KINDERBOEKENWEEK VAN START Kind zichzelf laten ontdekken boekie "Wie ie droomt ben ie zelf f fe De Gouden Griffel Boekhandel J. S. van Leeuwen b.v Henk Barnard met „Kon Hesi Baka" kinder boeken week RUBENSPLEIIM 16 SCHIEDAM TEL. 010-269513 de boeken week voor de jeugd 19 t/m 29 okt GOUDEN PENSEEL VOOR MAX VELTHUIJS S Boekhandel Broersvest 44 - Schiedam - Tel. 268152 f'ET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 14 -WOENSDAG 19 OKTOBER 1977 Paul Biegel en Carl Hollander, au teur en illustrator van de Kinder- boekenweekuitgave „Wie je droomt ben je zelf". In de boekhandel ver krijgbaar voor 2,75 bij aankoop van een kinder- of jeugdboek. Woensdag 19 oktober is de kinderboe kenweek weer van start gegaan. De kinder boekenweek is een jaarlijks te rugkerende aktie waarin propaganda wordt gemaakt voor het kinderboek. Deze aktie wordt georganiseerd door de commissie van de Collectieve Pro paganda van het Nederlandse boek. (CPNB). Eén van de voornaamste uit gangspunten is de belangrijke rol, die het lezen speelt by de ontwikkeling van het kind. De kinderboekenweek werd in 1954 voor het eerst georganiseerd als uitvloeisel van de gewone boekenweek, waar in 1932 mee werd begonnen. Evenals bij de gewone boekenweek wordt er bij deze aktie een boekje aan geboden. Dit jaar is het thema: „Wie je droomt ben je zelf'. Afgestemd op dit thema is onder dezelfde titel een prachtig boekwerkje uitgebracht van Paul Biegel en met tekeningen van Carl Hollander. Het is bekend, dat heel jonge kinderen Ue winnaar van de Gouden Griffel 1977 werd op 8 augustus 1922 In Rotterdam geboren. Hij vervulde na zijn schooltijd verschillende kan toorbaantjes. Was werkzaam in een boekhandel en in de haven. Sinds 1955 by de televisie. Aanvankelijk ais opnameleider bij de N.T.S. La ter als regisseur/producer bij de Vara t.v. Maakte voor de omroepvereniging serieprogramma's als Pipo de Gown, Loop wat je lopen kunt, Ja zuster, nee zuster en Klatergoud. Schreef voor de radio verschillende hoorspelen. Is getrouwd met illu stratrice Reinte Venema. Thans werkzaam als eindredakteur bij IKON televisie. „Kon Hesi Baka" zal vanaf 14 december als se rie van 8 afleveringen iedere woens dag van 19.00 tot 1930 uur door de IKON-televisie worden uitgezon den. In het kader van de Kinderboeken ak tie is men er sinds 1971 toe overgegaan prijzen toe te kennen voor het beste kinder- en jeugdboek. Deze prijzen worden toegekend in de vorm van de zogeheten Gouden Griffel, De Zilveren Griffel en de Gouden penseel. De Gouden Griffel ging dit jaar naarN Henk Barnard, met het boekje Kon Hesi Bakka/Kom gauw terug. Een Gouden Penseel naar Max Velthuijs voor „Het goedige Monster en de rovers", terwijl de negen Zilveren Grif fels werden uitgereikt aan de Neder landse auteurs Wim Hofman en Guus Kuijer met „Grote mensen, kun je be ter soep van koken" en voor de buiten landse auteurs Dorjs Buchanan, Smit, James Cressey, Roald Dahl, Robert dernhardt, Jan Prochézka, Marilyn Sachs en Sven Wernström. Wat het boekje „Kon Hesi Bakka" be treft: het boekwerkje is geïllustreerd door Reinte Venema. In het boek wordt beschreven hoe een Surinaams meisje de verschillen ervaart van cul tuur, klimaat en levenswijze in Surina me en Nederland en de moeilijkheden die Surinaamse kinderén na aankomst in ons land hebben. Het verhaal biedt goede identificatie mogelijkheden voor Surinaamse kin deren in Nederland. Voor hun Neder landse klasgenoten geeft het een prima beeld van de moeilijkheden van deze kinderen en een verklaring voor hun gedrag. Een „must" voor elke onderwijzer met Surinaamse kinderen in de klas, om uit voor te lezen en er samen over te pra ten. Het is een eigentijds