Tuin- en kamerplantenkalender Fraai lenteweertje, muziek en wedstrijden modelbootvaren zorgt voor een topdrukte BRADERIE MGR. NOLENSLAAN De fraaie en kostbare scheepsmodellen trokken de belangstelling van jong en oud. Voor vijf plek een tas voorzien van eigen voornaam. Klaar terwijl u wacnt op ae jaarmarkt In de Nolenslaan. Op de allereerste plaats het mooie len teweertje van zondag bracht veel wan delaars bijeen In het Prinses Beatrlx- park en andere delen van de groen strook, rond de stad. Tevens het feit dat hier zondagmiddag de harmonie vereniging St. Radboud een parkcon cert gaf, maar ook de tweede dag van de door de Modeljachtvereniglng „De Viking" georganiseerde internationale wedstrijden modelvaren zorgden voor een ware topdrukte in dit fraaie re creatiepark. Ook zaterdagmiddag waren er veel kijkers rond de hiervoor gegraven wedstrijdvijver en bij de startvlonder. De accommodatie is nog gebrekkig en de leden van „De Viking" waren wel genoodzaakt zelf het nodige te doen om de wedstrijden te laten doorgaan. Over de afwerking van de totale en tourage, welke er tevens op gericht moet zijn gebruikt te kunnen worden door leden van de Hengelsportvereni ging „Schiedam en Omstreken", schijnt een kortsluiting te zijn ontstaan, tussen de hierbij betrokken gemeentelijke instanties. Bewezen is nu wel dat er bij de Schie- damse bevolking grote belangstelling bestaat vbor de modelbouw zelf en het varen met radiografisch- te besturen zelf gebouwde scheepsmodellen en ra- ceboten. Ook nu weer waren de deelnemers uit Duitsland in de meeste wedstrijdon derdelen superieur en wisten slechts enkele Hollanders, waaronder leden van „De Viking" zich in de prijzen te varen. Uitslagen: F2 a: 1. Christel Schiller, Duitsland, 180 pnt.; 2 M. Depape, België, 179.7 pnt.; 3. zijn landgenoot Vandersnickt, 179.6 pnt. F2 b: D. C. Smit, Nederland, 169.7 pnt.; 2. Ch. Blankaert, België, 169 pnt.; 3. J. Houthuysen, Nederland, 166.2 pnt. F3, elektro: 1. R. Thieme, 140.2 pnt.; 2. W. Sneff, 137.4 pnt.; 3. H. Stock- mann, 116.4 pnt. Alle drie afkomstig uit Duitsland. F3, verbrandingsmotoren: 1. H. Stockmann, 134 pnt.; 2. H. Spitzen berger, 124.8 pnt., beide deelnemers uit Duitsland. TSR, 15 cc.: 1. H. Spitzenberger, 89 ronden in 30 min.; 2. A. Aalbrecht, Nederland, 85 ronden; 3. J. Overdelin- den, Nederland, 81 ronden. TSR, 3.5 cc.: 1. H. Spitzenberger, 46 ronden; 2. M. Leppak, Duitsland, 36 ronden; 3. J. Onderdelinden, 34 ron den. Fl, 15 cc. tegen het horloge: 1. D. Grammersbach, Duitsland, 17.4 sec.; 2. A. Engels, België, 17.6 sec.; 3. zijn landgenoot R. Raymackers, 17.7 sec. Fl V 2.5 cc.: 1. H. Spitzenberger, 27.2 sec.; 2. G. Wüstefeld, 28.5 sec.; 3. Elke Stockmann, 38. 6 sec., alle drie uit Duitsland. Fl E. 1 kg.: 1. F. Mengelberg, Duit sland, 36.5 sec.; 2. A. Schreiber, Oos tenrijk, 44.6 sec.; 3. D. Grammerbach, Duitsland, 46.5 sec. Fl E. 500: 1. D. Grammerbach, 29.5 Sec.; 3. E. Bakker, Nederland, 30.6 Een miniatuurvloot op het droge met op de achtergrond de juryto ren, waar alle gemaakte tijden langs electronische weg werden ge registreerd. De pottebakker, door de jeugd op z'n vaardige vingers gekeken tijdens het boet seren van zijn werkstuk. De gezamenlijke winkeliers van de Mgr. Nolenslaan organiseerde wede rom een braderie die, wegens het gun stige maar winderige weer, de nodige publieke belangstelling kreeg. Slente ren langs allerlei kramen is een gelief de bezigheid voor het winkelende pu bliek, altijd tuk op koopjes halen. Mei is een belangrijke maand voor de tuin. Er worden in Den Haag en ook op andere plaatsen speciale geranium- markten gehouden om het publiek op te wekken de tuin voor de zomer vro lijk te stofferen. En niet alleen gera niums, ook fuchsia's zijn van de partij, met daarnaast een enorme sortering van bloeiend eenjarig zaaigoed met