Meubelen om zo mee te nemen Vogelbeschermers ageren tegen het streekplan van Zuid-Holland west burgerlijke k^~jtand SCHIEDAM HEEFT 76463 INWONERS BROCHURE OVER "DE PROVINCIE ZUID-HOLLAND" ZEEMAN'S SLEUTEL DIENST ZEEMAN 100% NYLON TAPIJT l HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 8 - WOENSDAG 13 JULI 1977 GEBOREN A. P. Hesselberth-de Haas, d. A. Tintel-Meijboom, d. L. J. Brökling-Wessels, d. M. Taheij-Post, d. T. M. Wijsbroek-Gosling, d. A. M. Hulhoven-Menke, z. B. H. Wijnholt-Becker, d. N. C. P. van der Schans-Wittkamp, z. A. H. M. Kooy-van der Horn, d. K. Meekma-Greidanus, d. A. M. C. Loch-Daalmeijer, z. T. H. J.-van Giezen-Jongejan, z. J. Oudesluijs-Weeber, z. J. Zwarts- van der Marei, z. J. Grootenhuijs-van Iperen, z. B. Lyazid-M'Salek, z. G. Brand-Koets, z. E. Wenink-Nicolaas 2x z. M. Agil-Giilener, d. ONDERTROUWD J. Erkelens, 20 jr. en J. van der Torre, 19 jr.; P. J. van den Heuvel, 27 jr. en O. M. van der Wal, 20 jr.; J. M. Machie- Isen, 20 jr. en T. M. A. van der Klink, 19 jr.; A. C. Marijnissen, 23 jr. en I. M. G. Krommenhoek, 22 jr.; P. Noordzij, 23 jr. en J. A. van Kruiningen, 21 jr.; C. Overbeeke, 22 jr. en A. C. M. de Vette, 21 jr.; J. H. van Rossen, 27 jr. en Y. Swierstra, 24 jr.; J. P. van Rijsbergen, 22 jr. en C. A. Hyde, 19 jr. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een Noor die geen tweede woning heeft, is geen echte Noor. Deze uit spraak afkomstig van een Noorse jour nalist bewijst dat het vakantiehuis in Noorwegen tamelijk algemeen is. In iets mindere mate geldt dit ook voor de andere Scandinavische landen. Zo'n vakantiehuis kan een droom-bungalow zijn, maar meestal gaat het om een simpele fjordenhut. Lang geleden was het gewoonte dat de eigenaar van een vakantiehuis z'n eigen meubelen maakte of dit liet doen door een dorps meubelmaker. Deze meubelen hadden een min of meer rustiek karakter en werden gemaakt van het hout uit de omgeving. Dit was meestal grenen, beuken of berken. Er worden in de Scandinavische lan den nog maar heel weinig meubelen op ambachtelijke wijze gemaakt. De in dustrie heeft dit overgenomen, maar gelukkig wel de stijl van het oude am bacht gehandhaafd, althans waar het gaat om wat men in de noordelijke lan den „vrijetijdsmeubelen" noemt. Om hoge transportkosten te voorkomen maakt men deze meubelen demonta bel. De koper kan ze dan gemakkelijk meenemen in de kofferruimte van z'n auto of op een bagagerek vervoeren. MAKKELUK UITNEEMBAAR Deze omstandigheden hebben een gro te ervaring doen ontstaan in het maken van demontabele meneem-meubelen. Het is op dit ogenblik zo dat in de noordelijke landen vrijwel alle meube len uitneembaar zijn en in kartonnen dozen verpakt worden verzonden. Voor het in elkaar zetten van deze meubelen is het meestal voldoende te weten dat een inbusmoer naar rechts wordt vastgedraaid... Een passende inbus- sleutel krijgt de koper erbij. Gaat het om een demontabel zitmeubel dan worden als regel de zijstukken van een yaste constructie voorzien. De koper moet dan alleen deze zijstukken met dwarslatten of metalen buizen met el kaar verbinden. Dit in elkaar zetten gaat even eenvoudig als het spelen met een blokkendoos en moet dan ook niet wórden vergeleken met het maken van meubelen voor zelfdoeners. De zijden en tussenstukken zijn geheel afgewerkt en meestal is het voldoende om vier of zes inbusmoeren aan