Tuin- en kamer plantenkalender voor de maand oktober I voor de wegen en uw banden glad zijn CENTRUM MENU VAN DE WEEK Jos Brink met Tekstpierement in De Teerstoof E3i Francine Abbing in het Poppentheater voorbeelden van veiligheid INKLUSIEF MONTAGE EN BTW PRIJST VEILIGHEID AAN EN BANDEN AF U kunt gelijk profiteren van een unieke aanbieding. Al zo'n jaar of 50 staan service en kwaliteit hoog genoteerd. De prijzen staan daarentegen laag genoteerd... om een paar voorbeelden te noemen... 155-12 TL (voor o.a Opel Kadott, Ford Escort, DalstinToyota) 52 50 145-13 TL (voor 0 a Fiat. Si inca, Renault) 50.- 155-13 TL (voor 0 a V W Audi, Mazda, Vauxhall) 55.- 165-13 TL (voor o.a Ford Tannus, Opel Ascona, BMW) 58__ 600-12 TL (voor 0 a Opel Kadott, Ford Escort; Datsun, Toyota) 59.. 560-15 TL (voor o.a. V W 52.- Bovendien schokbreKer kontrole Schiedam (Spaanse Polder), Bettoweg 11, tel. 010-374455 Rotterdam (centrum) Schietbaanstraat 7a-b-c, tel. 010-361233 (Waalhaven) Van Maasdijkweg 56-60, tel. 010-294243 00K IN SCHB/ENINGEN, SLIEDRECHT, Z0ETERMEER DAGELIJKS VAN 8-17.30 UUR ZAT. TOT 12.00 UUR HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 45 WOENSDAG 9 NOVEMBER 1977 v Clivia, 15 jaar oud, 's zomers buiten en vanaf oktober koel binnenshuis. Bollen in het gazon. Meer mensen dan u denkt, vinden 't leuk om in het voorjaar groepen bolgewassen te zien bloeien in de soms nog wat vale grasmat na de winter. Hoe krijgen ze die in de grond? Eenvoudig, door hier en daar een zode uit te steken, de grond daaronder goed los te maken en eventueel mat VAM-compost te verbeteren. Het zijn vooral sneeuwklokjes, krokussen en trompetnarcissen, die voor dit doel worden gebruikt We zetten ze met de neus omhoog in de losse grond en nemen de tussenruimte wat kleiner dan bij border- en perkbeplanting. De bedoeling is dat het meteen al dichte toefen worden. Na het planten worden de zoden er op gedrukt en de naden met zwarte tuingrond of VAM- compost bestrooid. Oktober is daarvoor een goede maand. Zowel voor een goede bollen bloei als voor het gras, dat voor de winter nog wel over deze operatie is heengegroeid. Bolgewassen in bak en tuin. In een bloembak op uw balkon kunt u ook bollen kweken. Maar neem op een winderig balkon nooit langgesteelde tulpen. Houdt u bij lage enkele en dubbele vroege alsook bij botanische soorten zoals Tulipa kaufmanniana (waterlelietulp) en Tulipa greigii en hun kruisingen. Neem van hyacinten niet de grootste maat bollen, dan worden de trossen te zwaar. Probeer ook eens een combinatie van violen, vergeet-mij-niet of muurbloemen met tulpen in een contrasterende kleur. Uw bloembak is dan een kleurig tuintje op zich zelf en in de tuin kan zo'n combinatie bijzonder aantrekkelijk zijn. Zomerbloeiers rooien. De knollen van gladiolen liefst in het begin van de maand rooien. Ze zijn vorstgevoelig. Snijd het blad er af en bewaar ze droog. Als het nog niet vriest, kunnen de bollen van tigridia's (tijgerbloem) tot eind oktober in de grond blijven en worden daarna in droog wit zand bewaard. Als er een nachtvorst overheen is gegaan en het loof zwart of dor is geworden, dahlia's, canna's en knolbegonia's voorzichtig rooien. Het loof van knolbegonia's laat van zelflos, bij dahlia's laten we 5-10 cm. van de stengel over en binden daar een etiket aan met naam, kleur en hoogte omheen. Bij canna's moet de aanhangende aarde behouden blijven. Uitleggen op een droge plaats op kranten bij een temperatuur van 12-14 gr. C. Dahlia's en knolbegonia's kunnen volstaan met 5-8 gr. C. Dahlia's eventueel ophangen op zolder of in droge schuur of garage. Bladverliezende heesters. Zowel heesters, bomen en rozen, die 's winters rusten en hun blad verliezen, kunnen vanaf eind oktober als het blad gevallen is, zo nodig verplant worden. Denkt u aan het losmaken en zo nodig verbeteren en bemesten van de grond en maak vooral diepe en wijde plantgaten