DE SNELLE VLIET" WAS ER VOOR U... EN GEEF U ALLE GEWENSTE INLICHTINGEN tie snelle vliet Indonesië vandaag internationaal reisbureau en touringcarbednif Rotterdamsedijk 425-427 Tel. 260720 5 lijnen Gaat u naar Indonesië denk dan aan... mm HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 10 -WOENSDAG 22 JUNI 1977 INDONESIË..? Daar kunnen we over meepraten! Goeverneur Aly Sadikin van groot Ja karta en het boekwerk dat hem door Schiedam werd aangeboden. Met dit laatste is natuurlijk wel enige overeenkomst alleen dat de top van de samenleving, die vroeger werd ge vormd door Nederlandse Kolonialen nu is overgenomen door de Indonesi sche generaaalstop. Jakarta 1977 ruim één dag en nacht vliegen van Schiphol. Per KLM of Ga- ruda Indonesian Airways, het kleine neefje van onze nationale luchtvaart maatschappij. Onze ontdekkingtocht begon woensdag 11 mei op Schiphol. Op 12.25 uur moest daar de Garüda 895 DC 10 de „Bali" naar Jakarta ver trekken, maar dat werd wat anders. Het werd vijf uur omdat er „iets" met het toestel aan de hand was. Half vol verhief de Garuda (mytische Koningsadelaar) zich vanaf Schiphol richting Parijs waar op de luchthaven Charles de Gaulle van Parijs de eerste tussenlanding werd gemaakt. Snel lan den en lossen en vervolgens ruim acht uur in de lucht naar Bombay in India. Daar krijg je als Europeaan, die nog nooit buiten dit werelddeel is geweest de eerste merkwaardige ervaring, na melijk de beklemmende hitte die je als het ware bij de keel grijp. Een tweede ervaring, hele gezinnen die zich rond putjes op het vliegveld van Bombay op houden. Putjes, die voor afvoer be stemd zijn, aan het leeghalen zijn. Opa en oma, vader en moeder en een hele kinderschare hielden zich op deze ma nier bezig met het ..dagelijks werk". Wie naar Indonesië gaat dient eerst wel een paar dingen te over wegen. 1. Men is deelnemer aan een groepsreis met alle voor- en nade len. Uw gezelschap past zich aan u aan. Van u wordt verwacht dat u zich aan het gezelschap aanpast. 2. De kosten voor de goedkoopste reis (24 dagen) bedragen altijd nog ruim 3.100,Daarbij komen dan nogeens de visumkosten 22,en de kosten van inenting. Via het reisbureau kan men het bekende gele boekje krijgen. In entingen tegen pokken en cholera zijn verplicht. Typhus wordt gead viseerd. Inentingen kan men laten doen bij de plaatselijke GG en GD, maar ook bij uw huisarts. Dat laat ste is verreweg te prefereren. Hij zal u dan ook een recept voor schrijven voor een al te snelle stoel gang. Vooral dit laatste is sterk aan te bevelen. Van het gezelschap van 15 reisagenten bleven slechts drie personen kaarsrecht overeind, waaronder uw verslaggever. Hij had dan ook een bezoek gebracht aan zijn huisarts. Ook moet u ma lariatabletten meenemen die uit sluitend op doktersrecept te ver krijgen zijn. Uw huisarts vertelt u er alles van. 3. Als u naar Indonesië en Singa pore gaat, neem dan Amerikaanse dollars of traveller cheque's mee. Het bespaart u een hoop geld en de dollar is in beide landen vrijwel wettig betaalmiddel. 4. Laat u uitvoerig voorlichten door uw ANVR reisbureau en lees veel over Indonesië. U weet waar u naar toegaat. In dit verband is het boek je van J. Dominicus „Op reis naar Indonesië" sterk aan te bevelen. 