Begin reconstructie Bart Verhallenplein Voor bouwen en verbouwen is vergunning van B en W nodig HUUR - SPREEKUREN van verenigingen in wijken Tuberova in Nieuwland Openbare commissie vergaderingen En daar mag niet van worden afgeweken Uitwerking verkeers- circulatie Groenoord Enquête besteding schoolvakanties Wekelijkse publicatie van de Gemeente Schiedam Verzorging: Voorlichtingsambtenaar Stadskantoor Emmastraat 1, telef. 26.05.00, toestel 340. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 12 - WOENSDAG 9 MAART 1977 .av/v f 1 i j4' i"4 T v Op het Bart Verhallenplein in Groenoord is deze week een begin gemaakt met het voorbereidende werk voor het op peil brengen van het terrein en de reconstructie van het gehele plein. Dit begin zal bestaan uit het verplaatsen van de 38 op het plein aanwezige bomen, wat noodzakelijk is voor de ophoging van het terrein. Enige haast is geboden, aangezien met maart ook het plantseizoen verstrijkt. Direkt daarop volgt de volledige vernieuwing van het gehele rioleringsnet op het plein, zowel de hoofdleiding als de dienstleidingen naar de woningblokken. Daarna volgt de eigenlijke ophoging van het terrein met tenslotte een nieuwe bestrating en het aanbrengen van de beplantingen. Het totale werk zal ongeveer tien weken in beslag nemen, zodat men in de tweede helft van mei gereed hoopt te zijn. Delen van het plein zullen echter eerder weer toegankelijk zijn gemaakt. Aangezien het terrein bijna een meter is verzakt en er dus een laag aarde van die hoogte opgebracht moet worden, betekent het „op peil brengen" een vrij aanzienlijke ingreep, waar de bewoners wel enige hinder van zullen ondervinden, vooral voor wat betreft de bereikbaarheid van de woningen. De gemeente hoopt dat men begrip wil hebben voor de te veroorzaken overlast, die toch wel onvermijdelijk is. Gelukkig breekt een gunstige tijd aan voor het uitvoeren van dergejijke grondwerken. De woningen zullen uiteraard altijd toeganke lijk blijen, maar men moet dan wel gebruik gaan maken van houten loopschotten of van ijzeren rijplaten. De garages zullen tijdelijk niet bereikbaar zijn, omdat ook het terrein daarvor opgehoogd wordt. Ook het parkeren op het plein zal tijdelijk niet mogelijk zijn. Wel is gezorgd voor toegankelijkheid in noodgevallen van ambulances en brandweer wagens. Voor het parkeren in de meest voor de hand liggende plaats de Peter van Anrooylaan, vooral het rustige gedeelte bij het scholen complex, waar de aansluiting van de laan op de Laan van Bol'Es afgesloten is voor het auto-verkeer. Voorzichting rijden blijft gebo den, wegens schoolgaande kinderen. Te verwachten is dat de meeste autorijders 's morgens vertrokken zullen zijn vóór de school begint en eerst terugkeren na schooltijd. Over de reconstructie van het Bart Verhallen plein, die o.m. een verruiming geeft van de parkeermogelijkheden van 77 tot 100 plaatsen en ook een aanmerkelijke uitbreiding van de groenvoorzieningen, is vorig jaar uitvoering overleg geweest met de bewoners, met de Wijkvereniging Groenoord en de S.S.S.N. In mei is er een enquette, aan de hand waarvan de eerste plannen zijn opgesteld, die op een informatieavond in augustus behandeld zijn, wat tot een wijziging heeft geleid. Het uiteindelijke resultaat, het plan met de tekeningen, zullen de bewoners deze week ontvangen. Wat is een bouwvergunning? Wanneer wordt die verleend en wanneer moet die worden geweigerd? En wat is de procedure die een bouwvergunning moet doorlopen? Gebleken is dat er in Schiedam misverstanden bestaan by het publiek en by bouwlustige bewoners aangaande deze kwesties. Vandaar hieronder een beknopte uiteenzetting van een in wezen vrij ingewikkelde materie. De Woningwet stelt in artikel 47 lid 1 dat het verboden is te bouwen zonder of in afwijking van een schriftelijke vergunning van Burge meester en Wethouders. Dit houdt in dat vooor het plaatsen, het geheel of gedeeltelijk oprichten, het vernieuwen, het veranderen of het vergroten van een bouwwerk een bouwvergunning is vereist. Een bouwvergunning mag en moet worden geweigerd, zo stelt de