INRICHTEN VOLGENS EEN, ZO VEEL-JAREN-PLAN Pierre Robert 's winter make-up: sweet en smart WAT WEEGT HET ZWAARST Welke volgorde u bij het inrichten moet aanhouden is afhankelijk van uw eigen mogelijkheden, van toevallige situaties en van wat u het zwaarst weegt. De één zal starten met een gebeitste vloer en een kostbaar leren bankstel, terwijl een ander een mooie wand combinatie of een tapijt in bijna onverslijtbare projektkwaliteit bovenaan op z'n lijstje zal hebben staan. Gaat het om vernieuwing dan kan het soms beter zijn om een bepaald meubelstuk dat erg stoort, vroegtijdig op te ruimen en zich een jaartje te behelpen. PLATTEGROND EN BEGROTING Het belangrijkste van een zoveel-jaren- plan is dat u vooraf een zo compleet mogelijk plan maakt Dit begint met een plattegrondtekening van uw kamer. Liefst op schaal 1:20 (één op twintig) waarbij dus elke centimeter in werkelijkheid 20 cm. is. Daarop geeft u de plaats van de meubels aan en zo mogelijk de kleuren die u denkt toe te passen. U kunt voor dit doel gebruik maken van oude stalen die later als voorbeeld kunnen dienen. Best mogelijk dat de nieuwe lampen pas aan het einde van de uitvoering meedoen. Dan is het toch aardig om afbeeldingen van de bedoelde typen bij uw plan te voegen. U kunt voor uw toekomstige interieur ook uitgaan van voorbeelden die in folders en woonbladen staan. Een begroting hoort er ook bij. U zult dus hier en daar wel een paar prijzen moeten aanvragen en verder natuurlijk veel in woonwinkels en showrooms rondneuzen. Hebt u een keus gemaakt zie dan een folder met afbeelding te krijgen. Het is best mogelijk dat het meubel van uw keus over één of twee jaar niet meer is te krijgen. Helemaal niet erg want het jjaat voorlopig slechts om voorbeelden die échter wel dicht bij de werkelijkheid moeten liggen. Het komt in de praktijk hierop neer dat u alles doet wat u bij de directe aanschaf ook zou doen. Alleen worden de echte Als n elke week enkele briefjes van duizend in nw zak kunt laten gleden hoeft u niet verder te lezen. Het gaat nameiyk over de mogelijkheden om met een beperkt budget uw woonkamer tn te richten of te vernieuwen. Daarbfj is het de bedoeling de kosten uit te smeren over een aantal jaren. By het werken volgens een zoveel-jaren-plan gaat het erom dat als de laatste hand wordt gelegd het geheel er bijna als nieuw uitziet. Dit wil zeggen dat de materialen en dingen waarmee u begint, een grote slijtvastheid moeten hebben en niet snel verouderen, of dat ze door een lage prijs makkelijk kunnen worden vervangen. Alles in één keer van de beste en duurdere kwaliteit kiezen, gaat natuurlijk niet. Als u dat kunt doen, hoeft u niet volgens een zoveel-jaren- plan te werken. Alles van een goedkope en simpele kwaliteit kiezen, kan ook niet, want dan is uw interieur bepaald niet mooi. Trouwens over een jaar staat u dan weer voor het zelfde probleem, want alles is dan tegelijkertijd verouderd. De oplossing is om een enkel onderdeel van het totaal heel goed te doen en de rest op een koopje. In de loop van uw plan gaat u die „rest" dan vervangen door echte mooie dingen. Denkt u maar eens aan de misschien wat ongewoon klinkende combinatie van een fraai leren bankstel, een eenvoudige maar eerlijke gebeitste vloer en een hoogpolig los kleed. Uw kamer krijgt meteen al allure. Dat krijgt-ie ook als u een prachtig wollen tapijt laat leggen en daarop eenvoudige strakke meubels zet. Kamerhoge gordijnen van wand tot wand, kunnen ook al weer zozeer de sfeer bepalen, dat u daarmee uw zoveel-jaren-plan kunt aanvangen. Een opsomming van keuze mogelijkheden volgt hieronder. Aan u het plezier van het kiezen. VLOERBEDEKKING Wilt u dit als eerste goed aanpakken, dan komt een decoratief linoleum, een parket met een los kleed in aanmerking, of natuurlijk een zeer goede kwaliteit tapijt. Een geschikt soort tapijt is dan fine gauge (keedsj). Dit