Chr. Gymnastiekvereniging Alliantie9gaat in zee BEERS 85 JAAR NKVCENTRALE SCHIEDAM Dat is vakwerk voor Jeugddienst in Kethel ifSSH UITDEUKEN-SPUITEN HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 8 - VRIJDAG 4 NOVEMBER 1977 WGEL TT6 SCHIEDAM Buitenhavenweg 160, Schiedam Telefoon 261046 Vraag vrijblijvend prijsopgave. Zaterdag a.s. herdenkt de plaatselijke centrale van het Nederlands Katholiek Vakverbond het feit, dat ook in Schiedam 85 jaar geleden een arbeidersorganisatie tot leven kwam op katholieke grondslag. Dit gebeurt met een receptie van 16.00 tot 18.00 uur in gebouw Arcade. Wie het bestuur voor deze gelegeneheid bloemert of geschenken wil aanbieden, kunnen dit achterwege laten. Geschenken onder couvert zijn wel bijzonder welkom. De inhoud hiervan gaat nl. naar de Schiedamse Invalide Sportvereniging ,,De Ooievaars", die iedere geldelijke bijdrage zeer goed kan gebruiken. De kerkelijke viering is zondag 11.00 uur in de parochiekerk St. Jan de Doper, Mgr. Nolenslaan 99, alhier. Het gecombineerde „Euphoniakoor" o.I.v. Dick Stam zal de viering vocaal en muzikaal opluisteren. De eigen combo is voor deze gelegenheid versterkt met een blazerskwartet. In gebouw „De Rank" wordt zondagavond a.s. een dienst gehouden georganiseerd door de Gereformeerd- Hervormde Jeugddienstcommissie uit Kethel. Spreker is dr. Schoch uit Zoeterwoude. Na afloop is er gelegenheid tot discussie onder het genot van koffie of thee. De dienst begint om 7 uur. schrijvende lezers er 'l hunne van WILLIBRORDUS Men schrijft ons van Oud-Katholieke zijde: Willibrordus „Ieder jaar weer, op 7 november, her denkt de Katholieke Kerk met grote vreugde en dankbaarheid een van haar grootste leidsmannen, de heilige Willi brordus, de eerste aartsbisschop van Utrecht, die zij tevens gaarne siert met de titel: „Apostel der Nederlanden". Willibrordus, geboren plm. 658 in Northumbria (Engeland), werd op jeugdige leeftijd toevertrouwd aan de zorgen van de bisschop Wilfridus, abt van het Benedictijnen-klooster Ripon bij York. In 678 werd hij opgenomen in een klooster in Ierland, waar de abt-bis schop Egbertus zijn geestdrift wist op te wekken voor de geloofsverkondi ging onder de heidenen in andere lan den, met name in het gebied der Frie zen, die een groot gedeelte bewoonden (niet alleen onze huidige provincie Friesland!) van wat nu ons vaderland is. In 690 begaf de jonge missionaris zich met elf metgezellen naar de over zijde van de Noordzee. Door een gun stige wind belandde het schip waarmee het gezelschap reisde, in de mond van de Rijn en van daar voortgaande kwam men bij een sterkte, Trajectum gehe ten, een vroegere Romeinse nederzet ting daterend uit de le eeuw, de tegen woordige stad Utrecht. In deze omgeving is Willibrordus zijn evangelie-prediking begonnen, daarbij op veel tegenstand stuitend. Omstreeks diezelfde tijd echter werden de Friezen onder hun koning Radbout aangeval len en verslagen door Frankische le gerscharen, aangevoerd door Pippijn de Middelste (later bijgenaamd: Van Herstal). Deze was Willibrordus welge zind en wees hem als missiegebied het door de Friezen bewoonde land toe. Willibrordus reisde daarop naar Rome om de Paus bekrachtiging van deze zendingsopdracht te vragen. In 695 volgde daarna zijn wijding door de Paus tot bisschop. In totaal 50 jaar heeft de apostolische, zegenrijke arbeid van Willibrordus ge duurd, in welke tijd hij een groot deel van het Friezen-land (ons land) tot het Christendom bekeerd heeft. Tegenslagen bleven hem daarbij niet bespaard. De grootste daarvan was de dood van Pippijn de Middelste, want na diens overlijden staken de het Christendom vijandig gezinde Friezen weer de kop op en verwoestten talloze door.Willibrordus gestichte kerken en kloosters, zo zelfs, dat de bisschop zich gedwongen zag zijn toevlucht te zoeken in een klooster