dit doel eveneens geopend op de werkdagen maandag t/m vrijdag, maar uit sluitend tussen 's middags vier uur en half zes. Belangrijk: materialen worden uitsluitend op vertoon van de lidmaatschapskaart van de kruisvereniging afgegeven. Het uitlenen van verplegingsartikelen is een van de taken van onze kruisvereniging. Het is een vorm van service aan de leden. Daarom zijn de tarieven zeer laag gehouden; het gaat vaak niet meer dan om een symbolisch bedrag. Gedurende de eerste zes weken is het lenen van verpleegartikelen gratis. Daarna wordt een wekelijkse vergoeding gevraagd. De hoogte daarvan is afhankelijk van het artikel, vari ërend van ƒ0,50 tot ƒ2,50 per artikel per week. Deze lage tarieven zijn er misschien mede de oorzaak van dat uitgeleende artikelen na herstel van de patiënt nog al eens zeer ver traagd bij het magazijn terugkeren. y We schreven al dat het instituut uitleenmaga zijn zo oud is als het kruiswerk zelf. Het heeft er enorm toe bijgedragen dat de ziekenver pleging thuis onder meer op een hygiënisch verantwoorde manier werd aangepakt. Tot op de dag van vandaag is deze oudste taak van de kruisvereniging aktueel gebleven. Ook in Schiedam is het magazijn een begrip. Zeer velen maken er gebruik van, en het komt daar door wel eens voor dat een artikel tijdelijk niet leverbaar is. Gelukkig heeft ook op dit vlak de recente fusie sanerend gewerkt. Al het materiaal is nu ook eigendom van de ene kruis vereniging en het kan op efficiënte wijze in de hele stad worden ingezet. Zonder twijfel een uitstekend fusieresultaat. In de Kruisvereniging Schiedam zijn per 1 januari 1977 samengegaan: Vereniging voor Gezondheidszorg Schiedam, Vereniging voor Gezond heidszorg Kethel e.o., Hervormde Stichting voor Gezondheidszorg en Maatschappelijk Werk te-Schiedam en Gereformeerde Vereniging voor Ziekenzorg en Maatschappelijk Werk te Schiedam. In ons eerste nummer schetsten wij de wijk- indeling Uit vragen die ons bereikten van vooral nieuwe bewoners in de oudere wijken van Schiedam blijkt er nogal wat onduidelijk heid. Daarom onderstaand een kaartje van onze stad ten zuiden van de spoorlijn Rótter- dam-Hoek van Holland. .Op deze kaart is per wijk aangegeven waar het bureau is gevestigd en met een dikke lijn de grens van de wijk. Laten wij hopen dat het nu helemaal duidelijk is. ussfraa noordve bautplein hogenbanvvea broersvestj ngerd I j -5W yM aan rofferdamse y penninglaan e§terkade In onze vorige aflevering trof u een foto aan van ons bijna voltallige corps van wijkver pleegkundigen. Het is bijzonder belangrijk dat u hen kent of leert kennen. Zij zijn het die u met raad en daad terzijde willen staan, Verpleging en begeleiding van i reumapatiën ten, kankerpatiënten of rev|alidatiepatiënten; Verzorging en begeleiding van moeder en kind; Geslachtsziekten; Diëten en voedings adviezen; Voorlichting gezonde eet- en leefgewoonten. Alle activiteiten van deze hulptroepen van de wijkverpleegkundige vallen onder de Sociaal Medische Dienst van de Vereniging Interkruis Zuid-Holland. Een dienstverlening dus ten behoeve van uw gezondheid. Wat we hier maar mee willen zeggen is dat u vertrouwen kunt hebben in uw wijkzuster. Ook in bijzonder gevallen kan zij u met raad en daad terzijde staan. bij wie u terecht kunt voor advies, deskundige verpleging, steun en begeleiding. Door het contact met u blijft zij op de hoogte van vragen en behoeften rond gezondheid en ziekte. ADVIES Weet u hoe zij als wijkverpleegkundige in onze samenleving kan functioneren? En antwoord kan geven op vragen als: Welk bedje zal ik kopen voor mijn kleuter? Hoe vang ik mijn man op die herstellende is van een hartinfarct? Hoe word ik mager? Wat moet ik met moeder aan, die niet meer voor zichzelf kan zorgen? Met haar opleiding en ervaring kan zij vele vragen beantwoorden, maar er zijn situaties denkbaar, waarin zij advies nodig heeft van meer gespecialiseerde krachten. Natuurlijk kan zij huisarts, specialist en consultatie bureau-arts raadplegen. Daarnaast kan zij terugvallen op districts bureaus en provinciale centra. Hierin zijn samengebracht verpleegkundigen, die ge specialiseerd zijn. in een bepaald onderdeel van de verpleegkundige. Dit kan zijn: Dit boek wordt u geleverd in 12 losbandige afleveringen per jaar. In het kader van de werkzaamheid moet u zelf maar de alfa- betischlexicografische volgorde aanbrengen, feen. Groene Kruis; bestaat niet meer ir. Schiedam. Oranje Groene Kruis; bestaat niet meer in Schiedam. Wit Gele Kruis; bestaat niet meer in Schiedam. Witte Kruis; bestaat allang niet meer in Schiedam. Rode Kruis; bestaat gelukkig nog steeds; heeft echter niets te maken met kruis vereniging. Interkruis; officiële benaming: Vereniging Interkruis Zuid-Holland; overkoepelend or gaan van de in Zuid-Holland werkende kruisverenigingen. Noot: deskundigen van deze vereniging weten het soms nog beter dan onze al zo deskundige wijkverpleegkundigen, (zie elders deze pagina). Vroedvrouw; niet een echtgenote van een vroede vader, maar wel een vrouw die vroedt, hetgeen in dit verband betekent u bevroedt het reeds verloskundige. Kweekschool voor vroedvrouwen; speciaal type meisjesschool, waarop tegenwoordig ook jongens worden toegelaten. Diarrhe; drukfout. Kruiswoordpuzzel; zie Oranje, Groene, Oran je-Groene, Witte, Wit-Gele en Rode Kruis. Ondersteek; geen steek onder water, maar wel een steek om eventueel op te wateren, voor 'inwateren' zie urinaal. Noot: overigens een in het uitleen macaziin verkrijgbaar verpleegartikel. Urinaal; een van de vele in het Uitleen magazijn verkrijgbare verpleegartikelen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 13