Groenten en fruit allerlei in de maand oktober DE GROENE LIJN SNELLE MONTAGE! Brother Johpson ook naar Vlaardingen GEEN ARBEIDSLOON OOK BOVEN D£ MAAS VERHAVENSTR.13 Groot wijnfeest Groenoord tussen stad en platteland i. CAREX UITLATEN VOOR ELK AUTOMERK MET 1 JAAR GARANTIE Gr) 7vco Gerot o/)/i£ oe Mec/we C/)#£X rr v/et///)veoS7)?./<5 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 36 —VRIJDAG 14 OKTOBER 1977 Er is bijna geen maand waarin het aanbod van groenten zo gevarieerd ie als in oktober. Immers alle zomergroen ten zijn nog in meerdere of mindere mate verkrijgbaar. Uit de aard der zaak is het aanbod van herfstprodukten, zoals andijvie, bloemkool, bleekselderij e.d. van betekenis en ook alle wintergroenten zijn op de markt vertegen woordigd. Er is dus in de komende weken veel keus en di verse groenten zullen tegen redelijke prijzen verkrijgbaar zijn. Tot de belangrijkste groenten in oktober behoren: Tomaten: Afnemende aanvoeren, maar toch nog een pro- duktvan betekenis. Koop tomaten zolang het mogelijk is. U kunt er veel mee doen. Denk er ook eens aan om een to matensoep te maken van heerlijk verse tomaten. De wat kleine exemplaren zijn daarvoor heel geschikt Komkommers: Het aanbod van komkommers zal in de loop van oktober kleiner worden. Maar deze groente wordt in ons land op zo'n grote schaal geteeld, dat u ook in deze herfstmaand nog ruim voldoende komkommers te koop ziet aangeboden. Afhankelijk van de grootte en kwaliteit worden er uiteenlopende prijzen voor besteed. Diverse sorteringen zullen zeer voordelig zijn. Andjjvie: Een echte herfstgroente, rijk aan vitaminen en voedingszouten. Bovendien een voordelige groente, zeker in deze maand. Breng daarom van tijd tot tijd verse andij vie op tafel. Bloemkool: Er is niet alleen bloemkool te koop in het voorjaar en begin van de zomer. Ook in de herfstmaanden is er een belangrijke teelt van dit produkt. In oktober is de bloemkool meeetal voordeliger dan eerder in het seizoen. Paprika: Evenals bij tomaten en komkommers loopt het seizoen langzaam maar zeker ten einde. Maar in de ko mende weken zal het aanbod van rode als van groene pa prika's toch nog ruim voldoende zijn. Daarom geniet er van zolang het mogelijk is. Met deze vitaminenrijke vruchtgroenten zijn zoveel heerlijke gerechte te bereiden. U kunt /n/ ze in dunne snippers gesneden rauw gebrui ken in een sla. U kunt ze stoven, bakken en vullen met verschillende mengels. Mocht u nog nooit paprika's gege ten hebben, probeer het dan nu. In deze weken zijn ze niet zo duur. Aubergines: Nog nooit aubergines gegeten? Dan moet u ook dat beslist eens proberen. Ze zijn in deze maand nog te koop en zullen waarschijnlijk redelijk is prijs zijn. Prei: Prei is dit jaar zeer duur geweest, maar sinds enige maanden is daarin radikaal verandering gekomen. Prei behoort nu tot de goedkoopste produkten. Gebruik niet alleen de prei voor b.v. in een soep of door de sla, maar geef het ook eens echt als groente. Bij wild b.v. smaakt ge stoofde prei heerlijk. Spruiten: Eigenlijk een echte wintergroente, die ook al in de herfst in grote hoeveelheden wordt geteeld. Dikwijls zijn de spruiten in oktober voordeliger dan in de winter maanden. Voor de verandering kunt u ze best eens eten. Ook zonder dat er de vorst is overgegaan smaken ze uit stekend. Andere groenten in oktober zijn: Voordelig: de verschil lende koolsoorten, wortelen, bietjes, uien. Duur: de ver schillende bonensoorten en witlof. Tot de belangrijkste fruitsoorten in oktober behoren: Appelen: De eerste appelen van de nieuwe oogst kwamen eind juli aan de markt. In oktober vindt de oogst plaats van de zgn. bewaarrassen, dus appelen, die desgewenst voor langere tijd bewaarbaar zijn. Deze appelen worden voor een groot gedeelte in koelhuizen en fruitbewaar- plaatsen opgeslagen. Het is belangrijk dat alleen de aller beste kwaliteit voor opslag in aanmerking komt. Tijdens de pluktijd wordt ook veel fruit direkt naar de veilingen gebracht om verhandeld te worden. Zodoende