De Nieuwe Granada De Nieuwe Granada i m s- mp W ML.JMSCHIEDAM - VLAARDINGEN HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 12 VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1977 l f. f Ford introduceerde de GRANADA nu vijf jaar geleden op 9 maart 1972 en sindsdien zijn er zo'n 850.000 stuks van verkocht. De GRA- NADA heeft steeds een belangrijke plaats inge nomen onder de meest populaire grote auto's en doordat de ontwerpers en de technici van Ford de hele GRANADA-lijn sedert 1972 con stant hebben verbeterd en verfijnd, was het aandeel in de Europese markt in 1976 zelfs gro ter dan enig jaar tevoren in het bestaan van de succesvolle GRANADA. Ondanks de verhoogde benzineprijzen is de po sitie van de grote auto's in Europa vrij sterk ge bleven. De grote wagen heeft nog steeds een kwart van de markt in handen en in 1976 be hoorden 2.35 millioen van de in totaal 9.4 mil- lioen door Europeanen gekochte nieuwe auto's tot de grote klasse. Een grote auto moet aan een groot aantal eisen voldoen. De GRANADA is tegelijk gezins- en zakenwagen, speciaal ontworpen voor snelle rijders en „kilometervreters" (van de GRANADA-rijders ligt het kilometrage 28% boven het Europese gemiddelde). De GRANA DA is ook een wagen die bestuurd wordt door de chauffeurs van leidinggevende funktionaris- sen. Maar met de nieuwe GRANADA heeft Ford nog meer aan de zo verschillende wensen van de kopers tegemoet willen komen. De nieu we GRANADA-lijn is uitgebreid met een spor- tuitvoering met benzine-inspuiting en ook zal er een dieseluitvoering komen, waarmee Ford zijn positie op taxi-markt versterkt. Vanwege de groeiende belangstelling voor de stationwagen voor zowel vrijetijdsbesteding als zakelijke ak- tiviteiten heeft Ford dit type verder verbeterd om zijn positie in de nieuwe lijn te kunnen handhaven. Bij Ford zijn kwaliteit, volledige uitrusting en economie geen tegenstrijdige za ken. Van buiten heeft de GRANADA 1978 een ge heel nieuwe carosserie. Uitgaande van de over tuiging dat vormgeving altijd funktioneel moet zijn, heeft Ford zijn ontwerpstaf opdracht ge geven alle mogelijke carossërievormen te bestu deren en op grond van de verkregen resultaten vastgesteld wat de meeste kopers in deze prijs klasse wensen. Het resultaat is een auto, die visueel imponeert, zonder hulp van glimmend chroom of nadruk kelijke „styling". Door vergroting van de achterruit is het uitzicht rondom toegenomen. Door de lage motorkaplijn kan de bestuurder het wegdek uitstekend zien. Nu de produktie geheel in Duitsland plaats vindt, is de motorenreeks voor Europa gelijk getrokken. Om aan de stijgende vraag naar auto's met dieselmotor te kunnen voldoen be studeerde Ford verschillende mogelijkheden al vorens tot het ontwikkelen van een speciale ver sie van de nieuwe GRANADA voorzien van een aangepaste Peugeot dieselmotor over te gaan. Het uithoudingsvermogen van deze mo tor werd door middel van vele duizenden draai uren op zowel de testbank als de proefbaan ge test. Zodra de essentiële trekken van het carosserie-ontwerp waren vastgesteld, begon nen de Ford-technici met werkelijke aërodyna mische verbeteringen aan de GRANADA aan te brengen. Het ging hierbij in eerste instantie om verbetering van de stabiliteit bij hoge snel heden en een verkleining van de luchtweer- stand. Bij windtunnelproeven ia een eerder stadium was al gebleken, dat een terugwijkende grille, in combinatie met beweegbare lamellen, enkele zeer belangrijke voordelen zou bieden. Het resultaat van deze proeven was een aërody namische studie op een Capri, die op de Ge- neefse autotentoonstelling van 1976 werd ge presenteerd. Elke lamel of jalouzie van de grille was uitgevoerd als een soort vleugel die bij lage snelheid grote hoeveelheden lucht door de ra- diateur laat stromen. De rijwind wordt