Test Opel Manta 1900 SR: Derby contra Opel Kadett Een Roemeen in Nederland... Gezinssportwagen. VAUXHALL CAVALIER nUoIVA dUuuY voor weinig geld DIICI/A DIIPPV LEUK AUTORIJDEN HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 6 VRIJDAG 18 MAART 1977 Het is helemaal nog niet zo vreselijk lang geleden dat de naam Opel bij kenners synoniem was met „dweil". Een jaar of twintig terug was het met name de Opel Kapitan die meer over de weg dweilde dan reed. Er is veel veranderd bij Opel. Tegenwoordig wint een standaard Kadett GTE zijn klasse in de loodzware Rally van Monte Carlo. Diezelfde Kadett is in ons land 'de onverbiddelijke bestseller, op de voet gevolgd door het duo Ascona/Manta... De Ascona en Manta zij in hun jongste versies enorme verkoopsucces sen geworden. De vormgeving van deze wagens is geweldig aangeslagen bij een zeer groot publiek. Een publiek dat ook heeft ontdekt dat Opel niet alleen betrouwbare en duurzame auto's bouwt, maar ook wagens waarmee een ieder heel goed uit de voeten kan. De test handelt ditmaal over de Manta 1900 SR. Deze wagen valt qua motorvermogen precies in het midden van de modellen met de 1897 cc vierpitter. De machine levert 90 harde DIN pk's bij slechts 4800 toeren per minuut van de krukas. Het maximum koppel ligt bij liefst 15 mkg bij 2600 toeren. Cijfers die inhouden, vertaalt in de praktijk van alle dag, dat de Manta 1900 SR een hele sterke en soepele motor voorin heeft staan, die eigenlijk nooit echt hard hoeft te werken. Een motor die daarom normaal gesproken lang mee zal gaan, ook al wordt er stevig aan getrokken. De karakteristiek van deze sterke vierpitter is dusdanig dat er met de 1900 SR kan worden gereden zonder veel te schakelen. Tegelijkertijd perst de machine uit de bijna 1000 kg zware wagen een topsnelheid van 172 echte km/uur. En accelereert het geheel van 0 tot 100 km/uur in 11,5 seconden, hetgeen ook voor een auto uit deze prijsklasse een beste tijd is. Kortom, zowel de sportieve als de bedaagde rijder komt voor de volle honderd procent aan zijn trekken bij deze Manta. En de sportieve rijder hoeft niet altijd hard op het gas te trappen. Hij kan ook eens rustig met vrouw en kinderen door de bloeiende Betuwe toeren. Gesteld natuurlijk, dat de Betuwe in bloei staat... Over het uiterlijk van een wagen valt te twisten, maar waarschijnlijk zijn er maar weinig mensen die de styling van de nieuwe Manta SR niet kunnen waarderen. Hooguit zullen sommigen zeggen dat de wagens met zijn mat- zwarte motorkap en zijn zij strepen wat wild aan doet. Daarvoor heeft Opel een oplossing in de vorm van de Manta 1900 S de Luxe, die dezelfde prestaties levert maar er „netjes" uitziet. Waaruit maar weer blijkt dat Opel met een ieder rekening houdt. De Manta is een sportieve coupé die plaats biedt aan vier inzittenden. Voorin is de instap riant, achterin is het aanzienlijk lastiger in- en uitstappen, ook al zijn de twee portieren ruim bemeten. De been- en hoofdruimte is voor zeer royaal. Achter kunnen niet te lange mensen het heel goed uitzingen, terwijl langere lieden daar krap in de hoofdruimte komen te zitten. De rijpositie in de Manta kan zonder meer als goed worden bestempeld. De wagen is duidelijk een echte rijma- chine waarin de zit, de plaatsing van stuur, pedalen en pook en het instrumentarium veel aandacht heb ben gekregen. De verstelmogelijkhe- den van de stoel zijn dusdanig dat een ieder geacht wordt een plezierige zit achter het stuur te kunnen Het instrumentarium is goed over zichtelijk onder een ruime overkap ping direkt achter het stuur opge steld. De overkapping zorgt ervoor, dat de instrumenten niet in de voorruit weerspiegelen. De 1900 SR heeft niet alleen de gebruikelijke meters, maar ook „extra" meters als een toerenteller en een oliedrukmeter. De verschillende bedieningsorganen zijn goed onder handbereik geplaatst, zoals dat ook hoort in een sportieve rijdersauto. Het uitzicht rondom is goed. Dat de Manta niet alleen een sportieve auto is, maar ook een gezinswagen, blijkt uit de ruimte in het