Ga in voor- of nazomer Bouwvak nog steeds struikelblok voor 47 Onderwijs gaat spreiden TaSqM&él VAKANTIESPREIDING Dit jaar extra druk hoogseizoen f Deze pagina wordt u aangeboden door: Toeristische organisaties: VOLWAARDIG PRODUKT TOERISTISCH BEDRIJFSLEVEN OOK BUITEN HOOGSEIZOEN Vermoeide automobilisten, die de drukte op de wegen tot hier zit, weten toch vaak geen uitweg als het om hun vakantie gaat. Ze minnen de stilte, maar gaan in het hoogseizoen op stap. In de barre drukte. Omdat het niet anders kan (zeggen ze). Maar is dat zo? Naar rust en stilte smachtende ouderparen met school gaande kinderen doen dikwijls niet anders. Ze storten zich hijgend en zuchtend in het massale gewriemel. Omdat het niet anders kan (zeggen ze). Maar is dat zo? Drukte mijden Dat het niet anders kan, is niet altijd zo. Hierom niet: 1Zelfs in die topdagen, wan neer veel blanke toppen der vaderlandse duinen zwart zijn van ons mensenkinderen, biedt ook Nederland nog volop ruimte en rust. In minder bekende maar daarom niet minder mooie ge bieden, waarover veel VVV's en de ANWB-kantoren alle verdere inlichtingen geven. Rustpunten in Nederland, zoals bijvoorbeeld de Peel met daarin dat sombere, boeiende fotogenieke natuur reservaat De Groote Peel. Zoals delen van Noord-Limburg. Zoals het pastorale Groningen met zijn bruisende hoofdstad, zijn lage lege rijpe landerijen, zijn kapi tale boerderijen en borgen en een orgie van bos rond Ter Apel. Inderdaad, bij dat bejaarde hoogst bezienswaardige klooster. En zo heeft elke provincie ook in het hoogseizoen rust en ruimte te koop. Offertes om goed in de gaten te houden! 2. Niettemin: velen van ons hou den het toch liever op de be kende toeristenplaatsen en -ge bieden en dan wordt de zaak natuurlijk wat moeilijker. Hoewel: stel dat u behoort tot het leger van werknemers uit de bouw- en nevenbedrijven. In dat geval bestaat de mogelijkheid om, in overleg met de werk gever, per bedrijf (dus collec tief) buiten de zomervakantie de bloemetjes buiten te zetten. Zo lang de vakantie maar valt in het tijdvak 1 mei -1 oktober en het om een aaneengesloten perio de gaat. 3. Niet iedereen weet verder dat het wettelijk is toegestaan om leerplichtige en gedeeltelijk leer plichtige kinderen van 6 tot en met 16 jaar tien dagen per jaar te laten verzuimen. Dat gebeurt dan om "gewichtige redenen" met uiteraard toestemming van schoolhoofd, directeur of rector. Zo'n gewichtige reden kan de vroege vakantie van vader zijn. Voordelen Wie de vakantiepiek mijdt zit trouwens dit jaar extra op rozen. Dat komt door de invoering van de zomertijd. Daardoor is het nu 's avonds een uur langer licht. Andere belangrijke pluspunten in het voor- en naseizoen zijn: meer ruimte en rust op de campings meer mogelijkheden om een appartement of bungalow te huren, of een kamer te be machtigen in hotel of pension minder gedrang en gedram op de autowegen, waar het nu vaak heel wat minder druk is dan in de kokende topdagen meer rust en dus meer ont spanning op de terrasjes, waar de obers meer tijd voor u heb ben ook meer rust in de parken, de zwembaden of op het strand ook meer rust' in de trein, de autobus of (soms) het vliegtuig in de nazomer hogere tempe raturen van het zwemwater dikwijls aanzienlijk lagere prijzen. Vlak vooral dat laatste niet uit! De voor- en najaarsaanbie dingen, waarover de VVV's u inlichten, zijn vaak voordelig. Wie (bijvoorbeeld) pas in okto ber in eigen land er op uittrekt, doet dat vaak voor een prikje in een feërieke omgeving. Oktober is immers de maand, waarin de bossen kleur bekennen en het goede weer er soms nog een aar dig schepje bovenop doet. Kortom: ga, als u niet aan schoolgaande kinderen en/of collectieve bedrijfsvakanties bent gebonden, in de voor- of na zomer met vakantie. Mijd de vakantiepiek! mm éi,* Het hoogseizoen: uren wachten op de boot naar Texel Het vakantiehoogseizoen zal dit jaar extra druk worden. De schoolvakanties in ons land en de Duitse deelstaat Noord-Rijn-Westfalen vallen vrijwel samen in de laatste drie weken van juli. Ook zullen dan in heel ons land de bouw- en nevenbedrijven collectief sluiten. In het hoogsei zoen zullen ca 2,5 miljoen Nederlanders en ca 200.000 Duit sers tegelijk op vakantie gaan. Vooral