is een tamelijk plat tapijt met een zeer dichte pool van enkele honderdduizenden nopjes per vierkante meter. Fine gauge wordt veel gebruikt voor hotels en kantoren. Kijkt u ook maar eens naar een zware wollen berber, zoals eveneens veel voor projekten wordt toegepast. Wel duur, maar door de lange gebruiksduur eigenlijk veel goedkoper dan u denkt. Zo'n dure kwaliteit gaat 20 4 30% langer mee als u het tapijt vakkundig laat leggen. Dir wil zeggen eerst de vloer egaliseren, dan elastisch blijvend ondertapijt en vervolgens spannen op tapijtlatjes. Soms moet er op een oude houten vloer eerst hardboard, maar dat weet de woninginrichter wel. Natuurlijk zijn er nog meer uitstekende soorten, maar dat kan de woninginrichter u ook vertellen. Wilt u aan uw vloerbedekking zo min mogelijk uitgeven, dan moet u het zoeken in een goedkoop tapijt (liefst effen), biezentegels, kokos, sisal, voordelige vilttegels, een gebeitste vloer of vinyl. BERGMEUBEL GORDIJNEN Bij gordijnen dient u er aan te denken dat opvallende kleuren en dessins meestal nogal tijdelijk zijn. Rustige stofjes die weinig aandacht trekken zijn weinig gevoelig voor mode invloeden. Dus als gordijnen uw startpunt zijn, moet u zich dat goed realiseren. De gordijnen moeten dan immers lang mee. Neem dan lange gordijnen tot op de vloer. Hang ze gewoon voor de radiator. Ze nemen wel iets warmte weg, maar zorgen tegelijk voor een uitstekende isolatie waardoor ze toch weer winst aan warmte geven. Een gordijnwand van hoek tot hoek en van de vloer tot aan het plafond brengt de uitvoering van uw plan een heel eind in de goede richting. Vooral kamerbrede of kamerhoge gordijnen zijn voor dit doel erg geschikt Vindt u gordijnen niet zo belangrijk, dan zoekt u natuurlijk een simpel stofje, en hoeft u zich aan mode-gevoeligheid niet te storen. U kunt zich heerlijk uitleven, want in uw planning staat toch al dat ze er over een paar jaar weer uitgaan. ZITGROEP Voor uw zitgroep geldt hetzelfde. U kunt uitgaan van een goed leren bankstel dat er zelfs na vijftien jaar nog als nieuw zal uitzien. Of u neemt een houtrijk bankstel waarvan de stoffering bestaat uit eenvoudige losse kussens waarvoor u zelf desnoods nieuwe hoezen kunt maken. Goedkoop is: tijdelijk zitmeubels van het wegwerptype gebruiken, u enige tijd behelpen met „familiestukken" en als u erg handig bent „eigenbouw". aankopen verdeeld over een aantal jaren. U doet alles by elkaar in een map die natuurlijk onder handbereik blfjft liggen... U kunt uw vrienden en kennissen dan laten zien hoe uw kamer straks zal worden en u kunt zelf ook even wegdromen. Meestal zal een bergmeubel nodig zijn. Het voordeel van deze meubels is dat ze niet echt slijten. U kunt een bergmeubel wat dit betreft daarom tot de „beginartikelen" rekenen. Aanbouwkasten zijn erg handig omdat u bij aanschaf een combinatie naar eigen inricht kunt maken en de samenstelling later meestal kunt wijzigen. Wel zult u er rekening mee moeten houden, dat niet elk aanbouwsysteem in produktie blijft, zodat later bijkopen problemen kan geven. Een bergmeubel slijt dus niet maar kan wat stijl betreft wel verouderen en dat is ook niet leuk. Er zijn drie mogelijkheden om dit te ontlopen. U kiest voor een uiterst strak belijnde kast zoals een moderne aanbouwcombinatie zonder opvallende modieuze details of u neemt een „blijvertje" in oude stijl. We denken wat dit laatste betreft aan een ranken- of kussenkast of een sobere eiken Drentse kast. Als goedkope mogelijkheid noemen we de simpele wand- en montagerekken van vuren-, of grenenhout, of van gelakt metaal. Deze bergmeubels rijn zo functioneel dat ze alle modestijlen overleven. Na afloop van uw zoveel-jaren-plan krijgen ze een plaatsje elders in huis, als u zich een fraaie kastenwand kunt pe imiteren. EETHOEK Kijken we nu naar de eethoek dan blijken dezelfde mogelijkheden aanwezig. Bij normaal gebruik is