interieur van de wagen en uit de bagageruimte. Die is ruimschoots voldoende voor de normale bagage van vier inzittenden. Opmerkelijk is het weggedrag van de Opel Manta. De wagen stuurt vanaf lage rijsnelheden licht en prettig direkt. Dit blijft zo tot aan de topsnelheid van 172 km/uur toe. De vering is comfortabel en niet te hard, maar zeker niet week. De schokdem pers doen hun werk goed. In de bocht blijft de Manta tot hoge snelheden aan de onderstuurde kant. Pas wanneer het echt hard gaat, breekt de achterkant van de wagen voorspelbaar naar buiten. Het onder stuur gaat dan geleidelijk over in overstuur. De correctie iets tegensturen is gemakkelijk uit te voeren. Gaat in feite vanzelf. Dit karakter kan als zeer veilig worden gekenschetst. Het is in het geval van de Manta niet te danken aan zeer dure en ingewikkelde onderstelcon structies, maar gewoon aan het heel goed uitvoeren van een conventioneel onderstel. Met name de' manier waarop de starre achteras is gelokali seerd, is uitstekend. Het is zonder meer een genoegen om de Manta hard over bochtige weggetjes te rijden. Dan eerst komt de zeer goede wegligging en het fijne stuurgedrag volledig tot zijn recht. Dan ook is goed te merken dat de wagen op een paar beste brede radiaalbanden staat. Helemaal in stijl met de goede wegeigenschappen zijn de rqmmen van de Manta. Om een 1000 kg. zware wagen ook vanaf 172 km/uur tijdig tot stilstand te kunnen brengen, zijn ook wel een paar goede remmen nodig. Vóór heeft de Manta ruim bemeten schijven en achter zijn trommels gemonteerd. De remcircuits zijn gescheiden en in het circuit naar de achterwielen is een remkrachtbe- grenzer opgenomen die het voortijdig blokkeren van de achterremmen tegengaat. De goed werkende hand rem werkt op de trommels achter. Zoals gezegd levert de Manta 1900 SR uitstekende prestaties. Wordt het onderste uit de kan gehaald, dan heeft het brandstofverbruik daar wel behoorlijk onder te lijden. Dan hoeft niemand te schrikken van een verbruik van één op acht. Maar wanneer normaal wordt gereden dan is één op tien goed haalbaar met de Manta: Bij een constante snelheid van 100 km/uur verbruikt de wagen zelfs maar één liter super op iedere 12,5 kilometer. Het comfort in de Manta staat op een hoog peil. De wagen heeft goed gevormde stoelen, een plezierige vering en demping en de Manta is bovenal stil. Ook bij hogere snelhe den blijven motor- en windgeruis binnen de perken. Uiteraard heeft de Manta een moderne carrosserie met kreukelzo- nes voor en achter. In het dak is zichtbaar een sterke rolbeugel opgenomen. De auto is voorzien van automatische driepuntsgordels. Maar wellicht is het meest plezierige van de Opel Manta zijn prijs. De toch waarlijk luxueuze SR kost inclusief BTW 19.187,—. Wordt deze auto met een automatische bak geleverd dan komt er nog 1600 gulden bij. Maar er is ook al een Manta, de 1,6 liter, voor net iets meer dan zestien mille. En voor dergelijke bedragen koop je vandaag de dag toch niet overal fraai ogende coupé's met gezinscapaciteit en sportwageneigenschappen. Volkswagen heeft de Personenauto RAI 77 benut voor het uitbrengen van een nieuw type wagen, de van de Polo afgeleide Derby. De Volkswagen Derby is technisch gelijk aan de bekende Polo. Alleen is de achter kant verlengd, waardoor de derde deur kwam te vervallen en een kofferruimte ontstond met een in houd van liefst 515 liter. De Volkswagen Derby is technisch volledig vergelijkbaar met de Polo. De wagens heeft een dwars voorin geplaatste motor en voorwielaandrij ving. Er zijn twee motoren beschik baar: de 1100 cc uit de Polo en een daarvan afgeleide machine' met een inhoud van bijna 1300 cc en een vermogen van 60 DIN pk. Het gewicht van de Derby is met 700 kg slechts luttele kilo's hoger dan dat van de Polo. Qua prestaties komen de wagens dan ook goed overeen. Volkswagen heeft de Derby uitge bracht om de vele mensen die nu nog Kever rijden in de toekomst de keus te bieden tussen een waardige opvolger met conventionele koets of een moderne drie- of