BENIDORM: familiebadplaats met de allure van een metropool HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 10 VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1977 Martinair Martinair f Spanje dit jaar weer bovenaan de hitlijst van zon-vakantiegangers Van een kil Schiphol in negen kwartier op het hete Spaanse vliegveldbeton. De denk, die de Spaanse vliegvakantiemarkt vorig jaar opliep, tengevolge van de politieke ontwikkelingen én het tamelijk veelvuldig signaleren van overboekin gen, is er dit jaar uit. De ANVR (de Algemene Nederlandse Vereniging van Reis bureaus) heeft uiteraard met genoegen aan de hand van de boekingen kun nen constateren, dat Spanje weer bovenaan de vakantiehitlijst prijkt En dat nog wel na een bijna Spaanse zomer vorig jaar in ons land. Daarnaast is de kille zomer van 77 er oorzaak van, dat er momenteel nog volop geboekt wordt voor naseizoen-vüegreizen naar zonniger oorden en daarbij komt het er nauwelijks op aan waar naartoe, hoewel, met name Benidorm, nog steeds één van de grote trekpleisters is. Randstad Edities ging zelf kijken waarom. Een dolle avond in het „kasteel Comte d'Alfazz" met ldp-uit-'t-vuistje en ridderlijke wapenhandel. Om half acht vertrokken van Schiphol heeft de DC 9 van Martinair na twee uur en een kwartier weer vaste grond onder de wielen op het vliegveld van Alicante en staan we even later op het hete beton. Na de douaneformaliteiten worden we opgewacht door Thijs ter Meulen, alweer acht jaar chief-host van reisbureau Marisol, dat lang niet Neer- lands grootste reisbureau is, maar dat zich hier, op de zonnige Spaanse kust en in het bijzonder aan de Costa Blan- ca, sterk heeft kunnen maken. Thijs ter Meulen zal het kleine journalistieke gezelschap, onder wie ook Dick Elzin- ga van „communicatie associatie van Os", het Haagse bureau dat de publici teit van o.a. Martinair verzorgt, enigs zins bitwijs trachten te maken in de „vakantiefabriek" Benidorm, die na een klein uurtje met de auto wordt bin nengereden. WOLKENKRABBERS De eerste indruk, die deze toeristen plaats (eigen inwonerstal circa 3.000; zomers aangroeiend tot wel 300.000) op de argeloze nieuwkomer maakt, is tamelijk overweldigend. Tientallen ho tels zijn hier de laatste vijf, zes jaar uit de grond gestampt en men heeft het bij de bouw voornamelijk in de hoogte ge zocht, zoals we ook even later zelf kun nen constateren vanaf ons apparte ment op de veertiende etage van „Cer vantes" één van de vier appartemen tenhotels, die Marysol gedurende deze vakantieperiode heeft gecontracteerd. Ondanks deze hoogbouw, die overi gens ook nu nog in volle gang is, blijkt dat massale later best mee te vallen. Vooral in de richting van het oude stadje, dat gesitueerd is (of liever wós) op een rotsachtige landtong, zijn volop gezellige bars en restaurants. Aan het rustige „vroeger" herinneren hier al leen nog maar enkele straatnaambord jes, die uitgevoerd zijn in kleurige te geltableaus met bijbehorende afbeel ding. Aan de druk van het massatoe risme kon men eenvoudig niet ontko men. COSTA BLANCA Hét strand van Benidorm en dan bedoelen we het strand aan het noord elijke stadsdeel: Playa Levante doet met zijn fijne witte zand de Costa Blanca alle eer aan. Het is dan ook de trekpleister van Benidorm, hetgeen goed te merken is aan de massale be zoekerstallen. „Alleen nog staanplaat sen in zee", gekscheert onze begeleider, maar bij alle drukte is er op het brede, langzaam in zee aflopende strand veilig voor kleine kinderen nog vol doende ruimte, zeker als men zich achter de lange rij van overschaduwde ligstoelen weet te installeren, zij het met eigen parasols of in de schaduw van één van de groepjes palmbomen, die hier het strand sieren. Verder heeft de hoogbouw in Beni dorm het mogelijk gemaakt, de