OPEN HUIS "Askarreman" wordt "manusje-van-alles" DE HUIDIGE TAKEN VAN DE V.R.O.M.- DIENST Ikhelpde straat- vervuiling sluiten en zet mpn vuilniszak geslo- ten 'buiten DENK ER AAN... Wanneer we bij het betrekken van het nieuwe complex van de Gemeentelijke Vervoer-, Reinigings-, Ontsmetings- en Marktdienst de historie gaan oprakelen, dan zal uiteraard de grootste aandacht uitgaan naar de Reinigingsdienst. Eenvoudig omdat het in feite deze dienst is die in 1898 in gemeentehanden is overgegaan. Toch willen we enige aandacht geven aan de jongere loten van de V.R.O.M.-dienst, dit is niet zo eenvoudig, omdat van meet af aan de Reinigingsdienst de gemeentelijke instelling is geweest, die alle karweitjes aanpakte in de dienstverlening aan het publiek. De "askarreman" van voorheen is het "manusje van alles" geworden. Vandaar dat nu trots gesteld wordt: V.R.O.M.-dienst 79 jaren tot uw dienst! De Vervoer-, Reinigings-, Ontsmettings- en Marktdienst van de gemeente Schiedam houdt morgen, zaterdag 8 oktober van 10.30 tot 16.00 uur "Open huis" in het nieuwe complex aan de Ringers- straat 9 in de 's-Gravelandsepolder. Een ieder is dan van harte welkom. De Reinigingsdienst kent iederéén, omdat deze dienst zo regelmatig en nauwkeurig het huisvuil komt ophalen. Maar de V.R.O.M.-dienst doet veel meer voor de bevolking dan alleen maar dat ophalen van het huisvuil. En juist al die andere taken wil de V.R.O.M.-dienst nu eens heel duidelijk gaan tonen! De officiële opening van het nieuwe complex aan de Ringersstraat biedt een mooie gelegenheid om "dat andere' nu eens te demonstreren tijdens het "open huis", woensdag j.l. heeft de V.R.O.M.-dienst op deze plaats het gehele programma voor het "open huis" uitvoerig uit de doeken gedaan. Wij willen daarom nu maar volstaan met het in herinnering brengen dat de Vervoerdienst toont een aantal van de merkwaar dige voertuigen die in gebruik zijn bij de gemeente Schiedam. De Reinigingsdient laat zien dat er ook nog ander materiaal is dan alleen maar vuilniswagens om het stedelijke afval te verwijderen, zelfs een baggermolen. De Ontsmettingsdienst heeft een zeer moderne ontsmettingsinrichting te tonen. De Marktdienst tenslotte zorgt voor een vrolijke noot, door ver tegenwoordigd te zijn door een "Mini-markt", met o.m. demon straties van oude ambachten. Marktkooplieden (van Broersveld en Bachplein) zijn eveneens aanwezig met tal van branches. Ook twee informatie-stands; een van de V.A.M. over o.a. de verwerking van afval en de ander van de V.R.O.M.-dienst zelf over de eigen activi teiten. Over deze twee diensten worden overigens films vertoond, Voor de leerlingen van de lagere scholen, die in groeps- of klassi kaal verband werkstukken hebben gemaakt over de V.R.O.M.- dienst, is 14.00 uur een belangrijk moment: dan worden de win naars van de fraaie prijzen bekend. Rest de mededeling dat de band "Horizon" muzikale medewerking verleent aan het gebeuren en dat in de kantine consumpties ver krijgbaar zijn tegen gereduceerde prijzen. Vervoerdienst Reinigingsdienst HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 10 VRIJDAG 7 OKTOBER 1977 De VROM vanaf 1898 - tot uw dienst Neem de Vervoersdienst. De V.R.O.M.