Landelijk congres van oud verzetstrijders in Maassluis SIMON WIESENTHAL IS DE EREGAST Programma van een driedaagse Expogé SCHIEDAM, VLAARDINGEN EN MAASSLUIS PLAATS VAN DE HERDENKINGEN Maison van Wijk BOWLINGCENTRUM SCHIEDAM Banketbakkerij VERRAS MOEDER EENS MET EEN TAART Wr modehuis f, 8 MEI MOEDERDAG HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 8 - WOENSDAG 4 MEI 1977 De drie waterwegsteden Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zullen op woens dag 8, donderdag 9 en vrijdag 10 juni in het teken staan van het jaarlijkse con gres van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de bezettings-tijd kortweg Expoge genoemd. Centrale plaats daarbij is het centrum „De Koningshof' in Maassluis, waar het congres wordt gehouden. Het voltallige congres gaat de dag na de opening naar het verzetsmonument op het Verploegh Chasséplein in Vlaardingen voor een of ficiële herdenking van de gevallenen uit de tweede wereldoorlog, terwijl op de laatste dag een soortgelijke herdenking plaats vindt bij het Schiedamse verzets monument aan de Gerrit Verboonstraat, terwijl die dag ook zal worden stilge staan bij het Geuzengraf op de Vlaardingse begraafplaats Emous. Hier liggen zoals bekend de eerste nationale verzetsstrijders begraven die al in 1940 tegen de Nazi's opstonden. Zij waren afkomstig uit Vlaardingen en waren de eersten die het leven lieten voor het Duitse vuurpeleton. Expogé congresseert dus in de Rijn mond. Voor de 32e keer om precies te zijn, want de jaarcongressen begonnen in 1946 en worden steeds in een andere plaats in Nederland gehouden. Tij dens het congres worden ongeveer 300 deelnemers verwacht. Naast de drie burgemeesters (Lems Schiedam, Kie- boom Vlaardingen en Van Dijke Maassluis) zal op het congres ook aan wezig zijn de commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland mr. M. Vro lijk. Eregast tijdens het congres zal zijn de bekende Oostenrijkse Nazi-speurder Simon Wiesenthal, terwijl men ver wacht dat ook een lid van het konink lijk huis, gedacht wordt aan koningin Juliana, een deel van het congres zal bijwonen. Expogé is dus duidelijk een vereniging die sterk aan vergrijzing onderheving is. De tweede wereldoorlog is tenslotte dit jaar al 33 jaar afgelopen. Heeft het dan nog zin om steeds maar naar die tijd terug te kijken. De heer Piet Nieuwstraten, voorzitter van de afdeling Vlaardingen en Maas sluis van de Expogé en tevens voorzit ter van het organisatiecomité. ZEER STERKE BAND „Het is zo dat wij niet alleen bij elkaar komen om over die verschrikkelijke jaren te praten. Al onze leden hebben Dagelijks geopend van 14.00 tot 24.00 uur Vrijdag en zaterdag van 14.00 tot 02.00 uur Tel. 268462 Nieuwe Haven 235 Hoek St. Liduinastraat Boven B.M.W.-garagé Kalfsbeek. R. M. van H. Het organisatiecomité dat het lan delijk Expogécongres in Maassluis voorbereidt, bestaande uit de heren P. Nieuwstraten voorzitter, A. C. Pons penningmeester en H. van Vliet secretaris. De gehele voorbe reidingscommissie bestaat uit ze ven man. jaren doorgebracht in de Duitse ver nietigingskampen, daarbij zijn er ook nagelaten betrekkingen lid, dus vrou wen en kinderen die een nauw familie verwant tijdens de tweede wereldoor log hebben verloren. Wij helpen el kaar via financiële en geestelijke be langen. Wij kunnen met elkaar praten over die tijd, die bij velen nog van die enorme littekens heeft achtergelaten. Er is tussen ons een zeer sterke band. Wat wij allemaal stuk voor stuk heb ben meegemaakt is niet in een paar woorden samen te vatten. Door onze saamhorigheid is er ook veel bereikt bij de regering. Vooral bij de demis sionaire staatssecretaris van CRM Wim Meyer hadden we altijd veel ge hoor. Wij zijn hem veel dank verschuldigd". „Daarnaast is het zo", aldus de heer Nieuwstraten, „dat wij ons ook sterk verbonden voelen met het werk van Amnesty International, de wereldor ganisatie die zich inzet voor verdruk ten en gemartelden waar ook ter we reld. Tijdens één van de congresdagen zal ook een spreker het werk van deze organisatie toelichten. Dat is dan toe vallig mijn dochter Ineke, die zich erg nauw voor dit werk inspant. Daar naast zijn wij verenigd in een Europees samenwerkingsverband dat zich ook voor oud-verzetsstrijders inspant. Wij mogen dan vergrijzen, maar we zijn nog wel springlevend", aldus de heer Nieuwstraten. „Daarbij is het ledental ook weer stij gend. Dat zijn dan ook oudere leden die ook vervolgd zijn tijdens de jaren 1940-1945. Toen de oorlog was afgelo pen wilden zij nooit meer met deze za ken geconfronteerd worden, maar nu, 33 jaar na het einde van de tweede we reldoorlog, blijkt toch dat ze zich nog steeds met ons verbonden voelen". Het Rijnmondcongres in Maassluis is te danken aan het feit dat drie ge