veelheid van hotels en appartementen gebouwen in het algemeen dichtbij het lokkende zeewater te situeren, zodat lange loopafstanden uitzondering zijn. Bovendien heeft elk hotel of apparte mentengebouw, dat zichzelf enigszins respecteert, een eigen zwembad en meestal ook nog een ploeterbad voor de kleuters. Het zuidelijk van de „Punt" gelegen strand, Playa de Po- niente, is wat minder in trek. Het is wel mooi, alhoewel het wat smaller is dan Playa Levante, maar er loopt een ver keersweg dicht langs en bovendien een spoorbaan op nog korter afstand. FAMILIEBADPLAATS Dat Benidorm in de loop der jaren is uitgegroeid tot een grote familiebad plaats, een soort maxi-Zadnd voort, hoewel het zich de allure van een me tropool tracht aan te meten, vindt voornamelijk zijn oorzaak in de vin dingrijkheid van de plaatselijke onder nemers, die erop uit zijn elk wat wils te bieden en liefst telkens ook wat geheel nieuws aan de zon- en zeezoekers uit nagenoeg heel West-Europa, die hier in grote getale naar toekomen. SONGFESTIVAL Er zijn dan ook volop dancings en dis cotheken in Benidorm met telkens wis selende attracties, waar de jongere ge neratie zich best op zijn gemak voelt. Daarnaast zijn er respectabele nacht clubs, zoals „Granada" en het onlangs geopende Benidorm Palace, dat door passagiers of 70 ton vracht vervoeren. zaal zit op een balkon hoogstpersoon lijk de „hertog" zelf, met zijn gemalin, die tevoren iedereehi persoonlijk ver welkomt. Spaanse schonen zorgen er gedurende de maaltijd voor dat de wijnbeker geen moment leeg blijft... Kinderen blijken het hier het „einde" te vinden, terwijl ook ouderen zich op perbest amuseren. Na de maaltijd en het wapengekletter staan in een andere zaal de glazen en een tienmans orkest gereed om een vrolijk slot aan de avond te breien... Naast dit avondlijk vertier biedt Benidorm echter nog veel meer, zoals talloze bowlingbanen en biljart zalen, terwijl er ook twee kartingbanen zijn, waarvan een heel-grote. Verder barbecure-restaurants, waar men zich zelf mag en moet bedienen. Alles bi jeen teveel om op te noemen, maar een garantie dat de toerist zich er opper best kan vermaken. OVERWINTEREN De DC 10 kan 351 Dat is zelfs mogelijk buiten het sei zoen, hoewel er dan natuurlijk veel za ken sluiten. Voor wie Benidorm alleen maar „overwinteren" betekent ligt het allemaal wat moeilijker. Zij kun nen niet uitgaan van een vakantiebud get, maar moeten de mogelijkheden van hun pensioentje uitbuiten. Als er dan wat aan de communicatie schort, pakt zo'n overwintering soms averechts uit. Tóch is stewardess zijn wel wat meer dan alleen maar gastvrouw spelen. gaat voor de grootste in zijn soort in Europa en beschikt over een toneel van een slordige zestig meter breedte, met daarvoor een verzinkbaar podium van ongeveer twintig meter in het vierkant. Een kleine drieduizend toeschouwers kunnen daar amfitheatersgewijs om heen een plaats vinden, zodat ze geen beweging hoeven te missen van de ^kleurige flamencoshow en de al even luisterrijke Braziliaanse show, die er momenteel worden gegeven. Het thea ter, want zo mag je het best noemen, startte enkele weken geleden met de fi nale van het Spaanse songfestival en men hoopt er nu stilletjes ook het Europees Songfestival binnen de koele geheel airconditioned marmeren muren te kunnen krijgen. Een andere „grote" attractie is het „Kasteel van de Comte d'Alfaz", aan een landweg, even buiten de stad. De toeschouwers kunnen daar onder een echt-middeleeuwse maaltijd (vorken, lepels en messen zal men tevergeefs zoeken) 'genieten van al even midde leeuwse steekspelen (riddertoernooi met paarden) en degen- en zwaardge vechten, die bijzonder goed zijn geën sceneerd. Aan het hoofd van de lange

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 10