van echte slijtage bij deze meubels nauwelijks sprake of het moet gaan om de lapjes stof op de zittingen. Het modieuze aspect speelt een veel grotere rol. U kunt kiezen uit strakke, eenvoudige meubels zonder opvallende nieuwigheden, een houten tafel met chroombuisstoelen, een eetgroep in manou rotan of in de tijdloze stijl van Thonet. Het goedkope alternatief is: een keukeneethoek of een oude tafel met moderne klapstoelen van hout of metaal. Kijkt u ook eens naar de mogelijkheid van twee luxe-schragen plus een los blad. Een oplossing die dateert uit de vroege middeleeuwen... Pierre Robert lanceert de winter make-up onder twee motto's: „Smart" en (foto) „Sweet" wat vertaald wordt als geurig, snoezig, bevallig, fris, een schatje. Een glinsteren de make-up voor een romantische mode, zachte kleuren die het gezicht leven en glans geven. De winter make-up van Pierre Robert wordt niet alleen met het thema „Sweet" (lief) gebracht maar ook (zie foto) als „smart" oftewel krachtig, flink, levendig, vlug, bijde hand. Er worden natuurlijke, frisse kleuren gebruikt die vooral de persoonlijkheid accentueren. Het Zweedse cosmetica Pierre Robert lanceert de winter make-up in twee stijlen die kortweg worden omschreven als „smart" en „sweet". Zo kernachtig kunnen wij het in het Nederlands niet uitdrukken. Ten Bruggencate's woordenboek geeft voor „smart" een groot aantal definities zoals scherp, krachtig, flink, vlug, levendig, bij de hand, gewiekst, knap, gevat, geestig, elegant en chic. Dat is dus wel duidelijkl Voor „sweet" zijn niet minder verklaringen zoals zoet, lekker, geurig, heerlijk, lief, snoezig, aangenaam, bevallig, fris, een schatje (a sweet one). Dat is geen kleinigheid, alles bijeen genomen! Is er een tegenstelling tussen „sweet" en „smart", moet iemand het ene of het andere type kiezen? Weineen, zegt Pierre Robert, iemand is toch niet altijd of het een of het ander. Maxelle Smart is fris met natuurlijke kleuren die de persoonlijkheid accentueren. Maxelle »Sweet een harmonische make-up voor een romantische mode, zachte kleuren, glinsterend als goud die het gezicht leven en glans geven. Een dag en een avond make-up of twee varianten aangepast aan de stemming, het gevoel, de kleding of de gelegenheid. Maar ook kleuren die gecombineerd kunnen worden overeenkomstig eigen smaak of fantasie. Deze winter zijn de kleuren in de Pierre Robert/Maxelle lijn niet fel maar natuurlijk en zacht. En zo wordt de make-up toegepast: SMART. Begin met een lichte, transparante, tintende crème over het gehele gezicht, Maxelle Color Foundation nr. 2 Medium. Voor de ogen Maxelle Waterproof Eye Shadow, kleur n*. 8 Coral Beige, in een dunne lijn direct onder de wenkbrauwen. Verdeel de oogschaduw goed, het moet de ogen glans geven. Van bovenaf naar de wimper toe wordt Waterproof Eye Shadow nr. 7 Shore Brown gebruikt en tenslotte als een dunne eye-liner (de nieuwe) nr. 10 Pearly Blue. Eindig met Maxelle Brush-on Mascara black/brown. Voor de lippen de nieuwe Maxelle lipstick nr. 54 Toffee Gloss. De finishing touch is een rouge, Maxelle Make-up Stick nr. 22 Amber Rose op het hoogste punt van het jukbeen. SWEET. Een lichte glinstering van gouden kleuren die het gezicht leven en glans geven. Voor de ogen Maxelle Eye Shadow Powder nr. 7 Sandy Beige direct onder de wenkbrauwen. Boven en onder (de nieuwe) Eye Shadow Powder nr. 15 Honey Gold. En ter completering een dunne lijn om de wimpers met nr. 13 Kohl Green. Tenslotte veel Brush-on Mascara black/brown. De lippen worden geverfd met de nieuwe lipstick nr. 53 Rusty Gold. En als ze extra glanzend en uitnodigend moeten zijn met een penseel een beetje Glossy Lips nr. 1 Shiny Tint over de lipstick aanbrengen. Eindig met Maxelle Crème Rouge nr. 3 Lido van de slapen in schuine richting om het gericht iets fascinerends te geVen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 30