Veel auto voor een aantrekkelijke prijs 40.000 km met de Fiat 128/1300 CL Wereld op Wielen Lange duur-test van Auto Verkeer Digitaal dashboard RIJ-IMPRESSIE FRED v/d VLUGT MAZDA 323 ES 3 Hij is nu al weer zeven maanden in ons land te koop en vindt zo gretig aftrek, dat de importeur met afleveringstijden moet werken: de nieuwe Mazda 323, een absolute uitschieter uit het land van de rijzende zon! Het model beleefde z'n Nederlandse primeur op de Rai-autotentoonstelling in februari in Amster dam en stal meteen de show. Niet alleen omdat het de eerste Japanse auto was met eer: Europees uiterlijk een daadwerkelijk was ontworpen en af gestemd op de eisen van de Europese automobi list, maar vooral omdat de wagen in siandaarduitvoering zó volledig en met zóveel extra's was uitgevoerd, dat insiders en geïnteresseerden de prijs, die de Japanse faoriek voor dit nieuwe model in z'n verschillende uitvoeringen vroeg, als ongelofe lijk beschouwden. „Een lokkertje", meenden velen, want tien en een half mille voor de goedkoopste 1000 cc 323 en 11.495,voor de 3-deurs 1300 cc met siecnts een bijbetaling van 500,voor een 5-versnel- lingsbak en 1000,— voor een automaat, waren prijzen, die voor de Europese concurrentie zelfs geen uitdaging meer waren, maar gewoon een onhaalbare kaart. Het lokkertje bleek echter wel degelijk realiteit, want nu, ruim een half jaar na introductie zijn de nieuwe Mazda's 323 nog altijd scherp geprijsd. Weliswaar zijn de catalogus prijzen gelijk de meeste Europese merken iets verhoogd, maar nog altijd zijn het uitschie ters voor een wagen, die niet alleen fraai is van uiterlijk, over uitstekende rij-eigenschappen be schikt maar ook voorzien is van een overdaad aan extra's en accessoires in standaarduitvoering. DE VELE EXTRA'S Het loont de moeite om een kleine opsomming te geven van al die extra zaken, die de Japanner zo maar standaard aan de 323 heeft toegevoegd. We beschouwen daarbij het model, waarmee wij onze rij-impressies opdeden, de drie-deurs met de 1300 cc-motor en een 4-versnellingsbak, aangeduid met het typenummer ES 3, met een prijs van 11.945,het op één na goedkoopste model. De klant vindt in deze wagen standaard: ruitenwis sers op twee snelheden, een electrische ruiten sproeier, achteruitrijlampen, electrische achter ruitverwarming, een electrische sproeier en ruitenwisser op de achterruit, verstelbare rugleuningen van de voorstoelen, die voorzien zijn van hoofdsteunen, een electrisch klokje in het dashboard, sigarenaansteker. 3-punts automatische oprol veiligheidsgordels, een servo rembekraehtiger. getinte ruiten, een voorruit van gelaagd glas en een vanat de bestuurdersplaats electrische ontgrendeling van de achterdeur. Op de drie-deursmodellen zijn verder de achterraampjes uitzwenkbaar (een altijd kostbare constructie die lang niet door elke fabrikant standaard wordt toegepast) en kan de leuning van de achterbank in twee delen neergeklapt worden om de laadvloer van de kofferruimte naar behoefte te vergroten. Helaas is dat maar al te veel nodig, want een werkelijk punt van kritiek op de Mazda 323 is het eigenlijk piepkleine bagagecompartiment, waarin slechts een paar koffers en tassqn in normale positie geborgen kunnen worden. CONSTRUCTIE Dat laatste komt. omdat I. Mazda gekozen heeft vooreen wagen met achterwielaandrijving, waar door de achteras ruimte opeist; 2. het reservewiel achterin horizontaal een plaats heeft gekregen en 3. de benzinetank bepaald niet veilig hele maal achteraan, dus échter de achteras is ge plaatst. Het is trouwens opvallend, dat Mazda voor