te draaien. Deze inbusmoeren blijven zichtbaar en daa rom zijn ze gemaakt van gepolijst mès- sing of zwart gemoffeld. Ze lijken iets op een gladde knoop. IN NEDERLAND GEN DOORGEDRON- Het demontabele meubel heeft zich in tussen niet tot de Scandinavische lan den beperkt en wordt nu ook in andere landen gemaakt. Ook de Nederlandse meubelindustrie maakt demontabele meubelen die in geen enkel opzicht on derdoen voor wat in het hoge noorden wordt gemaakt. Alleen is het hier wel gebruikelijk dat de winkelier de inbus- moertjes even vastdraait. De klant krijgt dus een in elkaargezet meubel thuis en weet in veel gevallen niet eens dat hij als het moet we denken aan een verhuizingz'n zitmeubelen bin nen een paar minuten zonder gevaar uit elkaar kan nemen! Het kan ook an ders. De winkelier kan z'n demontabe le fauteuils rustig in de handige kar tonnen dozen laten zitten en zo aan de koper meegeven. Dan onstaat de mee- neem-fauteuil... Die winkelier moet dan wel zorgen voor een flinke voor raad. SNELLE AFLEVERING En dat is dan één van de aantrekke lijke kanten van de demontabele meeneem-fauteuil. Geen zes weken of nog langer wachten voordat het meu bel wordt thuisbezorgd. Nee, spontaan kopen en direct meenemen. Deze mo gelijkheid heeft een verrassingseffect dat we nauwelijks nog kennen als het gaat om de wat duurdere gebruiksgoe deren. Maar er is nog meer. Demonta bele, verpakte meeneem-meubelen zijn altijd goedkoper dan vergelijkbare „vaste" meubelen. Opslag en transport kosten zijn immers lager en in veel ge vallen zal het thuisbezorgen kunnen vervallen. Niet minder belangrijk is, dat als de dwarsverbinding van een demontabel zitmeubel door uitdrogen denk aan centrale verwarming speling gaat vertonen, het voldoende is de inbus moeren een halve slag aan te draaien en de stoel staat er weer wankelloos bij. Een ander belangrijk punt is, dat de montabele zitmeubelen meestal een ta melijk eenvoudige stoffering hebben die afneembaar is en daardoor gemak kelijk kan worden vernieuwd. Heel be kend is de combinatie van een loper van canvas met daarop losse kussens van stof of echt leer. Vooral voor jonge gezinnen waar de meubelbekleding vaak veel te lijden heeft, is zo'n simpele stoffering ideaal. Zelfs een minder handig huisvrouwtje maakt op een re genachtige middag een nieuwe over trek. EERLIJK MAAR SIMPEL Wie op zoek gaat naar een demontabel Queen Anne fauteuiltje komt voor een teleurstelling te staan want die zijn er niet. De eis een zitmeubel demontabel te maken legt beperkingen op aan de vormgeving. Het hout kan bijzonder mooi zijn afgewerkt, maar in negen van de tien gevallen gaat het om een soort lattenstijl. Dit leidt tot een vormgeving die bijzon der éérlijk en waarachtig aandoet, maar die in wezen nogal simpel is. Het karakter dat daardoor ontstaat wordt vaak onderstreept dóór de gekozen houtsoorten waarvan op dit ogenblik het mooi getekende grenen met z'n na tuurlijke noesten veel gevraagd wordt. Maar zo'n eevoudige houtsoort is dan wel voelbaar glad afgewerkt en de scherpe kanten zijn flink afgerond. Wordt het lichte grenen in het gebruik hier en daar wat vuil dan is een vochtU ge doek voldoende om dit te verhelpen. En vooral geen meubelwas gebruiken. Als door een ongelukje ergens een stukje hout is afgestoten, is het goed mogelijk om met een fijn schuurpapier de beschadiging onzichtbaar te maken. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllll I"'Hl lllllllllll'llll""""!"!"!""""""""""""""""""""""""""!!"""""""""""""!"""!""""""""""""""""""""" GEHUWD T. van Son, 19 jr. en V. L. Johnston, 20 jr.; J. J. J. Koumans, 23 jr. en T. Ale- man, 22 jr.; A. N. Vervoort, 24 jr. en Y. Kerkhoff, 20 jr.; P. J. Meijer, 21 jr. en C. M. van Dongen, 20 jr.; P. van Alp- hen, 22 jr. en A. E. Stolz, 18 jr.; A. J. Perdaems, 26 jr. en A. Ris, 21 jr.; R. Bierhoff, 24 jr. en E. C. M. Verwaijen, 22 jr.; J. C. L. Hoefnagel, 36 jr. en B. Thieman, 22 jr.; G. J. Rademaker, 22 jr. en M. W. de Boer, 22 jr.; A. C. de Ridder, 27 jr. en A. E. Willemsen, 37 jr.; D. D. van Gend, 25 jr. en E. O. C. Soumokil, 19 jr.; B. S. A. Demei, 22 jr. en C. V. Puriel, 22 jr.; H. P. F. van den Berg, 25 jr. en W. J. C. Hoedemakers, 23 jr.; W. E. C. Kent, 21 jr. én C. R. A. Lachman, 22 jr.; A. J. H. van de Kamp, 22 jr. en A. Lops, 26 jr.; A. Overgoor, 20 jr. en H. C. van Klaveren, 19 jr.; W. P. Breuker, 29 jr. en A. F. Geerders, 25 jr- OVERLEDEN H. J. A. Janse, man, geh. met T. J. Combrink, 78 jr.; E. A. Oetker, vr., geh. gew. met J. Nalbach, 86 jr.; W. Hoek, man, geh. met K. A. Polet, 66 jr.; T. de Visser, vr., geh. gew. met G. Rijnbende, 72 jr.; J. R. W. van Rutten, man, geh. met W. C. van Dijk, 57 jr.; C. van der Klift, vr., geh. met R. Hor- tensius, 63 jr.; C. A. Jansen, vr., geh. gew. met A. Landsbergen, 93 jr.; N. Bel, man, geh. m;t N. van Diggelen, 74 jr.; F. Breedveld, man, geh. met A. C. Krommenhoek, 66 jr.; A. Fister, man, geh. met C. Liekens, 74 jr.; G. P. Re- bers, man, geh. gew. met T. Slaven burg, 78 jr.; A. M. Spermon, vr., geh. met J. H. Kulk, 83 jr. *Naar aanleiding van het verschenen voorontwerp streekplan Zuid-Holland West richtte de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels zich in een schrij ven tot Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland met enkele opmerkingen inzake dit voorontwerp. Nu we er steeds meer van overtuigd geraken dat het behoud van het natuurlijk evenwicht voor mens en dier van het grootste belang is, laten wij de tekst van dit schrijven volledig volgen: „Met belangstelling heeft „Vogelbescherming" kennis genomen van het streek plan Zuid-Holland West. Niet alleen via de nieuws media maar ook via vele van onze leden zijn wij geatten deerd op de inspraakmogelijkheid die een ieder bij dit plan heeft. Wij maken dan ook namens onze ruim 15.1)00 leden gaarne van de geboden gele genheid gebruik. In het algemeen is ons opgevallen dat men wederom voornemens is een aan tal weidegebieden op te offeren aan de steeds verder voortschrijdende verste delijking van het westelijk deel van Zuid-Holland. Omdat het ons bekend is dat anderen hierop reeds dieper zijn ingegaan en wij niet de mogelijkheden hebben om het gehele plan tot in de tails te beargumenteren willen wij hier volstaan met de opmerking dat het kaartbeeld aangeeft dat Zuid-Holland stukje bij beetje blijft dichtslibben en het woon- en leefklimaat voor mens en dier opnieuw aan kwaliteit zal inboe ten. Dat deze ontwikkeling t.z.t. eindigt in een wereld waarin de toekomst van volgende generaties mensen, dieren en vogels weinig benijdenswaardig /.al zijn mag zo langzamerhand genoegzaam bekend worden geacht en wij zullen ons dan ook beperken tot een van de gebieden die t.z.t. door de geplande bouwlocaties grote nadelen