MODERNE OPVATTINGEN OVER SHOCK-BEHANDELING Celbeschadiging dient voorkomen te worden CARMENTICA De nieuwe voorjaars make-up van Pierre Robert International Shock Symposium te Utrecht komt met nieuwste inzichten op dit gebied Met Sadodekk buitenverf maakt ook de amateur vakwerk EINDELOOS SCHUREN EN PLAMUREN VOORBIJ WERELDPRIMEUR VAN ITT SCHAUBLORENZ mm vt" 'j i ftï Randstadedities, wekelijks in 700.000brievenbussen HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 26 VRIJDAG 25 MAART 1977 Tijdens het op zaterdag 26 maart as. In de Congreszaal van de Utrechtse Jaarbeurs te houden International Shock Symposium komen de nieuwste Inzichten op dit gebied aan de orde. Onder voorzitterschap van de Njj- meegse hoogleraar in de anaesthesio- logie, prof. dr. J. F. Crul, geven Neder landse en Amerikaanse deskundigen deze inzichten door aan onze medi sche professie. Een paneldiscussie biedt de gelegenheid om over de ui teenlopende meningen op dit terrein van gedachten te wisselen. Het staat nu reeds vast, dat het ko mende symposium de grootste artsen bijeenkomst zal zijn die ooit in Ne derland aan dit belangrijke onderwerp gewijd is. Er is een grote belangstelling voor het onderzoek naar een integrale shock-behandeling, waarbij niet alleen het wegnemen van de oorzaak maar ook het volledig benutten van de mo gelijkheden tot het voorkomen van vaak fatale cel- en weefselbeschadigin gen centraal staan. De paneldiscussie zal geleid worden door prof. dr. R. C. Lillehei, hoogleraar in de chirurgie aan de Universiteit van Minnesota, die een belangrijk aandeel heeft gehad in het onderzoek van de laatste jaren op dit terrein. Er voltrekt zich de laatste jaren een verandering in het medisch denken over de behandeling van shock-situa ties. Meer en meer gaat de clinicus zich realiseren, dat bij de shock-be handeling niet alleen het opheffen van de direkte oorzaak prioriteit heeft, maar ook het normaliseren van de to tale voeding van het weefsel. Cel-stabi lisatie is een eerste vereiste. Daartoe heeft hij vaak meer tijd nodig dan in zo'n situatie met de gebruikelijke met hoden doorgaans voorhanden is. Als techniek om hem die tijd te geven, wordt het ondersteunen van de volu metherapie (vocht, bloed, plasma) door een snelle en aanzienlijke dose ring van bepaalde corticosteroiden steeds meet toegepast. De voordelen van de hiermee bereikte verbetering van de voeding van het weefsel, van het weer op gang brengen van de cir culatie, worden echter dikwijls nog ten onrechte afgewogen tegen de bekende gevaren van de hormoonwerking bij een langduriger behandeling met cor ticosteroiden. Het acute karakter van de shock-situatie stelt zijn eigen wet ten. Rationeel gerichte therapeutische technieken, zoals het toedienen van een massieve farmacologische dosis corticosteroiden in aanvulling op de gebruikelijke behandeling, hebben de overlevingskansen van shock-patiën ten aantoonbaar verbeterd. Specialisten die veel hebben bijgedra gen tot het moderniseren van de be handeling op dit gebied treden als in leiders en als panelleden op. Uit de Verenigde Staten komen voor dit symposium drie bij uitstek deskundige inleiders: prof. dr. R. C. Lillehei, hoogleraar in de chirurgie aan de uni versiteit van Minnesota; prof. dr. R. M. Hardaway van de Texas University School of Medicine en prof. dr. P. Sa- far van de School of Medicine van de University of Pittsburgh. Prof. Lillehei leidt de paneldiscussie en zal in een inleiding uiteenzetten van welk