BROEKPOLDER BLIJFT DE GEMOEDEREN BEZIG HOUDEN ïicïim\\\M Nederland. rozenland EXPOHAI ii Rechter naar omstreden gebied Acimv Kerkdiensten I» - HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 18 VRIJDAG 22 JULI 1977 1 JA J r,1 3/'U: GEREFORMEERDE KERK SCHIE DAM Oosterkerk (Rotterdamsedijk 289), zondag v.m. 10.00 uur: gesloten en zondag n.m. 5.00 uur: gesloten. Ketheï „Dc Ark" (Hargplein 101 zon dag v.m. 10.00 uur: gesloten, zondag n.m. 5.00 uur: ds. N. J. Flink (N.H.). Dorpskerk, 10.00 uur: prof. W. C. van Unik (N.HJ te Utrecht. Martinuskerk,9.30 uur: ds. J. Nieuws- ma. Magnalia Dei Kerk (Albardastraat 69), zondag v.m. 10.00 uur: eerw. br. W. D. J. v.d. Kaaden (N.H.) te Rockanje, zondag n.m. 5.00 uur: ds. J. C. Streef kerk te Middelburg. Julianakerk (Burg. Knappertlaan 29), zondag v.m. 10.00 uur: ds. K. D. van Kampen te Vlaardingen, zondag n.m. 5.00 uur: ds. J. Nieuwsma. Collecten: het éne offer is bestemd voor: de Kerk. Deurcollecte, het eigen jeugdwerk. Chr. Geref. Kerk (Hoeksteenkerk), B.K.-laan, hoek Warande. 9.30 uur en 16.30 uur: ds. N. Vlietstra te Bunscho ten.. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Kerkge bouw Westvest 30, 9.30 uur en 16.30 uur: br. D. Voogd. Hervormde (Gereformeerde) Evangeli satie te Schiedam, gebouw Irene, 10.00 uur: eerw. hr. W. L. Kramerling. Grote Kerk, 17.00 uur: ds. G. S. A. de Knegt. Gereformeerde Kerkte, Overschie/Schiedam, gebouw Evang. Lutherse Kerk, hoek Lange Nieuwstraat/Oranjestraat, 8.15 uur en 16.00 uur: leesdienst in beide diensten. HERVORMDE GEMEENTE TE SCHIEDAM Preekbeurten voor zondag 24 juli: Grote Kerk, 10.30 uur: ds. S. P. de Roos, Rotterdam, 17.00 uur: ds. G. S. A. de Knegt, Barneveld. Opstandingskerk, 10.00 uur: geen dienst. Magnalia Deï, 10.00 uurr-eerw. heer W. D. J. v.d. Kaaden, Rockanje. Bethelkapel, 9.15 uur: ds. J. D. Smids, Amersfoort. Aula Pinasplein (Oud-Mathencsse, R'dam), 10.00 uur: ds. M. C. Baart. HERVORMDE GEMEENTE TE KETHEL Preekbeurten voor zondag 24 juli: St. Martinuskerk, 9.30 uur: ds. J. Nieuwsma. Dorpskerk, 10.00 uur: prof. dr. W. C. v. Unnik, Bilthoven, l'9.00 uur: geen dienst. De Ark, 10.00 uur: geen dienst, 17.00 uur: ds. N. J. Flink. Evangelisch Lutherse Gemeente, 24 juli, 7e zondag na Trinitatis, 1.0.00 uur: ds. F. J. B. v.d. Chijs, em. pred. te I Zutphen, zondagslied 349. Protestantenbond, Westvest, 10.30 uur: dr. P. Barnouw, Den Haag. De Pinkstergemeente Morgenstond heeft haar samenkomst zondag om 10.00 uur in de Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan (ingang achterz. a.d. Burg. Gijsenlaan). Spreker is de heer J. Koch. U bent hartelijk welkom. Er is ook zondagschool en crèche. Gemeente van Christus, Swammer- damsingel 27A, Schiedam, zondag om 11.00 uur. Leger des Heils, Haven 27, diensten iedere zondag 10.00 uur: heiligingssa menkomsten; 1845 uur: straatzang; 19.30 uur: verblijdingssamenkomst. Havenkerk Evangelie Centrum, Lange Haven 70, Schiedam, zondag 24 juli, 15.00 uur spreekt ev. J. P. H. Zijlstra uit Den Haag. Tijdens deze dienst is er een aparte kindersamenkomst. Go spelgroep „Genesis". Dinsdag 26 juli 20.00 uur is er bid stond. Vrijdag 29 juli 20.00 uur spreekt G. v.d. Dussen. Zaterdag 30 juli 20.00 uur is er een jeugd-dienst. Alle jonge mensen vanaf 14 jaar hartelijk welkom. Zaterdag is de kerk geopend van 11.00- 16.00 uur om te bezichtigen. Sint Martinus Parochie,zaterdag 18.30 uur: H. Mis met volkszang, zondag 8.30 uur: meditatieve H. Mis, 10.45 uur: stille H. Mis. Koor afwezig; 12.00 uur: stille H. Mis, 18.30 uur: stille H. Mis. Volgende week 31 juli afscheid van P. Staalenhoef. Receptie na de Hoogmis van 10.45 uur. Geen H. Mis om 12.00 uur! KAPEL SCHIEDAM NOLETZIEKENHUIS Zaterdagavond om half zeven: korte