AGENDA LEDENRAAD. WAAR GAAT HET OM Ik wens lid te worden VERKIEZINGS VERGADERING VOOR UW EIGEN LEDENRAAD OPGAVE LIDMAATSCHAP MAANDELIJKS INFORMATIEBULLETIN Redaktieadres: Vlaardingseweg 18a, telefoon 70 19 36 Met ingang van 1 januari 1977 is uit de reeds jaren onder de be naming Kruisraad Schiedam bestaande samenwerkingsvorm van de vereniging voor gezondheidszorg "K.ethel en Omstreken"; de vereniging "Gezondheidszorg Schiedam"; de "Hervormde Stichting voor Gezondheidszorg en Maat schappelijk Werk"; de "Gereformeerde Vereniging Voor Ziekenzorg en Maat schappelijk Werk", de KRUISVERENIGING SCHIEDAM ontstaan. Deze nieuwe vereniging nu houdt op donderdag 17 november a.s. haar eerste ledenvergadering. Naast de presentatie van datgene wat de kruisvereniging bestuurlijk betekent, staat de verkiezing van uw vertegenwoordiging, de ledenraad, op de agenda. Een deskundig inleider zal na de pauze aangeven in welke rich ting het kruiswerk zich in de toekomst zal ontwikkelen. Om de start van de vereniging en deze presentatie mogelijk te maken is er veel werk verzet. Medewerkers en bestuursleden hebben zich daarvoor ingezet. Nu is het uw beurt om duidelijk te laten zien dat het uw ver eniging is. Wij rekenen op uw komst. De Voorzitter Van de ledenvergadering van de Kruisvereniging Schiedam, te houden op 17 november 1977 om 20.00 uur in gebouw Irene, Nieuwe Haven 155, te Schiedam. VRIJDAG 11 november 1977 van 17.00-20.00 uur GEBOUW CENTRUM OOST ingang Consultatie bureau Celciusstraat hoek Dr. Zamenhofstraat ZATERDAG 12 november 1977 van 9.00-13.00 uur KRUISGEBOUW BACHPLEIN 588, GROENOORD De kosten bedragen 10,- p.p.; op medische indicatie is de inenting kosteloos. Stuur deze bon in een enveloppe zonder postzegel aan: Kruisvereniging Schiedam, Antwoordnummer 17, 3100 WB Schiedam. van de Kruisvereniging Schiedam tegen een jaarcontributie van f 30, Naam en voorletters: Telefoon: HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 18 - VRIJDAG 4 NOVEMBER 1977 V KRUIS V ERENI GING SCHIEDAM 1. opening door de voorzitter. 2. algemene informatie over de kruisvereniging door de voorzitter, toelichting over de werkzaamheden van de werkgroepen. 3. inleiding óver de bevoegdheden van de ledenraad. 4. voordracht en verkiezing van de leden van de ledenraad. 5. vaststelling van de eerste ledenraadvergadering, onder meer met het oog op: benoeming bestuursleden, vaststelling huishoudelijk reglement. 6. rondvraag. 7. pauze Na de pauze volgt een voordracht door de heer J. Moor Medisch-Directeur van de Vereniging Interkruis Zuid-Holland' over het onderwerp: "Kruiswerk, waar gaat het heen". 8. sluiting door de voorzitter. Onze Kruisvereniging Schiedam wordt niet gemaakt door het bestuur, zelfs niet door de medewerkers, maar door de leden. Ook ai ziet men in de dagelijkse praktijk hoofdzakelijk de aktiviteiten van wijkverpleegkundigen en bestuursleden. De LEDEN dus hebben het voor het zeggen. Dat staat heel duidelijk in de statuten. Maar hoe is dat te realiseren in een grote vereniging, met twaalf duizend leden? De gebruikelijke vorm is, dat eenmaal per jaar de algemene ledenvergadering het doen en laten van het bestuur goedkeurt of bekritiseert. Daadwerkelijke invloed op het beleid van de vereniging is op zo'n manier nauwelijks mogelijk, alleen al omdat algemene ledenvergaderingen zich zelden verheugen in een massale opkomst van de leden. Zo is nu eenmaal het (verenigings)leven. In wezen zijn vele verenigingen daarom eigenlijk ondemokratisch. Juist een kruisvereniging, waar het gaat om lijfelijke belangen van mensen, kan zich niet veroorloven op die manier ondemokratisch te zijn. Wezenlijke invloed van de leden op het beleid van de vereniging heeft voorop gestaan bij de nieuwe opzet van het kruiswerk in Schiedam. Dit uitgangspunt vormt de rode draad in de statuten. Deze statuten gaan er van uit dat de gezamenlijke leden hun bevoegdheden laten uitoefenen door een gekozen vertegenwoordiging: de ledenraad, een orgaan dat permanent voeling heeft met het bestuur, dit bestuur van beleidsinitiatieven voorziet en ook daadwerkelijk kontrole op de bestuurshandelingen kan uitoefenen. Die raad gaan we nu kiezen op 17 november. De formele kant van deze verkiezing, zoals in de statuten bepaald, kunnen we nauwelijks duidelijker omschrijven dan door de belangrijkste artikelen uit de statuten hierover af te drukken. Artikel 9. Alle bevoegdheden in de vereniging welke niet door de wet of de statuten aan het bestuur of andere organen zijn opgedragen komt toe aan de ledenraad, bestaande uit afgevaardi- gen die voor een periode van vier jaar door en uit de leden worden gekozen. Artikel 10. De verkiezing van afgevaardigden vindt plaats op een jaarlijkse door het bestuur daartoe speciaal uitgeschre ven vergadering van alle