SCHIEDAMSE DISTILLEERDERIJ KOMT MET 100 PROCENT GESTOOKTE JONGE JENEVER OP DE MARKT i EDDYS*AUTOSHOP Gebied Dam - Oude Sluis wordt gereconstrueerd (300D u weef bij milano GML milano milano milano milano milano 39.' mode „mode ^mode 90 ^mode ,Q 90 m°de .«ii_vsvvL. «j i ml/odlmu kaüINA 3 WOENSDAG 22 JUNI 1977 öBCLi- f JENEVERSTOKERIJ DE DUBBELE M)£LMff Gustoweg 55 Rotterdam tel. 010-260092 QO 90 ACk 90. Schiedam: Broersvest 42 a I a Bergse Dorpsstraat 80 - Groene Hilledijk 165 - Noordmolenstraat 66 (donderdag 11 lol HO mod© 1£ Middellandstraat 9-11 (vrijdag koop(jes)avond) koop(jes)avond) koop(jes)avond) De Schiedamse distilleerderij J. A. J. Nolet sedert 1961 van vader op zoon te Schiedam gevestigd, heeft het am bachtelijk stoken van jonge jenever in ere hersteld. Daartoe heeft zij in haar bedrijf ondergebracht Jeneverstokerij De Dubbele Adelaar. Deze komt met een voor 100% gestookte jonge" op de markt, die onder de naam Zachte Jon ge KETEL 1 in beperkte hoeveelheden via de slijters zal worden verkocht. Het is de enige jonge jenever, die niet is ge produceerd onder toevoeging van ex tracten. Per week kan er 6.000 liter Ketel 1 worden gestookt, waarvoor één van de ketels van De Dubbele Adelaar geheel is gerestaureerd. Het is uniek, dat een distilleerderij een jonge jenever volledig stookt. J. A. J. Nolet één van de weinige nog ze lfstandige distilleerderijen in ons land heeft echter besloten het ambacht van het jeneverstoken in oude luister te herstellen. Dat was mogelijk omdat het uit 1691 daterende bedrijf, gevestigd in pand De Dubbele Adelaar nog be schikt over de authentieke koperen ke tels. Eén ervan werd voor dit doel gere staureerd. De Ketel 1 heeft een inhoud van 3.277 liter. Hij wordt voor het proces opgela den met verse jeneverbessen, zuivere alcohol, zorgvuldig gesorteerde krui den en het pure bestnat van moutwijn. De zware koperen helm op de ketel wordt ook nu weer zoals vroeger met vochtig roggemeel afgesmeerd. Daarna wordt de ketel met ouderwetse vlam- kolen behoedzaam verhit waardoor het klassieke stoken in werking treedt. Via een grote koelkuip stroomt daarna de ze voor 100% gestookte extra zachte jonge jenever langzaam in het donkere diepe grondvat. Met dit proces kunnen per ketel enige duizenden liters worden gestookt. Voor het stoken van één ketel heeft men in totaal 2 Vi dag nodig. De zachte jonge Ketel 1 zal daardoor slechts in b'eperkte hoeveelheden kun nen worden geleverd, het kan geen massa-artikel worden. Het bedrijf vestigde enige tijd geleden ook de aandacht op zich, toen zij op de markt kwamen met het Proosje van Schiedam. Deze kruidenbitter werd samengesteld naar een receptuur uit 1694, dat uit de archieven werd opge doken. Het Proosje van Schiedam werd als jubileumdrank door de distilleerde rij aangeboden aan de gemeente Schie dam ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan. Jeneverstokerij De Dubbele Adelaar heeft geconstateerd dat wij Nederlanders weinig afweten van de bereiding van de jenever. We gaan wél naar Frankrijk om wijngaarden te be zoeken om te zien hoe wijn wordt ge maakt en hoe het gehele proces ver loopt. Wij nemen ook in Schotland met interesse kennis van de vervaardiging van whisky en wij zien tijdens onze va kantie ook hoe sherry ontstaat. Van onze typische vaderlandse drank, de jenever, kunnen we nauwelijks op de hoogte raken. Daarom heeft de Dub bele Adelaar besloten ook het stook- proces aan belangstellenden te laten zien. Na telefonische afspraak is het mogelijk om bij voorkeur in groep jes van zon tien mensen de jenever stokerij te bezoeken. Zij is daartoe in staat omdat het bedrijf als één van de weinigen nog beschikt over echte aut hentieke distilleerketels. Geïnteresseerden kunnen alleen na af spraak een bezoek brengen aan De Dubbele Adelaar. De jeneverstokerij is ondergebracht in Distilleerderij J. A. J. Nolet. sedert 1691 van vader op zoon