5. Wapen u tegen de hitte. Neem luchtige kleding mee en zie deze aan te trekken voordat men op Bombay landt. Gaat u naar Indonesië, veel plezier, u zult er ondanks de financiële aderlating geen spijt van hebben. Het is een schitterend land! Een typisch plaatje; onveranderd is daar de tijd, of het nu Nederlands Indië is of Indonesië. Het was een zgn. studiereis die wij maakten, met 15 reisagenten uit het hele land. Indonesië vandaag in 1977 is een land dat uiteraard heel anders uit ziet dan het Nederlands Indië dat de meesten nog voor zich hebben, het land dat nu bijna 30 jaar geleden praktisch alle Nederlanders zag vertrekken na het conflict met de toenmalige president Soekarno. Het Indonesië van 1977 van president-generaal Soeharto is een land met een militair bewind en dat is iets was in onze Nederlandse gedach- Indonesië 1977 nog steeds het land van „De Stille kracht" van Louis Couperus of van Multatuli's ,,Max Havelaar". Op de Burobodur, gids geeft uitleg van de stenen die centimeter voor centimeter een betekenis hebben. Alle delen van Indonesië zijn met een bouwwerkje op ware grote in mini Indonesië vertegenwoordigd. Tempel bij de Borobudor. ten verwerpelijk is. Vooral als je de gouverneur van Groot Jakarta, Aly Sa dikin, die de rang heeft van generaal majoor van de mariniers, hoort zeggen: „Die democratie van jullie heb ik niet hoog". Een uitspraak die je als demo cratisch Nederlander de haren te berge doet reizen. Een land waarin de af standen enorm zijn, niet alleen qua af standen maar ook van bestuurder tot burger. Een land waarvan ongetwijfeld het gezegde opgaat dat de rijken steeds rijker en de armen steeds armer wor den. Een bewijs hiervoor is het aantal bedelaars dat wij tegenkwamen, men sen die in het stof kropen voor 100 ru- pia (Nederlandse waarde 60 cents) of een pakje bekende Nederlandse zware shag dat sommigen daar zien als een plakaat goud. Kritiek kan er daarom volop zijn op het Indonesië van vandaag, maar daar is dit land in de wereld geen uitzonde ring op. Ondanks dit alles is het een land dat een bezoek bijzonder waard is. Zeezeilen op Bali een geliefkoosde bezigheid. Een vakantie als een ontdekkingsreis Indonesië, het vakantieland van dit ogenblik en misschien nog meer van de toe komst. Je zou beslist de indruk krijgen als je het aantal reizigers met grote vlieg tuigen ziet neerdwarrelen op de tamelijk nieuwe luchthaven van Jakarta, Halim Airport. Onder deze reizigers bevinden zich een behoorlijk portie Nederlanders die voor een klein deel voor zaken, maar voor het overgrote deel toeristisch het land bezoeken. Volgens een recente informatie bezochten in 1976 ruim 28.000 Nederlanders Indonesië, het land waaraan zoveel Nederlanders dierbare herinne ringen hebben. Zonder uitzondering kan worden vastgesteld dat diegenen die ooit in het toenmalige Nederlands Indië hebben gewoond en gewerkt er in 1977 één wens op na houden namelijk een vakantie in dit schitterende land. Toch zal men nauwelijks van een vakantie kunnen spreken, maar meer van een ontdekking stocht, een bijzonder vermoeiende, dat wel. Op uitnodiging van Van Ginkel rei zen bv. uit Waddinxveen/Gouda en zijn Schiedamse boekingsagent Duton waren wij 14 dagen in Indonesië, een verblijf dat overweldigend was, maar waarbij on- middeiijk moet worden geconstateerd dat met name het vliegen het vermoeiend ste deel was. Het is de noord-zuid en de zuid-noord verbinding die je nekt zeggen kenners, want 41 uur in een vliegtuig zitten van Denpassar (Bali) via Halim Air- port (Jakarta) en Singapore is iets datje bepaald niet in je koude kleren gaat zit ten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 10