Mignondahlia's incluis. Om zo in te bijten allemaal en meestal voor velen de eerste confrontatie van het seizoen met bloeiend eenjarié zaaigoed. Ook in de tuincentra Is nu volop leven. Het wordt zo smakelijk opgediend, dat we al dromen van een tuin of balkon in zomerdos. Eigenlijk rekent men voor het uitplan- ten buiten van in huis of bak gezaaide eenjarigen op half mei na de IJsheili- gen, om alle risico's van late nacht vorst te vermijden. Nu is het wel zo dat op een overdekt balkon of veranda, de bloemetjes eerder buiten gezet kunnen worden dan in de tuin op winderig plekje. In het ergste geval kunnen we van een balkon nog 's nachts de bloembakken binnen halen. Voor bloembakken is speciale bloem- bakaarde en potqrond in de handel waarin onze zaaibloemen zich goed ontwikkelen. Aangezien het voedsel in zo'n bak eerder verbruikt is dan in de volle grond, is minstens drie keer bij mesten per seizoen wel wenselijk. In een bak aan de gevel of balustrade doet een vrolijke combinatie van staande en hanggeraniums in afste kende kleuren, blauwe hanglobelia's en daar tussen gele afrikaantjes het al tijd goed. Is de bak breed dan kan de witte margriet Chrysanthemum frute- cens nog als achtergrond dienen. Voor bakken in de schaduw zijn knolbego nia's ideaal. En wist u dat er hier nu ook Zwitserse en Tiroolse hanganjers verkrijgbaar zijn, die we in onze va kantie altijd zo hebben bewonderd? WATERPLANTEN Mei is ook de maand van de water planten. In de kleine tuinen zijn de kant en klare polyester met glasvezel versterkte bassins ideaal. Er zijn ui- Een licht racebootje met elektromotor wordt radiografisch het parcours opge stuurd. teenlopende modellen in de handel, die we afstemmen op de bestaande tuinaanleg. Bij de toepassing van wa terplanten kunnen we die het beste in een mand zetten, gevuld met leem- of kleihoudende grond, eventueel ver mengd met koemest, afgedekt met kiezel of onbemeste grond en gaas er over. Met stenen verzwaard op-de bo dem laten zakken. Er zal wel een laqg water van 20 cm. boven de mand no dig zijn voor een goede ontwikkeling. Dus geen diep wortelende soorten kie zen voor zo'n ondiep vijvertje. HAGEN Denkt u er aan dat het nu de hoogste tijd is om uw haag te snoeien, opdat hij genoeg tijd krijgt om aan te groeien en dichter te worden. Coniferenhaag liever met de snoeischaar en niet met de heggeschaar kortwieken. Laat de groei te wensen over, dan eens mest voor heesters of coniferen erbij strooien, naar gelang van de soort die u bezit. KAMERPLANTEN Kamerplanten krijgen nu meer en meer behoefte aan frisse lucht. Hoe merk je dat? Omdat ze weinig verder groeien, knoppen verdrogen of het blad vergeelt. Vaak knappen ze ook op door een kuur in de tuin of op het balkon, waar ze bij droog weer niet mogen worded vergeten. Let vooral ook op ongedierte naarmate het weer warmer wordt. Er zijn uitstekende spuitmiddelen op plantaardige basis in de handel. De meeste kamerplanten moeten nu ook tegen de zon en mid dagzon in het bijzonder geschermd worden, maar niet de gehele dag uit gemakzucht het zonnescherm naar beneden laten hangen. Aluminium ja- louzieën naar behoefte meer open of dicht zetten. Een te donkere omgeving kan ook funest zijn voor groei en bloei. Voor het gemak hier even een aantal planten, die goed zon kunnen verdra gen. N.l. Bougainville, Coleus (Sier- netel), Setcreasea, Gynura, dwergge ranium, Codiaeum (Croton), Passiflo- ra (passiebloem), Iresine en Hibiscus (Chinese roos), maar vergeet de frisse lucht en veel water niet. Ook wekelijks of om de 14 dagen mest is zeker aan te raden. A. C. Muller-Idzerda mm»*!» In mei, als de knoppen gevormd worden, moeten de rozen weer bemest worden. Gebruik hiervoor speciale rozenmest met alle noodzakelijke voedingsstoffen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 35