belang de bloedcirculatie-aspecten zijn voor hetgeen er tijdens en na een shock-si tuatie in het lichaam gebeurt. Prof. Hardaway zal in het bijzonder de ver schijnselen in de longen en de behan deling daarvan toelichten, terwijl prof. Safar het gebeuren in de hersenen zal analyseren. Ook van Nederlandse zijde omvat het symposium-programma drie deskun dige inleiders en panelleden: naast voorzitter prof. dr. J. F. Crul zijn dat dr. J. S. F. Gimbrère, hoofd Centrale Beademing en Intensive Care van het Radboud Ziekenhuis te Nijmegen en dr. A. N. E. Zimmerman, lector in de Experimentele Cardiologie en Klini sche Fysiologie van de Circulatie, Aca demisch Ziekenhuis Utrecht. De zes inleiders geven door de keuze van hun onderwerpen samen een afge rond beeld van de laatste ontwikke lingen in het denken over shock en shock-behandeling. WAT IS SHOCK? Het is in de eerste plaats een noodsi tuatie, te wijten aan een ernstige ver wonding met bloedverlies, een ernstige infectie, een hartaandoening of aan een andere beschadiging. Met wat voor type shock men ook te maken heeft, steeds gaat het om een toestand waarin de capillaire doorbloeding te zwak is om het leven in stand te hou den. Door gebrek aan zuurstof en an dere voedingsstoffen sterven vitale cel len af, bepaalde afvalstoffen worden in onvoldoende mate uit de weefsels ver wijderd omdat de capillaire stroom te traag geworden is of helemaal niet meer bestaat. In de moderne opvatting wordt shock dan ook aangeduid als een situatie van inadequate weefsel- perfusie. De reactie van het lichaam op een dergelijke situatie heeft veelal het karakter van een soort natuurlijke eerste hulp. De bloedstroom wordt voornamelijk naar hart, hersenen en grote spieren geleid, hetgeen ten koste kan gaan van andere vitale delen: longen, nieren, darmen, de huid. Dit mechanisme leidt heel gemakkelijk tot een situatie van kortsluiting. Organen lopen droog, waarbij de inadequate weefselperfusie leidt tot beschadigin gen die zich kunnen manifesteren in de vorm van bijvoorbeeld ernstige longcomplicaties (shock-long). Bij on voldoende behandeling zijn de overle vingskansen voor de patiënt gering. De medische wetenschap heeft in de loop der jaren een arsenaal van met hodieken ontwikkeld om de shock diagnose zo zuiver mogelijk te stellen. Behandelinsschema's worden gehan teerd om in de verschillende stadia adequaat te kunnen optreden. DE HERKENNING De herkenning van de shock-ver schijnselen aan de hand van allerlei parameters (zoals bloeddruk, pols, centraal veneuze druk, hartindex, uri- neproduktie, zuurgraad, zuurstofver bruik, huidtemperatuur) is gaandeweg gemeengoed geworden. Toch is de aandacht bij de behandeling vaak zo zeer gericht op het opheffen van de oorzaak van shock, dat de verande ringen in de microcirculatie en de ge volgen daarvan op cellulair niveau on voldoende worden onderkend. De inleidingen en de paneldiscussie tijdens het Internationaal Shock Symposium zullen er stellig toe bijdra gen, dat de in ons land bij de behan deling van shock betrokken artsen zich bewust zijn van de meest moderne opvattingen hieromtrent. De uiteindelijke gevolgen van shock vindt men terug in de cellen en het is op cellulair niveau dat de therapie wordt beoordeeld. Een therapie die gericht dient te zijn op het normalise ren van de weefselperfusie, het op gang brengen van de circulatie. Volu metherapie (het op de vereiste niveaus brengen van het volume vocht, bloed, plasma) is de hoeksteen van de