Familie Van der Kooij houdt reünie in Maasland Ruim vijfhonderd afstammelingen van Michiei Harmenszoon ontmoeten elkaar introductie 249299«* bij aankoop van een inoülinex stofzuiger een aotostofzusger- /UietifcKC\> maakt méér mogelijk voor minder geld 803 TA van 295.- BIJ EVATOOM met katrolsnoer van 349.- en gratis auto stofzuiger HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 35 WOENSDAG 27 APRIL 1977 Het familiewapen van de familie Van der Kooij alléén foto-film-afdeling, Schiedamseweg 39-47, Vlaardingen, tel. 346000 dat dat ook bewaard is gebleven, de handtekening van Pleun Michiels zoon, de man die die naam gekozen heeft, onder een oud stuk". Die ten toonstelling blijft in Maasland tot en met de dag van de reünie. En dan op zaterdag 7 mei is de grote dag. Vertelt Van der Kooij: „In Maasland komen borden te staan met pijlen, die de weg wijzen, want mensen komen overal vandaan. Wie van ver komt wordt eerst opgevangen in het Tref punt. Anderen gaan rechtstreeks naar de Ned. Hervormde Kerk. Om tien uur wordt de dag geopend door burge meester Van den Brink van Maasland, die het een hele eer vindt de Van der Kooij invasie in zijn gemeente te mo gen herbergen". Er volgen nog enkele sprekers, er is koffie en 's middags maakt men in kleinere groepjes excur sies, onder andere naar 't Woudt, een buurtschap die een belangrijke rol speelde in de geschiedenis van de fa milie Van der Kooij. Ook bezoekt men een oude kaasboerderij in Maasland. A. van der Kooij bij de eendenkooi. Hier koos Pleun Michielszoon zijn achternaam. Een ding staat als een paal boven water van de Eendenkooi in Delfgauw. Michiei Harmenszoon heeft er in pakweg 1557 geen minuut bij stil gestaan, dat er op za terdag 7 mei 1977, eeuwen later, een reünie zou zijn in Maasland, waar ruim vij- honderd Van der Kooijen bijeen komen in de Nederlands Hervormde Kerk. En al die vijfhonderd Van der Kooijen zouden er niet geweest zijn, als Michiei Har menszoon niet met Aefgen Grabelsdochter getrouwd zou zijn. Ongeveer 420 jaar geleden. Wat heeft dat nu met elkaar te ma ken? Wel, dit. De zoon van Michiei Harmenszoon, Pleun Michielszoon, werd een verdienstelijk man. Hij werd geboren in 1557 in Overschie en over leed in 1644 in Delft. Tussen die twee jaartallen werd deze brave huisvader een verdienstelijk baasje. Zo verdien stelijk, dat hij zich een achternaam mocht aanmeten. Nou bezat hij nabij Delfgauw aan de Zuideindseweg een eendenkooi. Dus noemde hij zich Van der Kooij. Hij kreeg kinderen, acht stuks, die kinde ren trouwden, enzovoorts en zo voorts. Het werd een wijd vertakte familie. En zoals in zoveel families gaat, men raakte elkaar uit het oog. Tot in 1938 er een meneer Van der Kooij werkte op het gemeentearchief van Schipluiden. Hij had wat aar digheid in het uitzoeken van families. Genealogie, zogezegd. Nou, we kun nen wel stellen, dat dat wat uit de hand is gelopen, want zonder echt fa milieziek te zijn is er nu toch een stichting Familie Van der Kooij. Voorzitter is meneer Van der Kooij, secretaris meneer Van der Kooij en penningmeester is Van der Kooij. Oh ja, dan is er nog een regelingscom missie voor de reünie op zaterdag 7 mei, een commissie die onder voorzit terschap staat van meneer Van der Kooij. Wie had er anders verwacht? Nou is bet natuurlijk tiïet altijd een stichting geweest. Voor de oorlog was bet oen vereniging e;n pas in 1973 be sloot men er een stichting van te ma ken. In telefoonboeken zocht men de Van der Kooijen op. Voornamelijk in Schi pluiden, t Woudt, Maasland, waar enorme concentraties Van der Kooijen heten te zijn. WERKGROEPEN Er zijn werkgroepen ingesteld, er zijn de genealogen van de stichting, die uitzoeken hoe die familierelaties alle maal liggen. Want ook iemand, die Van der Kooi of Van der Kooy, met i of een y, kan best afstammen van die Michiei Harmenszoon, wiens vader Harmen heette en die rond 1490 ge leefd moet hebben. Het schijnt trou wens nog, dat ie iets n\et de adel te maken had ook, maar daar zijn de familie-snuffelaars van de Van der Kooijen nog niet uit. We spraken met de heer A. van der Kooij, de