Bevolking van Schiedam "vergrijst SOCIOGRAFISCHE ANALYSE: Aanvragen Hinderwet vergunning 99 Verstoring van de evenwichtige opbouw heeft ernstige gevolgen GEMEENTE-BEGROTING 1978 Ik laat buiten afval altijd belanden in de daar* voor bestemde man den Samenwerking van drie gemeenten bij de openbare gezondheidszorg Steun Actie "Gusto Open Wekelijkse publicatie van de Gemeente Schiedam Verzorging: Voorlichtingsambtenaar Stadskantoor Emmastraat 1, telef. 26.05.00, toestel 340. n Het College van Burgemeester en Wethouders van Schiedam roept de bevolking op om zoveel als mogelijk is de actie van het Komite „Gusto Open" te steunen. Dit Komitee, dat de medewerking en steun heeft van politieke partijen, vakbonden, maar ook van zeer veel instellingen en verenigingen, vecht immers voor het in bedrijf houden van de Werf Gusto, waarvan de sluiting niet geduld kan worden in het kader van de werkvoorziening. Uw steun kan bestaan uit het ondertekenen van de petitie die aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden, waarbij ook het gemeente bestuur aanwezig zal zijn en door deelname aan de grote demonstra tieve vergadering die op vrijdagavond 28 oktober in het Passagetheater (en zo nodig de omgeving daarvan) zal plaatsvinden, waarbij burge meester Lems ook het woord zal voeren. Let ook op de publicaties en het manifest van het Komitee Gusto Open" in de komende dagen. HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 8 -WOENSDAG 19 OKTOBER 1977 De Stafafdeling Sociografie van de Dienst Ge- meentewerkm Schiedam heeft een rapport over „De bevolkingsontwikkeling van de gemeente Schiedam in de periode van 1965 tot heden" uitgegeven. Dit rapport geeft een analyse van de cijfers van geboorte, sterfte en migratie. Dat het aantal in woners van de stad sinds 1970 snel daalt is be kend; maar dat is het ergste niet. Veel erger is, dat de evenwichtige opbouw van de bevolking, zowel in de stad als geheet als in de wijken, er nstig verstoord raakt. Een voortgang van deze ontwikkeling, zowel op korte als op langere ter mijn, kan ernstige gevolgen hebben voor het verzorgingspeil van de inwoners en daarmee voor de kwaliteit van het woon- en leefmilieu in de stad. Reeds voor de oorlog, aan het eind van de jaren dertig, was het zo dat er meer Schiedammers vertrokken, dan er nieuwe vestigingen waren. Een tendens die zich sinds 1947 tot nu in ver sterkte mate heeft voortgezet. Aanvankelijk kon dit vertreksaldo goedgemaakt worden door het z.g. geboortenoverschot, een cijfer verkre gen door van het aantal geboorten de sterfge vallen af te trekken. Maar het geboortencijfer loopt terug in Schie dam. Werden in 1970 nog 16,6 kinderen per duizend inwoners geboren, in 1976 waren dat er maar f0,4; een daling met 37%. Het aantal kin deren per gezin daalt, ouders stellen de geboor ten uit, enzovoort. Dit is een landelijke tendens, maar in Schiedam liggen de percentages toch voortdurend aanzienlijk lager dan de Neder landse. Maar terwijl in Nederland het sterfte cijfer licht daalt, vertoont het Schiedamse sterf tecijfer juist een geringe stijging. Dit als gevolg van de betrekkelijk snelle „vergrijzing" van de bevolking. Het rapport voorziet dat het mo ment nadert dat er geen geboortenoverschot meer zal zijn maar een sterfte-overschot. Sinds 1970 is het zo dat het dalende geboorte cijfer ruimschoots wordt overtroffen door het sterk gestegen aantal vertrekkenden. In 1972 waren er 2.265 meer vertrekkenden dan vesti gingen, in 1973 1.631, in 1974 1.290, in 1975 889 en in 1976 1.301. Gezinnen maken een be langrijk deel uit van de vertrekkenden: in de af gelopen tien jaar hebben 2.412 gezinnen Schie dam verlaten. En het zijn meest jonge gezinnen, die vertrokken zijn naar nabij gelegen gemeen ten als Vlaardingen, Maassluis, Capeile- en Krimpen aan de IJssel. De reden van het ver trek ligt meest in de sfeer van de (verkregen) woning en de woonomgeving. Het aantal vreemdelingen (grotendeels buiten landse werknemers met hun gezinnen) neemt jaarlijks toe met ca. 0,4%. Per 31 maart 1976 De Begroting van de gemeente Schiedam voor het jaar 