kwark Zo maakt u zelf We eten er nog veel te weinig van KWARK: veelzijdig,- lekker en gezond Kwark- leverpaté KWARKDIPS Kwarkenvelopjes (12 stuks) KWARK- R00MTAART cjjit de J^and§tadkguken HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 38 WOENSDAG 25 MEI 1977 Wilt u zelf kwark maken, of een ande re soort verse kaas, dan is dat mogelijk bijvoorbeeld aan de hand van onder staande recepten. Kwark: 1 liter rauwe melk, 1 kopje zu re melk of karnemelk of 2 eetlepels yoghurt. Zet de melk, vermengd met de zure melk of de karnemelk of de yoghurt weg op een warme plaats (25- 30 graden) tot hij dik is geworden. Dit moet binnen 2-3 dagen het geval zijn. Doe de massa in een dunne doek (bij voorbeeld kaasdoek), bind deze dicht en hang hem ca. 12 uur op. Mocht de wrongel nog te vochtig zijn, laat hem dan nog 6-8 uur uitlekken. Hij moet dan stevig zijn, maar niet te droog en kruimelig. Maak de doek los, schep de wrongel eruit en zeef hem in een kom of klop hem glad. Schep er eventueel lobbig geklopte room door en maak de kwark desgewenst met zout op smaak Het kwarkmeisje van Het Neder lands Zuivelburean zal bij verschil lende evenementen aanwezig zijn, waarop de vele gebruiksmogelijk heden van kwark onder de aan dacht worden gebracht. af. Bewaar hem een paar dagen goed afgesloten op een koude plaats. Cottage cheese: i liter melk, 4-6 eetle pels citroensap, 1 eetlepel citroensap, Vi theelepel zout, 1-2 eetlepels room. Verwarm de melk met 4-6 eetlepels ci troensap tot ze gaat uitvlokken. Blijf hem op een kleine vlam verhitten, tot dat de wei citroengeel is, maar laat hen niet aan de kook komen. Doe de massa in een dunne doek (bijvoorbeeld kaasdoek), bind deze dicht en hang hem op. Doe de wrongel in een kom als het vocht er voldoende uitgelekt is, roer er 1 eetlepel citroensap, zout en room bij. De cottage cheese heeft een korrelstructuur en behoort - -. .jn. stevig te i Aziatische Nomadenkaas (Kariesch): 2 liter karnemelk. Leg een schone thee doek in een vergiet, giet er karnemelk in, til de doek aan de 4 punten uit het vergiet, hang hem dichtgeknoopt op en laat de Kariesch tenminste 6 uur uitlekken. Leg een schoon doekje in een zeef of een klein mandje en druk de kariesch hierin uit. Laat hem nog enkele uren uitlekken en keer hem. (Recepten uit Spectrum Kaasatlas, Nancy Eekhof-Stork, 1976, Het Spec trum Utrecht-Antwerpen). 300 gr. runderlever 100 gr. boter 1 ui 250 gr. kwark 2 eetlepels fijngehakte augurkjes zout cayennepeper .tijm aromazout Garnering: kummelzaad sjalotjes uit 't zUur aurgurkjes Kwark is waarschijnlijk .de allereerste, primitiefste vorm van kaas, die de mensheid heeft leren maken. Hij ontstaat min of meer vanzelf als de melk zunr wordt. 0e vaste bestandde len van de melk, de zogenaamde droge stof, scheiden zich dan van het vocht, de wei, af. Als men de wei laat weglo pen, houdt men wrongel over. Die wrongel wordt kwark of verse kaas ge noemd, maar verschilt aanzienlijk in smaak van de houdbare kaassoorten, zoals Ëdam en Gouda. In de eerste plaats wordt er bij de be reidingvan kwark of verse kaas weinig of geen stremsel gebruikt, in de tweede plaats ondergaat de wrongel, waarvan houdbare kaas wordt gemaakt, nog een aantal bewerkingen, zoals een pe- kelbad, en laat men hem eerst rijpen, voordat hij wordt geconsumeerd. Kwark is licht verteerbaar en bevat dezelfde gezonde voedingsstoffen als kaas, zoals melkeiwit, vitaminen, mi neralen, vooral calcium en lactose, terwijl het aantal calorieën per 100 gram tengevolge van het lage vetge halte, zeer gering is namelijk slechts 75 