- dienst heeft thans al het gemeentelijke motormaterieel in beheer en onderhoud (minus Brandweer). Maar wanneer is daarmee begonnen? Was dat toen aan het begin van deze eeuw besloten werd de paarden van gemeentewerken te stallen bij de Reinigingsdienst, waar door de stal met 6 meter vergroot moest worden? Of in 1934, toen de Reinigingsdienst eindelijk de beschik king kreeg over een eigen garage, waar in een eigen werkplaats? Ook auto's van andere gemeentelijke diensten wer den er toen gerepareerd. Reeds in de laatste jaren voor de oor log was sprake van vervoer, toen een, personenauto werd aangeschaft, die o.m. bedoeld was om de leden van het college van burgemeester en wethou ders in voorkomende gevallen aan pas send vervoer te helpen. Eerst in het jaar 1948 (raadsbesluit van 7 mei 1948) wordt de V van vervoersdienst toege voegd aan de naam, die toen nog luidde 'Reinigings- en Ontsmettings dien st'. Bij de Vervoersdienst waren op 1 janu ari 1977 236 stuks materieel onderge bracht, waarvan 85 van de Reinigings dienst zelf. De rest is in gebruik bij de andere gemeentelijke diensten en be drijven. Een zeer gevarieerd park, waarin naast vuilnisauto's ook kolken- zuigers, laadschoppen, kraanwagens, hoogwerkers, graafmachines, steen schrapers, bulldozers, trilwalsen, maai- machines. zandstrooiers. vorkheftrucks, vrachtwagens, bestelauto's, ambulan ces, personenauto's, maar ook brom fietsen, aanhangwagens, een baggermo len, een elevator en een sleepboot voorkomen. Met de ontsmettingsdienst ligt het wat eenvoudiger. Tot 1942 werd de behan deling van besmette goederen verricht door partikulieren, die met behulp van een stoomketelinstallatie van de ge meente (St. Annazusterstraat) stoom- ontsmettingen uitvoerden, wat niet ge heel bevredigend gewerkt moet hebben. Voor het ontsmetten werd stoom aan gewend en dat gaf onvermijdelijk be schadiging aan de goederen. In de jaren 1941/42 kon in samenwer king met de toenmalige luchtbescher mingsdienst voordelig een moderne ontsmettingsinrichting worden gebouwd met een oven, werkend op het formal- dehyde-vacuum-systeem en een hete- lucht kast. Van beschadigingen was geen sprake meer en het ontsmetten gaf 100% zekerheid. Zo kwam in die jaren de O van ontsmettingsdienst in de naam. Zo heel veel te ontsmetten valt er momenteel overigens niet in Schiedam. De nadruk bij deze dienst valt dan ook op de rattenbestrijding, waar het gehe le jaar door 2 k 3 man bezig zijn. Men heeft niet de illusie de ratten in Schie dam ooit nog eens weg te krijgen, maar men kan wel het kwaad binnen de perken houden. Naast de ratten wordt ook ander ongedierte bestreden: kak kerlakken. mieren, houtworm, vliegjes, mijt, hommels, kersenbijters, zilvervis jes en ook veel wespen. Opvallend is echter het grote aantal gevallen vlooien- bestrijding. Dit is mogelijk een uitvloei sel van de gestegen welvaart, doordat steeds meer vaste vloerbedekking (ta pijt) wordt gebruikt, waarin honde- en kattevlooien zich blijkbaar eerder en beter kunnen ontwikkelen. De bestrij ding van deze vlooien is echter eenvou dig en doeltreffend uit te voeren. In het nieuwe complex heeft de Ont smettingsdienst de beschikking over een goed geoutilleerde ontsmettings ruimte, inclusief een ontsmettingsoven, hete luchtkast en blauwzuurgaskamer. In deze kamer kunnen meubelen be handeld worden tegen houtworm. Ie dereen, dus ook u, kan daar gebruik van maken. De jongste loot aan de stam is de Marktdienst. Bij de paarde- en var- kensmarkt van weleer zal de Reini gingsdienst betrokken zijn geweest, al was het maar voor de afvoer van het vuil na afloop. Toen in 1950 de vaste weekmarkt in het Broersveld werd in gesteld, trad een hoofdopzichter van de reinigingsdienst op als marktmeester (in 1959 vervangen door een bode van de gemeentesecretarie), doch het heeft tot april 1969 geduurd, nadat in 1968 nog een tweede markt in Groenoord was ingesteld, voor het plaatselijke marktwezen als Marktdienst aan de gemeentelijke Vervoer-, Reinigings- en Ontsmettingsdienst werd toegevoegd. scheppen" van het drijf vuil uit de havens en grachten. Voor de gladheidsbestrijding speciaal op fietspaden heeft de V.R.O.M.