Archeologische vondsten op zomerzegels 1977 He Delta Hotel Volgende week weer Emmabloem-collectie Auto en motorfiets in het verkeer „Waarom «aan we dit w eckend niet eens echt goed eten. in het Delta Hotel. Tt>ch maar f35,- p.p. inclusief wijn en koffie!" 0UTMAN Centrum Sint Joris Doele Kabinet valt CDA overeind Dr. Kruizinga dn9bCDA VISIE Nederland Zomerzegels 1977 Timbres d'été 1977 1977 Summerstamps Somme>-briefmarken 1977 Laat Delta Hotel's chefkok (v. Gent) u 's ouderwets verwennen met z'n voortreffelijke weekendmenu van vier gangen. De ware Haute Cuisine in een intieme sfeer. En dat allemaal voor een verrassend redelijke prijs. Reserveer uw tafel tijdig. Maasboulevard 15, Vlaardingen, Telefoon 010-345477. 12-SNARIGE GITAREN Westblaak 27 (t.o. Cinerama) tel. 13 28 85 tXfiS HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 3b VRiJ DAG 25 MAART 1977 Uitgiftedag Jour d'émission Oate of issue/Ausgabetag 19-IV-197? Ontwerp/ Dessin/ Design/Estwurf Waiter Nikkel». Dordrecht 40 ÏQ c Thermen te Heerlen Thermes de Heerlen Therrnes of Heerlen Thermen in Heerlen 45 20 c Altaar godin Nehalenn» Autel de la déesse Nehalenni* Altar of the goddess Nehalenni* Altar der Göttin Nehalennia 55 28 c Schip van Zwammerdam Vaisseau de Zwammerdam The ship of Zwammerdam Zwammerdamer Schtff 75 25 c Geakhtshelm met masker Casque i masque Helmet with mask Helm mit Maske Op 19 april 1977 zullen de Zomerze gels weer verkrijgbaar zijn. Dit jaar zijn op de serie van vier toeslagzegels verschillende archeologische vondsten uit de Romeinse tijd afgebeeld. De ontwerpen zijn verzorgd door Walter Nikkels uit Dordrecht, die eerder al tekende voor de herdenkingszegels voor Albert Schweitzer en Michiel de Ruyter. De Zomerzegels zullen verkrijgbaar zijn tot en met 4 juni 1977. De geldig heidstermijn voor de frankering is on bepaald. Bijgaande foto toont de goedgekeurde ontwerpen die in de uit voering echter nog enige aanpassing behoeven. Waarde: 40 plus 20 c.; voorstelling: De Thermen te Heerlen. Gedeelte van het Caldarium (heetwaterbad), ver vloeiend in een gedeelte van het op gravingsterrein; kleuren: rood, blauw, rose en zwart. Waarde: 45 plus 20 c.; voorstelling: Altaar van de inheemse godin Neha lennia en een stuk van een zeekaart van de vindplaats, de Schaar van Co- lijnsplaat; kleuren: geel, blauw en zwart. Waarde: 55 plus 20 c.; voorstelling: Schip van Zwammerdam. Fragment van een van de opgegraven schepen, een stuurriem en een maataanduiding; kleuren: rood, blauw en zwart. Waar de: 75 plus 25 c.; voorstelling: Ge zichtshelm „en profil" bestaande uit een helmkap en een viziermasker; kleuren: geel en zwart. De prijs per se rie bedraagt 3, NADERE EMISSIEGEGEVENS Beeldformaat, 33x22 mm. Zegelformaat, 36x25 mm. Tanding, 14:12 3/4. Papier, zonder watermerk, fosforesce- rend. Gomming, synthetische gom. Vellen van 10x10=100 zegels. Druktechniek, rasterdiepdruk. Drukkerij, Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting B.V., Haarlem. ACHTERGRONDINFORMATIE 40 plus 20 c.: Thermen van Corioval- lum (Heerlen). De thermen (warme baden) van Heer len stammen uit het eind van de eerste eeuw van onze jaartelling. In 1936 werd bij opgravingen een klein gedeel- ARCHEOLOGISCHE te van de thermen blootgelegd