wet, wanneer het bouwplan niet voldoet aan: A. de bouwverordening en aan de regels en eisen die krachten die verordening zijn gesteld (voor woonketen bestaat een eigen Woonketen-besluit); B. het bestemmingsplan of aan de eisen die krachtens zo'n bestemmingsplan zijn gesteld. C. Ook wordt een bouwvergunning geweigerd, wanneer een vergunning nodig is volgens de Monumentenwet, een provinciale of een gemeentelijke monumentenverordening en deze vergunning niet is verleend. Wanneer B en W weigeren een bouwvergun ning te verlenen, kan de aanvrager in beroep gaan bij de Gemeenteraad. Voor een bouwvergunning kan worden verleend moet de aanvraag een aantal fasen doorlopen, aangezien de volgende instanties een advies moeten uitbrengen over de aanvraag: 1. De Bouw- en Stedebouwkundige beoorde lingscommissie brengt een z.g. „welstands-ad vies" uit, n.l. of het ontwerp past in de omgeving, voldoende fraai is, enz. 2. De dienst voor Gemeentewerken onder zoekt of de aanvraag in overeenstemming is met het bestemmingsplan en brengt advies uit. 3. De commandant van de brandweer bekijkt of de aanvraag in overeenstemming is met de brandveiligheidsvoorschriften. 4. De Raadscommissie voor de Ruimtelijke Ordening brengt een advies uit. 5. Bouw- en woningtoezicht van de gemeente beoordeelt de bouwtechnische kanten van de aanvraag. Aan de hand van de adviezen van deze instanties zullen Burgemeester en Wethouders een besluit nemen of de bouwvergunning wel of niet verleend kan worden. De Wijk- en Bewoners-verenigingen in Schiedam, de buurt- en clubhuizen en een aantal ande re organisaties, verenigd in het Stedelijk Huuroverleg Schiedam (S.H.S.), gaan ook dit jaar weer gezamenlijk aktie voeren tegen de komende huurverhoging per 1 april. Men vindt de huuraanpassingsregelen voor 1977, die op deze pagina's vorige week uitvoerig zijn toegelicht, nogal onrechtvaardig. Vooral als men deze ziet tegenover de harde stryd van de werknemers voor een prijscompensatie van enkele procenten. Wie niet goed de weg kan vinden in de nogal ingewikkelde regelingen van de huuraanpassing, maar ook wie graag over zyn persoonlijke problemen wil praten en advies inwinnen, kan daar voor terecht op de „huurspreekuren" die door de Wyk- en Bewonersverenigingen worden ge houden in de eigen wijk. Deze spreekuren zijn alsvolgt: BEWONERSVERENIGING CENTRUM: iedere maandagavond van 19.00-20.00 uur in ge bouw De Kreek aan de Lange Haven 92. BEWONERSVERENIGING SCHIEDAM-OOST: op maandag- en donderdagavond van 19.00-20.00 uur in „1 Winkelde" van de vereniging aan de Franklinstraat 1 hoek Wattstraat. BEWONERSVERENIGING SCHIEDAM-ZUID: iedere dinsdagavond van 19.00-20.00 uur in het schoolgebouw aan de Zwartewaalsestraat 16, telefonisch op nummer 73.05.03. l BEWONERSVERENIGING SCHIEDAM-WEST: telefonisch te bereiken dageiyks tussen 19.00-20.00 uur by de heren J. J. S. de Kievith op nummer 26.30.59 of D. J. van Vooren op nummer 26.81.97. WIJKVERENIGING NIEUW LAND: op dinsdagavond 15 maart van 19.00-21.00 uur en op' donderdagmiddag 17 maart van 14.00-16.00 uur in De Jeugdhaven, Albardastraat 65-69. WIJKVERENIGING GROENOORD: daar kan men telefonisch terecht by de heer S. Ph. Louis op nummer 7035.79 en by mevr. H. van Geloven op nummer 7031.69. BEWONERSVERENIGING WOUDHOEK volgt de ontwikkeling zeer geïnteresseerd, doch zal zelf niet actief zyn omdat in die wyk de huuraanpassingsproblematiek nog niet speelt. Wanneer er gebouwd wordt of gebouwd is zonder of in afwijking van de bouwvergun ning, dan kunnen Burgemeester en Wethou ders volgens artikel 152 en volgende van de Gemeentewet gebruik maken van „poütie- dwang". Dit recht van politiedwang houdt in dat B en W (en wel zonodig op kosten van de overtreder!) een met de wetstrijdige situatie weer met de wet in overeenstemming kunnen brengen. Dit kan dus betekenen dat eventueel het bouwwerk in de oude staat zal worden teruggebracht. Wanneer er in stryd met artikel 47 van de Woningwet is gehandeld kan de burgerlijke rechter de overtreden straffen met een hechtenis van ten hoogste zes maanden of een geldboete van