PD HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 11 - VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1977 Marysol's Thijs ter Meulen, die ook met deze „toeristen" veel te maken heeft daarover: „Om te beginnen is een goede voorlichting alles. De mensen moeten voor ze vertrekken precies we ten waar ze aan toe zijn. Zo is het bij voorbeeld bijzonder belangrijk, dat het appartement aan de zonzijde ligt. Iets dat in het seizoen lang niet zo belang rijk is. Velen zouden het zich dan vaak wat koeler wensen, tenzij het gebouw air-conditioned is, zoals bij de moder ne, weer luxueuzer opgezette apparte menten het geval Is. Daarnaast ben je als reisbureau wel verplicht de com municatie tussen de mensen onderling te bevorderen. Wij doen dat met kaar- tavondjes klaverjassen (Rotterdams en Amsterdams, dat weet wat zeg!) bingoavonden enzovoorts. Verder heb ben we hier (Cervantes - red.) een bib liotheek, die tot april open is. Tenslotte en dat geldt voor al onze klanten, wie problemen heeft kan altijd bij mij te recht, zij het dat ik mijn tijd ook over de andere appartementengebouwen moet verdelen". Waarbij wij stilletjes constateren, dat dat baantje van chief-host in Spanje best aardig is, tot het zaterdag is, de dag van inpakken en wegwezen, plaats maken voor een nieuwe lading. Zoals het ook een hele klus is voor de ,,af- handelaar" van Martinair op het vlieg veld van Alicante, de heer Manuel Ca- sal, om iedereen ook weer met de char ters huiswaarts te krijgen. Want de omvang van het terugkerende legioen is nu eenmaal niet zo vaststaand als bij het vertrek van Schiphol, een week of veertiendagen eerder. Als wij weer ver trekken blijkt de „Spaanse man" van Martinair-overigens afkomstig van de Filippijnen zijn vak prima te ver staan. Want een DC 9 en twee DC 10's vertrekken, tot en met de laatste van de in totaal bijna 850 plaatsen volledig bezet, achter elkaar richting Schiphol. Waar we vrij comfortabel en enigszins in de watten gelegd door de stewardess in de avonduren arriveren. Voor Martinair is het toeristenvervoer een van de belangrijkste aktiviteiten. Toch betekende de inzinking in de markt vorig jaar, waardoor veel vluch ten (naar Spanje) geannuleerd moesten worden, geen echte klap voor de maat schappij. Bij Martinair huldigt men namelijk de filosofie niet alles op één kaart te zetten en richt men zich op het vrachtvervoer. Het verlies in de toeristische-sector kon dan ook voor een deel worden opgevangen door meer vracht te vervoeren; hetgeen natuurlijk wel wat inventiviteit van de afdeling verkoop zal hebben gevraagd. Met de aanschaf van een vierde DC 10 (ook deze is weer geschikt voor vervoer van passagiers óf vracht) gaat de laatste DC 8 eruit. Deze machine wordt „in geruild" bij de Douglas fabrieken. Martinair beschikt daardoor volgend jaar voor het toeristenvervoer over vier DC 10's en drie DC 9's. Een enorme capaciteit, reden waarom de maat schappij, nr. 2 in de wereld op charter- gebied, onlangs in Frankfurt een nieuw kantoor opende. WEEKEINDE VAN 15.000! Martinair zal dit jaar ongetwijfeld weer meer dan 600.000 passagiers vervoe ren, maar het meest indrukwekkend is toch wel weer de start geweest van de bouwvakvakantie: in het (lange) week einde van 30 juni tot 4 juli had Marti nair mede door enkele KLM-vlieg- tuigen in te huren de beschikking over bijna 15.000 stoelen! De lijn wordt ook wel eens omgekeerd, want het ge beurt ook dat de KLM vliegtuigen van Martinair inhuurt. Doordat de vlieg tuigen van beide maatschappijen tech nisch het zelfde zijn, kunnen ook ge zagvoerders of piloten worden uitge wisseld. VEILIGHEID VOOR ALLES Martinair heeft zijn grote jets in on derhoud bij de KLM, zoals ook andere maatschappijen dat doen, o.a. Swiss Air en SAS. De veiligheidsnormen en - voorschriften alles onder toezicht van de Rijks Luchtvaart Dienst zijn