kcal. Melkeiwit is een dierlijk eiwit met een hoge biologische waarde. Cal cium spéélt een belangrijke rol bij de opbouw van ons beendergestel en ons gebit. Speciaal voor opgroeiende kin deren, adolescenten en zwangere vrouwen is calciumrijke voeding dan ook van groot belang. Botontkalking (osteoporose), die op hogere leeftijd optreedt, doordat dan meer kalk ons lichaam verlaat, dan er weer bij komt (en'die er onder meer toe leidt, dat oudere mensen eerder een beenfrac tuur oplopen dan jonge), wordt door een goede calciumvoorziening in de jeugd aanzienlijk vertraagd. LOSROEREN De smaak van kwark is aangenaam fris en lichtzuur,maar komt eerst goed tot zijn recht als de kwark wordt losgeroerd met melk, yoghurt, room, karnemelk of vruchtensap. Hierdoor wordt de consistentie &meuïger en verdwijnt het wat stroeve karakter er van. Door er zoetei.grediënten aan toe te voegen, kan men er allerlei verruk kelijke, gezonde en caloriearme toetjes van maken. Ook bij de bereiding van gebak biedt kwark allerlei mogelijk heden, zowel als grondstof voor het deeg als voor de vullingen. Met even weinig moeite kan men van kwark een heerlijke hartige hap maken, een fris dip-of slasausje, smakelijk boterham- beleg, salade, een hoofdschotel of zelfs soep. KWARKGEBRUIK NOG LAAG In vergelijking met vele landen is de kwarkconsumptie in Nederland per hoofd van de bevolking laag, ofschoon hij in de afgelopen 7 jaar meer dan verviervoudigd is, te weten van 100 gram tot 448 gram per jaar. V an de elt kilo kaas, die de Duitsers per jaar eten, bestaat maar liefst 5 kilo uit kwark of Frischkase, zoals kwark daar ook wel wordt genoemd. In Frankrijk wordt 3,5 kilo „Fromage frais" per jaar* per hoofd van de bevolking ver bruikt. In Oostenrijk ligt de consump tie op 2,2 kilo, in België op 2 kilo en m de V.S., dat de cottage cheese als verse kaas kent, op 2,2 kilo. Van de 15 kilo kaas, die de Grieken per jaar eten, be staat het grootste deel uit de zoge naamde Feta, een sterk gepekelde ver se kaas, waarvan de bereidingswijze niet of nauwelijks verschilt van die ten tijde van Homerus. GROTE TOEKOMST Onder invloed van het streven naar gezonde eetgewoonten en naar minder vetrijke maaltijden gaat kwark in Ne derland ongetwijfeld een grote toe komst tegemoet. Een belangrijke voorwaarde voor de verdere groei van het gebruik is wel, dat men het pro- dukt en de vele toepassingsmogelijk heden ervan beter leert kennen. Het Nederlands Zuivelbureau wil hier_ graag een bijdrage aan leveren onder" meer door het ter beschikking stellen van kwarkrecepten, waarvan wij er hier enkele afdrukken. 100 gram kwark bevat: 1,5 gram vet, 12,15 gram melkeiwit, 3,0 gram lacto se, 120 mg. calcium, 35 mg. natrium, 160 mg. kalium. t Paprikadip: 250 gr. kwark; 2 eetlepels tomatenket chup; mandarijnenvocht; 2 eetlepels paprika zoetzuur; 2 eetlepels manda rijntjes; 25 gr. oude kaas; zout; papri kapoeder; tabasco; tijm; seasonall. Roer de kwark uit met de tomatenket chup en het mandarijnenvocht tot een dikke saus. Meng er het fijngesneden paprikazoetzuur, de eveneens klein gesneden mandarijntjes en de geraspte kaas door. Maak de saus met zout en kruiderij op smaak af. Fijne kruidendip: 250 gr. kwark; 1 eetlepel koffieroom; 1 eetlepel citroensap; 1 eetlepel fijnge hakte peterselie; 1 eetlepel fijngehakte kervel; 1 eetlepel fijngehakte bieslook; zout; tabasco. Roer de kwark uit met de room en het citroensap tot een dikke saus. Voeg de fijngehakte tuinkruiden toe en maak de saus op smaak af met zout en taba sco. Hamdip: 250 gr. kwark; 2 eetlepels melk; 50 