zullen er in de komende weken veel appelen te koop worden aangebo den. De totale appeloogst zal ongveer 10% minder zijn dan die van verleden jaar. Deskundigen echter vinden de appeloogst dit jaar toch niet onbevredigend. Men schat de totaal oogst op 420 miljoen kg. Verleden jaar bedroeg de appeloogst plm. 470 miljoen kg. De met appelen beteelde oppervlakte bedraagt 20061 ha. Ten opzichte van verle den jaar wordt er vooral van de Golden Delicious een aan merkelijk kleinere oogst verwacht. Van dit ras zal er on geveer 30% minder komen. Ook de aanvoer van Cox's Orange Pippin zal dit jaar geringer zijn dan verleden jaar. Daarentegen wordt er dit seizoen van de Goudreinette een dubbele oogst verwacht. In oktober kunt u de volgende appelrassen kopen: James Grieve, Cox's Orange Pippin, Goudreinette, Jonathan. Een goed gewassen appel kan heel goed met schil en al 's morgens op de nuchter maag gegeten worden. Voor of na het ontbijt, als tussendoortje, als voorgerecht, als nagerecht of voor het slapen gaan kan een appel gegeten worden. Wie er van houdt kan de appel ook raspen. De iets mindere kwaliteiten van vooral de Goudreinette zijn heel geschikt om verwerkt te worden tot appelmoes. Overweeg of het voor uw gezin zin heeft om zelf in deze weken appelmoes in te maken. U kunt ook appelmoes of appelschijfjes invriezen. Peren: Ook de totale perenoogst valt dit jaar wat kleiner uit dan in 1976, toen er van een topoogst sprake was. Men schat de totale perenproduktie dit seizoen op 125 miljoen kg. ten opzichte van een produktie van 145 miljoen kg. •verleden jaar. Er zal dus ongeveer 15% minder komen. Het totale met peren beplante areaal bedraagt 6445 ha. Een kleinere oogst wordt vooral verwacht bij het pereras Doyenne du Cornice. In oktober is de pluk van de zgn. be- waarperen in volle gang. Evenals bij appelen wordt een groot deel van de oogst opgeslagen, maar er wordt ook veel direkt naar de veilingen gebracht Geniet in de ko mende weken van heerlijke rijpe peren, maar eet ze op de juiste manier. Te onrijp hebben ze nog weinig aroma. Zijn ze overrijp dan zijn de peren vaak bruin van binnen en moet er veel weggesneden worden. Laat daarom de peren die u gekocht heeft indien nodig nog enige dagen aanrij pen, liefst bij kamertemperateur. U kunt controleren of ze voldoende rijp zijn door de vrucht voorzichtig in de hand te nemen en met de duim bij het steeltje het vruchtvlees iets in te drukken. Geeft het iets mee dan kunt u er van uitgaat dat de peer rijp is. Zo niet' wacht dan nog een paar dagen. In oktober zijn er de volgende pererassen eetrijp: Triomphe de Vienne, Beurré, Hardy, Bonne Louise' d'Avranches' Conference, Legipont. Recepten bertemd voor de maand oktober 1977 Recepten bestemd voor 4 personen. Paprika's gevuld met tonyn: 4 paprika's, zout, 4 gekookte aardappelen, 1 blikje tonijn in olie, peper, 3 eet 1 eetlepel azijn, tomatenketchup, 1 kropje sla, lepels olie' uitjes en augurkjes uit het zuur. Snij de gewassen paprika's een kapje af en verwijder het zaad en zaadlijsten. Kook de paprika's heel even in water met iets zout Schep ze uit het kookvocht en laat ze afkoe len. Snipper de paprikakapjes fijn. Verdeel de koude, ge kookte aardappelen in blokjes. Verdeel de tonijn in grove stukken. Maak een sausje van peper, zout, olie en azijn. Vermeng de paprikasnippers, de blokjes aardappel en de stukjes tonijn met dit sausje. Vul de paprika's met dit mengsel en garneer ze met een nopje tomatenketchup. Bedek een schaal met slabladen en zet er de gevulde pa prika's op. Garneer dit met uitjes en augurkjes uit het zuur. Geef het als voorgerecht of als extra hapje bij de koffietafel. Geroosterde tomaten-bacon-kaassandwich: 4 tomaten, 8 sneedjes brood zonder korst, boter, plakjes bacon, 4 plak jes kaas. Rooster de sneedjes aan beide kanten. Besmeer één kant met boter. Leg er dikke plakken tomaat op. Vervolgens plakjes bacon' daarop een plakje kaas en daarop weer een beboterde geroosterde boterham. Zet de sandwich