Wereld op Wielen Andere VW-nieuws 1978 Saab perfectioneert verder FRED v/d VLUGT HET NIEUWE STADSBLAD PAGINA 15 VRIJDAG 11 NOVEMBER 1977 VW-Scirocco: nieuw front De carrosserie van de VW-Scirocco is qua vorm en stijl onveranderd geble ven, maar toch heeft deze sportcoupé voor 1978 een ander gezicht gekregen door een aantal wijzigingen aan de voorzijde. Een nieuwe grill met om de zijkanten gebogen grote knipperlichten, sierlijs ten en nieuwe met kunststof omman- telde bumpers accentueren nu de neus van de wagen. Een matzwart gespoten nieuwe buitenspiegel is van af de L-modellen thans van binnenaf instelbaar. Ook technisch heeft de Scirocco een aantal veranderingen ondergaan. Zo Volkswagen heeft op zeer knappe wijze door het front en de achterkant van de Passat te wijzigen, de lucht- weerstand van deze wagen aanzienlijk naar beneden gehaald. Dit is merk baar in het brandstofverbruik dat zeker vijf procent lager ligt dan bij het oude model. De neus van de Passat verloop nu aanzienlijk minder hoekig. Aan de achterzijde valt de laag uitgesneden kofferklep respectievelijk vijfde deur op, waardoor het inladen van bagage veel eenvoudiger is geworden. Het interieur is ondermeer verfraaid door een compleet nieuw dashboard waar in de waarschuwingslichtjes zijn ver vangen door lichtgevende diodes. De laatste zijn aanzienlijk betrouwbaar der. Door de geringere luchtweerstand is ook het prestatieniveau van de nieuw Passat verder omhoog gegaan. Verbe teringen aan de achteras hebben het weggedrag verder geperfectioneerd. Saab is er de fabriek niet naar om jaarlijks veel aan haar wagens te veranderen. Integendeel, door een model lang te houden en er ieder jaar wat aan te verbeteren, tracht Saab tot kwalitatief uitstekende auto's te komen. Uiterlijk zijn de modellen van 1978 al helemaal niet van de huidige typen te onderscheiden, maar on derhuids is er toch weer het een en ander gebeurd. Zo hebben de mo toren van de 99's nu een automa tisch bediende klep die de voor verwarming van de carburateur re gelt. De schakelpook van de hand- geschakelde modellen is gewijzigd en de automaten hebben standaard een oliekoeler gekregen. De nieuwe hoofdremcilinder heeft een waar schuwingssysteem om de bestuurder attent te maken op een te laag remvloeistofniveau. In het interieur van de wagens zijn kleine verande- eringen uitgevoerd die ondermeer het uitzicht verbeteren. Voorts is een aantal tijpen niet meer lever baar en zijn andere tijpen voor de oude modellen in de plaats geko men. Een kwestie van type-aandui dingen dus. De Saab 95/96 in feite de eerste wagen die Saab ooit bouwde heeft voor het nieuwe jaar de stoe len uit de 99 gekregen. Verder zijn de parkeerlichten vergroot en kreeg de kofferdeksel-handgreep de vorm van een spoiler. En zo gaat dit beroemde wagentje zo ongeveer zijn dertigste jaar in... is bijvoorbeeld de ophanging van de veerpoten en de dwarstriangels voor de achtervering verbeterd en is de geluids- en trillingsdemping van de stuurinrichtingen veranderd. VW-Scirocco's paradepaardjes, de GTI en GLI met de snelle 110 pk motor hebben voor 1978 een sterkere rembekrachtiger gekregen. De Polo: nieuwe achteras. Alle VW Polo-modellen voor het ko mend jaar hebben een nieuwe V- vormige achteras gekregen die een vergrote stabiliteit en een betere weg- ligging garanderen. De 1.1 liter motor is in het nieuwe modellen programma vervangen door een 1.3 liter krachtbron, die 60 pk levert. Deze motor, die op normale benzine loopt, wordt geleverd op de GLS modellen. De andere Polo-typen, de N, L, S en LS blijven normaal leverbaar met de 40 en 50 pk moto ren. VW-Golf: nieuwe motor Uiterlijk is de Golf voor 1978 onge wijzigd gebleven, maar de fabriek heeft wel aan het reeds uitgebreide gamma van tijpen een nieuwe keuze toegevoegd: een 1.5 liter S motor met een vermogen van 70 pk. Op de Golf N, L en GL blijft gewoon de 50 pk krachtbron leverbaar. De succesvolle Golf-Diesel uitvoering is in het nieuwe programma voorzien van een rembekrachtiger.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 15