te Echternach (Lu xemburg). De eenheid van het Frankische rijk werd evenwel hersteld door Pippijn's opvolger Karei Martel, in wie Willi brordus een invloedrijk beschermer vond. In 719 kon hij weer naar zijn stad Utrecht terugkeren. Zeer waarschijn lijk had de Frankische heerschappij haar grenzen langs IJssel en Lauwers en is ook tot zover het Christendom in Willibrordus' tijd doorgedrongen. De bisschop stierf in 739 en is begraven in het door hem gesticht Benedictijnen klooster te Echternach, in welke plaats als uitdrukking van verering voor Wil librordus nog elk jaar de bekende springprocessie gehouden wordt". Dc Chr. Gymnastiekvereniging D.O.K. in 1925, dc stammoeder van het huidige „Alliantie", opgericht in 1913. Een belangrijke gebeurtenis in de plaatselijke gymnastiekwereld speelde zich gisteravond af in gebouw Irene. Na enkele jaren van voorbereiding besloten de drie Christelijke Gymnastiekverenigingen D.O.K.;, O.D.O. en Animo tot een samenwerking onder de naam „Alliantie". De filosofie bij de initiatiefnemers was ondermeer, dat in een stad als Schiedam drie gymnastiekverenigingen op christelijke grondslag toch wel wat veel was. Ook structueel zou een eventueel samengaan grote voordelen met zich brengen. Een doeltreffende benutten van het steeds moeilijker te vinden kader op een vrijwillige basis was er een van. Gisteravond was het dan zo ver dat tijdens een z.g. voortzettingsvergadering de commissie van voorbereiding met leden uit alle drie de betrokken vereniging de eerste vergadering van „Alliantie" mocht inleiden met de mededeling, dat alle drie de verenigingen het definitieve fiat van haar leden mocht overbrengen over deze vorm van samenwerking. Vooraf hielden de bij „Alliantie" De laatste vergadering van DOK, voorgezeten door Piet van Wamelen. Ook de „loot" O DO kwam als zodanig donderdagavond voor dc slotvergadering bijeen. In het midden voorzitter J. J. Kaptcijn. lïru'aminj^,llnl0",uit Kethel zag als zelfstandige vereniging voorzitter W. J. de liids voor de laatste keer een vergadering leiden. De samenwerkingscommissie welke na een jaren durende voorbereiding kans zag de drie Christelijke gymnastiekverenigingen aaneen te smeden tot „Alliantie". betrokken vereniging een afzonderlijke vergadering die tevens de laatste zou zijn als autonome vereniging. In feite was men weer terug op het uitgangspunt in 1913 toen in Schiedam de Chr. Gymnastiekvereniging „Door Oefening Kunnen" werd opgericht. Hieruit ontstond in 1932 de vereniging „O.D.O." die zich richtte op de wijk Nieuwland. In 1958 volgde „Animo" met leden uit Kethel en de wijk Groenoord. Met een aantal leden dat ligt tussen de 14 en 15 honderd is „Alliantie" een van de grootste verenigingen van het grote verband, het Koninklijk Nederlands Christelijk Gymnastieverbond. Het bestuur is in drie secties verdeeld, overkoepeld door een algemeen bestuur. Deze eerste vergadering werd bijgewoond door de erevoorzitter van het KNCGV en ereleden en leden van verdiensten van de drie betrokken verenigingen. De bestuurssamenstelling van „Alliantie" ziet er als volgt uit. Algemeen bestuur: Voorzitter: P. van Wamelen. 2e voorzitter: J. v.d. Meulen. Secretaresse: mevr. L. Kegel. Penningmeester: W. T. de Gids. Sektie en coördinator: F. v.d. Vlugt. Voorzitter alg. en tech. Commissie: A. van Tilborg. Sektie A.: Voorzitter: C. L. de Groot. Secretaresse: mevr. L. v.d. Linde. Penningmeester: P. G. van Pelt. Alg. adjunkt: N. van Sluis. Sektie B.: Voorzitter: F. van Dun. Secretaris: H. van Wattum. penningmeester: F. C. Kegel. Alg. adjunkt: mevr. M. Verschoor. Sektie C.: Voorzitter: K. Kapteyn. Secretaresse: mevr. E. van Sluis. Penningmeesteresse: mevr. J. Gunneweg. Alg. adjunkt: mevr. N. Piliolis. Contribu tiepenningmeesters: P. G. van Pelt. J. Tuitel.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 8