zal onder vinden n.l. de Akkersdijkse Plassen, eigendom van Vogelbescherming en gelegen in de gemeente Pijnacker. Het doet ons genoegen dat zoals op blz. 166 van het voorontwerp tot uiting komt, uw college doordrongen is van de grote natuurwetenschappelijke waarden die in en rondom het reser vaat aanwezig zijn. Door een zorgvuldig en zeer gedetail leerd beheer is onze Vereniging er in geslaagd dit gebied verder te ontwik kelen als Voqelreservaat waarin een unieke vogelstand, zowel t.a.v. de di verse soorten als t.a.v. de aantallen, wordt aangetroffen. Wij willen u er met de grootst moge lijke nadruk dan ook op wijzen dat door de geplande bebouwing op nau welijks 1(X)0 meter afstand van dit ge bied, deze waarden snel zullen worden ontkracht en het gebied zal degraderen tot een nauwelijks meer interessante groenstrook. De belangrijkste oorzaken hiervan zul-- len zijn: a) Het blokkeren van de wisselwerking die tussen het te bebouwen weiland en het natuurgebied bestaat. Het één besta.at bij het ander. De to renvalk moet zijn muizen vangen in het omringende weidegebied Reigers zoe ken de poldersloten op. De meerkoeten fourageren 's winters op de weilanden en broeden in het re servaat. De boomvalk die in het reser vaat broedt vangt zijn prooi, libelles, zwaluwen en leeuwerikken, in de wei degebieden. Dit zijn slechts enkele voorbeelden. In werkelijkheid bestaan er talloze ingewikkelde uitwisseling spatronen die door een grote bebou- wing abrupt zullen worden verstoord en die tot een zeer ernstige nivellering zullen leiden. b) De uitstraling van de woonwijk op het gebied. Wandelaars, het geluid dat elke gecon centreerde bewoning met zich meeb rengt, het in-en uitgaand verkeer en de daarmee samenhangende voorzie ningen, de plannenmakers zullen ze nog beter kunnen opnoemen dan wij. Al deze invloeden op slechts 1000 me ter afstand (voor een vogel slechts 2 min. vliegen) zullen een aantal kriti sche vogelsoorten doen verdwijnen naar nergens. Uitwijkmogelijkheden zijn er immers niet. c) Infiltratie in het gebied zelf zal ook toenemen. Een en ander is dermate kleinschalig dat bij een geringe „re creatiedruk" verstoting door het gehele gebied optreedt. Naarmate dit fre quenter voorkomt zal dit effect ver sterkt worden. Wij willen u dan ook met klem verzoe ken de geplande bouwlocatie ten noorder van de Akkersdijkse Plassen van de kaart af te voeren". Schiedam is onderweg naar de 76.000 inwoners, een laagte-record sinds het einde van de tweede wereldoorlog. Op 31 mei had de stad namelijk 76463 inwoners, verdeeld over 377% mannen en 38757 vrouwen. Het aantal inwoners per 31 mei betekent dat in vergelijking met een maand eerder 86 inwoners de stad Schiedam de rug hebben toege keerd. Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland heeft een brochure uitgege ven, getiteld De provincie Zuid-Hol land. tussen rijk en gemeente". De 32 LIPS- EN AUTOSLEUTELS KLAAR TERWIJL U WACHT! Broersvest 50-52, Schiedam Tel. 26.75.94. pagina's tellende brochure geeft een beknopt overzicht van wat het bestuur van deze provincie is en wat het doet. Ter illustratie van de taken en werk zaamheden van de provincie is onder meer een serie kleurenfoto's opgeno men. De brochure is gratis verkrijg baar in het provinciehuis van Zuid- Holland aan de Koningskade 1 in Den Haag.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 8