vijfdeurs wagen (Polo, Golf). Bovendien moet de Derby natuurlijk enig tegengas gaan geven tegen de Opel Kadett, die in Nederland nu al jarenlang de onbetwiste bestseller is. Opel, Ford en Toyota bewijzen met respectieve lijk de Kadett, Escort en Corolla al jaren dat de conventioneel ogende gezinswagen het bij ons voortreffelijk doet. De prijzen van de verschillende uitvoeringen van de Derby lopen van 12.343,tot 14.667,De Derby is daarmee wat duurder dan zijn opponent Kadert, maar daar staat tegenover dat de wagen technisch ook duidelijk moderner is. De rij-eigen- schappen zijn, net als bij de Polo het geval is, uitstekend. Naar verwachting zullen er dit jaar nog 5000 Derby's in Nederland worden verkocht. Vauxhall en Opel behoren beide tot het machtige General Motors concern en dat is tegenwoordig goed te merken ook. De Vauxhall Chevette die een jaar of twee geleden verscheen, bleek een Opel Kadett City te zijn met een Vauxhall mechaniek. Ook al kwam de Kadett City dan wat later op de markt dan de Chevette. Inmiddels brengt Vaux hall ook de Manta en Ascona in verengelsde uitvoering op de markt onder de naam Cavalier. Beide auto's hebben een neus in de trend van de Chevette en de Opel Manta en beide zijn technisch Vauxhall's. Op de RAI heeft Vauxhall de reeks Cavaliers verder uitgebreid door een 1300 cc model toe te voegen. Al met al is dit systeem prima voor die mensen die bij voorbeeld liever een Vauxhall dan een Opel hebben, of voorkeur hebben voor een Engelse wagen of gewoon een goede Vauxhall dealer om de hoek hebben zitten. Voor General Motors maakt het allemaal weinig uit of u een Ascona of Cavalier koopt... De firma Englebert uit Voorschoten, sinds jaar en dag inporteur van Skoda heeft op de RAI in Amster dam de Roemeense Dacia geïntrodu ceerd. De Dacia bestaat als sedan en stationcar. Het is bepaald niet toevallig, dat de Dacia als twee druppels water op de Renault 12 lijkt. De wagen is namelijk een in licentie vervaardigde Renault 12. Renault heeft al een groot aantal jaren contacten met de Dacia-fabriek in Roemenië. De Dacia 1300 is technisch en uiterlijk gelijk aan het voorlaatste type Renault 12. Zodoende heeft de wagen nog de „oude" grille en het dashboard met de drie ronde klokken. Op het moment van schrijven is overigens nog niet bekend of de Dacia definitief zal worden ingevoerd en wat de prijs van de wagen zal zijn. Dat wordt na de RAI personenautotentoonstelling bekend gemaakt. De enige nog echt Nederlandse autofabriek staat in Amsterdam. Het is Ruska Buggies, fabrikant van een serie leuke cabriolets op VW-basis. Ruska Buggy is nog een puur familiebedrijf, waarin iedereen samen met het personeel hard werkt aan de tot standkoming van een produkt dat er zijn mag. Zo'n jaar of acht geleden bouwde de firma op verzoek van de bekende fotograaf Paul Huf, die zo'n „pretmobiel" in Amerika had gezien hun eerste Buggy. Er kwamen meer liefhebbers en momenteel verlaten zo'n zeven auto's wekelijks het pand aan de Lauriergracht in Amsterdam. Ruska Buggies fabriceert momenteel 5 modellen, allen gebouwd op een VW-chassis en voorzien van een VW-motor. De carrosserie is van 8 mm dik polyester. Dus lage onder houdskosten en geen last van roestvorming. De Ruska Bugatti, een uitstekende replica van de fameuze Bugatti 35 B uit 1926, nu op VW-basis. Het nieuwste model is de Ruska Bugatti, een „eerbetoon aan de beroemde Franse racewagen", zoals Ruska dat formuleert. Oud-coureur Arie Ruska heeft er iets moois van gemaakt. De wagen is uiterlijk haast niet van een echte Bugatti te onderscheiden, alleen vindt men nu de motor wel achterin en is het ook een 1600 cc VW-motor. De Ruska Buggies bezitten verras send goede rijeigenschappen en met de goedsluitende linnen kap en uitstekende kachel is er ook 's winters best mee te rijden. De Ruska Buggies werden dit jaar voor het eerst op de Personenauto RAI tentoongesteld. De 2 goedkoopste Ruska Buggies waren tevens de goedkoopste auto's van de tentoonstelling.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 6