en in 1940 opnieuw ontdekt. Men trof de re stanten aan van eén monumentaal ge bouw, dat een thermencomplex bleek te zijn van het z.g. rijen-type, d.w.z. al le hoofdvertrekken liggen in één rij; om de achterste zaal te hereiken moest men alle vertrekken door. De Romeinse thermen kunnen be schouwd worden als voorlopers van onze moderne sauna's. Naast badin richting was het ook een ontmoet ingscentrum. De verwarming, met hout of houtskool gestookt, werd gere geld door een vernuftig systeem van vloer- en wandverwarming. De bad gasten gingen via het kleedlokaal naar de „zweetruimte" voor een hetelucht- bad (50 55 C.), daarna volgde een langzame afkoeling in het lauwwater- vertrek met eventueel massage en ten slotte de algehele afkoeling in het koudwatervertrek. Voorts was er gele genheid tot het beoefenen van sport. 45 plus 20 c.: Altaar van Nehalennia. De godin Nehalennia was vermoede lijk een Keltische voorspoeds- en moe dergodin, die tot in de Romeinse tijd werd vereerd. Haar tempel stond aan de oever van de Schelde, maar werd door het geweld van de zee weggesla gen. In 1970 werden bij baggerwerk- zaamheden in de Oosterschelde bij de Schaar van Colijnsplaat verscheidene altaren, beelden en bouwfragmenten opgehaald. Het afgebeelde altaar is bijna 90 cm. hoog. Het dateert van ca. 200 na Chr. Blijkens de Latijnse in scriptie is het aan Nehalennia gewijd door Sextus Severinius Severus, als dank voor zijn behouden terugkeer van een zeereis. Het altaar bevindt zich in het Rijksmuseum van Oudhe den te Leiden. 55 plus 20 c.: Opgravingen bij Zwam merdam. In de loop der tijden zijn in de omge ving van de zuidelijke oever van de ri vier de Oude Rijn herhaaldelijk ar cheologische vondsten uit de Romein se tijd gedaan. Hierdoor groeide de gedachte, dat in deze omgeving een Romeins militair legerkamp moest liggen, te meer daar een reiskaart uit de vierde eeuw na Chr. dit vermeldde. In het begin van de zestiger jaren gin gen amateur- en beroepsarcheologen de omgeving verkennen. Dit leverde zoveel aanwijzingen in de richting van Zwammerdam op, dat in 1968 een team archeologen onder leiding van het Instituut voor Prae- en Protohisto rie de omgéving aldaar systematisch met zoeksleuven ging afzoeken. Reeds in de tweede sleuf stuitte men op Ro meinse gebouwresten. Van 1968-1971 legde men de restanten bloot van het fort Nigrum Pullum (zwarte kip) dat daar van het midden van de eerste tot het midden van de derde eeuw na Chr. heeft gelegen. Na een toevallige vondst van een boomstamkano (in december 1971) werd het onderzoek voortgezet, waar bij onder meer drie grote eikehouten transportschepen zijn gevonden. Op de zegel van 55 plus 20 cent is de kleinste van deze drie schepen, ver moedelijk een veerpont, afgebeeld, sa men met de te zelfder tijd gevonden stuurriem. 