van 2 juli tot en met 23 juli zal het extra druk worden op onze wegen, op de verblijfsaccommodaties en in onze natuur- en recreatiege bieden. Niet aan schoolgaande kinderen en/of collectieve bedrijfs vakanties gebonden vakantiegangers doen er goed aan vóór 18 juni of na 13 augustus met vakantie te gaan. Vooral kampeerders en caravanners kunnen ook dit jaar nog de vakantiepiek mijden, door buiten de drukke tijd met vakantie te gaan! De bouwvak is er opnieuw de oorzaak van dat we ook dit jaar nog met een eigenlijk onverantwoorde en onnodige drukke vakantieperiode te maken krijgen. De kwart mil joen Nederlandse bouwvakarbeiders zullen bijna allemaal tegelijk met vakantie gaan van 2 tot en met 23 juli. Als men van een rustige, veilige en niet al te dure vakantie wil genieten, is het dus zaak deze periode te mijden. Overigens lijkt de vakantietoe komst van de bouwvakkers wat rooskleuriger te worden. Moge lijk volgend jaar al zullen ze niet meer allemaal tegelijk met va kantie behoeven te gaan. Staatssecretaris Th. Hazekamp (van Economische Zaken) heeft daarvan onlangs in Den Bosch gewag gemaakt. Hij zei dat de regering de collectieve bedrijfs vakanties wil afschaffen of ver zachten. En zo'n opmerking komt natuurlijk niet uit de lucht vallen. Achter de schermen blijkt inderdaad tussen vertegenwoor digers van werkgevers en werk nemers in de bouw over spreiding van de bouwvakvakanties te wor den gesproken. Het gaat hier om een regionale spreiding, zoals andere bedrijfstakken als metaal en textiel, die ook al kennen. Als het doorgaat zullen de bouw vakkers uit het Noorden eerder of later dan hun collega's uit het Zuiden en Westen met vakantie gaan en zullen ze die bij een vakantie in Limburg of Zand- voort nog (of weer) aan het werk kunnen zien. De werkgevers zouden wel be reid zijn aan zo'n regionale sprei ding mee te werken. Maar de bonden van werknemers gaat het nog niet ver genoeg. Zij willen dat ook de bouwvakkers volledig vrij zullen worden in het vast stellen van hun vakantie. Vol gens de werkgevers is dat be- drijfstechnisch en -economisch niet mogelijk, omdat de bouw werken dan gedurende een lange periode onderbezet zullen zijn. Dispensatieregeling In theorie bestaat er voor bouw vakkers nu al de mogelijkheid buiten de collectieve regeling om vakantie te nemen. Per onderne ming kan dispensatie worden ge vraagd om buiten de collectieve vakantieperiode te sluiten. Werknemers en werkgevers moeten het daar dan wel over eens worden natuurlijk en bin nen één onderneming moeten alle werknemers zich dan ook naar zo'n afwijkende vakantieperiode schikken. In de praktijk wordt van deze zogenaamde "dispen- 1. Algemene Nederlandse Vereniging van VVV's, Postbus 98 Hilversum. Tel. 035 - 48541 2. Kon. Ned. Toeristenbond ANWB, Wassenaarseweg220 Den Haag. Telefoon 070 - 264426. 3. Nationaal bureau voor Toerisme, Bezuidenhoutseweg 2. Den Haag. Telefoon 070 - 814191 4. Stichting Recreatie, Kerkhofl. 1 la» Den Haag. Tel. 070 - 467400. satieregeling" weinig gebruik gemaakt. Vorig jaar slechts door ongeveer 250 ondernemingen, samen met niet meer dan 1200 werknemers. In werkgevers kringen wordt daaruit afgeleid dat de behoefte om eerder of later met vakantie te gaan bij de werknemers niet zo groot is. Bonden van werknemers wijten het echter aan onwil en tegen werking van de kant van de on dernemers, voor wie een vakan tie buiten de vastgestelde bouw vakvakantie om vaak problemen geeft. Als men in de bouwvak vakantie immers weer werkt, zijn nog wel de meeste toeleverings bedrijven dicht. Behoefte? Men kan zich natuurlijk afvragen of er aan vakantiespreiding wel zö'n grote behoefte bestaat. De werkgevers in de bouw bij voorbeeld wijzen daarvoor op een onderzoek van enige jaren geleden, waaruit blijkt dat veer tig procent van de bouwvakkers helemaal niet zo ongelukkig is met het bestaande systeem van de collectieve vakantie. Die vinden het kennelijk wel gemakkelijk als de vakantie door anderen wordt vastgesteld. Uit andere onder zoeken blijkt bovendien dat grote groepen helemaal niet zo'n be zwaar hebben tegen de massali teit in hun vakantie. Drukke campings vinden ze wel gezellig. Het is echter zeer de vraag of deze groep zich wel realiseert, dat de