behan deling. Om die te ondersteunen, om de arts voldoende tijd voor de behande- Een geduchte Zuidelijke, Spaanse invloed is duidelijk te zien in de voorjaars make-up van het Zweedse cosmetica concern Pierre Robert die wordt gelanceerd onder de naam Carmencita. Latijns, Zuid-Amerikaans, roman tisch, een vleugje Indiaans, gemakkelijk, fris, vrouwelijk ziedaar een paar verheven uitspraken van deskundi gen over Carmencita. Letterlijk: kleine Carmen. Een be grip voor iedereen, muziekliefhebber of niet sinds Geor ges Bizet ruim honderd jaar geleden, in 1875, zijn onster felijke opera ten doop hield. Generatie na generatie komt onder de indruk van dit romantische meesterwerk. Zal Carmencita ook dat lot ten deel vallen? De nieuwe make-up wordt als volgt aangebracht: eerst wordt make-up crème nr. 21, Sun Beige van Pierre Ro bert toegepast. Vervolgens (en dat is dit jaar erg belangr- ijk)de juiste rouge: Maxelle Creme Rouge nr. 1, Panama. Neus, voorhoofd en kin bepoederen met Beach Brown. Aan de wenkbrauwen wordt model gegeven met een grijs wenkbrauwpotlood. Daarna wordt vlak onder de wenk brauw oogschaduwpoeder nr. 7 Sandy Beige aange bracht, van de neus af schuin aflopend tot aan de slapen. Vervolgens als globelijn oogschaduwpoeder nummer 9, ook schuin aflopend en zeer dun tot aan de slapen. Di rect bij de wimpers en aan de buitenkant van de onderste lijn van de ogen wordt nr. 14, Platina Grey gebruikt. Daarna niet zuinig zijn met waterproof brush-on masca ra maar die ruim toepassen. Wie het mooi wil afronden (en dan zijn we weer helemaal op de nostalqische toer) mag een klein schoonheidsvlekje, ook een moesje ge noemd (in het Frans, een mouche, vroeger tache de beau té) maken. Zo'n stipje bereikt u met Pierre Robert's wenkbrauw potlood bruin. Al een paar jaar geleden zijn die moesjes aarzelend teruggekeerd maar het zal dit jaar helemaal „in" zijn. De lippen hebben een ronde vorm. De nieuwe Maxelle lippenstift kleur 50 Sunny Brown of 52 Sunny Pink wordt er voor gebruikt. En de glans komt van Pierre Robert's Glossy Lips nr. 1 Shiny Tint. Bijpas sende nagellakken zijn de nieuwe kleuren nr. 25 Sunny Pink en nr. 54 Sunny Brown. En dat is dan de nieuwe, Spaans getinte opmaak van Pierre Robert. In haar eigen taal: Que tengas suerte, Carmencita: veel geluk er mee, kleine Carmen! Eigenlijk was het altijd een schaap met vijf poten om een verf te willen hebben die zowel de vakman als de amateur tevreden stelt. Het onmoge lijke is nu bereikt: met Sadodekk, de opzienbarende buitenverf die in Ne derland uitstekend blijkt aan te slaan. Zowel de beroepsschilder als de amateur zijn van oordeel dat het een grote stap vooruit is. De verf is van uitstekende kwaliteit, heeft een zeer lange houdbaarheid en is gemakkelijk aan te brengen. Een Engels blad noemde Sadodekk onlangs in een uitvoerige beschou wingeen „openbaring". Wie dit leest is geneigd te veronderstellen dat Sa dodekk een wondermiddel is. Maar dat is natuurlijk onzin. Er is iets an ders aan de hand. Sadolin en Holmblad, de Scandina vische verfindustrie die dit jaar twee eeuwen bestaat is er in geslaagd de nieuwste technologische vindingen toe te passen. Dat vereist niet alleen een staf van vele deskundigen maar ook een zeer geavanceerde appara tuur. Sadolin en Holmblad beschikt over beide. Het is niet voor niets op zijn gebied een der grootste indust rieën ter wereld geworden met alleen al in Denemarken vijf fabrieken en dan nog eens twintig over de gehele wereld. Na