-dienst deze kleine "strooiwagen" in gebruik. Deze Mammoet"-container-kraakwagen gebruikt de V.R.O.M.- dienst voor het snel ophalen en ledigen van de vuilniscontainers. De taken van de V.R.O.M.-dienst omvatten globaal de volgende werkzaam heden: enz.) van de gemeentelijke ver- Werkplaats van de vervoer- - inkoop en beheer (verzekeringen, belasting voermiddelen (behalve Brandweer); - onderhoud en reparatie door de Centrale middelen; - inkoop van huisbrandolie voor het gehele gemeentelijke apparaat; - inkoop van benzine en gasolie voor alle gemeente-diensten; - beschikbaar stellen van chauffeurs-ziekendrager aan G.G. en G.D.; - het vervoeren en stallen van schooltandartswagens; - het verhuren van vervoermiddelen aan andere gemeentelijke diensten; - uitvoeren van takelwerk (kraanwagen); - taxidienst. - ophalen van huisvuil (plasvic zakken en containers); - ophalen van bedrijfsvuil; - ophalen van grof huisvuil, een maal per week (woensdag, op aanvraag); - schoonhouden van straten; - supervisie over het schoonhouden van abri's (bushaltes); - schoonhouden van openbare urinoirs; - reinigen van riolen en gemalen; - ledigen van straatkolken, putten, septictanks e.d.; - schoonhouden van binnenhavens en grachten (drijfvuil); - op diepte houden van binnenwateren (baggerwerk); - afvoer van stedelijke afvalstoffen; - vuiloverlaadstation Parallelweg: voor particulieren geopend iedere zaterdag van 9.00-12.00 uur voor het gratis storten van grofvuil; - verwijdering van autowrakken; - sneeuwruimen en gladheidsbestrijding; - bestrijding olieverontreinigingen; - het plaatsen van containers en verzorgen van containeropstellingen. Ontsmettingsdienst - bestrijding van ratten en muizen; - insectenbestrijding; - ophalen van dode huisdieren; - ontsmetten van goederen en ruimten; - maatregelen tegen overlast van duiven e.d.; - bestrijden van houtworm (o.a. meubels); - wassen van bedrijfskleding e.d.; - onderhoud en reinigen van afvalcontainers. Marktdienst - exploitatie van de dinsdag warenmarkt op het Bachplein de vrijdag warenmarkt op het Broersveld; - organisatie en toezicht jaarmarkten, concoursen en andere evenementen. Voor informatie, klachten of dienstverlening kunt u terecht bij de Gemeente lijke Vervoer-, Reinigings-, Ontsmettings- en Marktdienst (V.R.O.M.-dienst), kantoor: Ringerstraat 9, Schiedam, telefoon 37.71.55 (5 lijnen). De dienst is geopend van 8.00-12.00 uur en van 13.00-17.00 uur (maandag t/m vrijdag). Voor eventuele noodzakelijke werkzaamheden buiten de normale diensturen, kan gebeld worden no. 71.05.90 (woonhuis chef Buitendienst). VOOR INFORMATIE, adviezen, klachten of dienstverlening kunt u terecht bij het kantoor van de V.R.O.M.-dienst aan de Ringersstraat 9 in het industrie terrein 's-Gravelandse polder, telefoon 010-37 71 55. De dienst is geopend op werkdagen van 8.00-12.00 uur en van 13.00-17.00 uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 10