varhaal met een aktueel thema dat door de schrij ver grondig is bestudeerd en daarna gevoelig en subtiel voor een grote le zersgroep is weergegeven. Op natuur lijke, niet drammerige manier wordt een maatschappelijk probleem aan de orde gesteld aan de hand van de emo tionele geschiedenis van Geogroen, de hoofdfiguur van dit verhaal. Het gaat om het dilemma van de Surinamer die zich aan de ene kant moet aanpassen aan de Europese cultuur om zich hier staande te houden en die aan de ande re kant trouw wil blijven aan zijn Suri naamse cultuur waar hij met zoveel ve zels aan verbonden is. roodbol zich onmiddellijk vereenzelvigen met de hoofdfiguren uit een boek, terwijl iets oudere kinderen de neiging hebben de heldfiguur te kiezen. De uitwerking van het thema en de kinderboekenweek-uitgave is erop ge richt ook de kinderen uit de hogere leeftijdsgroepen te stimuleren zich met allerlei andere figuren uit hun boeken te indentificeren. ROODKAPJE Paul Biegel bewerkte in de kinderboekenweek-uitgave „Wie je droomt ben je zelf', het bekendste sprookje Roodkapje en legt door ver rassende rolwisselingen een verband tussen het verhaal en de eigen wereld .van het kind. Voornaamste doelstelling van het boekje is, dat kinderen zich met alle fi guren uit het sprookje indentificeren. Zij leren, dat hun dromen weliswaar deel uitmaken van één of andere wer kelijkheid als'hun gebruikelijke fanta sieën of indrukken van buiten af, maar dat zij hiermee wél op dezelfde wijze om kunnen gaan. Evenals in sprookjes komen immers in hun dromen allerlei symbolen voor, die op verschillende manieren uitgelegd kunnen worden en „verklede" stukjes van hen zelf zijn, om welke figuren het ook gaat... Ik elk kind zit wel een stuk je wolf en een stukje onschuld... DE DROOMSOEZER Het hierboven omschreven boekje dat wordt aangeboden voor 2,75, bij aankoop van een kinderboek, is echter slechts een onderdeel van de aktie. Voor het kinderboek van dit jaar schreef en .regiseerde Herman Frank een theaterprogramma voor de jeugd: „De droomsoeser", dat zal worden ge speeld door de Haagse jeugdtheater groep „Psssstt". De medewerkers van deze groep zijn: Ineke Frederiks, Flip Heeneman, Jan Nonhof, Domeniek Boland en Stef Felb. „De droomsoezer" is een droomspel vol liedjes, muzieknummers, goochel trucs en grappen, waarbij het publiek in de zaal beurtelings wordt ingescha keld, omgetoverd en in de maling wordt genomen. Woensdag 19 oktober is „De droom- soezer" in het HOT-theater in Den Haag in première gegaan tijdens de een besloten voorstelling ter gele genheid van de officiële opening van de kinderboekenweek. Het programma zal gedurende deze week in verschil lende plaatsen van ons land worden uitgevoerd. LEONZOETEMAN De Gouden Penseel is uitgereikt aan Max Velthuijs voor zijn laatst verschenen boek „Het goedige monster en de rovers". Velthuijs werd op 22 mei 1923 geboren in Den Haag en houdt zich bezig met grafisch ontwerpen en illustreren in de ruimste zin van het woord. Hij ontwierp speelkaarten voor de KLM postzegels, boekomsla gen (waarvan er meerdere onder scheiden zijn), tekenfilms waar van één bekroond met de Kristallen Kubus en affiches, waarvan er zojuist één bekroond werd met een speciale juryprijs op de elfde Espo- manifestotur in Rome. De kinderboeken nemen tussen dit alles een speciale plaats in, temeer daar zij niet in opdracht gemaakt worden. De hieruit voortvloeiende vrijheid geeft Velthuijs de gelegenheid zijn talenten als schrijver en schilder maximaal te benutten. Dat leverde Velthuijs verschillende onderschei dingen op waarvan de laatste de be kroning van de Gouden Penseel is.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 14