de zelfde, zoals ook de piloten exact dezelfde examens moeten afleggen en dezelfde periodieke keuringen moeten ondergaan. Met de veiligheid wordt bij Martinair beslist niet de hand gelicht. Dick El- zinga geeft daarvan een voorbeeld: Met de laatste DC 8 van Martinair waren enkele weken geleden op Mallorca wat men noemt „problemen", die daar niet goed verholpen konden worden. Het was evenwel technisch gezien nog vol komen verantwoord om met de machi ne naar Amsterdam te vliegen. Dat heeft men dan ook gedaan, maar zon der passagiers. Voor de wachtende toe risten werd een Spaanse machine inge huurd. In een ander geval werd een technische ploeg van de KLM naar Bangkok over gevlogen. Voorbeelden dat „maximale veiligheid" voor de passagiers geen holle leus is bij Martinair, hoewel na tuurlijk ook in de luchtvaart ongeval len nooit helemaal uit te bannen zijn, helaas. Maar anderszins wint alleen het vervoer per trein het kwa veiligheid van de luchtvaart. Om over de eigen auto maar helemaal niet te spreken en als je daarmee in het hoogseizoen naar het zuiden reist, mag je nog in de file staan bovendien. TRAINING Ook de stewardessen krijgen een vei ligheid straining. Drie weken aan een stuk wordt daarop en op de andere aspecten van dit inspannende beroep hard gewerkt. De meisjes moeten niet alleen mentaal in staat zijn in noodsi tuaties het heft in handen te nemen in de passagierscabine, maar moeten ook praktisch geschoold zijn. Net als bij de KLM weten ze alles van de ontsnap pingsmogelijkheden, de noodluiken, de glijbanen, de zuurstofmaskers. Vóór iedere vlucht wordt het allemaal nog eens voor dót bepaald type vlieg tuig doorgenomen. In de hoop dat het overbodig zal zijn... WILLEM BOUWENS De twee stranden van Benidorm: links Playa de Poniente; rechts het veel drukkere Playa Levante. <§mwp De „Torre de Benidorm" is vorig jaar klaar gekomen en met verdiepingen het hoogste gebouw van Benidorm. De winkeltjes aan zijn echter nog lang niet allemaal bezet. Veel is nog dichtgemetseld. ztJn 27 zjjn voet RAM (21 maart20 april) Sommige van uw plannen schijnen deze week aardig van de grond te komen om later echter weer tegenslag te ondervin den. Laat u daardoor niet ontmoedigen. Het is mogelijk dat zij worden doorkruist door andere projecten die nog in een experimenteel stadium zijn. Kijk rustig toe wat er van dit al les komt en neem dan uw eigen draad weer op. Op gevoelsge bied enige verkoeling mogelijk. Toont u wel genoeg begrip? STIER (21 april—20 mei) Het is nog steeds afwerken geblazen en ordenen. U krijgt ad vies aangeboden, maar doet er goed aan meer te vertrouwen op eigen kracht en inzicht. Tenslotte tekent uw weg zich vrij duidelijk af en uw intuïtie doet de rest! Op gevoelsgebied aanzienlijke ontspanning. U heeft nu meer inzicht in deze dingen en Iaat ze eindelijk ook eens voor uw zakelijke aange legenheden gaan. Dat geeft vertrouwen bij uw partner en uw vrienden. TWEELINGEN (21 mei—20 juni) Deze week ondervindt u veel medewerking in eigen kring, hoewel sommigen blijk geven van onbegrip. Niet iedereen is het met u eens, maar de sfeer is prettig en dat is hoofdzaak. Als men uw medewerking vraagt bij een bepaalde kwestie, tracht dan niet al te veel invloed uit te oefenen. U kunt hoogstens adviserend optreden en ook wel praktische hulp bieden. Houdt u echter verder buiten de hele aangelegenheid. Zij is de uwe niet en hoeft u dus ook geen tijd en energie te kosten. KREEFT (21 juni20 juli) Begin van de week zit er aardig schot in de dingen. U krijgt een plan goed van de grond, maar moet verder inde week wat geduld weten op te brengen. Iemand in uw naaste omgeving gedraagt zich nogal bizar en dat kan u beletten een definitie ve beslissing te nemen. Doe dus wat filosofie in uw recept en overhaast niets. U heeft een prettig onderhoud met iemand die u na staat. Oppassen voor