pl WA Wé wï W/A w~ M BEDMODE, we doen er steeds meer aan Gehandicaptensport VA Eierkwarkkip EXPOHAL lEHiEKRAAMl Het Rode Kruis heeft ook uw hulp nodig HJitde Rand^tadh^uken HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 28 - VRIJDAG 13 MEI 1977 Tpf nr/i f m m mm w Madras, is gemaakt van 100 pro cent katoen, leverbaar zowel in la kens en slopen als in hoesovertrek- ken en slopen. Het is nog maar 15 jaar geleden dat Nederlanders uitsluitend tussen witte lakens wilden slapen. Weliswaar hadden we toen in het buitenland al kennis gemaakt met gekleurde lakens, maar voor ons eigen nachtrust gaven we de voorkeur aan smetteloos wit. Pas eind 1960 werden heel voorzichting lakens met een ingeweven pastelstreep geïntroduceerd. Zo zacht van kleur dat het bijna niet opviel. Later, veel later werden deze opgevolgd door bedrukte lakens waarbij voor het eerst sprake is van een dessin. Vandaag doen we alsof we nooit anders gekend hebben, we worden zelfs bedmodegevoelig. Met daarin het gevaar dat we net als met onze kleding, lakens kopen om het dessin en niet meer op kwaliteit letten. ANDERE KWALITEITSEISEN Niet alleen zijn we „gekleurd" gaan slapen, we hebben ook gebroken met het tijdrovende lakens strijken en beddenopmaken. Vroeger was ieder laken met „pap" geïmpregneerd. Een verstevigingsmiddel dat meestal ook werd toegepast om de kwaliteit te verbloemen. De lakens waren ook niet krimpvrij, dat bleek al na de eerste wasbeurt. Het laken was dan zo gekrompen, dat van instoppen aan voeteneinde én hoofdeinde niet terecht kwam. Gelukkig zagen een aantal fabrikanten in dat de toen heersende prijsslag geen brood op de plank bracht. Men is toen naast de ihtroduktie van gekleurde lakens gaan werken aan krimp- en strijkvrije lakens. Vooral het laatste is een belangrijke tijdsbesparing voor de moderne huisvrouw die naast haar huishouden andere nuttige taken heeft. BEDDEN OPMAKEN Strijken is een eenmaal per week terugkerende ergernis, beddenopma- iken een dagelijkse. Met de komst van het hoeslaken wisten we opnieuw tijd te besparen. Maar toen het donsdek haar intrede deed behoorde beddenopmaken pas definitief tot het verleden. Tenminste voor de „donsslaper" en dat is pas 14% van de Nederlandse gezinnen. Alle dekenslapers zitten derhalve nog met het probleem van het bovenlaken. Hoe weinigen weten echter van het bestaan van hoesbovenlakens. De meest winkels verkopen ze niet eens. Ten onrechte want ook een hoes bovenlaken wordt met één ruk strakgetrokken. KATOEN OF SYNTHETISCH i Katoenen lakens zijn duurder dan synthetische, dat spreekt vanzelf. Toch zijn 100% katoenen lakens te prefereren. Het vochtabsorberend vermogen van katoen is aanmerkelijk hoger dan van kunstvezelmate riaal. We verliezen 's nachts over het algemeen zo'n 0,2 liter vocht. Dikke mensen iets meer, dunne iets minder. Nu zeggen fabrikanten van donsbedden, dekens en matrassen, dat juist hun produkten zorgen voor de afvoer van vocht. Daar de slaper vrijwel direkt kontakt heeft met de lakens of het donsovertrek mag de funktie van dit textiel niet vergeten worden. Wie veel transpireert doet er dan ook goed aan tussen 100% katoen te slapen. Flanel neemt een heel eigen plaats in. Een kleine plaats overigens, want haar marktaandeel daalt al sedert jaren. Het werd voornamelijk gebruikt door bewoners van slecht verwarmde huizen, waar tocht en vocht vrij spel hadden. Met het bewoonbaar maken van huisjes voor weekend gebruik is het echter best mogelijk dat flanel weer in de belangstelling raakt. Hoe dan ook flanel zal nimmer helemaal verdwijnen; -ondanks de centrale verwarming hebben oudere mensen behoefte aan dat kleine beetje extra warmte wat een flanellen laken geeft. MODE TRENDS Een bedset, zo noemt de vakman dat, bestaat uit een bovenlaken met één of twee slopen. Het onderlaken moet altijd los worden gekocht. Slopen en bovenlaken worden gedrukt of geweven in dezelfde dessins. Het onderlaken is bijna altijd effen. Maar in een assortiment onderlakens zitten altijd die kleuren die ook als basis gediend hebben voor het dessin van de bovenlakens. Toch is daarmee het probleem van verschillende boven- en onderlakens niet opgelost. De Nederlandse huisvrouw verwisselt nu eenmaal meer onderlakens dan bovenlakens. Zeker als we het hebben over donsovertrekken. Die vullen de halve wasmachine. Het is daarom aan te bevelen om zoveel mogelijk alle onderlakens in één kleur te kiezen. Een kleur die gekozen is bij muur en vloerbedekking. Past het bontgekleurde bovenlaken bij het onderlaken, dan past dit bijn altijd ook bij andere in de slaapkamer voorkomende kleuren. Overigens groeit het aanbod in dessins ieder half jaar. Wat het steeds moeilijker maakt een keuze te doen. De ontwerpers van bedmode laten zich tegenwoordig in hun werk door dezelfde trends inspireren als de confectie stylisten. Twee bronnen voeren hierin de