Indonesië vandaag Van Schiphol naar Jakarta Van Jakarta naar Bali Van Bali naar Singapore Van Singapore naar Schiphol DE SNELLE VLIET" WAS ER VOOR U... EN GEEFT U ALLE GEWENSTE INLICHTINGEN efe snelle wiiet door Ruud van WmBÈStë P internationaal reisbureau en tDuringcarbedrijf Rotterdamsedijk 425-427 Tel. 260720 5 4 nen HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 18 VRIJDAG 24 JUNI 1977 Een vakantie als een ontdekkingsreis Vandaag publiceren we het tweede deel van de bevindingen van onze redacteur Ruud van Houwelingen in Indonesië. BOGOR Twee dagen Jakarta is meer dan vol doende, daarom met de bus naar Bo- gor, het voormalige Buitenzorg op de weg naar Bandung. In Indonesië wil men graag toeristen ontvangen, toch zal men er ook iets tegenover moeten zetten. Bijvoorbeeld bussen met „air conditioning" met de hoge temperatu ren is het geen pretje in de bus te zit ten. Ook zal men iets moeten doen aan de scholing van de gidsen. Zij beginnen altijd bijzonder rap, maar zwijgen na enkele uren. Goed, in de broeihete bus dus richting Bogor, de schitterende plantentuin met een vegetatie die men nergens in de wereld tegenkomt. De tuin is overigens Dit gebouwtje behoorde vroeger tot de woonoorden van de gouverneur gene raal. Het is nu het archief in Jakarta. alleen maar op zaterdag, zondag en nationale feestdagen voor het publiek geopend. Een gids uit Bogor zei dat er anders teveel vernielingen zouden wor den aangericht. Orchideeën bij de vleet in een kas en de confrontatie met een schoolklas leerlingen uit Bandung. Als afscheid werd zelfs een lied gezongen, maar dat was weer niet zo vleiend voor de Nederlanders. Het gaat over de ver woesting van Bandung tijdens een po litionele aktie. Als wraak stichtte toen de bevolking zelf ook brand. Het lied wordt nog dagelijks gezongen. Na Bogor en het paleis van president Socharto, die daar overigens vrijwel nooit is, het paleis was vroeger ook de zomerresidentie van de gouverneur-ge neraal, op weg naar Bandung n\et een nachtstop in Sukabomi vlak bij de Wijnkoopsbaai. Hier het imposante Samudra Bachhotel dat één nadeel heeft namelijk dat het volkomen uit de route ligt. Dat weet men zelf ook wel, gezien de grote welkomsleuzen aan de Nederlandse groep. Ook 's avonds is het daar wat men pleegt te zeggen een dooie bedoening, maar men gaat ten slotte niet naar Indonesië om 's avonds de bloemetjes buiten te zetten. Daar is men 's avonds veel te moe voor! De volgende dag weer precies dezelfde route terug naar Bandung en opnieuw in een bus die men hier naar de schroothoop zou brengen. Dus klot send (10 uur in de bus) naar Bandung en het hotel Savoy Homann. Dit hotel is het merkwaardigste dat wij tijdens ons verblijf in Indonesië hebben ge zien. Het ademt nog volkomen de sfeer uit van het koloniale verleden met een imposante zit onder de baldakijnen, op iedere etage twee djongos oude stijl die vrijwel vlogen als men ze riep. Het ho tel dus voor personen die vroeger in In donesië hebben gewoond met een ma nager die vloekt als een papegaai, die door een zeeman mee naar huis is ge nomen en met een staf die voor een groot deel door Nederlanders wordt bezet. De jongere generatie zal het heel wat moeilijker hebben met dit hotel. Goed de kamers zijn imposant en de badkamers zo mogelijk nog imposan ter, maar het hotel heeft geen „air conditioning" en howel Bandung be paalt niet tot de warmste steden van Indonesië kan worden gerekend, is sla pen daar een warme bezigheid. EREVELD Bandung, ook de stad van het ereveld Pandu. Rijen eindeloze witte kruizen met Nederlandse namen die tijdens de Japanse bezetting of de twee politione le aktie's van na 1940-1945 zijn omge komen. Even stilstaan bij deze brok vaderlandse historie, waarbij men leef tijden ziet van rond de 20 jaar. Het is om koud van te worden. Een ereveld dat voortreffelijk wordt onderhouden. Overigens, tourperators voelen kenne lijk niet veel voor een bezoek aan een ereveld. Zij verschuilen zich achter het gezegde: het programma is toch al zo overladen. Een nietszeggend argu ment Als men in Indonesië is dient men een bezoek te brengen bij voor keur aan Mentung Puloe, het grote er eveld bij Jarkata. JOGYAKARTA De volgende dag ruim 12 uur in dezelf de hete bus van Bandung naar Yogyakarta, de plaats met grote histo rie. Plaats van verblijf: Mutiara hotel in hartje stad, een hotel dat als eenvou dig staat geboekt, maar deze benade ling ruimschoots kan doorstaan. Eerst natuurlijk via Lembang en de nog steeds werkende vulkaan. Zo gauw als je de bus uitstapt een horde jeugdige verkopers die je van alles proberen te verkopen. Van poppen tot aanzicht- kaarten waarbij het afdingen het be langrijkste gegeven is. Na Lembang nog een stop midden in een dorpje. Merkwaardig toch dat je als groep Nederlanders wordt aan gestaard al ben je een stel wezens uit een andere wereld. Met steenkolen-En gels en handjevol snoep voor de kinde ren wordt de communicatie onderhou den. De zomerresidentie van de vroegere gouverneur generaal, het vroegere Buiten zorg, nu Bogor. Het paleis dient als paleis voor de president van Indonesië Soe- harto, die er overigens zelden in verblijft. Eindelijk dan Yogjakarta, stad met grote historie. Bezoeken aan een ander hotel, want het zijn tenslotte reisagen ten en die moeten weten waar men zijn gasten onderbrengt en dan naar het paleis van Sultan Hamengko Buwona IX. Heintje voor ingewijdenen, de hui dige vice-president van Indonesië. Hij is dus vrijwel nooit in zijn paleis maar in Jakarta. De sultan is een Leidse meester in de rechten studie-genoot van Koningin Juliana die elkaar dan ook aanspreken als Hein en Juul. Het Nederlandse vorstenhuis staat trou wens toch in hoog aanzien in de kraton (paleis) van de sultan. Een vloeiend Nederlands sprekende gids spreekt als hij het over koningin Juliana heeft, di verse malen de zin uit „onze eerbiedig de koningin"... In de Kraton eeuwenoude historie waar zelfs in 1977 aparte vrouwen- en mannenverblijven zijn, waar ook de vier vrouwen van de sultan wonen en Schitterend landschap. Schoolkinderen uit Bandung in Bogor. Het imposante Sahid Jaja hotel in Jakarta. INDONESIE..? Daar kunnen we over meepraten!

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 18