Wereld op Wielen DE NIEUWE RENAULT 14: Nieuwe Porsche 928 een middenklasser van de nieuwe generatie SPORT-HIPPE-BMW-320 FRED v/d VLUGT HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 30 - WOENSDAG 8 JUNI 1977 Hoeveel studies en marktonderzoekingen er tegenwoordig nodig zjjn om een totaal nieuwe auto te ontwikkelen is haast niet meer te becyferen. Werd vroeger voor die ontwikkeling van een nieuwe auto van tekenplank tot rijklaar produktie-model een gemiddelde tijd van zo'n 4 jaar aangehouden, vandaag aan de dag mag men daar gerust nog een extra jaar marketing research aan toevoegen. Ook Renault is bij de ontwikkeling van de nieuwe 14 die tijdens de RAI tentoonstelling officieel in ons land werd geïntroduceerd natuur lijk niet over één nacht ijs gegaan. Dat kon ook niet, want juist een auto op de markt brengen in een klasse waarin al zo'n grote verscheidenheid aan concurrerende modellen bestaat en de keuzemogelijkheid dus enorm groot is, vergt een hoop extra aandacht. Daarbij komt, dat Renault met die 14 min of meer een come-back" moest maken in een zogeheten middenklasse, waarin de fabriek tot nu toe alleen de toch wel heel afwijkende Renault 12 had aan te bieden. De Renault-modellen-lijn kennende is het dan ook begrijpelijk,, dat als basis voor de nieuwe 14 diende het principe van een praktische gezins gebruikswagen, kompakt van buiten, ruim van binnen, 4 portieren met een extra wijd openslaande achterklep, voldoende baggageruimte, een moder ne zuinige motor, lage onderhouds- en exploitatie kosten en een groot aantal passieve en aktieve veiligheids voorzieningen. Wanneer volgens Renault het zwaartepunt van de Europese auto- mobielmarkt thans en in de toekomst ligt bij deze specifieke categorie middenklasse auto's, dan is het gewoon zaak een doordacht model te ontwerpen, dat aan alle verlangens en eisen van de koper tegemoet komt. Onze ervaring, na een uitvoerige kennismaking over ruim 3000 test kilometers, is, dat Renault met die 14 beslist niet ver van de roos geschoten heeft. Natuurlijk blijven er bij een nieuwe auto altijd wensen en verlangens over en evenzo zal bijvoorbeeld de vormgeving niet bij iedereen in de smaak vallen en zullen sommige potentiële klanten de prijs 14.000,— voor de L en 14.750,— voor de TL) minder gunstig vinden, dan Renault doet voorkomen, maar in z'n totaliteit blijft de 14 een aantrekkelijke nieuwe aanbieding, die zeker z'n weg in Europa zal vinden. DE MOTOR Een van de meest interessante nieuwtjes aan de „14" ziet men er op het eerste gezicht niet eens van af: dat is namelijk de onder de motorkap verborgen nieuwe 1218 cc lichtmetalen motor. De krachtbron werd in samenwerking met Peugeot ontwikkeld en wordt gebouwd in de gezamenlijke Renault/Peugeot fa briek in Douvrin in Noord Frankrijk. Gekscherend sprak de internationale autopers bij de introductie van deze motor over: „de beste Renault motor die Peugeot ooit bouwde". Hoe dan ook, het is een kleinere motor dan in de „12", levert echter meer vermogen (42 PK/6000 t/m) is sneller en levendiger en bovendien bijzonder zuinig. Nieuw is ook, dat die motor dwars voorin is geplaatst onder een hoek van 72 graden, dus bijna plat ligt en met versnellingsbak en differentieel één geheel vormt. Het is een bijzonder soepele motor met een goede trekkracht op lage toeren zelfs de hoogste versnelling is in het stadsverkeer te gebruiken pittig tot zo'n 130 km/uur en goed voor een topsnelheid van 142 echte km/uur, maar die laatste snelheidski lometers kosten wat meer moeite. Bijzonder verrassend was het brand stofverbruik, we noteerden namelijk gemiddeld 1 op 11,3 in het stadsverkeer, 1 op 15,2 bij 80 km/uur en 1 op 11,8 bij 120 