opdat de wortels niet in de knel komen te zitten. Kamerplanten, van buiten naar binnen. Alle planten die van de zomer een frisse neus hebben gehaald in de tuin of op het balkon, nu wel deze maand binnen brengen. Bij voorkeur zelfs voor half oktober, want één nachtvorst kan ineens al onze zomerzorgen te niet doen. Geranium en fuchsia's ook als ze nog bloeien toch koel maar wel licht wegzetten. Eventueel eerst wat fatsoeneren. Geef de clivia rust, door haar verder aan de droge kant te houden bij 8- 12 gr. C. Stekken van kamerplanten, van de zomer genomen, wat warmer bewaren en vooral niet laten uitdrogen. Bloembollen voor Kerstmisbloei. Speciaal voor vroege bloei geprepareerde tulpen en hyacintebollen is begin tot half oktober de tijd om ze op te potten, zodat ze met Kerstmis en Nieuwjaar bloeien. Vul pot of schaal driekwart met potgrond, zet de bollen er op met de neus omhoog en vul verder met grond aan. De top van de bollen moet op dezelfde hoogte komen als de potrand. Aarde goed aandrukken. Water geven en donker en koel wegzetten. Het beste is het om ze in de tuin op een schaduwrijk plekje in te graven. Afdekken met een laag aarde van 15 cm. Tegen vorst laten afdekken met een laag stro of blad. Begin december kijken of de neuzen 6-8 cm. lang zijn. Zij kunnen dan in de kamer worden gebracht. Waar geen tuin is, kan een donkere droge kelder of dito kast een goede bewaarplaats zijn. Daar zal wekelijks gegoten moeten worden. Heeft men door centrale verwarming geen koele bewaarplaats, dan een plastic zak over pot of schaal trekken, om mislukking te voorkomen. A. C. MuDer-Idzerda. U kunt natuurlijk gebak te kust en te keur bij de banketbakker kopen, maar zelf bakken is een gezellig werkje en geeft bovendien veel voldoening. Vooral als het resultaat goed is. Dat resultaat is niet alleen afhankelijk van het recept, ook ervaring spreekt een woordje mee. Vroeger werd er veel meer thuis gebakken dan tegenwoordig, maar dank zij de nostalgische trend keert ook die goede gewoonte uit het verleden terug. Een bezwaar van gebak is, dat het vaak nogal wat calorieën bevat, maar tenslotte hoeft u het niet elke dag te jeten. En gelukkig zijn er ook allerlei recepten voor calorie-arm gebak. Onder ons weekmenu vindt u hiervan een voorbeeld: een karnemelk - kruidkoek. Meer calorieën bevat de Schwarzwalder-Kirschtorte, maar deze taart ziet er zo prachtig uit en smaakt bovendien zo verrukkelijk, dat uw gasten of uw gezin u dat vast niet kwalijk zullen nemen. Zondag: kop bouillon, hazerug, cranberries, aardappelen, meloen met sour cream. Maandag: macaroni met ham en kaas, vla-flip. Dinsdag: gehakt, rode bietjes, gebakken aardappelen, chocoladevla met peertjes. Woensdag: visschotel met worteltjes en puree, - gebraden appelen met vanillesaus. Donderdag: .stamppot zuurkool met rookworst, vruchtenkwark. Vrijdag: tomatensoep, rauwe witlofsla met mandarijnen, gebakken kaasplak, aardappelen. Garnering: 1 potje cocktailkersen of rode kersen op sap, 1/4 liter slagroom. Klop de eieren met de suiker, vanillesuiker en zout au bain marie tot een dikke schuimige massa, dat als een lint van de lepel vloeit. Vermeng bloem, maizena en cacaopóeder goed dooreen. Zeef dit mengsel en stapel het voorzichtig door de eiermassa. Breng het deeg over in een beboterde en met bloem bestoven springvorm (ca. 24 cm. doorsnee). Bak de taart in een voorverwarmde matig warme oven (ca. 175 gr. C.) gaar in ongeveer 50 minuten. Laat hem afkoelen en snijd hem in twee plajcken. Chocoladecrème V Klop alle ingrediënten goed dooreen (behalve de kirsch) tot een luchtige massa is ontstaan. Klop er vervolgens druppelsgewijs kirsch door tot een gladde crème is ontstaan. Besprenkel de taarthelften met kirsch. Smeer 1/3 van de chocoladecrème uit over één taarthelft. Klop de slagroom stijf met wat suiker en smeer de helft over de chocoladecrème. Leg hierop de uitgelekte kersen. Houd