te Schiedam, Hoofdstraat 8-14. AUTORADIO dagelijks geopend zaterdag tot 1600 uur donderdag koopavond 'terrein Sintmaartensdijk Het centrumgebied Dam-Oude Sluis in de binnenstad van Schiedam zal bin nenkort verkeerstechnisch onder han den worden genomen. Dit geschiedt in aansluiting van de reconstructie Grote Markt-Lange Kerkstraat dat nu bijna helemaal gereed is. Vanavond wordt er voor de buurt-win- keliersvereniging en andere belangstel lenden een inspraakavond gehouden tussen 8 en half elf in de aula gemeen tewerken, Korte Haven 27. De belangrijkste uitgangspunten bij het nieuwe verkeersplan zijn beperken verkeersbelasting (door het weren van het doorgaande verkeer); versterking van de uitloper funktie van de Dam- Korte Dam (aantrekkelijk maken voor met name het langzame verkeer); ver sterking historische elementen. Een belangrijk onderdeel van het re constructieplan is de wijziging van de verkeerscirculatie. De voorgestelde verkeerscirculatie sluit aan op het ver keersplan binnenstad le fase. zoals dat in principe is vastgesteld in samenhang met de reconstructie van de Lange Kerkstraat-Grote Markt. Dit verkeer splan le fase beoogt met name het doorgaand verkeer in de binnenstad te beperken. Op de informatie-avond zal nadere toelichting worden gegeven op de voor stellen. e.e.a. aan de hand van teke ningen, mondelinge uitleg etc. Op deze avond kunnen door het invul len van een zgn. reaktie-formulier op merkingen, aanvulling, kritiek bij/op de voorstellen worden gegeven. Deze reaktieformulieren worden be sproken in een overleg met de bewo nersvereniging Centrum, de winke liersvereniging City-Centrum, de stich ting binnenstad Schiedam en de werk groep Oude Sluis. In dit overleg wordt dan vastgesteld, welke onderdelen van het plan nog na der in overleg met de direkt betrokke nen dienen te worden bezien. VERKEER Voor het verkeer is onderscheid ge maakt in binnenstadsroute, woonerf en voetgangersgebieden (toegankelijk voor (brom-)fiets). Voorgesteld wordt om daar waar dit ruimtelijk mogelijk is op de binnenstadsroutes het voetgan gersverkeer te scheiden van het overige verkeer d.m.v. trottoir of ..loopstrook". Op deze routes is altijd tweerichtings verkeer voor (brom)fietsen toegestaan. Door de keuze van de circulatierich ting, het wegprofiel en de toe te passen materialen wordt ernaar gestreefd de snelheid van het gemotoriseerd verkeer zoveel mogelijk te beperken. Voorts zullen door eenvoudige drem- pelkonstrukties (bijv. t.p.v. de aanslui tingen van de verschillende steegjes) de snelheid verder kunnen worden be perkt. In het verkeersplan is niet nader aan gegeven hoe het parkeren wordt gere geld. Op de inrichtingsvoorstellen is wel aangegeven waar parkeren wordt voorgesteld zoals op: Korte Haven (z.z.): niet betaald parke ren aan de waterzijde. Dam: betaald parkeren aan de noord zijde (gedeeltelijk). Gebied ten noorden van de Dam: niet betaald parkeren op daartoe aangege ven plaatsen. Nieuwe Sluisstraat (oostzijde): betaald parkeren aan de waterzijde. Brede Markt Steeg: niet betaald par keren aan de noordzijde. Het plan zal in fasen worden uitge voerd. Afhankelijk van de kredietver lening door de gemeenteraad zal met de uitvoering van de eerste fase worden gestart eind 3e kwartaal, begin vierde kwartaal van 1977. De eerste fase betreft de Brede Markt Steeg-Hoogstraat-Nieuwe Sluisstraat (oostzijde)-Korte Dam-Dam. De uitvoering van herbestrating Korte Haven (n.Z.) zal in samenhang met de vernieuwing en de restauratie van de kademuren plaatsvinden. en 49.90 JURKJE 100% katoen rood, marine en zwart. Div. dessins JURKJE 100% katoen Eén van de vele jurkjes voor zonnige dagen. JURKJE 100% katoen, Ook als mouwloos model. Div. mode kleuren PAKJE Diolen. Gevoerd. 10-tallen andere modellen en dessins JAPON Polyester katoen. Geheel gevoerd. Meerdere dessins en kleuren.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 3