km/uur. ONDERSTEL, AANDRIJVING, vWEGLIGGING Bij deze voorwielaangedreven „14" heeft Renault bij de constructie van het onderstel aan de voorzijde gekozen voor 't bekende Mc Pherson veersysteem, d.w.z. schroefveren met ingebouwde telescopische schokdem pers, die één geheel vormen. Aan de achterzijde is de wielophanging overgenomen van de Renault 5, hetgeen wil zeggen, dat men geen schroef- of bladveren heeft toegepast, maar draagarmen met dwars liggende torsiestaven en twee verticaal geplaat ste telescopische schokdempers. De wagen is naar onze mening iets te nadrukkelijk onderstuurd, een karak ter dat echter nauw samenhangt met de bandenspanning. De fabriek adviseert een spanning van 1,7 atm. voor en 1,9 atm. achter en die lage voorspanning indiceert al een bewuste voorkeur naar meer onderstuur. Persoonlijk prefereerden we bij een ietwat sportievere rijstijl een banden spanning aan de voorzijde van eveneens 1,9 atm., maar we geloven dat iedere rijder naar eigen rijstijl en karakter hierin zelf een keus moet maken. Voor de gemiddelde automo bilist is die 1,4 mede doordat de besturing tamelijk indirekt en licht is, met de voorgeschreven bandenspan ning uitstekend handelbaar en ge makkelijk te manoeuvreren. Wegligging en vering staan bovendien op een hoog peil. Ook het remsysteem maar dat zijn we van Renault gewend is voortreffelijk dankzij de toepassing van schijfremmen op de voorwielen, trommels achter, en remkracht-be- grenzer die blokkeren in eerste instantie voorkomt en een servo rembekrachtiger. Helaas is die rem- bekrachtiger, die de pedaaldruk een stuk prettiger en lichter maakt, niet standaard op het 14 L model, de goedkoopste uitvoering dus. UITVOERING Passagiers in de Renault 14 zullen over binnenruimte weinig te klagen hebben. Voorin zijn traditiege trouw brede, goed gevormde, comfortabele stoelen gemonteerd, achterin vinden twee volwassenen zeker voldoende hoofd en beenruim te. De bagageruimte, te bereiken via de breed openslaande achterdeur, is zeer royaal en kan zelfs nog worden vergroot door het neerklappen van de leuning van de achterbank. Het dashboard is zeer eenvoudig, eigenlijk wat sober uitgevoerd, maar de strikt benodigde meters zijn recht voor de bestuurder goed afleesbaar geplaatst. De meeste bedieningshan dels zijn rond de stuurkolom geplaatst, waarbij we een elektrische ruitensproeier node misten. In plaats daarvan is op de vloer een onhandig voetpompje aangebracht. Verwar- mings- en ventilatiesysteem is gemak kelijk binnen handbereik op het dashboard te bedienen en werkt uitstekend. Aan het gehele interieur is duidelijk een streven naar grote beschermende veiligheid te zien: geen uitstekende delen, een dashboard van energie-absorberend vervormbaar ma teriaal, een gedeelde stuurkolom, oprolbare driepunts veiligheidsgordels en een verstevigde passgierskooi, om enkele aspecten te noemen. Jammer genoeg heeft Renault zijn totale veiligheidspakket niet uitgebreid met een voorruit van gelaagd glas. Renault streeft ernaar het totale onderhoud zo laag mogelijk te houden. Voor de normale service beurten, die elke 15.000 km. of na een periode van maximaal 12 maanden plaats vinden is een diagnose-test apperatuur in gebruik, die eenvoudig met een stekker op de motor kan worden aangesloten. Zoals bij alle Franse automobielfabrieken is de garantie-termijn slechts 6 maan den op onderdelen en reparaties. Nieuw is een garantie van vijf jaar op de carrosserie met het oog op eventuele roestvorming. Renault 14 L, prijs 14.000,-; Renault 14 TL, prijs 14.700,-. Afleveringskosten 176,-. Importeur Renault Nederland N.V., Wibautstraat 224, Amsterdam. RENAULT óók voor BEDRIJFSWAGENS Maak morgen eens een afspraak voor een vrijblijvende