boventoon. Bloemmotieven, meestal folkloristisch Japan, Mexico, Hongarije met als tegenhanger de veel strakker geometrische figuren. Vaak opgebouwd uit blokjes of eenvoudige lijnen. De geometrische ontwerpen blijken duidelijk bij de mannen aan te spreken, ze vinden het blijkbaar toch niet altijd leuk om tussen de bloemen te slapen. Op 23 april j.l. werd in de aktualiteitenrubriek van de NCRV aandacht gegeven aan sport voor gehandicapten. Duidelijk kwam daarin het grote belang daarvan naar voren. Voor sommigen is het een therapie, een on derdeel van de behandeling, voor anderen „alleen maar" sport, maar voor iedereen het doorbreken van het isolement. Je zou kunnen zeggen dat aangepaste sportbeoefening voor velen een stukje levensgeluk betekent. Er is in Nederland een groot aantal verenigingen en organisaties voor ge handicaptensport. Nóg meer dan de gewone sportverenigingen zitten zij met financiële tekorten. Bijvoorbeeld omdat er vrijwel steeds aangepast materiaal nodig is. En de meeste gehandicapten zijn niet erg kapitaal krachtig. THEMA „5855" Om bij te dragen aan de oplossing van die financiële moeilijkheden en om deze sport voor méér gehandicapten mogelijk te maken, is er het Natio naal Fonds Gehandicapten. In de Hier en Nu uitzending vertelde mr. Pie- ter van Vollenhoven, bestuurslid van het Fonds, waarom hij samen met de Dutch Swing College Band een grammofoonplaat maakte: die plaat is na melijk te bestellen door storting van 10,op giro 5855 t.n.v. Nationaal Fonds, Den Haag. En om dat gironummer nooit meer te vergeten werd de plaat ook 5855 genoemd en werkte mr. Van Vollenhoven die cijfers uit tot een muzikaal thema. Het adres van de Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten is Be- zuidenhoutseweg 229, Den Haag. 80 gr. boter 250 gr. kwark 2 hardgekookte eieren 5 appetitsilt 2 eetlepels geraspte ui 1 theelepel mosterd zout peper aromazout Garnering: peterselie gevulde olijven Om te dippen: cornichons stukjes bleekselderij radijsjes Roer de boter zacht en meng de kwark erdoor. Prak de hardgekookte eieren fijn, snijd de appetitsilt in kleine stukjes en meng beide door het boter-kwarkmengsel. Maak de dip met de geraspte ui, - mosterd, zout, peper en aromazout goed op smaak af. Doe de dip in een schaaltje, bestrooi hem met fijngehakte peterse lie en garneer hem langs de rand met plakjes gesneden gevulde olijven. Geef om te dippen cornichons, stukjes bleekselderij en radijsjes erbij. Wil men met minder stevige ingre diënten dippen als zoute koekjes of toastjes maak de dip dan iets minder stevig door er wat melk of karnemelk door te mengen. VAN BEETHOVENSINGEL VLAARDINGEN TEL 35 79 00' Enkele keren per jaar worden wt opgeschrikt door hevige calamitei ten, die duizenden slachtoffers ei sen. Men denke aan de schokkende aardbevingen in Guatemala, Turkije en Roemenië van de afge lopen tijd. Het Nederlandse Rode Kruis doet in die gevallen een spe ciaal beroep op de bevolking om de grootscheepse hulpakties finan cieel te ondersteunen. Veel vaker gebeurt het echter dat het Neder landse Rode Kruis helpt zonder dat dit tot het publiek doordringt. Zo werd de vorige maand meer dan 100.000,uitgegeven om eerste hulp te bieden aan slachtoffers van overstromingen, wervelstormen, vulkaanuitbarstingen en conflic ten, die amper het nieuws haalden. Dat was o.m. in Bangladesj, Zaïre, de Comoren en Mozambique het geval. Deze hulpverleningen gaan het gehele jaar door en worden be kostigd uit de financiële middelen die het Nederlandse Rode Kruis via zijn collecte in de laatste week van mei en de eerste week van juni ver krijgt. En dan is er al dat werk in Ne derland zelf. Iedereen kent de bloedtransfusiedienst en de Henry Dunant, op welk schip elk jaar bij na 2500 patiënten van een heerlijke vakantieweek genieten. De eerste en andere hulp die de 12.000 vrij willigers van het Rode Kruis Korps plegen te bieden. Het welfarewerk dat meer dan 35.000 patiënten, eenzamen, bejaarden een nieuwe inhoud aan gehandicapt leven biedt. Het Rode Kruis heeft een artsend ienst voor gewonden en zie ken aan boord van schepen. Het verzorgt lektuur en contact voor wie dat nodig hebben. Het heeft speciale jongerenhulpdiensten. Ambulances, die in het weekeinde langs de snelwegen zijn gestatio neerd. Het staat paraat om hulp te bieden waar dat maar wordt ver langt. Tienduizenden vrijwillig(st)ers, speciaal opgeleid, geven vaak het merendeel van hun vrije tijd en hun hele persoonlijkheid aan dit werk. Eens per jaar vraagt het Neder landse Rode Kruis aan u om al die hulp mogelijk te maken. „Uw hulp is nodig, over de hele wereld", is het motto van de collecte die van 23 mei tot 5 juni in Nederland wordt gehouden. Die hulp is voor slach toffers, ver weg en heel dicht bij huis, om de hoek. Geef daarom zo veel u kunt, als het Rode Kruis de

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 28