de onderstelconstructie van de nieuwe 323 gekozen heeft voor de konventionele oplossing van motor vóórin en aandrijving op de achterwie len. Een opmerkelijk aspekt in een tijd, dat steeds meer voorwielaandrijvers op de markt ko men. Men zou daaruit de conclusie kunnen trek ken, dat de Europese gedachte van Mazda wat al te nadrukkelijk is afgestemd op het succes dat Opel nog altijd met deze constructie bij de Ka- dett's en de Ascona's heeft. Die konventionele aandrijving is voor Mazda beslist geen aanleiding geweest om op het onderstel van die 323 te bezui nigen. Integendeel; vering en wielophanging zijn doordacht en degelijk van constructie. Met een Mc. Pherson wielophanging aan de voorzijde en achteraan een starre as. opgehangen in schroef- veren met telescopische schokdempers en een stabilisatorstang staat het rijcomfort op een hoog peil. WEGLIGGING EN PRESTATIES De aandrijving op de achterwielen maakt de Mazda 323 in snelgenomen bochten duidelijk overstuurd: de voorzijde wil in extreme situaties best rechtuit en bij korrektie wil de achterzijde wel eens schuiven. Maar in z'n totaliteit is het weggedrag goed voorspelbaar en zeker niet ge vaarlijk, alhoewel andere banden dan de wat stugge Japanse Bridgestones, de wegligging wel wat zouden verbeteren. De besturing is licht, misschien wat te indirekt. maar de wagen is zeer gemakkelijk te manoeuvreren, zowel in korte bochten of in het stadsverkeer. Je kunt over die indirekte besturing diskussiëren, maar het is ge woon een kwestie van: je houdt ervan, of je houdt er niet van. Vermeld dient nog wel te worden, dat de 323 op hoge snelheden behoorlijk zijwindge- voelig is. De motor van de nieuwe 323 is afkom stig van de Mazda 818, een viercilinder met een aluminium cilinderkop, die bewezen heeft dege lijk en zuinig te zijn. Niet nieuw dus, wel verder ontwikkeld met een nu gunstiger koppel en een hoger vermogen van 60 DIN pk. In heuvelachtig terrein valt de trekkracht van de 1300 cc eigenlijk wat tegen. Terugschakelen, middels de uitste kend gesynchroniseerde versnellingsbak, is al gauw nodig en men zoekt wel eens naar dat meer souplesse, dat de fabriek die motor heeft meege geven. Zonder al te veel moeite is echter op de vlakke weg met de 323 een topsnelheid van 139 echte km/uur te bereiken, waarbij we meteen aanteke nen, dat die 1272 cc motor bijzonder.zuinig met de brandstof omspringt. Het door ons gemeten verbruik varieerde van 1 op 9,4 bij 120 km/uur tot I op 16,5 bij 80 km/uur met in de stad zelfs een opvallend zuinig gebruik van 1 op 11,9. Aan het lijstje van prestaties dienen we dan tenslotte nog toe te voegen de voortreffelijke werking van het remsysteem. Aan de voorzijde zitten schijf remmen. achteraan trommels, het gehele sys teem is standaard uitgevoerd met een servo rembekraehtiging. De pedaaldruk is licht, goed doseerbaar en de wagen heeft bij een paniekstop een korte (22 m bij 80 km/u) kaarsrechte remweg. De praktijk heeft uitgewe zen. dat onderhoud aan de Mazda over het algemeen zeer beperkt is. Hoe de nieuwe 323 zich zal houden moet uiteraard nog worden afgewacht. Grote servieebeurten vinden in ieder geval pas om de 10.000 km. plaats en de garantietermijn is gesteld op 12 maanden, ongeacht het aantal verreden km. CONCLUSIE Ondanks een paar punten van kritiek, die we in deze rij-impressie ook naar voren hebben ge bracht, is die nieuwe Mazda, in welke uitvoering ook, voor de klant een bijzonder aantrekkelijke aanbieding. Veel auto voor een zeer concurreren de prijs en dat is in de huidige dure wereld toch wel weer een apart Japans trekje. PRUZEN MAZDA 323 E.L. (alleen leverbaar 3-deurs) 1.000 motor 10.995,— incl. BTW. E.S.3 (3-deurs) 1.300 motor 11.945,— incl. BTW. E.S.3 (3-deurs) 1.300 motor 5 versn. 