w Niet zó.... ....maar zó Wees gerust milieubewust en weet wat u i# f weggooit GEMEENTELIJKE VERVOER-, REINIGINGS-, ONTSMETTINGS- EN MARKTDIENST SCHIEDAM Publicatie van de Voor informatie, adviezen, klachten of dienstverlening kunt u terecht op het kantoor aan de RINGERSSTRAAT 9 ('s-Gravelandse polder) Telefoon 010—37.71.55. De dienst is geopend op werkdagen van 8.00-12.00 uur en van 13.00-17.00 uur. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 12 -WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1977 Help mee uw stad schoonhouden Aan de vervuiling van onze openbare terreinen, plantsoenen, straten, wegen, recreatie-oorden zoals stranden, parken en bossen is, ondanks dat hiertegen door diverse overheids- en partikuliere instanties reeds veel is ondernomen, beslist nog geen einde gekomen. Er is door propaganda en als gevolg van het nemen van maatregelen, door strenger politietoezicht (reinigingspolitie of milieu-inspekteur) het plaatsen van afvalbakken hier en daar, wel enige vooruitgang geboekt, maar het is nog niet ge lukt de instelling van het overgrote deel van de bevolking ten gunste van de bodemvervuiling te veranderen. Onnadenkendheid of een negatieve instelling zijn hiervan veelal de oorzaak. (Onder bodemvervuiling wordt verstaan vi suele of oppervlaktevervuiling). De ontwikkeling van het algemene consumptiepatroon en de daarmee gepaard gaande toeneming van de verpakkingsmiddelen hebben een toe spitsing van de verontreinigingspro- blematiek tot gevolg gehad. Door vergelijkingen van vroegere situaties met die van thans blijkt hoeveel moeite en zorg het heeft gekost om de hedendaagse milieu-omstandig heden te bereiken en er heus niet zoveel mis behoeft te gaan om tot nog meer ongewenste toestanden te JONG GELEERD. Deze jongens geven het goede voorbeeld: is de papat op dan het lege zakje direct in de papierbak Voor informatie, adviezen, klachten of dienstverlening kunt u terecht bij de gemeentelijke Vervoer-, Reinigings-, Ontsmettings- en Marktdienst. Kantoor aan de Ringersstraat 9 in het industrie gebied 's-Gravelandse polder, telefoon 010-377155. De dienst is geopend op werkdagen van 8.00-12.00 uur en van 13.00-17.00 uur. geraken. Afgezien van stedelijke afvalsstoffen als straatvuil, slijk uit straatkolken en havens, kan vast afval in de volgende hoofdgroepen ingedeeld worden: a. het huisvuil (afvalstoffen die de geziqshuishouding oplevert); b. het grof huisvuil zoals oude bedden, matrassen, haarden, kachels, koelkasten, wasmachines, oude meu belen, vloerbedekking etc.; c. camping-afval; d. afval van recreatiegebieden en uit plantsoenen; e. afval van stranden; f. afval van rustplaatsen langs auto wegen; g. afval van bedrijven (groot en klein). Het inzamelen van huisvuil geschied de voorheen (van 1935-1970) met gebruikmaking van uniforme emmers (33 liter). Heden ten dage gebeurt dit veelal door middel van speciale containers en plastic (KOMO-Keur) zakken. Hét inzamelen van afval uit de bedrijven geschiedt op ongeveer dezelfde wijze. De verwerking van de verzamelde vaste afvalstoffen dient uiteraard op een verantwoorde ma nier te geschieden. In Nederland worden 4 methoden door de overheid toegepast. 1. niet gecontroleerd storten 2. gecontroleerd storten 3. composteren 4. verbranden ad 1. Meestal zijn aan deze methoden nogal wat bezwaren verbonden (toe stemming van hogerhand wordt steeds minder vaak verleend), ont siering van het landschap, versprei ding van onaangename geur, ont-. staan van brand, aantrekkingskracht op en broedplaatsen van vliegen, ratten en andere schadelijke dieren en mogelijke verspreiders van ziekte kiemen. ad 2. Het gecontroleerd storten is een methoede van vuilverwerking, waarbij het vuil op een daarvoor geschikt terrein gestort en begraven wordt. Meestal worden voorschriften ge maakt, welke soorten afvalstoffen niet gestort mogen worden, zoals cada vers, faecaliën, licht ontvlambare en ontplofbare stoffen, giftige chemica liën, autowrakken e.d. ad 3. Het composteren van afval heeft plaats op 2 principieel verschil lende manieren: a. machinaal verwerken en daarna vergisten der afvalstoffen en b. vergisten van afvalstoffen en daarna machinaal verwerken tot compost. ad 4. De verbrandingsmethode biedt de mogelijkheid om de afvalstoffen op snelle wijze onschadelijk te maken. Verschillende typen verbran- dings-installaties worden hiervoor ge bruikt. In de meeste ovens kan zowel huisvuil als (kleingemaakt) grofvuil worden verbrand. Ondanks de verwerkingsmethoden gaan er steeds meer stemmen op (schaarse) materialen zoveel mogelijk terug te winnen. De materiaal(grond- stoffen)schaarste wordt gaandeweg een wereldprobleem. Er zijn o.a. in Amerika methodieken ontwikkeld om uit huisvuil mate rialen terug te winnen, hetgeen