7 mei landelijke fietsdag: allemaal op de fiets PLAAT PRAAT Concerto A star is born Randstadedities, wekelijks n 700.000brievenbussen .-.C, S8LAD - PAGINA 46 WOENSDAG 27 APRIL 1977 Zaterdag 7 mei wordt voor de vierde* maal de jaarlijkse Landelijke Fietsdag georganiseerd. Dit jaar nog grootser opgezet dan voorheen met maar liefst 74 nieuwe routes die door de mooiste plekjes van Nederland werden uitge zet, zodat praktisch iedereen een be ginplaats onder fietsbereik heeft. Om dat de Landelijke Fietsdag samenvalt met de Nationale Molendag zijn vele routes zo uitgezet dat ze langs een of meer van de 400 molens voeren die op deze dag zullen draaien. De deelne mers fietsen voor een goed doel want een deel van de inschrijfgelden zal worden gebruikt om recreatiemoge lijkheden voor gehandicapten te scheppen. Vorig jaar deden ongeveer 70.000 Nederlanders aan de Lande lijke Fietsdag mee. Voor dit jaar ver wacht men 100.000 deelnemers te overschrijden. Allemaal op de fiets! U doet toch ook mee. Voor inlichtingen kunt u bij de A.N.W.B. en de V.V.V.- kantoren terecht. BOYMANS Onder de titel De Fiets is tot 12 juni in het museum Boymans-van Beuningen in Rotterdam een grote tentoonstelling te bezichtigen rond Nederlands meest populaire vervoermiddel: de fiets. Een FIETS MEE IN TREIN Onlangs is meegedeeld dat de Neder landse Spoorwegen bestuderen hoe het vervoer van fietsen met treinen kan worden verbeterd. Het wordt hoog tijd dat hieraan iets gebeurt, want fietsers ervaren het als een groot nadeel dat zulke beperkte mogelijkheden worden geboden. De N.S. zou een voorbeeld kunnen nemen aan de Deutsche Bun- desbahn, waar dit jaar voor het eerst een proef wordt genomen met gratis fietsvervoer voor houders van een zo genaamde toerkaart die tien dagen geldig is en recht geeft op treinvervoer over zo'n duizend kilometer. CROSSFIETS Van begin mei tot half augustus wordt op het permanente expositiepark van de Heidemij Groep in Schaarsbergen bij Arnhem een tentoonstelling gehou den, die geheel gewijd is aan het fiets en. Een noviteit is hierbij de fiets-trial- crossbaan, een 300 meter lange slingerbaan met hindernissen, waar de jeugd zijn behendigheid op de fiets kan testen. Hiervoor is een speciale crossfiets ontwikkeld, waarmee tevens een nieuwe behendigheidssport is unieke tentoonstelling die voor het eerst laat zien hoezeer de fiets sedert haar uitvinding een bron van inspira tie is geweest voor de beeldende kunst. Werken van meer dan zestig kuns tenaars uit verschillende landen en richtingen zijn op deze tentoonstelling te zien. Uit particuliere en openbare verzamelingen in Europa en in de Verenigde Staten van Amerika kwa men werken van o.a. Monet, Toulouse-Lautrec, Braque, Picasso, Marcel Duchamp, Dominguea, Boc- cioni, Gontcharvo, Dali, Margritte, Léger, Zadkine, Appel, Constant, Francis Bacon, Lindner, George Se gal, Marisol, Moesman en Westerik. Daarnaast wordt aan de hand van oude modellen de ontwikkeling van de fiets weergegeven. Affiches, foto's en ander documentair materiaal laten zien welk een grote invloed de fiets heeft gehad op het maatschappelijk leven, op de sport en op de vrijetijds besteding. De catalogus geeft uitge breide informatie met veel reproduk- ties van kunstwerken en andere af beeldingen. Een tentoonstelling die u niet mag missen. MINDER FIETSENZAKLN Het aantal fietsenzaken in Nederland is weer kleiner geworden. Volgens on langs bekend geworden cijfers werden in 1974 en 1975 in totaal 210 fiets- enhandels opgeheven, waardoor het aantal op krap 5000 kwam te liggen. Gerekend naar het aantal inwoners per zaak ligt dit voor de provincie Zuid-Holland met 3247 het hoogst. Friesland telt de minste inwoners per tweewielerzaak en wel 1531. Opmer kelijk hierbij is dat de specialisatie in de fietshandel toeneemt. Meer dan voorheen het geval was wordt de fiets enhandelaar een specialist. Dit wordt onder meer veroorzaakt door de stij gende belangstelling voor een geva rieerd fietsenaanbod en de behoefte van de zijde van consument aan des kundige voorlichting. De betekenis van all-round vakmanschap en een goed geoutilleerde