12.425, incl. BTW. E.S.3 (3-deurs) 1.300 motor automaat 12.945,— incl. BTW. E.S,5 (5-deurs) 1.300 motor 12.530,— incl. BTW. E.S.5 (5-deurs) 1.300 motor automaat 13.530,—incl. BTW. Afleveringskosten 303,incl. BIW. Tectyleren 190,— incl. BTW. Meerprijs Metalic 195,— incl. BTW. Importeur: Auto Palace De Binckhorst B.V., Binckhorstlaan 312-322, 's-Gravenhage. Een van de meest gehoorde vragen tijdens onze regelmatige testperioden met nieuwe modellen is: hoe zal de wagen zich houden na één of twee jaar, wat zullen de onderhoudskosten zijn en de ex ploitatiekosten, hoe ligt de inruOwaarde? Vragen waar nauwelijks een antwoord op moge lijk is, omdat de intensiviteit van het normale testprogramma eenvoudig geen ruimte over laat om wagens over een periode van enkele tiendui zenden kilometers aan de tand te voelen. Na lang wikken en wegen hebben we echter be sloten om speciaal voor de rubriek Auto Ver keer een lange duur-test te gaan maken, waarbij we ons gelimiteerd hebben op een totaal afstand van 40.000km. We hebben namelijk geen nieuwe auto gekozen, maar een model, dat al geruime tijd op de markt is, maar recentelijk geheel is ver nieuwd: een Fiat 128. We wilden gewoon weten, of dit al zeven jaar op de markt zijnde mo del met al zijn vernieuwingen en wijzigingen (zoals verbeterde kwaliteit, grotere zuinigheid, degelijker afwerking) zich daadwerkelijk nog kan meten met al de nieuwe directe concurrenten, die inmiddels het marktpad van deze wagen hebben gekruist. De 128, die in 1969 werd gekozen tot ..auto van het jaar" is nog altijd een jong en modern model dat zich in een grote populariteit kan verheugen. De Fiat-fabrieken hebben, door de wagen gron dig te „faceliften" duidelijk gemaakt nog geen plannen te hebben om die 128 voorlopig te ver vangen. We willen hem daarom maar eens over een langere periode in stadsverkeer, als bood- schappenauto en als reiswagen grondig aan de tand voelen en onze ervaringen nauwkeurig rap porteren. Met een begin km.stand van 400 km. heeft Auto Verkeer daarom sinds 15 juli de 14- SL-00 Fiat 128/1300 CL in gebruik, een oudge diende die bewijzen moet na zeven jaar nog piep jong mee te kunnen. We houden u op de hoogte! Ceneral Motors heeft een experimenteel dash board ontwikkeld dat is gebaseerd op vloeibare kristallen. Deze zogenaamde LCD's (Liquid Crystal Displays) zijn onder meer bekend van moderne polshorloges en rekenmachines. Het experimentele instrumentenpaneel, dat is ge monteerd in een Chevrolet Monte C arlo, bestaat uit twee glasplaten waartussen zich de vloeibare kristallen bevinden. Die kristallen bestaan uit moleculen die onder invloed van een zwakke elektrische stroom een andere stand innemen. Hierdoor wordt de polarisatie van het licht gewij zigd, waardoor figuren, cijfers of letters kunnen worden gevormd. Bij normale temparaturen rea geren de kristallen snel op de gegeven signalen, maar bij flinke koude verloopt het proces iets tra ger. Het instrumenten paneel is onder alle om standigheden goed afleesbaar, ook bij felle zon neschijn. Ook is het mogelijk de aanduidingen in verschillende kleuren te verkrijgen. De betrouw baarheid van het systeem en het lage stroomver bruik zijn de grote voordelen ervan die General Motors doen vermoeden dat dashboards met dit systeem over een aantal jaren op grote schaal zuj- len worden gebruikt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 10