even in een matig warme oven of onder de voorverwarmde grill tot de kaas gesmolten is. Gestoofde prei: 1 Vi kg. prei, zout, 30 gr. boter, 30 gr. bloem, peper, scheutje azijn. Maak de preien schoon, snijd ze in kleine stukjes en kook ze in water met zout in ongeveer 25 minuten gaar. Laat ze uitlekken en vang het kookvocht op. Smelt de boter, voeg er de bloem aan toe en roer goed dooreen tot een samen hangende massa gevormd is. Giet bij scheutjes tegelijk 3 dl. van het kooknat er bij en laat de saus steeds doorko ken. Breng de saus op smaak met peper, zout en een scheutje azijn en laat de prei hierin nog even stoven. In plaats van azijn kunnen ook 2 eetlepels tomatenpuree door de saus worden gemengd. Beschuitbollen met appelmoes: 500 gr. moesappelen, sui ker naar smaak, 1 theelepel kaneel 50 gr. rozijnen, 4 be schuitbollen. Snijd van de beschuitbollen het kapje af en hol ze voor zichtig uit. Kook op de bekende manier appelmoes, maar voeg er wat geweekte rozijnen, iets kaneel en suiker naar smaak aan toe. Roer er een klontje boter door. Vul de uit geholde beschuitbollen met de vrij dikke appelmoes. Plaats de kapjes er weer op en besmeer de beschuitbollen aan alle zijden met wat gesmolten boter. Bestrooi ze met een mengsel van suiker en kaneel en bak ze in een warme oven in ongeveer 10 minuten knappend. Dien ze bij voor keur direkt op. Perentaart „Normandië": 500 gr. sappige handperen, sui ker naar smaak, 'Aflesje slagroom. Voor het deeg: 250 gr. bloem, 150 gr. suiker, 150 gr. boter, 50 gr. gepelde, fijnge hakte walnoten, 1 theelepel kaneel, 1 pakje vanillesuiker, 1 ei, 1 eetlepel water, iets zout Doe alle ingrediënten voor het deeg in een kom bijeen en kneed tot een soepel deeg. Zet het deeg op een koele plaats ongeveer een uur weg. Schil de peren, snijd ze in vieren en ontdoe ze van de klokhuizen. Rol 2/3 gedeelte van het deeg uit tot een lap, die in de vorm past. Rol de rest van het deeg eveneens uit. Vul de taart met de peren. Dek af met de deeglap, die precies op de vorm past. Steek in midden met behulp van een glas of schoteltje een een cirkel uit de deeglap. Breng van dit overgebleven deeg een kleine versiering op de taart aan. Bestrijk het deeg met wat water en bestrooi met suiker. Bak de taart in een ma tig warme oven in een Vt i 3/4 uur goudgeel. Dien de taart warm of koud op. Breng vlak voor het opdienen in het midden van de taart een garnering aan van stijfgeslagen slagroom. De afdeling Sociëteit van de wijk- vereniging „Groenoord en Omstreken" organiseert vrijdagavond 22 oktober a.s. een Groots Wijnfeest in boerderij „Landvreugd" aan de Sweelingsingel 7. In een sfeer met kaarslicht, wijn en kaas zal dit feest duren van 21.00 uur tot diep in de kleine uurtjes. Kaarten ad. 5,zijn na 18.00 uur verkrijg baar in de boerderij en bij de dames: W. Hardeman, Schubertplein 141; R. Immerzeel' Dirk Schaferplein 88 en H. Gusman, Bart Verhallenplein 80. Ge zien de beschikbare ruimte is het aan tal kaart niet onbeperkt. Rotterdam: Plein weg, t.o. winkelcentrum Zuidplein, tel. (010) 840844; Vierhavenstraat 13, tel. (010) 762783; Den Haag: Zieken 161 - Huygenspark 50, tel. (070) 8907 78; Parkweg 15, bij rotonde Voorburg, tel. (070) 86 34 33. Scheveningen: Westduinweg 156, tel. (070) 502091. George en Louis Johnson, kortweg de Brothers Johnson, komen voor drie concerten naar Nederland. Dit funky duo wordt geproduceerd door Quincy Jones, die belangrijk is ge- weest voor hun solo-carrière. Vorig jaar waren George en Louis één van de sensaties van het jaar, gezien het succes van hun debuut LP „Look Out For 1". Met hun tweede LP Right On Time" bouwden ze het succes uit. „Strawberry Letter 23", dat nummer één was in Amerika, staat in Ne derland op het punt van doorbreken. De concerten zijn op: 14 oktober in Cartouche te Utrecht, aanvang 22.00 uur. 15 oktober in Paradiso te Amsterdam, aanvang 22.00 uur. 16 oktober in de Lijnbaanhal te Vlaardingen, aanvang 17.00 uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 36