vakantiepiek behalve tot ge vaarlijke situaties op wegen ook leidt tot een beperkte mogelijk heid een plaatsje te krijgen op de meest gewenste vakantieplaats en bovendien tot hogere prijzen. Niet alleen bouwvak Overigens zorgen niet alleen bouwvakarbeiders voor die vakantiepiek. Een kwart miljoen bouwvakkers die elk nog eens ge middeld twee gezinsleden mee nemen, betekentslechts" drie kwart miljoen vakantiegangers. Maar aan de bouw zitten veel neven- en toeleverende bedrijven gekoppeld. En daarbuiten zijn er natuurlijk nog ettelijke miljoe nen, die weliswaar in theorie vrij zijn het tijdstip van hun va kantie te bepalen, maar toch nog wel rekening moeten houden met de wensen van collega's en het bedrijf. En wat dan nog te den ken van die grote groep die hele maal vrij is om te gaan en te staan waar en wanneer ze wil en toch samen met de bouwvakkers naar de campings op de Veluwe trekt? Op grond daarvan is een verdere spreiding van de vakanties uiterst zinvol. Een regionale spreiding van de bouwvakvakantie is daar aan een tijdelijke bijdrage. De piek van drie weken zal worden afgevlakt en minimaal over acht weken worden uitgesmeerd. Op lange termijn is die regionale spreiding echter geen oplossing. Behalve dat de vrijheid van het individu om zelf zijn vakantie te bepalen voorop dient te staan, zal de piek weer groter worden als zoals wordt verwacht de vakanties langer zullen worden en het aantal mensen dat met vakantie gaat groter. Het is dus noodzakelijk om te blijven zoe ken naar mogelijkheden om de piek te mijden. Misschien kunt U er voor dit en j volgend jaar rekening mee houden! De Algemene Nederlandse Vereniging van VVV's, de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond ANWB, het Nationaal Bureau voor Toe risme en de Stichting Re creatie hebben in een open brief aan het toeristische be drijfsleven gevraagd om de vakantiegangers ook in de vóór- en nézomer een vol waardig toeristisch produkt te bieden. De brief is mede ondertekend door het Bedrijf schap Horeca en RECRON, Organisatie recreatie-onder nemers Nederland. "In de praktijk komt dit er op neer", zo schrijven de zes organisaties, "dat de kam peer- en bungalowbedrijven vóór half juni de kampwinkel hebben geopend, het zwem bad verwarmd is, de kantine de hele dag in bedrijf is, at- tractiepunten en beziens waardigheden zijn openge steld, busdiensten met vol doende frequentie rijden en vaartochten mogelijk zijn. Zonder medewerking van het onderwijs zou er van va kantiespreiding weinig terecht komen. Het feit, dat al leen al in de leeftijdsgroep tot 12 jaar ruim twee miljoen kinderen op school zitten (kleuter-, lager- en buitenge woon onderwijs) maakt duidelijk, dat honderdduizenden gezinnen afhankelijk zijn van de schoolvakanties. In onderwijskringen heeft men daar oog voor gehad. Sedert en kele jaren bestaat er de afspraak, dat kleuter- en lagere scholen niet meer tegelijk in het hele land dicht gaan, maar op gespreide data. Het schema, dat destijds uitge dokterd werd door de commissie "Vakantiespreiding bedrijfs leven en onderwijs" (welke door het ministerie van Sociale Zaken in het leven werd geroepen en waarin behalve de Stichting Re creatie ook het bedrijfsleven, de onderwijsorganisaties en enkele departementen zijn vertegen woordigd), voorziet in een ver deling van ons land in drie re gio's. In elk van die regio's zo werd afgesproken zouden de scholen op een telkens één week verspringende datum met vakan tie gaan. In de praktijk beteken de dit, dat de aanvankelijke va kantiepiek gespreid kan worden over een periode van acht weken. Mager effect De gedachte daarachter leek even logisch als aardig. Maar het effect ervan was niettemin lang zo groot niet als verwacht. Be langrijke oorzaak daarvan: het niet meerouleren van de scholen voor het voortgezet onderwijs. Met als gevolg, dat in veel ge zinnen, waar men kinderen op zowel de lagere school als bij het voortgezet onderwijs had, pro blemen ontstonden. Die deden zich met name voor in de grote steden en het zuiden van het land. Reden, waarom juist daar veel kleuter- en lagere scholen zich onttrokken aan de afspraak (in totaal doet een klei ne 30 procent van de scholen nog steeds niet mee). Maar aan die kortsluiting