Eucharistieviering aansluitend op het bezoek van 7 uur. Zondag 24 juli om half elf: zondagvie ring met samenzang onder leiding van een organist. Preek: P. M. de Groot, ziekenhuispastoor. R.K. Parochie O.L. Vrouw Visitatie, Dr. Schaepmansingel 3, Schiedam. Weekend 23/24 juli, 17e zondag door het jaar. Zaterdag, 19.00 uur: Eucharistie viering met volkszang. Intentie: Johan na en Marinus Dijkman. Zondag, 9.30 uur: Euoharistieviering. Intentie: Marius Wijtenburg, 11.00 uur: Hoogmis. Intentie: Wilhelmina Groenhorst, predikant, pastoor E. van Diepen. Paters Dominicanen, Mgr. Nolenstaan 99, tel. 010-703066, giro 260768. De Vlaardingse Broekpolder, het gebied dat zich bevindt vanaf pakweg de Zuid- buurt tot aan de gemeentegrens van Maassluis, blijft dc gemoederen bezig hou den. Soms bevinden zich de gemoederen op een hoogtepunt en enige tijd later schuift men geheel in de stijl van dit moment, de problemen weer vrolijk voor zich uit. v Er zijn drie strijdende partijen die het met elkaar oneens zijn. Dat zijn achtereen volgens: het Vlaardingse gemeentebestuur, het bestuur van het gewestelijk Op enbaar Lichaam Rijnmond en de Vlaardingse landbouwer Van Woerden. Het Vlaardingse gemeentebestuur wil op de plaats van de Broekpolder een bos planten plus een golfbaan, dit voorstel is door de gemeenteraad aan vaard. Het bestuur van het Openbaar Rijnmond wil er woningen neerzetten en de Vlaardingse landbouwer Van Woerden wil door de opspuitingen met slib dat teveel giftige stoffen bevat, ver huizen naar de Flevopolder om daar een nieuw landbouwbedrijf op te zet ten. Dit laatste dan wel op kosten van de gemeente Vlaardingen. Vooral de politieke strijd tussen het Vlaardingse gemeentebestuur en hun gewestelijke collega's van Rijnmond is interessant. Het Rijnmondbestuur weet namelijk dat dit gebied worstelt met een groot woningtekort en dat er vrijwel geen uitbreidingsmogelijkheden zijn. Daa rom dus de Broekpolder vol met wo ningen, aldus het Rijnmondbestuur. Grote voorstander binnen het Rijn mondbestuur van woningbouw was oud-gecommitteerde Cees Roozemond, sinds enkele maanden burgemeester van Alkmaar. Het Vlaardingse gemeentebestuur blijft echter op zijn standpunt staan, een bos met een golfbaan en niets an ders. Bijzonder vrolijk is daarbij de uitspraak van Vlaardings burgemees ter Willem Kieboom persoonlijk. De Vlaardingse eerste burger zit nooit om een gekruide uitspraak verlegen en stelt: wét woningen in de Broekpolder, Tja, je weet het niet meer als je planten en gewassen in de Broekpolder op de korrel neemt. Giftig of niet? Beeld van de Broekpolder, welke zozeer in een kwalijke reuk is komen te staan en waarom nogal wat gekrakeel heerst. Een aardap pelveld op de voorgrond staat in dezelfde kwade reuk. De andere foto met al dan niet giftige gewassen op de voorgrond toont het gebied met de industrie aan de overzijde. Een wenkend wo- ningbouwperspectief? R.K. Parochie St. Jan de Doper, Mgr. Nolenslaan 99. Zaterdag, 19.00 uur: Eucharistie viering (bandmuziek). Zondag, 8.30 uur: Eucharistieviering (bandmuziek), 9.30 uur: Eucharistie viering (bandmuziek), 11.00 uur: Eucharistieviering met samenzang. Predikant; pater G. Goes o.p. Kerkdiensten Schiedam, 24 juli, Oud- Katholieke Kerk, Dam 30. Achtste zondag na Pinksteren, 10.00 uur. GEBEDS AKTIE SCHIEDAM Elke donderdagavond om tien over ze ven bidden wij de Rozenkrans in de kapel van de Broeders, Warande 155, Schiedam. Om half acht is er lof met zang. aanbidding en verkondiging van Gods Woord. Komt u ook eens luister en? Zondag 24 juli de zeventiende zon dag door het jaar. Ged. van St. Chri- stoffel, patroon voor veilig verkeer. Maandag 25 juli feest van de H. Jako bus. apostel. Dinsdag 26 juli ged. H.H. Joachim en