gr. ham; selderijzout; aromazout; taba sco; peper. Roer de kwark met de melk uit, meng er de fijngesneden ham door en maak de dip met de'kruiderij op smaak af. Kreeftedip: 250 gr. kwark; 1 dl. geconcentreerde kreeftesoep; scheutje melk; tijm, bas ilicum. Roer de kwark met de kreeftesoep tot een gladde dikke saus uit. Voeg zo no dig nog iets melk toe. Maak de dip met de kruiderij op smaak af. Duivelse dip: 250 gr. kwark; sauce diable of diable dipmix. Meng door de kwark een half pakje kant en klare diable dipmix of enkele lepels kant en klare sauce diable uit een flesje. Steaksaus: 250 gr. kwark; Vi dl. melk; 3 eetlepels Erbij: stokbrood. Bak de lever met 1 eetlepel fijngehakte ui en 1 eetlepel boter gaar. Snijd hem in stukjes en zeef deze. Roer de rest van de boter uit en meng er de kwark, de lever en de rest van de heel fijngehakte ui en augurk door. Maar de paté met zout en flink wat kruiderij pittig op smaak af. Leg hem in een bergje op een ronde schaal (of doe hem in een kommetje), bestrooi hem met kummelzaadjes en druk er langs de rand zure «uitjes en waaieraugurkjes in. Leg rondom schijven stokbrood. Deeg: 250 gr. bloem; 250 gr. kwark; 3 gr. zout; 250 gr. boter. Vulling: 20 gr. boter; 40 gr. suiker; 125 gr. kwark; 1 eierdooier; 1 theelepel vanillesuiker; rasp van l/j citroen; 2 theelepels citroensap; 75 gr. rumrozijnen. Afwerking: 1 ei; poedersuiker. Maak als'volgt een kwark-bladerdeeg. Doe de bloem, de kwark en het zout in een kom. Voeg de koude harde boter toe en snijd hem met 2 messen door de overige ingrediënten. Vorm tomatenketchup; 2 eetlepels madera; zout; 1 eetlepel fijngehakte peterselie; paprikapoeder; tijm; worcestershire- sauce; peper. Vermeng de kwark met de melk. Roer er de tomatenketchup en de madera door en maak de saus met zout en de kruiderij op smaak af. Kwarktaart, duidelijke zaak. er een samenhangende deegbal van. Rol deze op een met bloem bestoven tafel uit tot een dunne lap van ongeveer 1/3 cm. dikte. Vouw het deeg in de lengte en breedte in drieën op. Rol het deeg daarna nog eens dun uit, vouw het weer op en zet het 1 uur in de koelkast. Rol het deeg daarna tot een dunne lap uit en snijd het in vierkantjes van 10x10 cm. Roer voor de vulling de boter met de suiker schuimig, meng er goed kloppend de kwark en de eierdooier door en- daarna de overige ingrediën ten. Doe een theelepel van de vulling op ieder deeglapje en vouw dit diagonaalsgewijze öp. Druk de kan ten goed aan. Bestrijk de envelopjes met losgeklopt ei en bak ze in circa 30 minuten in een op 200 graden C voorverwarmde oven gaar en goud bruin. Bestrooi ze na afkoeling met poeder suiker. Cake, 4 eetlepels marmelade, 2 eier dooiers, 75 gr. suiker, Vi dl. melk, 4 blaadjes gelatine, 250 gr. kwark, ge raspte schil van halve citroen, 1/4 liter slagroom, 25 gr. rozijnen. Garnering: Mandarijntjes, nogakruim. Beleg de bodem van een springvorm (rond 24 cm.) met plakjes cake en bes meer deze laag cake met marmelade. Klop de eierdooiers met 60 gr. suiker tot een lichte schuimige massa. Schenk er voorzichtig de warme melk bij en laat alles au bain marie binden. Klop er vervolgens de in koud water geweekte en daarna goed uitge knepen gelatine, de kwark en de ci troenrasp door. Laat dit mengsel goed afkoelen. Klop de sfagroom stijf met de rest van de suiker» Wel de rozijnen in iets water en droog ze af. Spatel slagroom, rozijnen en-het kwarkmengsel dooreen en leg dit op de cake. Laat de taart in de koelkast opstijven en garneer hem met mandarijntjes en nogakruim.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 38