man van de regelingscom missie, die de reünie van 7 mei organi seerde. We wandelden met hem ook terug naar de eendenkooi in Delf gauw, want die is er nog. Lopend pre cies over dezelfde grond, waar in 1600 Pleun Michielszoon gelopen moet hebben en waar hij op het idee kwam zich Van der Kooij te noemen. Meer dan drie eeuwen later vertelt een Van der Kooij op precies diezelfde plek: „We zullen in de toekomst toch eens gaan proberen, die eendenkooi weer in bezit te krijgen". En ook vertelde Van der Kooij: „Die werkgroepen hebben indertijd goed en veel werk gedaan. Er zijn veel gege vens verzameld, die allemaal door een archiefhouder (meneer Van der Kooij, precies ja) worden bijgehouden en bewaard". „En dan proberen we ook foto's te ver zamelen van al die mensen. We heb ben een blad, De Eendenkooi, dat tweemaal per jaar verschijnt. Ditmaal staat het goeddeels in het teken van de reünie". HELE HAPPENING Die reünie wordt een hele happening. Men verwacht er honderden familiele den, die dan allemaal een oranje par- keervignet op de voorruit van hun auto moeten hebben, want zo'n invasie Van der Kooijen maakt Maasland niet da gelijks mee. Vertelt Van der Kooij: „Het wordt een grote familiedag, de eerste in de ge schiedenis van de stichting. En als het slaagt willen we het zo eens in de vijf jaar organiseren". „Het begint allemaal al op 4 mei om twee uur 's middags, wanneer de bur gemeester van Maasland in de Rozen hof een tentoonstelling opent. Op die tentoonstelling zijn onder andere schilderijen te zien van boerderijen, waar Van der Kooijen woonden. Er is een zilveren tabaksdoos uit het fami liebezit. Die doos is door prins Willem III in 17-zoveel eens geschonken aan Gabriël Jacobszoon van der Kooij. Die was kerkmeester in 't Woudt en Wil- NIET NAAR EENDENKOOI Nee, de eendenkooi wordt niet be zocht. Daar mag men niet komen. Het is particulier bezit van een baron, die het tot natuurmonument verhief. No bel, maar jammer voor de Van der Kooijen. Die middag is er ook een panel, be staande uit... inderdaad Van der Kooijen, dat vragen kan beantwoord en. Wat voor vragen verwacht Van der Kooij? Hij: „Vermoedelijk het meeste over de genealogie. Of over de werkwijze van de stichting". Belangstelling is er ge noeg voor de familiedag. Weet Van der Kooij: „Er komen er vijf uit Au stralië en ook uit Canada worden mensen verwacht". Maar hij haast zich er wel bij te zeg gen, dat zij niet speciaal voor de fami liedag op 7 mei naar Nederland ko men. Ze zijn hier toch en pikken die familiedag mooi even mee. Zie je meteen in een klap je hele familie. Ben je er tevens meteen zeker van, dat je niemand vergeet. En je hoeft je niet voor te stellen ook. Problemen zijn er natuurlijk wei. Stel je voor, dat er die dag omgeroepen moet worden, dat er telefoon is voor de heer Van der Kooy. Wordt de omroe per meteen onder de voet gelopen. Hoe doet zo'n familie dat nou. Van der Kooy: „Ze vragen me dan wel eens: Van wie ben jij er één. Dan zeg ik van Seimen en dan weten ze ineens wel hoe de familie in elkaar zit". AATZANDSTRA Een magistrale stofzuiger Met een opmerkelijk rustige motor met een vermogen van maar liefst 800 Watt. Da's één. Maar de nieuwe stofzuiger van Moulinex heeft meer te - bieden dan pure zuigkracht Gemèk. Hij is een lichtgewicht zwaargewicht. Met gemakkelijk verwisselbare stofzak. Handige voetschakelaars. Extra lang snoer (aktieradius 10 meter). Drempel geleiders, bovenwaarts genchte luchtuitlaat, universele zuigmond. Automatisch snoerhaspel (type 803TB) En het sterke, robuuste, volledig metalen huis is uitge sproken mooi van vorm, maar óók van kleur. Een typisch Moulinex trekje is voorts: de pnjs. Want die is uitgesproken laag. Neem 'm in dienst die hulp m de huis houding oratie auto stof^uioar lem III kwam daar vaak jagen. Hij at dan mee bij Van der Kooij en uit dankbaarheid gaf hij die zilveren ta baksdoos met zijn wapen er op. Een kostbaar familiestuk, dat gelukkig bewaard is gebleven". „De tentoonstelling toont voorts oude statenbijbels. En ook, en ik ben blij,

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 35