DAVID PORCELIJN: Orgelconcert H Gewestelijk Orkest Zuid-Holland heeft weer een toekomst Menu van de week Nieuwe Kerk NIEUWE ARTISTIEKE LEIDER: HET MOET BETER EN HET KAN HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 30 - WOENSDAG 27 JULI 1977 Het Gewestelijk Orkest voor Zuid Holland, dat zijn stee in Delft heeft, vanwaaruit het muzikale dienstverlening aan koren en schoolconcerten verstrekt, lijkt de donkere dagen achter zich te hebben. Het dreigende „bankroet" door geldgebrek ging niet door: de Provincie betaalt, Den Haag en Delft plus wat kleinere plaatsen subsidiëren en het mooist van alles (volgens Detlev Weers, de man die de zaken behartigt), in David Porcelijn werd een nieuwe artistieke leider gevonden. Met z'n man wil een mens, die de re cente geschiedenis van het orkest trouw gevolgd heeft, dan wel eens pra ten en zulks geschiedde, zij het na enig dringend getelefoneer met Detlev, die als tussenpersoon moest dienen. De goede David, ook niéuw wonend in Den Haag, had zich al componerend in zijn kamer verschansd, een bezigheid die hij eigenlijk alleen maar in de va kanties kan plegen. Maar omdat hij goed was opgeschoten en daardoor van de naderende eigen vrije dagen kon gaan genieten, had hij een uurtje pra ten te geef. TAAK David Porcelijn is jong, 30 pas, maar heeft al een leven lang muziek achter de rug, als fluitist, componist en diri gent. Dit is zijn eerste vaste baan als orkestleider en hij heeft er zin in. Het Gewestelijk Orkest heeft een lo gisch bestaansrecht, zegt hij. Net als de beide balletorkesten voert het een dui delijke taak uit, het begeleiden van ko ren is een muzikale en culturele dienst verlening. Dat CRM dit nog steeds niet onderstreept met subsidie kwelt hem wel. „Hoewel, ik ben al blij, dat we in de nota orkestenbestand niet van de baan zijn geveegd". David zegt, dat het Gewestelijk Orkest zijn bestaansrecht zeker niet alleen in de koorbegeleiding vindt. Het is belangrijk, maar de musi ci moeten plezier in hun werk houden. En ook selectief te werk gaan. „Niet al leen maar een adres, waar men gewoon wat muziek bestelt". Er moet een drempel zijn om niet onder een arti stiek niveau te geraken. Hij ziet vier taken voor zijn orkest: de begeleiding dus van koren, de school concerten in het geheel of in kleinere combinaties uit het gezelschap, het ge ven van eigen concerten (waarvoor een goede belangstelling bestaat) en de di- rigentenpraktika. Koorleiders krijgen een aantal „lessen" o.a. met video-ap- paratuur, broodnodig voor het latere samenspel met het orkest. „We doen op die manier veel meer dan een ge woon orkest, dat alleen maar uitvoe ringen geeft. Dienstig, ja dat wel. Maar er is duidelijk MEER. 't Is geen lopen de handwerk, hoor en dat mag het ook niet worden". Een gevaar dat bestaat, als het Gewestelijk Orkest alleen maar zangers zou begeleiden en op scholen optreden. MUZIEK David: „Ik heb als een fanaat fluit gespeeld". Studeerde op het Kon. Con servatorium in Den Haag, waar de be faamde Kees van Baren toen de leiding had. Die man heeft de jonge muziek student erg beïnvloed. „Wat hij je met zo maar een paar opmerkingen wist bij te brengen. Ik heb erg veel aan hem gehad. Een fantastische man". Als (fanaat)fluitist speelde David een paar jaar in het Nederlands Blaasen- semble. Maar de componistenkriebel kreeg hem te pakken, zo erg, dat het fluiten afgelopen raakte. Hij was in middels adj. directeur van het Rotter dams Conservatorium geworden en be gon ook steeds vaker de dirigeerstok te zwaaien. Componeren en dirigeren, een optimale combinatie, die inzicht brengt in de gecompliceerdheid van de muziek-aller-tijdenTijdens de mu ziekstudie wordt de basis gelegd in de bijvakken, maar toch is het „een grote stap". Je begint met van alles te schrij ven en dan ga je je eigen weg zoeken, zegt David Porcelijn. Zijn theorie voor het dirigent-zijn haal de hij bij de Zwitserse Michel Tabach- nik, een leerling van de muziekver- nieuwer Pierre Boulez. Modern en ei gentijds dus. Is moderne muziek niet wat wiskundig? „Onzin, dat wordt vaak gezegd, maar dat is natuurlijk niet waar. Je gebruikt bij het compone ren altijd een proces, zekere regels, ook al zijn die van jezelf'. Het is voor het publiek, de luisteraar, de concertgan ger gewoon een kwestie van begrip voor moderne muziek willen hebben. „Er zijn andere dingen in