lijkt straks een eind te gaan komen, nu de minister van Onderwijs een advies van dezelfde "Commissie Vakantiespreiding" om ook het voortgezet onderwijs in het schema te laten meedraaien, heeft aangenomen. Dit betekent, dat bij wijze van proef in de zomer van volgend jaar de vakanties van het voort gezet onderwijs volledig zullen worden aangepast aan die van de andere scholen. Ook voor deze scholen is een ver deling in drie regio's gemaakt (dezelfde als die bij de kleuter en lagere scholen). Enig verschil' met het bestaande schema is, dat voor het voortgezet onderwijs slechts twee vakantieperioden (elk van acht weken) zullen gel den. Op die uitzondering stond een deel van de onderwijswereld omdat door een verder terug schuiven van de vakantiedata (en dat zou het geval zijn wanneer de vakanties in drie perioden werden gesplitst) het schooljaar bekort zou worden. En: als ge volg daarvan ook de examens vervroegd zouden moeten worden. Dat laatste vond men uit onderwijskundig oogpunt on verantwoord. Nog maar proef Overigens gaat het hier voorlopig nog maar om een proef. Waarschijnlijk zal pas over drie jaar kunnen worden uitgemaakt of er mee moet worden doorge gaan. En: of naleving van de af spraak verplicht moet worden gesteld. Dal laatste staat nu te gebeuren bij het kleuter- en lager onder wijs. Minister van Kemenade heeft nog juist voor de val van het kabinet zijn ontwerp van Wet op het basisonderwijs kunnen indienen, dat het ministerie in st^at stelt de vakantiedata "dwingend" voor te schrijven. Maar ook zonder die verplichting rekent men er in onderwijs kringen op, dat de nieuwe rege ling zeker in die zin effect zal hebben, dat het percentage scholen, dat tot nu toe niet wilde meedoen, aanzienlijk kleiner zal worden als ook het voortgezet onderwijs gaat meedoen. Wensen Zijn dan ook meteen alle school vakantieproblemen uit de wereld en alle wensen vervuld? "Nee", zegt de heer D. G. Bijl, bestuurslid van de alle onderwijs organisaties overkoepelende Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorganisaties en algemeen secretaris van de Protestants Christelijke Onder wijsvakorganisatie. "Wensen en plannen blijven er altijd". Als voorbeeld noemt hij het drie jaar geleden aan de^minister (nog steeds niet beantwoorde) verzoek een beperkte commissie aan te stellen, die .zou moeten bezien of de perioden van de schoolvakan ties (alle vakanties: dus ook de Kerst-, Paas- en Herfstvakantie) wel evenwichtig op elkaar zijn afgestemd. Een andere vraag: zou het niet zinvol zijn het schooljaar in plaats van augustus-september te laten beginnen op 1 januari? Dat zou als voordeel hebben, dat de examens aan het eind van het kalenderjaar kunnen worden af genomen en men dus meer moge lijkheden voor spreiding van de zomervakanties zou krijgen. Taken En voor de heel lange termijn: moeten we op den duur niet komen tot een systeem, dat het de leerling mogelijk maakt zélf zijn vakantie te bepalen? De heer Bijl: het idee lijkt zo gek nog niet, als je er van uit ga^t, dat de lessen niet langer meer klassicaal worden gegeven en gewerkt wordt met taken. Op het ogen blik is zo'n systeem nog zuiver theoretisch omdat op de meeste scholen nog in klasseverband wordt gewerkt. De komende nieuwe school biedt veel meer mogelijkheden voor individueel onderwijs. En als het zóver is, dan zeg ik: "daar zouden we best eens op kunnen studeren". Onderwerp van studie vindt hij ook de vraag hoe de leerplichtwet ten aanzien van de vakanties moet worden geïnterpreteerd. In artikel 14 van deze wet staat, dat ouders "om gewichtige re denen" (dit ter beoordeling van de schoolleiding) hun kinderen maximaal tien dagen per jaar mogen laten verzuimen. Of tot die "gewichtige redenen" ook de vakantie van de ouders gerekend mag worden, is nog steeds een vraag. De Stichting Recreatie vindt van wel, minister van Kemenade zegt "nee" en onder schoolhoofden wordt er verschil lend over gedacht. "Het is", aldus de heer Bijl, "zinvol hier over eens diep te gaan nadenken en duidelijke afspraken te maken. Samen met al die andere punten is er nog genoeg werk aan de winkel. Over het onderwerp vakantie zijn we nog lang niet uitgepraat.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 34