ten hoogste zesduizend gulden. De Schie heeft een verdere stroomlijning" ondergaan. Dat is gebeurd door het aanbrengen van een betonnen beschoeiing, tussen Brandersbrug en de Overschiesestraat. Een afwerking van het Stationsplein-beneden met een verbetering van het parkeerterrein aan de „kop" van de Singel. Voor het röntgenologisch borstonderzoek voor mannen en vrouwen van 40 jaar en ouder, waar de Stichting Tuberova in Schiedam mee bezig is, zal de derde fase beginnen op maandag 14 maart. Dit geldt voor de bewoners van Nieuwland en omgeving, terwijl het onder zoekbureau gevestigd zal zyn in een lokaal van de Johannes Calvijnschool aan de De Wilde- straat 65. De openingstijden zijn maandag, woensdag en donderdag van 14.00 uur tot 17.00 uur en van 18.00 uur tot 20.30 uur; op dinsdag en vrijdag van 9.30 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 17.00 uur. Alle betrokkenen hebben een op roepkaart ontvangen, doch herhaalde oproe pen zullen niet worden verzonden. In de vierde en laatste fase zijn de bewoners van Schiedam-Zuid aan de beurt, waarbij het bureau gevestigd zal zijn in een lokaal van de Bethelkerk aan de Oude Maasstraat. Wie verhinderd was om op de aangegeven tijd aanwezig te zijn of niet meer in het bezit is van een oproepkaart, kan altijd nog terecht in het onderzoekbureau aan de De Wildestraat en la ter in de Bethelkerk, gedurende de opening stijden. Van de deelnem'ers wordt een geheel vrijwillige bijdrage van 3,50 gevraagd. De informatie-avond die door de gemeente op 25 februari jj. in gebouw De Ark is georgani seerd in verband met de verkeerscirculatie plannen voor Groenoord, is door ca. vyftig wijkbewoners bezocht. Drieëntwintig bewoners hebben zich toen aangemeld om zitting te ne men in de werkgroepen die het verkeerscircu latieplan nader zullen bezien aan de hand van de voorstellen van de gemeente. De werkgroepen zullen zich een mening vor men over de plannen, welke mening ook door gegeven zal worden aan het gemeentebestuur. Dit zal invloed hebben op het nog definitief op te stellen plan. De werkgroepen komen bin nenkort voor de eerste maal bij elkaar; deze vergaderingen zullen openbaar zijn, zodat ook andere belangstellende wijkbewoners bij de voorbereiding betrokken kunnen zijn. In de komende week zullen de volgende com missies in het openbaar vergaderen. De com missie van het Stedeiyk Museum Schiedam doet dat op donderdag 10 maart om acht uur in het museum, Hoogstraat 112. Behandeld zullen worden het tentoonstelling sprogramma en andere activiteiten van het museum, de aankopen en schenkingen en de vervulling van de vacature voor de plaats van de heer Ch. A. Poll. Tenslotte een rondvraag. De commissie van Financiën en Economische Zaken houdt een openbare vergadering op dinsdag 15 maart om acht uur in de beneden zaal (rechter nis) van het stadskantoor. Behan deld wordt dan de (groene) agenda van de ge meenteraadsvergadering van maandag 21 maart, voor wat betreft de financiële kanten van de voorstellen, eventueel aangevuld met punten, betrekking hebbende op de Gem. Technische Bedrijven. De commissie voor de Ruimtelijke Ordening komt bijeen op woensdag 16 maart in de bene denzaal van het stadskantoor, aanvang acht uur. Onder meer zullen aan de orde komen de plannen voor Schiedam-Noord. Ook de adviescommissie voor de Volkstuinen zal in het openbaar bijeenkomen op woensdag 16 maart. Het gemeentebestuur heeft een enquêtte ge houden onder de schooljeugd van het basis-on derwijs met betrekking tot de besteding van de vakantietijd. Dit is gedaan in verband met de planning van de aktiviteit in de aanstaande zo mervakantie, maar de gegevens kunnen ook van belang zijn voor de schoolvakanties in de toekomst. Aan de schoolkinderen is gevraagd, wat ze vo rig jaar in de zomervakantie hebben gedaan. Maar ook waar ze in de vrije tijd naar toe gaan, wat ze in de vakantie het liefst zouden doen en tenslotte wat de wensen zijn. De verkregen gegevens zullen door het bureau Jeugdzaken van de gemeentesecretarie worden verwerkt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 12