dan meer over de motorkap geleid, hetgeen tezamen met het effect van een grote spoiler onder de voorbumper, een spoiler op het kofferdeksel en naar beneden doorgetrokken zijflanken tussen voor- en achterwielen, aanmerkelijk minder lift en luchtweerstand tot gevolg had. Bij de GRANADA werd de lift aan de voorzijde met 7% en aan de achterzijde met 38% vermin derd. Na de bereikte beperking van de lift werd de zijwindgevoeligheid van het nieuwe model on derzocht. Resultaat: bij 165 km/u wordt de nieuwe GRANADA door een zijwind van 15 km/u minder uit de koers gebracht dan het oude model. Toen de oude GRANADA werd ontworpen was de computertechniek nog niet ver genoeg ontwikkeld om er bij de conceptie van de caros serie veel gebruik van te kunnen maken. Sinds dien is er een speciaal geautomatiseerd compu terprogramma ontwikkeld voor het berekenen van de gewenste sterkte van automobielcon structies. Voor de ontwikkeling van de nieuwe GRANADA-carosserie werd van deze moderne techniek natuurlijk dankbaar gebruik ge maakt. Het doel hierbij was te komen tot een ver antwoord gewichtsbesparing met handhaving van de mate van bescherming die de carosserie de inzittenden bij een ongeluk moet bieden en ondanks het vergrootte glasoppervlak (glas is zwaarder dan staalplaat) en de verwerking van meer staalplaat in de voorzijde van de carosse rie. Het bovengenoemde „Automatic Stress Program" berust in principe op een analyse van een halve carosserie met een ponskaart voor elk carosseriepaneel en 3 tot 9 ponskaarten voor de dwarsdoorsnede van elke kokerbalk. Deze met hode biedt een optimale flexibiliteit, zodat tus sentijdse wijzigingen snel en gemakkelijk kun nen worden doorgevoerd. De op een rijdende auto werkende krachten kan de computer „vertalen" in componenten van de G-krachten die hierbij in het geding zijn. De computer berekent dan hier uit de resulte rende verdeling van die krachten in de desbe treffende constructie. Door gelijktijdige inscha keling van de Ford-computer in het „Research and Engineering Centre", dat rechtstreeks met een aantal andere Ford-vestigingen in verbin ding staat, worden de resultaten verkregen, hetzij als een gedetailleerde krachtentabel, het zij als een grafisch weergegeven opsomming van overeenkomstige maximale krachten voor de carosseriedelen. Gelijksoortige weergaven komen ook beschik baar voor het analyseren van het breekpunt bij rek en samenpersing zowel als bij torsie en bui ging in twee richtingen. Door selectieve bestu dering van elk carosseriepaneel kunnen over bodige versterkingen worden weggelaten en kan tegelijk ten behoeve van een maximale ge wichtsbesparing de stijfheid van de panelen tot een optimale waarde worden opgevoerd. Ford Nieuws verwijst de geïnteresseerde lezer naar het interview van Edard Seidler van Auto Zeitung met Henry Ford 2, waarvan op de pagi na's 8 en 9 een samenvattende bewerking wordt gepubliceerd. Ook de heer Ford spreekt hierin over de re search ter verhoging enerzijds van de veiligheid van de inzittenden van de moderne automobiel en anderzijds het streven naar de verlaging van het gewicht van de wagen, dit in verband met een besparing op de te gebruiken energie. In het geval van de nieuwe GRANADA bevatte de geïdealiseerde structuur van de carosserie ongeveer 1150 onbekende grootheden, voor het berekenen waarvan zonder de hulp van de computer vele maanden gemoeid zouden zijn geweest. Door echter van het computerpro gramma gebruik te maken konden niet alleen de verschillende uitkomsten in een fractie van de anders benodigde tijd worden verkregen, maar waren ook snel de resultaten van tussen tijdse wijzigingen beschikbaar. Overigens strekken de veelzijdige gebruiksmo gelijkheden van dit moderne hulpmiddel voor het ontwerpen veel verder dan louter en alleen de