proefrit! DE KOSTER Voor de pure liefhebbers van een echte sportwagen met een uitgekiende tech niek, komt Porsche dit jaar met iets bijzonders op de markt: de nieuwe 928. De wagen beleeft z'n debuut op de au totentoonstelling in Geneve, die 17 maart j.l. is geopend. De productie in de fabriek in Stuttgart zal echter pas in mei beginnen en voor september/oktober hoeven we de wa gen niet op de Nederlandse markt te verwachten. Een exclusieve nieuwe sportwagen van Porsche, die 928, afgeleid van het in middels bekende 924 model, maar voorzien van een totaal nieuwe 4,5 liter 8 cilinder V-motor, vervaardigd van lichtmetaal, watergekoeld en werkend volgens het viertakt principe. De mo tor, die naast de traditionele luchtge- koelde Porsche motoren al vele malen met succes in de racewagen-sector door de fabriek is toegepast, is voorin geplaatst, levert 240 PK bij een be trekkelijk laag toerental van 5250 omw./min. en is goed voor een top van 230 km/uur. Evenals bij de 924 zijn versnellingsbak en differentieel achterin de wagen ge plaatst, waardoor een optimale 50/50 gewichtsverdeling kon worden bereikt. De 928 kan naar wens worden gele verd met een vijf-versnellingsbak of een automaat en moet door z'n vorm geving en techniek gezien worden als een echte 2 plus 2 Grand Tourismo. Dus wel een wagen voor de pure ent housiast, die er bovendien flink voor in de buidel moet tasten. De 928 is een uitbreiding van het modellenprogram- ma naar boven en ligt dan ook in een hogere prijsklasse dan de 911 serie. Een vaste prijs is in ons land voorlopig nog niet bekend, maar afgaande op de Duitse richtprijs van DM.55.000, komt de wagen in Nederland toch dichtbij de 80.000,te liggen. Als verzachtende omstandigheid kan ech ter vermeld worden, dat die nieuwe 928 het eerste model is, waarin de zgn. „Lange levensduur"-filosofie van Por sche is verwerkt, met andere woorden een auto goed om een jaar of tien mee te gaan. De carrosserie is dan ook vervaardigd van verzinkt plaatstaal, de deuren, het dak en do spatborden zijn van alumi nium. Alles bij elkaar een fraai stukje tech niek en een geavanceerde vormgeving voor een nieuwe sportwagen, volgens Porsche bedoeld voor de jaren '80. BMW-rijders zijn van huis uit wat sportief ingesteld. Begrijpelijk, want de fabriek maakt nu eenmaal snelle, karaktervolle, goed handelbare, spor tief aandoende auto's en het bekende blauw-witte ronde embleem van de Münchener fabriek is al jarenlang een symbool van sportieve prestaties en successen. Geen model kan dan ook op de markt gebracht worden of er komt wel een snelle versie ervan, zoals de inspuit- motoren bij de 320, de 520, de 3 liter of de 633 Coupé. Terwijl het sportieve image van de oude maar nog steeds populaire 2002 nog zelfs niet is weggeëbd, heeft de fabriek voor de enthousiaste 320 i rijders alweer een heel bijzonder pak ket extra's op de markt gebracht: het zogenaamde 320 motorsportpakket. Liefhebbers kunnen thans bij hun BMW-dealers ombouwset kopen, waarin ondermeer verbeterde veren en schokbrekers zijn opgenomen, licht metalen velgen, een vóór- en achter spoiler, een lederen stuurwiel en als bijzonderheid een set buiten- en binnenstrepen, in de bekende blauw/paars/rode kleuren, waarmee tot nu toe de BMW sportwagens wa ren getooid. De kleurbanden zijn niet alleen voor de flanken van de auto, ook de interieurbekleding mag ervan meeprofiteren. De prijs voor een complete ombouwset is excl. BTW 3.280,40, maar dan heeft men ook een auto, die niet alleen uiterlijk z'n hippe sportiviteit toont, maar zelfs door een betere aerodyna- mico sneller loopt en door de ver anderde vering aanzienlijk beter op de weg ligt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 30