meenten, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, een financiële bijdrage hebben geschonken. Daarnaast wordt van iedere congresganger een bijdrage gevraagd van 75,en kreeg de or ganisatie bijdragen van particulieren en leden van de Expogé. Met de orga nisatie is verleden jaar al gestart, maar nu is alles rond. De meeste congres gangers slapen in hotels in de drie ste den, een ander deel bij particulieren of vrienden. Het congres zal worden ge opend door de landelijke voorzitter mr. Kettwich Verschuur uit Den Haag en daarna spreken o.a. nog de com missaris van de Koningin van de pro vincie Zuid-Holland mr. Vrolijk, ter wijl verdeeld over drie dagen ook de drie burgemeesters het congres toe zullen spreken. t,. Voorzitter P. Nieuwstraten. Penningmeester A. C. Pons. OOK IN GROTERE MATEN BROERSVEST 109 SCHIEDAM TEL267416 donderdagavond tot 21.00 uur geopend Nt Het programma van het drie-daagse Expogé-congres in Maassluis, Vlaar dingen en Schiedam ziet er als volgt uit: Woensdag 8 juni: 10.00-12.00 uur: ontvangst deelnemers en buitenlandse gasten. 12.00-13.00 uur: lopende lunch. 13.30-14.00 uur: muzikale ontvangst in de congreszaal. 14.00-15.30 uur: officiële opening van het congres in de congreszaal. 16.15-17.30 uur: officiële ontvangst door de gemeentebesturen van Maas sluis, Schiedam en Vlaardingen in de hal. 17.45-19.30 uur: diner in de grote zaal, verzorgd door de Mariniers, na af loop vervoer per bus naar de 20.00-21.00 uur: herdénkinssamenkomst in de „Grote Kerk" te Maas sluis. Medewerking van Feike Asma, organist, Maassluis' Mannenkoor en de „Verenigde Zangers". 21.15 uur: kranslegging bij het Verzetsmonument in het Pr. Julianaplant- soen te Maassluis. Voorafgaand Stille Tocht m.m.v. muziekver. „Kunst na Arbeid" en Korps Zeekadetten, Maassluis. Declamatie door mevrouw Langelaar-Lugt. Vervoer terug per bus naar „De Koningshof'. Donderdag 9 juni: 09.00-13.00 uur: werkzitting van afgevaardigden in de congreszaal. 13.00-17.00 uur: Vlaardings Haring- en Bierfeest. Demonstraties van oude ambachten, opgeluisterd door „Gea's Orgelsound" en Piet Rook, voor dracht. 14.30 uur: kranslegging door een delegatie bij het Verzetsmonument aan het Verploeg Chasséplein te Vlaardingen. 15.00 uur: toespraak door de heer W. Kieboom, burgemeester van Vlaar dingen. 18.30-20.00 uur: diner. Daarna gezellig samenzijn met optreden van showband „De Pijpers" uit Vlaardingen. In de loop van de gehele donder dag en vrijdagmorgen kan een gratis bezoek gebracht worden aan het Visserijmuseum te Vlaardingen tussen 10 en 17 uur. Vrijdag 10 juni: Ochtend vrij, eventueel voortzetting werkzitting van de afgevaardigden. Een delegatie en belangstellenden leggen kransen: 10.30 uur: bij het Verzetsmonument aan de Tuinlaan te Schiedam. 11.00 uur: bij het .Geuzengraf' op de begraafplaats „Emous" te Vlaardingen. 11.30 uur: bij het graf van de le overleden Geus, Jac. Boezeman op de R.K. be graafplaats te Maassluis. 12.00 uur: verzamelen bij „De Koningshof' door alle congres-gangers voor een rondrit per bus door de 3 gemeenten. 13.15 uur: aan boord van de „Pieter Caland" aan de Willemskade te Rot terdam. 13.30-16.00 uur: rondvaart door de havens van Rotterdam met lunch aan boord. Afmeren aan de Willemskade te Rotterdam. Vertrek per bus. 17.00-17.45 uur: ontvangst in het Stadskantoor te Schiedam door de drie gemeentebesturen. Na afloop per bus naar „De Koningshof'. 19.00-22.00 uur: slotdiner in de congreszaal, opgeluisterd door het Trio Punt. Officiële sluiting van het congres. Secretaris H. van Vliet. Nog steeds domineert in het park het vrijheidsbeeld dat destijds wegens de blotigheid heel wat tongen en pennen in beweging bracht. De natuur heeft geholpen de ergernis van toen weg te nemen door de maagd te hullen in een groen gewaad met als stof, micro mos organisme. Ook de fraaie bank, een geschenk van de burgerij ter nagedachtenis van wij len koningin Emma, blijft een rust punt in het park waarvan bij mooi weer veel gebruik wordt gemaakt door de wandelaars. Op de vooravond van bevrijdings dag zal bij het monument in de Gerrit Verboonstraat om 8 uur een korte plechtigheid plaatsvinden waarbij bloemen en kransen kun nen worden gelegd. Deze herden king wordt muzikaal omlijst door de Harmonie „Harpe Davids". Op donderdag 5 mei is er van 19.00 uur tot 20.00 uur carillonbespeling in de St. Janstoren door de stads- beiaardier Cor Don. Op bevrijdingsdag is het dertig jaar geleden dat in het Julianapark een jonge Europese Linde als vrijheids boom werd gepland. De bijgaande foto's spreken voor zich zelf. égf* Rotterdamsedijk 419, tel. 26.77.04 Hier staat ie dan deze vrijheidsboom in dertig jaar uitgegroeid tot volwas senheid.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 8