berekening van de dragende carosserie op dat die de normale bedrijfsbelastingen langdu rig kan doorstaan. Door botsproeven op een „hybrid analogue" computer na te bootsen was het mogelijk om de wijze waarop de botsingse nergie door de carosserie werd geabsorbeerd beter te beheersen, met als direkt gevolg dat de inzittenden aan minder hevige vertragingen werden blootgesteld. Om deze reden is de nieuwe GRANADA iets groter ontworpen dan zijn voorganger, maar is hij toch nog 46 kg lichter en biedt hij dezelfde gemiddelde vertraging van 20 g bij een botsing van 48 km/u tegen het beton. Na de botsproef, waarvan de gevolgen tevoren nauwkeurig door de computer waren voorspeld, konden de portieren normaal worden geopend en de stuurkolom was zelfs 7 mm minder van zijn plaats gedrukt dan bij het vorige model werd vastgesteld. De computeranalyse is slechts een onderdeel van de hele ontwerpfase van de carosserie. De laatste moet bijvoorbeeld ook door middel van in versneld tempo uitgevoerde tests in het labo ratorium en op de testbaan worden beproefd. Bij Ford wordt hier kostbare tijd bespaard door het rijden over slechte wegen na te bootsen op de zogenaamde „Hydrapulse Testbank". Deze mede alleen al een heel nummer van Ford Nieuws te vullen... In totaal zal de nieuwe GRANADA met vier verschillende typen motoren leverbaar zijn, maar door de diverse keuzemogelijkheden, de option, is er in feite een keuze uit negen moto ren. De „schone" motor, die speciaal werd ontwikkeld om aan de Zweedse eisen met be trekking tot de uitlaatemissies waaraan in Zwe den hoge eisen worden gesteld, is hierbij nog niet meegerekend. I Om de onderhoudskosten te drukken en de ontsteking voor langere perioden nauwkeurig te kunnen laten werken, heeft Ford een contact puntloos ontstekingssysteem ontwikkeld, waar mee alle V6 motoren zijn uitgerust. Tijdens onderzoekingen naar middelen om de uitlaatemissies en het brandstofverbruik te be perken hebben Ford technici ontdekt dat bij verwaarlozing van het 10.000 km onderhouds- schema de ontsteking bij toepassing van een conventionele mechanische onderbreker tot zelfs 5/0 kan worden vervroegd als gevolg van wegbranden van de contactpunten. Aan de an dere kant echter veroorzaakt slijtage aan het fi ber onderbrekernokje een verlating van het ontstekingstijdstip. Met beide faktoren wordt door de constructeur rekening gehouden, zodat ze elkaar in de praktijk min of meer zullen op heffen. Als dit evenwicht nu om de één of andere reden wordt verstoord, zal de ontsteking niet opti maal blijven, hetgeen evenwel een eerste voor waarde is voor het behoud van vermogen bij een maximale verbruikseconomie en voor een laag gehalte aan schadelijke bestanddelen in de uit laatgassen. Daarnaast zijn de mogelijkheden begrensd om een zodanig nokprofiel te ontwer pen dat bij lage toerentallen de contactpunten zo snel mogelijk opent en toch zweven van de onderbreker bij hoge toerentallen kan voorko men. Het laatste is vooral kritiek bij veel toeren draaiende zescilinder motoren. Een contactpuntloze ontsteking, die de onder - breker vervangt door een vermogenstransistor, elektrisch geschakeld door een in de stroomver- deler gemonteerd stuurmechanisme, lost deze problemen op en maakt ook een versterkte in ductie in de bobine mogelijk, zodat deze een hoge secundaire spanning geeft. Dit is een be langrijk voordeel want als de voor de vonkvor- ming aan de bougies vereiste spanning onder bepaalde omstandigheden hoger wordt dan de spanning die de bobine kan leveren, gaat de motor overslaan. Als gevolg van de hoge temperaturen onder de motorkap en de trillingen bij het rijden op slechte wegen, konden de benodigde elektroni sche componenten van de ontsteking eerst na een uitvoerig ontwikkelingsprogramma worden gerealiseerd. Bij de GRANADA zijn