1978 is verschenen. De gemeen teraad zal deze begroting in het openbaar behandelen tijdens vijf vergaderingen en wel op maandag 21, dinsdag 22, woensdag 23, vrijdag 25 en maandag 28 november in de benedenzaal van het Stadskantoor, aanvang steeds 20.00 uur precies. Deze gemeente-begroting 1978 ligt voor belangstellenden ter inzage op de secretarie-af deling Financiën in het Stadskantoor op de le etage, maar ook bij de centrale van de Openbare Bibliotheek aan de Lange Haven 131 en bij alle bibliotheek-filialen. Dat heeft het voordeel dat men daar ook in de avonduren terecht kan. De Begroting 1978 is ook verkrijgbaar bij de secretarie-afdeling Financiën in het Stads kantoor. Een complete set van drie boeken kost 40,—. Dit zijn dan de „Begroting van inkomsten en uitgaven", de „Begroting van de takken van dienst" en de „Nota inzake de aanbieding van de begroting". Deze Aanbiedingsnota (met de belangrijkste gegevens en de wijzigingen ten opzichte van het jaar 1977) is ook afzonderlijk verkrijgbaar voor vormden de vreemdelingen 4,5% van de Schie damse bevolking. VERSTORING Dit alles heeft geleid tot de verstoring van de bevolkingsopbouw. Er zijn relatief weinig jeug digen (in de groep 0-9 jarigen is in de laatste tien jaar het percentage gedaald van 17,4% tot 12,5%!); de categorie 20-44 jarigen (voor de sa menleving de belangrijkste groep) is onderbe zet, terwijl de oudere leefdjdscategoriën relatief erg groot zi>i. Het percentage bejaarden is in tien jaar gestegen van 10,3% tot 12,9% en zal naar verwachting in 1985 zelfs tot 15% stijgen, terwijl voor heel Nederland het percentage in 1985 11% zal zijn. Schiedam is dus sterk aan het „vergrijzen" en dit legt een druk op de ste delijke samenleving, die nu reeds aanzienlijk groter is dan gemiddeld voor Nederland. Het rapport geeft de mogelijke consequenties van deze scheefgelopen bevolkingsontwikke ling. Bij het onderwijs zal het aantal leerlingen voortdurend dalen, zowel bij het kleuter-, het lager- als het voortgezet onderwijs en dat zal problemen geven bij het instandhouden van de scholen. Dit geldt voor de ene wijk wat meer dan voor de andere. In sommige wijken en buurten zullen scholen gesloten moeten wor den. Ook de keuzemogelijkheden voor verschil lende schooltypen kan verminderen. Ook consequenties voor de winkelvoorzie ningen. Gezien de tendens tot schaalvergroting is het, bij een gelijkblijvende bevolking, toch al een probleem om de winkelvoorzieningen in stand te houden. Bij de huidige bevolkingson twikkeling zullen (dat kan per wijk of stadsdeel verschillen) in de eerste plaats de buurtwinkels en in tweede instantie mogelijk ook winkels in wijkcentra in hun bestaan worden bedreigd. BEVOLKING De onevenwichtige ontwikkeling kan ook nade lige gevolgen hebben voor de sociaal-culturele activiteiten. Door vergrijzing, migratie, de ver schillen in woningvoorraad en woonomgeving vindt een zekere scheiding van bevolkingsgroe pen plaats, waardoor op wijkniveau een éénzij dige bevolkingssamenstelling dreigt te ontstaan. Er dient daarom gestreefd te worden naar een zo evenwichtig mogelijke spreiding van alle leeftijdsgroepen over de stadsdelen. Dit stelt bijzondere eisen aan het huisvestings- en woningbouwbeleid. HALT Het wordt zaak, zo stelt het rapport, dat zo spoedig mogelijk een halt wordt toegeroepen aan het hoge aantal vertrekkenden. De belang rijkste middelen daartoe noemt het rapport: het bieden van meer woningen die op de wensen zijn afgestemd, van een goede kwaliteit en met de nodige differentiatie; het scheppen van een prettige woonomgeving en het handhaven van een op de bevolkingssamenstelling afgestemd voorzieningenpakket, zowel op wijk- als op ste delijk niveau. De Colleges van Burgemeester en Wethouders van de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis hebben gezamenlijk de volgende ver klaring uitgegeven Op 1 oktober 1977 is in werking getreden de gemeenschappelijke regeling tussen de ge meenten Schiedam, Vlaaringen en Maassluis inzake samenwerking op het terrrein van de openbare gezondheidszorg. 