echter veelal nog in een experimenteel stadium verkeert. In Nederland is 'men aan het experimenteren met het maken van bouwmaterieel uit een mengsel van cement met huisvuil. Het composteren van afval is ook min of meer een vorm van recycling. De verwerking bestaat o.a. uit het ont- ijzeren en verkleinen, gevolgd door een aantal bewerkingen, waardoor de niet compostbare delen voor de toepassing van compost worden verwijderd. De afvalstoffen worden dan gestort, waarna ze in de openlucht vergist worden. Ter ver snelling van dit zogenaamde fermen tatieproces worden ze bevochtigd met water en enkele malen door middel van kranen omgezet. Vervol gens wordt het verterende vuil over een zeefinstallatie gevoerd. De uit- gezeefde compost wordt nabewerkt en geschikt gemaakt voor aflevering. Het niet composteerbare overige vuil wordt gestort en afgedekt met grond, daarna beplant. De bedrijven waar een en ander geschiedt zijn. gevestigd in Wijster (Drente) en Mierlo-Hout (Noord-Brabant). Een ander vorm van ontsierende, vaak hinderlijke en veel plaatsruimte vragende bodemvervuiling in ons kleine land is ontstaan door de aanwezigheid van autowrakken. Niet alleen de sterke bevolkingstoename, maar ook de snelle groei van de techniek zijn de oorzaken van de explosieve groei van ons wagenpark (1980: 4,5 miljoen auto's). De auto is niet langer het luxe ver- OUD GLAS. Gooi gebruikte flessen niet weg, maar deponeer ze in de speciale glascontainers, waarvan er in Schiedam elf zijn geplaatst voor diverse winkels over de gehele stad verspreid. voermiddel van weleer, maar werd al spoedig volledig geaccepteerd in ons economisch consumptiepatroon. Glo baal kan men zeggen dat 1 op 4 mensen een auto heeft (in 1980: 1 op 3). Het versnelde produktieve con sumptiepatroon en de verkorte levens duur van de auto brengen met zich mee, dat wij in een korte tijd te maken hebben gekregen met de gevolgen daarvan in de vorm van een wrakkenprobleem. Deze soort van ontsierende en ruimtelijke bodem vervuiling gaat uiteraard in een klein land als het onze een steeds groter wordende rol spelen. Wat is en wordt er nu aan de diverse milieuproblematieken gedaan. De overheid vervult uiteraard bij het bestrijden van de bodemvervuiling een belangrijke rol. Zo heeft zij wettelijke verordeningen en bepa lingen in het leven geroepen om de weg te openen naar een schoner milieu. Enige tijd geleden heeft de voormalig minister van milieu-hygiëne een ontwerp voor de afvalstoffenwet ingediend. Verder wordt in het algemeen gedacht om meer z.g. mm Voor het afgeven van huisvuil aan de ophaaldienst geen oude kisten, dozen, kratten, pakken enzovoort gebruiken Alleen maar plastic vuilniszakken, voor het inleveren van het huisvuil. voorzien van de KOMO-keur, gebruiken fluisterwallen langs de verkeerswegen en (meer) glooiende landschappen van huisvuil te creëren ter ontlasting van de stortplaatsen e.d. Verder is het erg belangrijk dat er tegenwoordig veel over de milieu vervuiling gesproken wordt. Dat betekent dat men is gaan beseffen dat het probleem bestaat. Op verschillende fronten wordt eraan gewerkt om de milieuvervuiling tegen te gaan. U kunt ook zelf helpen. U zou een voorbeeld kunnen stellen door in het dagelijks leven dingen anders te doen. Een van de meest eenvoudige dingen is om geen afval zo maar weg te gooien. Gooi afval in de daarvoor bestemde papier- of vuilnisbakken. Probeer er thuis over te praten om de auto niet -onnodig te gebruiken, bijvoorbeeld alleen in het weekend. Ga ook eens op de fiets. U geniet dan veel méér van de natuur. Probeer de schillen, daar waar het mogelijk is, mee te geven aan de schillenman. Gebruik in het huishouden zoveel mogelijk zeep of wasmiddelen die weinig of geen fosfaten bevatten, dit is namelijk een vervuilingsbron voor het oppervlaktewater (sloten, beken, vaarten, rivieren en meren). Gooi oud papier niet zo maar weg. Verenigingen en andere instanties verzamelen veelvuldig oude kranten e.d. Het geld dat daarvoor ontvangen wordt is meestal bestemd voor een goed doel, terwijl het oude papier weer gebruikt kan worden voor het vervaardigen van nieuw papier. U kunt ook gebruikte flessen verzamelen en deponeren in de speciaal daarvoor bestemde glas containers die bij een aantal winkels zijn neergezet (11 stuks). Gebruik plastic voorwerpen meer dan één keer voor dat u ze weggooit. Bijvoorbeeld de plastic boodschappentas die in heel veel winkels verkrijgbaar is. Dit zijn o.a. de mogelijkheden die van invloed kunnen zijn op de totstand koming van een beter milieu. Werkt u hieraan mee? Tenslotte is het ook uw wereld. U moet er zelf in leven. Niet alleen de industrie werkt mee aan de vervuiling, maar wij zelf ook. Daarom tenslotte.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 12