jarenlange research en praktijk proeven slaagde men erin een verf te maken die een prima vloeiing heeft, een verbluffend hechtvermogen, ook op oud werk, een zeer lange levens duur en een probleemloos onder houd. Als basis werd gekozen voor een combinatie van water verdunba- re acryl en 4)kyd. Dat maakte alle reerst twee dingen mogelijk: een lichte verwerking met kwast of roller en een mooie natuurlijke droging binnen één uur. Maar er is meer. Dankzij de fraaie matglans en de elasticiteit van de filmlaag behoeft een oude laag niet geheel verwijderd te worden. Het spreekt vanzelf dat losse gedeel ten eerst moeten worden afgekrabd. Daarna wordt ontvet en goed ge schuurd. En dat is het dan! Geen eindeloos schuren en plamuren tus sen de lagen meer. Nog overgebleven oneffenheden zijn onzichtbaar ge worden. Dat is voor de vakman na tuurlijk een grote tijdsbesparing. Ook voor de amateur. Maar voor hem (of haar) geldt nog meer dat hun schilderwerk de toets van de meest deskundige kritiek kan doorstaan. Het oog wil tenslotte ook wat. De eerste laag Sadodekk die wordt aangebracht is al na ongeveer een uur gedroogd. Na zo'n drie uur kan de volgende laag worden aange bracht. Er zijn veertien mooie tinten. Sadodekk kan bovendien gebruikt worden op allerlei andere onder gronden zoals stucwerk, gegalvani seerd ijzer om maar eens enkele te noemen. NIEUW, ONGEVERFD HOUT Wat doen we met geheel nieuw, on geverfd hout? Zelfs als dat erg voch tig is tot 25% toe wordt dat eerst be handeld met Sadolins Houtverede- ling of met Sadovac die in het hout dringt, het conserveert en beschermt tegen houtrot en aantasting door schimmels, blauw of insecten. Daar na kan meteen Sadodekk worden aangebracht. Hoe lang houdt zo'n Sadolin syste em? Verbazingwekkend lang. Na melijk vijf tot tien jaar, afhankelijk van de buiten-omstandigheden. Deze prognoses berusten op de uitkoms ten van uitgebreide praktijkproeven die nu al jaren aan de gang zijn on der barre klimatologische omstan digheden in Scandinavië en in ande re streken van de wereld. Het is daarbij wel zaak maar dat spreekt eigenlijk vanzelf dat de vensters ook aan de binnenzijde goed geschilderd zijn. En er moet op wor den gelet dat de beglazing goed wordt aangebracht en onderhouden. En dan? Niets meer. Rustig alles la ten zitten. Alleen af en toe eventuele beschadigingen bijwerken. En als na vijf tot tien jaar wel wat gedaan moet worden? Dan alleen goed schoonma ken met ammoniawater, twee lagen Sadodekk, klaar! Schuren is er niet meer bij. Er zijn twijfelaars die denken (en zeggen): Sadolin beweert dat wel maar is het zo? Het papier is gedul dig. Het antwoord: Sadolin heeft als een der grootste bedrijven ter wereld een prachtige reputatie verworven in de twee eeuwen die sinds de oprich ting in 1777 zijn verstreken. Zou men dan nu iets doen of aanbevelen dat niet honderd procent goed is? De doe-het-zelver kan dan ook met een gerust geweten de proef op de som nemen. Sadodekk is overal te koop. ling te geven, wordt meer en meer in een vroeg stadium een massieve (far macologische) dosis corticosteroiden toegediend. De effecten hiervan zijn o.a. vaatverwijdering, verhoogde weef seldoorbloeding, verhoogde veneuze terugvloeiing, normalisering van de perifere weerstand en het hartdebiet, verhoogde urineproduktie, verminder de ophoping van melkzuur, bescher ming van de capillairen, stabilisatie van de membranen van cel en lyso- soom. In de praktijk blijken medici nogal eens moeilijkheden te