de muziek be langrijk geworden dan pure melodie. De componist werkt met klank, met ritmes, met geluiden". De oren van de mensen staan er niet naar. Die zijn kapot gemaakt door een overvloed van (vaak prachtige) popmu ziek. „Daar ben ik dol op, maar wel op een kritische manier". Het is de cul tuur van vandaag, en daar moet je oren naar hebben, daar kan je niet omheen. Ook niet j>m wat men vaak afkeurend „modern noemt. Over popmuziek: „Kijk, het bezwaar vind ik, dat het op de massa geschreven wordt. En met succes. De vaak heel goede en muzi kaal knappe werkjes halen de hitpara de niet". Moderne componisten maken óók deel uit van de eigentijdse cultuur. „Maar de kans dat ze gespeeld worden is klein. Orkesten durven niet zo goed, zijn bang voor een lege zaal". Natuur lijk moet je de mensen niet afschrikken door er een avondvullend programma van te maken, maar een stuk uitzoeken dat in zo'n programma past. Waarom zitten de mensen altijd zo bloedserieus in een concertzaal". Muziek is toch er gens ontspanning, lach dan eens als je het leuk of gek vindt. Dat mag toch wel. Wat gaat David Porcelijn dus doen? „Programma's maken waar de mensen plezier van hebben en echt genieten". Ms h'j bij luisteren naar muziek de ril lingen over z'n rug voelt lopen, is het goed. „En dan mag het best modern zijn. Alleen, hoe, wat en waar". De context is belangrijk. Zelf is hij een onverwachte liefhebber van de magistrale Wagner, van de ook vaak „moeilijk" gevonden Mahler en Bruckner. INFORMATIE We horen concert- en balletbezoekers na afloop wel eens klagen, dat ze er niets van begrepen hebben. Dat ze graag wat verduidelijking in de pro gramma s hadden aangetroffen. Krachtig klinkt het Neen. Waarom toch. „Mensen moeten weer in staat gebracht worden om hun eigen voor stellingsvermogen erbij te halen". Want muziek is en blijft een subjectie ve zaak. „Ik zie bij een bepaald stuk koeien, een ander een grote stad met drukte en verkeer". En vergeet ook je eigen stemming niet. Trouwens, wét het is en hoe de maker het bedoeld heeft, is nooit in woorden te vangen. Neem nou de (door hem bewonderde) Zangeres zonder Naam, verguisd en verheerlijkt. Wie heeft er nou gelijk. „Er zijn allerlei soorten publiek en dat moet je weten te bereiken, zonder dat je alleen maar concessies doet". Er blijft een kloof tussen uitvoerders en luisteraars. Waar ligt dat aan? „Een concertgever moet ook een sfeer maker zijn van eigen en andermans muziek en nou praat ik niet meer al leen over wat men modern noemt. Hij moet op goed niveau willen spelen, met uizet. De uitleg kan de taak van de di rigent zijn, maar de muzikant moet hem willen volgen, met een eigentijdse interesse. Anders ben je een grote oplichter". Want het gebeurt toch allemaal in deze tijd, op deze aarde, waar we nó leven. Daar draait het om. Als een muzikant braaf z'n nootjes blijft spelen en zich totaal niet bekommert om actuele za ken, is hij dood voor hij t weet. „Ver geet je eigen conservatoriumpatroontje maar eens. Leef in de levende muziek". Dat is volgens David Porcelijn de ver plichting voor de muzikant. Het Meuwe Stadsblad ft David Porcelijn, de nieuwe artistiek leider van het Gewestelijk Orkest: „Het moet beter en het kan beter". Donderdag 28 juli worden de orgelcon certen in de Nieuwe Kerk te Delft voortgezet. Ditmaal zullen, zoals elk jaar, een groot aantal leerlingen van Jan J. van den Berg het concert verzor gen. De deelnemers zijn: Sonja Nowee, C. de Jong (Heerjansdam), H. de Rie (Delft), J. Weerheim (Vlaardingen), H. v.d. Meiden (Den Haag), H. Witter (Elburg), W. Ouwehand ('s -Graven- zande), A. v.d. Berg (Barendrecht), W. Zeilstra (Cap. a.d. IJssel), J. Bloemen- daal (Pijnacker), A. Evers (Den Haag), A. de Jager (Papendrecht), A. Theeuw- sen (Pijnacker), K. van Alphen (Delft) en C. Aaldijk (Cap. a.d. IJssel). Tezamen zullen deze leerlingen een prachtig programma ten gehore bren gen met werken van J. Pachelbel, J. S. Bach, S. Karg-Elert, R. Schumann, Ch. M. Widor, E. Gigout, F. Mendelssohn-Bartholdy, Hendrik An- driessen, Adr. C. Schuurman en Jan J. van den Berg. Vrijwel alle deelnemers zijn al dan niet in vaste dienst als orga nist. Vanwege de lengte van het programma zal er weer een koffie-pauze zijn, waar in koffie verkrijgbaar is, zoals dat te doen gebruikelijk is bij het jaarlijkse verzoekprogramma. Aanvang is kwart over