75 plus 25 c.: Gezichtshelm. De afgebeelde helm dateert waar schijnlijk uit de eerste of de tweede eeuw na Chr. De hoogte is 24 cm., de breedte van oor tot oor 22 cm. De helm bestaat uit een helmkap en een viziermasker, die door een scharnier op het voorhoofd met elkaar verbon den zijn. De helmkap was van ijzer, het masker van ijzer en verzilverd brons en plaatselijk verguld. Het masker toont een jong gezicht met een laag voorhoofd en halfgesloten ogen. Oren, neusgaten en mond zijn opengelaten. De op de voorhoofds- band in reliëf afgebeelde mannelijke en vrouwelijke busten hebben waar schijnlijk rituele betekenis. Dergelijke helmen werden niet gebruikt voor ge vechtsdoeleinden maar wellicht voor toernooien of parades. De afgebeelde helm werd gevonden in de Waal bij Nijmegen en bevindt zich thans in het Rijksmuseum G. M. Kam aldaar. SAMENVATTING Nederland: 19 april 1977. Vier Zomer zegels met toeslag t.b.v. sociale en cul turele doeleinden. Voorstelling: ar cheologische vondsten uit de Romein se tijd. Waarden: 40 plus 20 c.: Ther men te Heerlen, vierkleurig; 45 plus 20 c.: Altaar inheemse godin Nehalennia, driekleurig; 55 plus 20 c.: Schip van Zwammerdam, driekleurig; 75 plus 25 c.: Gezichtshelm, tweekleurig. Ontwerp: Walter Nikkels, Dordrecht. Verkrijgbaar t.e.m. 4 juni 1977. Gel digheidstermijn onbepaald. Fosfore- scerend papier zonder watermerk. Synthetische gom. Vellen van 10x10 is 100 zegels. Rasterdiepdruk door Joh. Enschedé en Zonen, Haarlem. Met het aanbreken van mooier weer gaan er meer mensen op de motor en met de auto er op uit. Het is algemeen bekend dat een motorrijder meer risi co loopt dan een automobilist. De mo torrijder is in het verkeer relatief slecht beschermd. Vaak draagt hij donkere kleding (bijvoorbeeld een zwart leren pak) en is dan slecht te zien voor automobilisten. Een al reeds enige tijd toegepaste oplossing hier voor is gevonden in het, ook overdag, rijden met het licht aan. Het blijkt echter ook vaak dat de automobilisten te weinig letten op mo torrijders, bromfietsen, fietsen en voetgangers in het verkeer. Uit een Amerikaans onderzoek is gebleken dat in 90% van de gevallen de automo bilist door onachtzaamheid een onge luk met een motorfiets veroorzaakte. Motorrijden is niet gevaarlijker dan autorijden; het ontbreekt de motorrij der echter vaak aan voldoende theore tische kennis en bedrevenheid in het besturen van zijn motor. Degenen die de minste ervaring op de weg hebben lopen het grootste gevaar. Dat is bij autorijden net zo. Zit men weinig op de weg, dan is men niet gewend aan het verkeer, dat met de dag drukker wordt en men heeft moeite zich aan te passen (bijv. de zogenaamde „zondagsrijders"). Veelal is vooral de jeugd door gebrek aan ervaring een gevaar op de weg en vooral bij motorrijden, waar graag een staaltje bravoure bij getoond wordt, is dit het geval. Snelheidsbeperking is niet zonder meer een verbetering. Het is belang rijkerdat men zijn eigen snelheid leert kennen en beperken, daar er geen ver schil is tussen een ongeluk dat met 100 km. of 180 km. per uur gebeurt. Voor zowel automobilist als motorrijder geldt: „ken uw eigen snelheid en rijdt vooral voorzichtig en oplettend". Me nig ongeluk kan hierdoor voorkomen worden. CLINGENDAEL HOTEL GROUP Er was eens een tijd, waarin de Emmabloem-collecte een belangrijke gebeurtenis was. Dat was in de tijd dat ons land vele, vele duizenden t.b.c.