deze on derdelen in een van koelribben voorzien licht metalen huis ondergebracht en gevat in een kunststofmateriaal dat die onderdelen be schermt en goed op hun plaats houdt testbank onderwerpt de carosserie aan een gro te reeks schokbelastingen met behulp van vier hydraulische stoters die op elke hoek van de ca rosserie aan de bevestigingspunten voor de wie lophanging zijn vastgemaakt Voor het „pro grammeren" van de testbank zijn ook bandop namen gebruikt die werden gemaakt in een met tal van meetinstrumenten uitgeruste auto op de testbaan. Op deze wijze wordt de carosserie op de testbank aan dezelfde torsie- en buigbela- stingen onderworpen als in werkelijkheid het geval zou zijn geweest. Anders dan bij eenvou diger testapparatuur werkt de „Hydrapulse Testbank" ook alle secundaire effecten van de wisselwerking tussen de wielen. De zo verkre gen resultaten komen goed overeen met die welke worden behaald door langdurig te rijden over de Ford Testbaan te Lommei. Déér in België heeft Ford een Testcentrum gebouwd dat tot één van de modernste ter wereld kan worden gerekend. De verschillende soorten wegdek van de testbaan waaronder een sectie met de beruchte Belgische kasseien, zijn verenigd in een compact circuit waar de gevol gen van jarenlang autorijden reeds in enkele weken testrijden kunnen worden opgeroepen. Dag en nacht heeft een team van 70 testrijders, rijders in een drie-ploegen dienst, de nieuwe GRANADA geducht aan de tand gevoeld om er dubbel zeker van te zijn dat hij zelfs de zwaar ste bedrijfsomstandigheden zonder nadelige gevolgen kan doorstaan. De grote keuze van motoren heeft in belangrij ke mate bijgedragen tot het succes van de GRANADA in Europa. Bij de nieuwe GRA NADA biedt het motorengamma zelfs nog méér keus. Vergeef ons als wij het omderwille van de be schikbare ruimte bij deze simpele vermelding laten. Het ons door de afdeling Public Rela tions verstrekte materiaal bevat zoveel infor matie, dat het mogelijk zou zijn geweest daar- Vorig jaar werden er in Europa meer dan 250.000 auto's met dieselmotor verkocht en naar verwachting zal dit aantal reeds in 1980 twee keer zo hoog zijn. Ford heeft dan ook reeds in een vroeg ontwik kelingsstadium van de nieuwe GRANADA be sloten om ook een dieseiversie van het nieuwe model uit te brengen. Na grondige bestudering van alle in aanmer king komende dieselmotoren en uitputtende test met omgebouwde auto s, werd besloten om met de Franse fabriek Peugeot een overeen komst te sluiten om gezamenlijk hun serie 4.90 dieselmotoren voor de inbouw in de GRANA DA geschikt te maken. De 4.90 dieselmotor is speciaal voor personen wagens ontworpen en heeft daarom een paar belangrijke voordelen: licht van gewicht, sterk en betrouwbaar. Ford's eigen serie lichte diesel motoren werd niet voor de GRANADA geko zen, omdat deze meer voor de bedrijfswagen- markt en voor industriedoeleinden is ontwor pen. Het was direkt al duidelijk dat deze Ford diesels voor de personenauto's te zwaar zouden zijn en bovendien draait de produktie hiervan reeds op volle toeren om aan de vraag te kun nen voldoen, speciaal voor de populaire Ford Transit serie. Er werd vervolgens een volledig testprogramma opgesteld voor de Peugeotmotor, zowel voor de motor afzonderlijk als voor de met deze motor uitgeruste auto's. Als begin volgend jaar de eer ste GRANADA-diesel op de markt wordt ge bracht, zal meer dan een half millioen kilome ters met deze proefmotoren zijn afgelegd. De nieuwe GRANADA dieselmotor biedt de zelfde produktverbeteringen als de benzinemo toren plus natuurlijk de lagere kilometerprijs, vooral in die landen waar een belangrijk prijs verschil bestaat tussen de benzine en dieselolie. OFFICIAL DEALER SINDS 1926 vinkfisCO beter kan niet

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 12