een klein gedeelte achter voor de garnering. Bedek de kersen met een dun laagje slagroom. Leg de bovenste taarthelft hierop. Besmeer de bovenkant van de taart met de chocoladecrème. Strijk de crème glad met een vochtig gemaakt panne koek mes. Garneer de taart tenslotte met de slagroom en de kersen. Kamemelk-kruidkoek 250 gr. zelfrijzend bakmeel, 250 gr. bruine basterdsuiker, 1 Vi theelepel koekkruiden, zout, 2 Vi dl. karnemelk, 50 gr. krenten, 75 gr. rozijnen, boter, bloem, bosbessengelei, sesamzaadjes. Roer zelfrijzend bakmeel, suiker, koekkruiden en zout dooreen en klop scheutje voor scheutje de karnemelk erdoor tot een glad beslag is verkregen. Voeg de krenten en rozijnen toe en doe het beslag in een beboterd en met bloem bestrooid cakeblik. Bak de cake in 1 1/4 uur, middenin een op 175 gr. C. voorverwarmde oven gaar. Bestrijk hem met gelei en strooi er iets sesamzaadjes over. Zaterdag: uitsmijter kaas, fruit. Schwarzwalder kirschtorte deeg: 4 eieren, 160 gr. suiker, 2 pakjes vanillesuiker, zout, 100 gr. bloem, 50 gr. maizena, 50 gr. cacaopoeder. Chocoladecrème: 200 gr. boter, 100 gr. poedersuiker, 1 ei, 30 gr. cacaopoeder, kirsch. Op vrijdagavond 11 en zaterdagavond 12 november zal in Zoldertheater „In de Teerstoof', Nieuwstraat 12, Schiedam, optreden de kabaretgroep van Jos Brink: „Tekstpierement". LAATSTE KANS 3 Het zal één van de laatste gelegenheden zijn om het „oude" beproefde pro gramma van Jos Brink, die ook voor de teksten zorgde, te zien. Over ruim een maand zal het programma „Wacht u voor de hond" afgedankt zijn en plaats maken voor een nieuw, dat ook in het Zoldertheater te zien zal zijn: „Deusjevoo". „Wacht u voor de hond" Heeft het programma van deze bekende TV-present aro tor, hoofdrolspeler in reclamespotjes eigenlijk nog een aanbeveling nodig? We dachten, nee we weten wel zeker van niet. Ervaringen uit het vorige theaterseizoen heb- lui lil iiMvi iiiliri ;pl.iiii| dl viiiiii.i.hI tii'H Om wachten Ie voorkomen kunt u vooral bellen voor een afspraak WIJ STAAN MET ONZE ADRESSEN IN DE GOUDEN GIDS OM U TE HELPEN ben geleerd dat het zaak is om zéér tijdig te reserveren, aangezien zijn voorstellingen binnen de kortste keren uitverkocht zijn. Kaartjes voor dit, niet écht scherpe kabaret, dat toch een behoorlijke brok maatschappijkri tiek in zich, bergt, zijn te bestellen bij het VVV te Schiedam, tel. 266000 en vrijdagsavonds en zaterdag vanaf 13.00 uur rechtstreeks via het theater tel. 269455. De toegangsprijzen zijn 11,— en 8,50 voor CJP-ers en houders van een Pas-65. Aanvang zoals gewoonlijk om 21.00 uur. Op zaterdagmiddag 12 november om half drie, zal poppenspeelster Fran cine Abbing een voorstelling geven in het Zoldertheater „In de Teerstoof'. Deze voorstelling zal voornamelijk geschikt zijn voor de kleuters, die actief bij het spel betrokken worden. IN HOLLAND „Wij bouwen met zijn allen een huis" is een samenspel tussen de kinderen en de poppenspeelster. Als de kinderen in de zaal komen, is er nog niets. Wanneer de voorstelling afgelopen is, staat er een huis, bewoond door poppen. De kinderen, die zelf actief aan het ontstaan van dat huis hebben meegewerkt, zijn ervan overtuigd dat zij dat huis zelf gebouwd hebben. KINDEREN ACTIEF Francine Abbing zegt zelf: „Het is mijn bedoeling ook mijn publiek actief te betrekken bij het gebeuren. Het geheel speelt zich af in en om het huis, dat tegelijk als decor en als poppenkast fungeert. Na 15 jaren in de pop penkast verborgen geweest te zijn, wilde ik een directe schakel zijn tussen de poppen en de kinderen. En ik ben elke keer weer blij met de inspiratie die zij mij geven". Deze inspiratie zal ongestwijfeld aanwezig zijn op zaterdagmiddag om half drie. Reserveringen via het VVV Schiedam, tel. 266000 of vrijdagavond en za terdag na 13.00 uur via het theater, tel. 269455. Toegang 2,50 p.p.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 45