werkplaats voor nazorg en reparatie wordt hierdoor onderstreept. geintroduceerd die in ons land zeker zal aanslaan. De crossfiets, terreinfiets of behendigheidsfiets is een jeugdfiets in opvallende kleur met een speciaal frame, apart zadel, een speciaal opge bogen cross-stuur en om de wielen brede, zogenaamde terreinbanden. Deze behendigheidsfiets is ideaal om door terreinen met zand, modder en hindernissen te crossen, slechts met trapkracht. Behalve voor behendig heidssport zou de crossfiets ook wel eens een nieuwe impuls aan trimacti- viteiten kunnen geven. FIETSEN IN DRENTE In de door de stichting: fiets! in Am sterdam uitgegeven serie fietsroutebe schrijvingen Ontdek Nederland op de fiets! verscheen zojuist onder de titel Fietsen in Drente een nieuw boekje met routebeschrijvingen, gedetailleer de routekaartjes en toeristische infor matie van elf fietsrondritten door en vanuit onder meer Assen, Meppel, Hoogeveen, Emmen, Ruinen, Diever, Dwingeloo, Havelte, Vledder, Rolde, Norg, Gieten, Beilen, Westerbork, Smilde en Sleen. De routes hebben een gemiddelde lengte van 30 tot 40 kilo meter en uit de aard der zaak zoveel mogelijk over fietspaden en in ieder geval over voor fietsers geschikte we gen. Dat alles door aantrekkelijke ge bieden van Nederlands fietsprovincie. Fietsen in Drente kan door overma king van 6,60 op postgirorekening nr. 234567 onder vermelding van be stelcode D worden aangevraagd bij de stichting: fiets! te Amsterdam. FIETS MEE MET STOOMTREIN Vanaf 10 april rijdt er weer een echte, ouderwetse stoomtrein in Brabant. Vanaf het station Tilburg-West naar het landgoed Schaluinen/Baarle-Her- tog en terug, waarbij onderweg ook wordt gestopt in Alphen. Het bijzon dere is dat in de trein ook een fiets- enwagen is opgenomen, zodat wie bij voorbeeld in de omgeving van Baarle- Hertog een fietstochtje wil maken (en daartoe bestaan daar aantrekkelijke mogelijkheden) zijn fiets met de trein kan meenemen. De stoomtrein rijdt voorlopig tot en met augustus op zon- feestdagen. Van 17 tot en met 31 juli dagelijks met twee ritten heen en te rug. VERKEERSBORDEN Deelnemers aan het verkeer moeten de verkeersborden goed kennen. Dat is noodzakelijk om op verantwoorde en veilige wijze aan het verkeer te kunnen deelnemen. Vooral voor de jeugd be hoort deze kennis van zaken tot de normale verkeersopvoeding. Om dit te stimuleren is door de Union-fietsenfa- briek onder de titel Ken je deze ver keersborden? een kleurwedstrijd uit geschreven. Er is bovendien een echte pony mee te winnen. HIELD ONZE FIETS Toen rond de eeuwwisseling steeds meer mensen van de fiets gebruik gin gen maken, kwam er ook kritiek los. Zo zou de fiets een nadelige invloed op het lezen van boeken uitoefenen. Het volgende stond in die tijd in de Texelse Courant te lezen: „De uitgevers en boekverkopers in Frankrijk klagen ontzettend over de schade, die zij van de wielersport ondervinden. De men sen lezen niet meer, renteniers, koop lui en schooljongens, die vroeger hun ledige tijd en vakantie doorbrachten met lezen, rijden nu nog alleen op het rijwiel. Tot lezen blijft hun werkelijk geen tijd meer over en de Weinige ogenblikken, die zij er nog voor over hebben, worden aan de lezing van dagbladen besteed. De reizigers in boeken weten zich te behelpen; zij ver kopen behalve hun boeken ook rijwie len, maar de grote uitgevers kunnen toch moeilijk hun drukkerijen in rij- wielfabrieken veranderen". VOORZORG Heel veel Nederlanders stappen in de ze tijd weer op de fiets om een lekker uit-waai-tochtje te maken. Een goede raad: neem steeds een doosje met ban denplakspullen mee, zodat uw fiets- plezier niet kan worden vergald. Ook Hansaplaststrips als u zelf tijdens het verblijf in de natuur weer eens een schrammetje oploopt. Kopers van de ze strips kunnen tot en met augustus meedoen aan een wedstrijd waarbij onder meer een groot aantal super- lichte sportfietsen met tien versnel lingen zijn te winnen. In de Hansaplast-strips-verpakking zit ge durende de wedstrijdperiode ook een bestelformulier waarmee de stichting „Fiets" uitgegeven fietsrouteboekjes uit de serie Ontdek