3. het bevorderen van de coördinatie in het ge zamenlijk optreden van de gemeenten, waar zulks gewenst is. Het coördinatie-orgaan is gevestigd te Vlaar dingen. Het secretariaat is voorlopig onderge bracht bij de afdeling Algemene Zaken ter gemeente-secretarie van Vlaardingen, West- nieuwland 6. Bij het gemeentebestuur zijn de volgende aan vragen voor een vergunning volgens de Hinder wet binnengekomen. Deze liggen, met de byia- gen, ter inzage op de secretarie-afdeling Alge mene Zaken in het Stadskantoor 2e etage en ook bij de openbare bibliotheek, Lange Haven Machinefabriek Van der Klift BV vraagt de vergunning voor haar machinefabriek aan de Dr. Plesmanstraat 57, waarin 40 elektromoto ren van totaal 65 pk en 9 stalen drukhouders voor diverse gassen. Schriftelijk bezwaren tegen verlenen van de vergunning kunnen bij B en W worden ingediend tot uiterlijk 3 november. Tijdens de openbare hoorzitting op donderdag 20 oktober om 10.00 uur bij de afd. Algemene Zaken kunnen ook mondeling bezwaren wor den ingediend. J. van Suylekom, J. A. Alberdingk Tijmstraat 95b, vraagt de vergunning voor een inrichting ter vervaardiging van open haarden annex ver- fepuitinrichting aan de Boterstraat 48-59, waarin aanwezig 15 elektromotoren van totaal 19,7 pk. Schriftelijke bezwaren tot uiterlijk 3 november; openbare hoorzitting op donderdag 20oktoberom 10.30 uur bij de afd. Alg. Zaken. R. Smits vraagt de vergunning voor een schildersbedrijf/interieurverzorging aan de Tuinlaan 6b-8-10 a/b, waarin aanwezig 7 elek tromotoren van totaal 10,5 pk; 500 liter verfver- dunner klasse KI, 850 kg. verf klasse K2 en 6.000 liter huisbrandolie in ondergrondse op slag. Schriftelijke bezwaren tot 7 november; mondelinge bezwaren tijdens de hoorzitting op woensdag 26 oktober om 10.00 uur bij de afd. Alg. Zaken. Het Openbaar Lichaam Rijnmond te Rotter dam vraagt de vergunning voor de uitbreiding van de technische installatie van een laborato rium voor het onderzoek van de verontreiniging van bodem, water en lucht gevestigd aan het Stationsplein 2, welke uitbreiding bestaat uit twee kasten voor de berging van gasflessen voor diverse gassen. Schriftelijke bezwaren voor 8 novembera~.s. aan Ben W; mondelinge bezwa ren tijdens de openbare hoorzitting op donder dag 27 oktober om 10.00 uur bij de afd. Alg. Zaken. Gulf Nederland BV, Boompjes 55 te Rotter dam, vraagt de vergunning voor de uitbreiding van haar inrichting aan de Nieuwe Damlaan met een bovengrondse LPG (propaan)-opslag- tank van 19.900 liter aan de noordzijde van de inrichting en met een LPG-afleverzuil bij het bestaande benzinestation noordzijde, die door ondergrondse leidingen is verbonden met de opslagtank. Schriftelijke bezwaren tot 8 november bij B en W; mondelinge bezwaren tijdens de openbare hoorzitting op donderdag 27 oktober om 11.00 uur bij de afd. Alg. Zaken. De gemeentelijke geneeskundige en gezond heidsdiensten van Schiedam en Vlaardingen zullen thans gezamenlijk aan deze diensten op gedragen taken in de drie gemeenten uitvoeren. Voor de gemeente Maassluis evenwel nog niet de jeugdgezondheidszorg. In de organisatie van zieken- en ongevallenver- voer komt in eerste instantie geen verandering. De bij de nieuwe regeling betrokken genees kundige en gezondheidsdiensten zullen gaan werken onder een zelfde directie. Vooralsnog zullen de onderdelen sociaal-medische zorgver lening en bedrijfsgeneeskunde volledig geïnte- greed gaan werken. Niet alleen in het uitvoerend doch ook in het bestuurlijk vlak is thans een samenwerking tot stand gebracht. Ingesteld is een coördinatie-or gaan, dat wordt gevormd door de wethouders van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, be last met het beheer van de portefeuilles van volksgezondheid. Dit coördinatie-orgaan heeft als taak: 1. te bevorderen, dat de aan de gemeenten op gedragen taken op het gebied van de openbare gezondheidszorg in de gehele regio in samen werkend verband optimaal worden behartigd; 2. het bevorderen van een op elkaar afgestemde inrichting en functionering van de .gezond heidsdiensten;

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 8