- patiënten telde en men overal op het land, op erven van boerderijen en in boomgaarden de „ligtenten" kon zien staan, waarin dergelijke patiënten kuurden. Die tenten eigenlijk meer draaibare houten loodsjes met grote ramen waren daar geplaatst door de kruisverenigingen. Vanouds was de plaatselijke bestrijding van tuberculo se een taak van de kruisvereniging. Momenteel is t.b.c. gelukkig niet meer volksvijand nummer één. zoals toen. Maar het is nog steeds een gevaarlijke ziekte, vooral vanwege de besmette lijkheid. En nog elk jaar worden er in ons land enkele duizenden nieuwe ge vallen ontdekt. Waakzaamheid blijft daarom geboden. De Emmabloem- collecte b.estaat ook nog steeds. De op brengst is gedeeltelijk voor de tuber culosebestrijding, gedeeltelijk voor de plaatselijke kruisverenigingen, die in feite ter plaatse die bestrijding ter hand namen en nemen. De kruis verenigingen besteden de opbrengst echter ook voor hun overige werk, want de subsidiëring die het kruiswerk ontvangt van rijk en gemeente, is be slist onvoldoende. Daar komt nog bij, dat het rijkssubsidie onder invloed van de teruglopende conjunctuur elk jaar minder wordt. Op de rijksbegroting voor 1977 werd er niet minder dan 3,4 miljoen gulden op de kruisverenigin gen bezuinigd. Toch worden de kosten voor de kruisvereniging elk jaar hoger. Zoveel hoger, dat ze nauwelijks door verhoogde contributies worden opge vangen. o.a. ARIA KOFFERS120.- FOUDRALEN vanaf. 20.- SNAREN H SINGEL 116 SCHIEDAM TELEFOON 268871 Daarom is er nog steeds een Ammabloem-collecte en de opbrengst daarvan is hard nodig voor vele kruis verenigingen. Wees daarom royaal, wanneer volgen de week een collectant met een inte kenlijst op uw stoep staat, of wanneer u de collectebus wordt voorgehouden. Wordt er in uw plaats geen collecte gehouden, dan kunt u toch uw bijdra ge aan de Emmabloem-collecte le veren. Schrijf een bedrag over op post giro 116000 ten name van Stichting „De Emmabloem", Riouwstraat 7, Den Haag. Wanneer u eerst wilt zien of het wel de moeite waard is om een gift over te maken, kijk dan op 21 maart op Nederland 2 om ca. 11 uur 's avonds naar een filmpje over het werk van de kuisvereniging en de t.b.c.-bestrijding. Op woensdag 23 maart is er op het zelfde net om 20.25 uur nog een ander filmpje, dat u een heel nieuwe kijk zal geven op het werk van de kruisvereni ging. Het ontmoetingscentrum „Sint Joris Doele" organiseert op vrijdagavond 1 april en de daarop volgende zaterdag een grote fancy-fair plus rommel markt. Wie toevallig aan de schoon maak is en iets moet ruimen, zoals boeken, grammofoonplaten, kcuken- materiaal, oud porcelein en andere prullaria, kan dit kwijt bij de staf van medewerkers. Een telefoontje naar nr. 268338 en een en ander wordt bij u aan huis afge haald. De opbrengst is uiteraard voor dit jeugdwerk. Voor de jeugdleden tot 14 jaar is er van 23 t/m 30 juli weer een zomerkamp in Ermelo. De kosten per persoon bedraagt slechts/ 75—, van daar dat de fancy-fair enz. flink wat geld moet gaan opbrengen. Extra vergadering in "De Rank", Schiedamseweg 122 te Schiedam, op zater dag 26 maart 1977 om 20.00 uur. Paraat voor beantwoording van uw politieke vragen. Neem de tijd voor uw behan- ©Gaban® Rotterdam centrum SHOWROOMS Rotterdam zuid Wolphaertsbocht 180 (naast bioscoop Metro) tel. 85 75 60 Schiedam Jan van Riebeeckweg 2 (achter Manometerfabriek) tel. 15 20 66 Leyland dealer voor: Mini, Allegro, Marina, Maxi, Princess, M.G., Triumph, Sherpa

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 35