Nederland op de fiets! kunnen worden aangevraagd; boekjes met uitvoerige beschrijvingen van fietsrondritten, gedetailleerde kaartjes en toeristische informatie. Voor nog meer fietsplezier. KONINGINNEDAG-DAG VAN FIETS Het is in Nederland de laatste jaren traditie geworden dat op koninginne dag in vele plaatsen fietsevenementen worden georganiseerd als onderdeel van de volksfeesten. Ook een dag om er zo maar eens op uit te trekken. Om na de wintertijd weer van de natuur te kunnen genieten. Omdat 30 april dit jaar op zaterdag valt, voor bijna ieder een de mogelijkheid om op de fiets te stappen. NET EEN MOTOR De sterk stijgende belangstelling voor motorfietsen heeft een Amerikaanse fabrikant geinspireerd tot het op de markt brengen van een jeugdfiets met het uiterlijk van een motor, hoewel de voortbeweging nog gewoon met trap kracht geschiedt. Het gaat hierbij vooral om het vooraanzicht van de fiets met een kunststofpaneel waar achter de berijder gedeeltelijk schuil gaat. GOED VOORBEREID Wie een fietsvakantie op het program ma heeft of grote of kleine fietstochten wil gaan maken, geniet daar het meest van als hij goed voorbereid op de fiets stapt. Daarom is er in de serie Fiets- otheek onder de titel Goede raad voor fietstochten een boekje dat volgepropt is met heel veel nuttige informatie zoals het gebruik van fietskaarten, hoe men zelf tochten kan u'tzetten, hoe men z'n fiets het bést kan bepakken, welke soorten tassen er zijn, adviezen over kleding, eten en drinken tijdens een fietstocht enz. Door 4,60 over te maken op postgirorekening 234567 kan dit boekje worden aangevraagd bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Heel -nuttig. DE LANGSTE FIETSTOCHT De uit Duitsland stammende Engels man Walter Stolle is onlangs in Lon den teruggekeerd van een wereldfiet stocht, waaraan hij achttien jaar be steed heeft. Hij legde in die tijd 650.000 kilometer af en deed 159 lan den aan. Het kostte hem in totaal zes fietsen, waarvan er onderweg vijf wer den gestolen. Zo'n duizend keer moest Stolle een lekke band plakken. Het lijkt ons dat hij een plaatsje verdient in het Guinness Record Book. OOK ZWITSERLAND FIETSEN TE HUUR In steeds meer Europese landen is het mogelijk om een fiets te huren om daarmee uitstapjes te maken. Ook in het bergachtige Zwitserland wordt de fietsverhuur op steeds grotere schaal georganiseerd nu gebleken is dat toe risten graag ervaringen willen opdoen met het fietsen in een wat minder vlak landschap. In de kantons Waadt, Bern, Zug, Sankt Gallen, Zürich, Lu- zern en Tessin bevinden zich reeds fietsverhuurcentra. TRIM-TANDEM Tandem-trim raakt steeds meer „in". Daarom worden er nieuwe construc ties bedacht om de tandem nog beter of anders bruikbaar te maken. Zo heeft Alfred Gewinn uit Bremerhaven onlangs patent aangevraagd op een constructie waarbij de beide tandem rijders elk een andere vorm van voortbeweging beoefenen. De voorste fietser bedient hierbij op de bekende manier een stel pedalen die via een ketting het achterwiel in beweging zet ten. De tweede berijder hoeft op deze tandem niet te trappen, maar bedient een zwaaiende hefboomconstructie die eveneens met de ketting in verbinding staat. Het belangrijke van deze vin ding is volgens Gewinn dat de achter ste fietser nu zijn buik-, borst- en arm spieren kan trainen. Omdat de achter ste fietser extra ruimte nodig heeft voor deze beweging, is zijn zitplaats meer naar achteren gebracht, boven het achterwiel. Door van tijd tot tijd van plaats te verwisselen kunnen de tandem-rijders een veelzijdig trimpro- gramma afwerken. OOK IN CANBERRA MEER FIET SEN Australië heeft als fietsland nooit veel betekenis gehad, maar ook daar is de fiets nu in opkomst. In de hoofdstad Canberra zijn sinds kort verschillende fietsverhuurinrichtingen gevestigd, speciaal bedoeld voor toeristen die de stad gemakkelijk en in rustig tempo willen bekijken. VERKEERSVEILIGHEID Over de scheiding van verkeerssoorten wordt in Nederland al vele jaren ge sproken. Ook elders houdt men zich hiermee bezig. Nog onlangs pleitte Er nst Haar van het Duitse ministerie van Verkeer voor het