hebben met het begrip farmacologische dose ring als het om corticosteroiden gaat. Zoals bekend worden corticosteroiden in de dagelijkse medische praktijk vanwege hun hormoonwerkinq veel toegepast bij o.a. astma en reuma. De bij shock noodzakelijke snelle hoge dosering (ongeveer 250 maal de nor male) is echter niet op de welbekende hormoonwerking gericht maar op een farmacologisch effect dat de weefsel toestand ten goede komt. INTEGRALE SHOCK-BEHANDE LING Men zon de moderne inzichten met betrekking tot shock kunnen karakte riseren als het streven naar een inte grale shock-therapie. Een behandeling waarbij vanzelfsprekend de oorzaak van de shock-situatie dient te worden opgeheven, maar waarbij eveneens primair aandacht gegeven moet wor den aan de veranderingen in de micro circulatie en de gevolgen die deze kun nen hebben voor cel en weefsel. Het International Shock Symposium is be doeld als een bijdrage tot het alge meen ingang doen vinden van deze in tegrale behandeling. Een moderne mogelijkheid die de overlevingskansen in de noodsituatie die wjj shock noe men aantoonbaar kan vergroten. Afstandsbediening bij TV is allang geen nieuwtje meer. Momenteel wordt de helft van alle kleuren tv-toestellen reeds inclusief afstandsbediening ge kocht en over twee jaar zal dat zijn op- qelopen tot driekwart. Toch heeft ITT/Schaub-Lorenz onlangs een we reldprimeur van een geheel nieuwe vinding op dit gebied geïntroduceerd. Het is de „Ideal Computer", een be dieningspaneel dat uit het toestel qe- nomen kan worden en zo als ultrasone afstandsbediening functioneert en dat weer in het toestel teruggeplaatst kan worden voor „normaal gebruik". De brainstormers van ITT/Schaub-Lo- renz hebben hiervoor een systeem uit gevonden dat minder bedieningscom ponenten bevat dan de alweer tradi tionele kleuren-tv met afzonderlijke afstandsbediening. Hoewel deze aanpak revolutionair lijkt, werden technische risico's bewust vermeden: alleen beproefde compo nenten werden gebruikt, waardoor er geen service problemen ontstaan. In feite is deze ontwikkeling een vierde generatie van het door ITT/Schaub- Lorenz ontwikkelde Sensor tiptoet- sensysteem. IC-COMPUTER De oorspronkelijke apparaatjes voor afstandsbediening waren verbonden met de TV via een kabel, waarover men kon struikelen of die per ongeluk uit de TV of het apparaat zelf getrok ken kon worden. De IC-Computer, met -één geïntegreerde schakeling en een zeer kleine zender, wordt eenvou dig in de richting van de TV gehouden en de juiste kanaal- of funktieknop in gedrukt. Deze bediening geschiedt door middel van kleine druktoetsen, zoals die op eiectronische zakreken- machines. Deze zijn gemakkelijker voor het gebruik in het geval dat het bedieningspaneel in het tv-toestel ge plaatst is. Wanneer de afstandbedie ner uit het toestel genomen wordt sluit de gleuf waarin hij opgeborgen heeft gezeten zich automatisch, zodat het frontpaneel van de TV er netjes uit ziet. De afstandsbediening werkt op, een gegarandeerd lekvrije batterij. De acht kanalen worden aangegeven door een reeks lichtgevende dioden op het bedieningspaneel. Volume, helderheid en kleur kunnen ook fijn geregeld worden en er is bovendien een „Ideal Colour" toets, die het toestel afstelt op de gewenste kleurafstemming door een druk op de toets. De ultrasone-fre- quentie toon die uitgezonden wordt, wordt opgevangen door een microfoon in de TV en de opdracht wordt uitge voerd.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 26