Anna, ouders van de H. Maagd Maria. Donderdag 28 juli 's avonds om 7.10 uur bidden wij de Rozenkrans, om 7.30 uur lof met preek door Diaken G. Hendriks. Vrijdag 29 juli ged. H. Martha, maagd. Zaterdag 30 juli ged. H. Chrysologus, bisschop en kerkleraar. Nederland is nog steeds een rozenland. Van alle bloemen wordt de roos het meest gekweekt. Dat is ook in de ons omringende landen het geval. Hoewel Aalsmeer de laatste jaren wel wat meer ruimte afstaat aan gerbera's, anjers en lelies is het aanbod van rozen het grootst. De roos Sonia is op het ogenblik be roemd en daarmee aardig op weg de bekende Baccara te verdringen. Sonia is zalntrose met lange steel, Baccara is puur rood, een kleur die nog steeds Neem nou zo'n Broekpolderbij. En neem nou, zuiver theoretisch, de honing van die Broekpolderbij die mogelijkerwijs in een honingpotje terecht komt. Maar zo kun je doorgaan en zo lust je er nog wel eentje. ik zal eens zeggen hoeveel woningen daar worden gebouwd, nul, nul en nog eens nul... 6 OPSPUITINGEN Hoe dit politieke steekspel zich zal ontwikkelen is nog in de schoot des toekomst verborgen, maar boven dit alles spelen de giftige opspuitingen in de Broekpolder en de zaak rond land bouwer Van Woerden. Deze zaak speelt ook al weer geruime tijd, maar beleeft op donderdag 18 augustus zijn voorlopig einde. Deze zaak werd aktueel toen het MAN (Mi lieu Aktie Centrum Nederland) aan de bel trok over het feit dat de grond in de Broekpolder giftig was. Dat was ver oorzaakt door opspuitingen met ha- venslib uit het Rotterdamse havenbek- ken en deze slib metalen en andere gif- tige stoffen bevatte. Inmiddels was ook het Vlaardingse ge meentebestuur ongerust geworden en het via enkele onderzoeken weten dat het MAN gelijk had. Daarop wist landbouwer Van Woerden zich in zijn bestaan aangetast en trok aan de bel. Vooral toen het gemeentebestuur van Vlaardingen liet weten via de pachtka- mer (een rechterlijk college) van het kantongerecht in Schiedam ontbinding van de pachtovereenkomst te vragen, de grond waarop de heer Van Woerden zijn landbouwbedrijf uitoefent is gepa cht van de gemeente Vlaardingen, wa ren de onderlinge verhoudingen hele maal zoek. Op 18 augustus komt de Schiedamse kantonrechter, mevrouw mr. E. Andringa-Blok, persoonlijk naar de Broekpolder om zich op de hoogte te stellen. Dit tegen de zin van de ge meente Vlaardingen die via zijn stad sadvocaat mr. W. B. Baron van Lynden, liet weten al veel eerder een uitspraak van de pachtkamer onder leiding van de Schiedamse kanton rechter te wensen. Eén ding is inmiddels wel zeker: hoe de uitspraak ook uitvalt, of landbouwer Van Woerden weg moet of blijft zitten, ook hogere rechterlijke instanties zui len zich met het probleem moeten gaan bezighouden. Beide partijen hebben namelijk al aangekondigd in hoger be roep te gaan als de uitspraak in ongun stige zin voor hen uitvalt. De zaak wordt dus hoog gespeeld! VAN BEETHOVENSINGEL veel mensen aanspreekt. Dat Sonia toch aan zo'n grote, zo niet dé grootste'omzet komt is waarschijn lijk te danken aan de prijs. Deze is heel wat billijker dan die van de Baccara. In tegenstelling tot de tulpen worden ro zen zelden of nooit naar beroemdhe den vernoemd. De „Dr. Verhagen", genoemd naar de ex-voorzitter van de Nederlandse Bloemisterijvereniging is hier weinig bekend. In Zuid-Frankrijk en West-Duitsland, waar de roos ook de absolute topper is, gaat men iets ro yaler met het geven van namen om. Deze slaan hier niet zo aan. Behalve rood in al zijn schakeringen zijn er ook gele, witte en zelfs blau wachtige rozen. Zij spelen hun partijtje dapper mee, zij het dat zij zwaar wor den overschaduwd door hun rode soortgenoten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 18