leden van de vereniging. In de verkiezingsvergadering kan door ieder lid één stem worden uitge bracht. Stemmen bij volmacht is niet toegestaan. Indien het bestuur na verloop van anderhalf jaar sedert de vorige verkie zingsvergadering nalatig is gebleven een vergadering bijeen te roepen en ook niet binnen twee weken na schrif telijke aanzegging van een lid hiertoe overgaat, is dit lid gerechtigd die vergadering zelf op kosten van de vereniging bijeen te roepen. Ieder lid heeft dezelfde bevoegdheid indien het bestuur in het geval vermeld in arti kel 11 lid 1 nalatig blijft binnen de daar gestelde termijn vervroegde ver kiezingen uit te schrijven. dien zulks minder is, tenminste twee/derde van het totaal aantal leden van de vereniging aanwezig is. 3. Is geen voordracht opgemaakt of besluit de verkiezingsvergadering overeenkomstig het voorgaande lid de opgemaakte voordrachten het bindend karakter te ontnemen, dan is de vergadering vrij in haar keus. 4. Indien er meer dan één bindende voordracht is, geschiedt de benoe ming uit die voordrachten. Artikel 13. 1De voordracht van het bestuur ver meldt steeds zoveel kandidaten welke de buitengewone leden ver tegenwoordigen, indien de vereni ging op dat moment buitengewone leden heeft, en zoveel kandidaten uit de gewone leden welke tevens als werknemer bij de vereniging in dienst zijn, als nodig zijn om te maken dat van beide categorieën twee afgevaardigden in de leden raad zitting hebben. De overige kandidaten worden uit de gewone en ereleden aangewezen. Tegen-kandidaten voor afgevaar digden van de gewone leden, de buitengewone leden en de gewone leden/werknemers kunnen slechts door gewone leden, buitengewone leden respectievelijk gewone leden/ werknemers worden voorgedragen en dienen tot die respectieve cate gorieën te behoren. Artikel 14. 1. Het bestuur van de vereniging roept de ledenraad tenminste een maal per jaar, en wel, behoudens verlenging van deze termijn door de ledenraad, op een tijdstip uiter lijk zes maanden na afloop van het verenigingsjaar, bijeen voor een le denraadsvergadering, waarin onder meer aan de orde komen het jaar verslag en de rekening en verant woording bedoeld in artikel 24, met het verslag van de aldaar be doelde commissie. 2. Andere vergaderingen van de le denraad worden gehouden zo dik wijls als het bestuur dit wenselijk oordeelt. 3. Voorts is het bestuur op schrifte lijk verzoek van enig lid van de ledenraad verplicht tot het bijeen roepen van een ledenraadsvergade ring op een termijn van niet langer dan vier weken. Indien aan het verzoek niet binnen veertien dagen gevolg wordt gegeven, kan verzoe ker zelf tot die oproeping over gaan. 4. Alle oproepingen, de agenda ver meldend, geschieden schriftelijk aan de adressen der afgevaardig den, veertien dagen vóór het tijd stip der vergadering. In verband met het openbare karakter van de vergaderingen van de ledenraad kunnen deze vergaderingen door het bestuur of op schriftelijk ver zoek van vier afgevaardigden bo vendien door middel van adverten ties worden aangekondigd. Artikel 11. 1. De ledenraad bestaat uit minimaal tien en maximaal vijf en twintig afgevaardigden, waarvan twee uit de buitengewone leden, indien de vereniging buitengewone leden heeft, en twee uit de leden welke tevens bij de vereniging als werk nemer in dienst zijn. Indien het aantal afgevaardigden door opzegging of anderszins minder dan tien bedraagt, blijft de raad bevoegd. Het bestuur zal alsdan bin nen drie maanden vervroegde verkie zingen ter aanvulling van de leden raad uitschrijven. 2. Aftredende afgevaardigden zijn eenmaal herkiesbaar 3. Het lidmaatschap van de leden raad is onverenigbaar met dat van het bestuur. 4. Het bestuur houdt een register van de afgevaardigden in de ledenraad, hetwelk voor ieder lid van de ver eniging ter inzage ligt. Artikel 12. 1. De afgevaardigden worden gekozen uit een of meer bindende voor drachten. Tot het opmaken van zulk een voordracht zijn zowel het bestuur als tien gewone leden of twee buitengewone leden, of vijf gewone leden welke tevens als werknemer bij de vereniging in dienst zijn, bevoegd. De voordrach ten van het bestuur worden bij de oproeping voor de vergadering medegedeeld. Een voordracht uit de leden moet vóór de aanvang der vergadering schriftelijk bij het be stuur worden ingediend. 2. Aan elke voordracht kan het bin dend karakter worden ontnomen door een met tenminste twee/derde van de uitgebrachte stemmen ge nomen besluit van de verkiezings vergadering waarin tenminste twee honderd leden aanwezig zijn, of in- L Het eeuwige kruis van een kruisvereniging. Bron: MG2, £7 sept. '77 Adres: Correspondentie over lidmaatschap: De la Marplein 2, Schiedam. Tel. inlichtingen:26 68 22.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 18