kou en tocht. LEEUW (21 juli20 augustus) Een bepaalde zaak kunt u deze week doordrukken. Die was al goed voorbereid. Voor de rest moet u wel wat diplomatiek doen en rustig afwachten tot de gemoederen bedaard zijn. Dat komt ook beter uit, want op het eind van de week is er kans op een onderhoud dat verhelderend werkt bij alle parti jen. Schenk geen al te groot vertrouwen in de medewerkers van een VIP. Sommige lieden b...ivan ijdelheid, maar zijn geen toegewijde medestanders! Vaar maar liever op uw eigen kompas! MAAGD (21 augustus20 september) Het is mogelijk dat u deze week een beetje in de spaghette raakt, hoewel u dacht dat uw projecten goed van start waren gegaan. I rek u dat niet aan, want uw kansen liggen gunstig. Een mens leeft echter nooit alleen en da' geeft weieens com plicaties. Laat maar sudderen: de lucht klaart vanzelf op. U oogst succes op een vrij onbekend terrein en het eind van de week kan heel plezierig uitpakken. WEEGSCHAAL (21 september20 oktober) Precies! U heeft deze week graag zo eens de P in en een tikje zelfbeklag doet u ook aangenaam aan. Maar... uw geweten is' het met deze nonsens niet eens, want u weet drommels góed clat u iemand in de kou wilt laten staan die beter verdient! Kies nu maar of het een behoorlijke week wordt of dat u spoorslags wegrijdt op een paard dat Egoïsme heet! En liefst niet stoer doen aan een koud strancL want dat draait weer eens op hoesten uit! SCHORPIOEN (21 oktober20 november) Ook deze week krijgt u de kans zo nu en dan eens stil te glim lachen. Het leven brengt de vreemdste ervaringen mee en uw gevoel voor humor weet die voor u nogal plezierig te kruiden. Daar krijgt u deze week de kans voor. Ook een oud en bijna opgegeven plan krijgt weer een mogelijkheid en zet u aan het fantaseren. U heeft enige moeite u bij uw werk te houden. Dat kansruimte geven als u onverwacht even op reis moet. BOOGSCHUTTER (21 november20 december) U heeft neiging even lekker af te dobberen van de dingen die u de laatste maanden hebben beziggehouden. U heeft er een drukke tijd op zitten en wilt best een beetje freewheelen'. Dat kan ook geen kwaad, mits u wel even overleg pleegt met de paar mensen die u altijd het meest terzijde staan. Geef wat richtlijnen en vermijdt de indruk dat uw belangstelling aan het tanen is! Geef niet toe aan de uitzonderlijke eisen van ie mand uit uw naaste omgeving; die moet nu maar eens beda ren! STEENBOK (21 december20 januari) Laat u deze week niet zogenaamd helpen door lieden die de achtergrond van uw denken en werken niet kennen. Ga ge woon uw eigen gang en wimpel dat soort hulp maar beleefd af! U weet echt we! wat u te doen staat. Voor de rest kunt u zich heel best eens wat ontspanning gunnen. U bent er aan toe en kunt dan meteen op nieuwe ideeën komen. Verande ring van omgeving kan u daarbij goed doen. WATERMAN (21 januari20 februari) Als er veranderingen op til zijn in uw werk of uw familie, praat er dan niet over, maar ga gedecideerd uw eigen gang. Geef uzelf de tijd goed na te denken over de te volgen weg en handel niet af te spontaan. U kunt er een goede en vruchtba re week van maken, want er zijn goede mogelijkheden voor u in petto. Prettig bericht uit een ver land mogelijk. Eis niet te veel van uzelf op lichamelijk terrein. VISSEN (21 februari—20 maart) Deze week zit er weinig schot in uw plannen. Het lijkt wel of ze bevroren zijn! Laat dus maar even betijen en praat alleen met een zeer vertrouwde figuur over uw reacties. Al pratend kan u nog veel duidelijk worden ook. Wel heeft u succes met reeds door u getroffen maatregelen. Zij slaan goed aan en helpen u en anderen een gecompliceerd geval tot een goed einde te brengen. Sommige nieuwe klusjes komen u vreemd voor en eisen een zekere tijd van inwerken. Baas kunt u ze in ieder geval wel!

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 11