acht en toegang is 3,50, CJP en 65-plussers reductie. EEN FIETS HUREN Om de mogelijkheden tot fietsrecreatie voor treinreizigers te verhogen hebben de Nederlandse Spoorwegen plannen ontwikkeld om naast de ongeveer tach tig grotere stations waar fietsen kun nen worden gehuurd deze moge lijkheid ook uit te breiden tot de klei nere stations. Een proef wordt hiermee genomen in West-Brabant en Zeeland. Het is overigens niet moeilijk ergens in Nederland een fiets te huren. In de se rie Fietsotheek is zojuist een boekje verschenen dat gerangschikt naar pro vincie een overzicht geeft van alle adressen waar men in Nederland een fiets kan huren. Meer dan 1.000 adres-, sen waaronder ruim 170 tandemver- huuradressen. Door overmaking van 5,80 op postgirorekening nr. 234567 kan dit nuttige boekje Fiets-verhuur- adressen worden aangevraagd bij de stichting: fiets! in Amsterdam. Fietsverhuurders hebben de goede ge woonte hun verhuurpark steeds te ver nieuwen zodat men mag hopen op een zeer goede, soms splinternieuwe fiets. In gebieden met toeristenconcentratie moet men zeer tijdig tevoren reser veren. Gebleken is, dat de Nederlandse huis vrouw steeds meer aandacht besteedt aan kwaliteit en smaak van groenten en fruit. Ze kijkt niet meer alleen naar het uiterlijk, reden ook waarom een klein aantal kwekers de veel smake lijker vlezige, bultige tomaat die in Frankrijk veel wordt gegeten gaat verbouwen. Ook wordt steeds minder gebruik ge maakt van spuitmiddelen, doordat ge probeerd wordt de planten van nature zó sterk te maken, dat ze bestand zijn tegen ziekten. Zondag: gevulde tomaatjes, tartaartjes, gebakken aardappelen, sla, ijskoffie. Maandag: stamppot rauwe andijvie, gebakken kaasplak. yoghurt met aard beien. BETER Het kan beter en het moet beter. De kwaliteit is er om eigen programma's te verzorgen en dat houdt het leven in de brouwerij. Wie stelt ze samen en wie heeft het voor het zeggen? „Dat ge schiedt met beleid en in overleg met de musici. Dat maakt voor mij het werken lichter en daarbij komt, dat ik zeker niet geloof in autoritair baasje zijn. Die tijd is gelukkig geweest". De plannen zullen eigenlijk pas in het seizoen '78/'79 naar voren kunnen ko men. „Nu wordt het scharrelen tussen zaken die al op de agenda staan en die is al voor een anderhalf jaar volgeboekt en die in de goede richting sturen". Kwestie van beleid, zegt de jónge diri gent, die zelf een agenda vol heeft met uitnodigingen om bekende orkesten te leiden. Zelf moeten we ook wat te zeg gen hebben bij de keuze van koordiri genten en serieus hun muziek instude ren. „Op elkaar inspelen, hè, dan wordt het niveau van de begeleiding verhoogd. Zo'n koorman werkt een sei zoen lang met z'n mensen aan een be paald werk en dan moet hij zich in één keer op een uitvoering met een onbe kend orkest waar zien te maken". Een krachttoer eigenlijk en daarom zijn die dirigentenpraktika zo belangr ijk, voor een goede muzikale prestatie. „Dan kan je pas zeggen: koor en orkest onder leiding van die en die". David Porcelijn is niet van plan zijn orkest stuk te laten lopen op de geringe erva ring van een koorleider. Móet de koor cultuur (letterlijk) gediend worden, dan moet het goed zijn. Dinsdag: sperziebonen, gehakt, aar dappelen, vanillevla met rabarber. Woensdag: ragoüt van tomaten, papri ka en gehaktballetjes, rijst, komkom mersla, perzikkwark. Donderdag: groentesoep, rundertong met zure saus, tuinbonen, aardappel puree. Vrijdag: gebakken vis, worteltjes, aar dappelen, griesmeelpudding met rode bessesap. Zaterdag: huzarensla met toast, koffie. PERZIKKWARK 4 grote perziken, 250 gr. kwark, 2 eet lepels koffieroom, 2 eetlepels melk, 40 gr. basterdsuiker, 1 eetlepel kirsch, 8 rode bigarreaux of frambozenjam. Schil de perziken, snijd ze in tweeën en haal de pit eruit. Leg ze in éénper soon ssch aaltjes. Klop de kwark, room, melk, suiker en kirsch luchtig en leg om iedere perzik een rand van het kwarkmengsel. Vul de holten van de perziken met een bigarreau of iets frambozenjam. IJSKOFFIE 1/4 liter sterke koffie, 1/4 liter melk, 50 gr. suiker, 1/8 liter slagroom. Verhit de koffie, los er de suiker in op, vermeng hem met de melk en laat hem in de koelkast door en door koud wor den. Verdeel de drank over 4 glazen en gar neer deze met een toef stijgeslagen room

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 30