instellen van fiets routes in stedelijke gebieden ter ontla sting van het gemotoriseerde verkeer op bepaalde trajecten en voor de ver keersveiligheid. In Den Haag en Til burg worden fietsroutes aangelegd die als voorbeeld moeten dienen voor rou tes in andere grote steden. Die in Til burg zal op 21 april officieel door Mi nister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat in gebruik worden gesteld. (L. van Dijk/R. van Otterloo) De eerste elpee die pianist Louis van Dijk en Rogier van Otterloo in nauwe samenwerking produceer den („Telepathy") was zeer succes vol. De verwachting was dus gewet tigd dat een vervolg hierop zou ver schijnen. Onlangs is dan ook de el pee „Concerto" voltooid, waarop Louis van Dijk en arrangeur-diri gent Rogier van Otterloo een geva rieerd repertoire bieden. Gevarieerd in keuze: echter niet in uitvoering. Steeds wordt dezelfde formule gehanteerd, namelijk het thema door Louis verklankt, veelal een orkestraal deel waarna een im provisatie door Louis van Dijk volgt. Dit alles klinkt bijzonder verzorgt waarbij een intense aan dacht voor klankkleur en sfeerty pering te onderkennen valt. Doch dit vaste stramien in alle acht com posities, waarvan Louis van Dijk en Rogier van Otterloo er elk één heb ben geschreven, toe te passen is te veel van het goede. Bovendien moet worden geconcludeerd dat het to taalbeeld hoewel uiterst muzi kaal weinig muzikale spanning oproept. Anderzijds dwingt het im provisatietalent van Louis van Dijk zonder twijfel bewondering af en heeft Rogier van Otterloo zeer fraaie arrangementen voor het uit stekend musicerende orkest ge schreven. De compositie „Charisma" van Louis van Dijk vertoont een soepele melodielijn en verdient beslist een ruime aandacht. Dit kan ook wor den vermeld van „Lightervein", door Van Otterloo aan het papier toevertrouwd. Voorts bevat de plaat nog Gymnopedies (Satie), theme from „Mahogany", Le Bourgeois Gentil' Homme (Lully), Guter Mond Du Gehst So Stille, Send in the Clowns (S. Sondheim) en het hoogtepunt van dit „Concerto", namelijk „Ifvan Da vid Gates. CBS 81 508 (Streisand/Kristofferson) De vervaardiging van Barbra Strei sand's eigen filmproduktie ,,A Star- is born" is niet zonder tumult ver lopen. Tesamen met haar vriend en toeverlaat Jon Peters tiranniseerde zij de ganse „set" en bemoeide zich dermate met de regie dat regisseur Frank Pierson soms de totale ver twijfeling nabij was. Laten wij ons echter bepalen tot het muzikale aspect van deze film, dat als verhaal de pijlsnelle carrière van de zangeres Esther Hofmann en het tanende succes van haar echtgenoot, die tevens als zanger de kost verdient, heeft. Deze rol wordt vertolkt door Kris Kristof- ferson. Barbra Streisand heeft zich de muzikale medewerking verze kerd van Rupert Holmes, Kenny Ascher, Donna Weiss en vertrouw de de muzikale supervisie toe aan componist Paul Williams, die te vens ook bijdragen heeft geleverd. De soundtrack van dit fiimprodukt die nu is uitgebracht is het beluisteren meer dan waard. De plaat zou ons inziens zelfs een zelf standig bestaan kunnen leiden. Voornoemde medewerkers hebben songs geschreven die beslist boven de middelmaat liggen; soms melo dieus doch ook in pittige rithmiek. Barbra Streisand zingt ook hier in haar specifiek eigen idioom, dat als indringend en vocaal zeer sterk kan worden omschreven. Het „Love theme from A Star is born" vormt één der hoogtepunten van de plaat, waarvoor Paul Wil liams de tekst en Barbra Streisand de muziek schreven. Bovendien zijn The Woman in the moon en de finale With one look at you zeer fraai van opbouw, waarna het slot van de plaat in vlotte rithmiek (Watch closely now) eindigt. De bijdragen van Kris Kristofferson zijn vocaal bezien niet bijster sterk en is hij in duet met Barbra Strei sand nog op zijn best. Tenslotte nog enkele titels: I belie ve in love, Hellacious Acres (Kri stofferson), Queen Bee en Lost in side of you, waarbij moet worden geconstateerd dat de volgorde van de teksten op de binnenhoes niet aansluit bij het gebodene op de plaat. CBS 86021

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 46