Wat zeggen uw sterren? Expositie van moderne kunstvoorwepen uit de periode 1963-1977 van Woody van Amen tr Euphonia \K I -1 1 V l. \y\' t r I t L± fi I A T HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 32 VRIJDAG 11 NOVEMBER 1977 m Van 19 november tot 8 januari toont het museum Boymans-van Beuningen een vrijwel volledig overzicht van het werk uit de periode 1963-1977 van de Rotterdamse kunsttenaar Woody van Amen (geb. 1936). De „moderne kunstvoorwerpen" omvatten o.a. de „Elektrische stoel" uit 1964, „Checkpoint Charly" 1964, eerder getoond op de tentoonstelling „De metamorfose van het objekt" in 1971, andere retabels, pieces uit de series van „permanent waves", kinetische objekten, ijskasten, vibro-objekten en objekten gewijd aan het thema Zwitserland, haar bergen en impressies en licht-objekten/foto-assemblages. Kenmerkend voor Woody van Amen is een humor en een ironie van bijna onhollandse lichtvoetigheid, een spel en uitdaging van gevestigde orders en vastgeroeste kijk- en denkpatronen, beeldvolle tekens van een romantische geest, directeur van het in 1972 te IJsselmonde opgerichte „Instituut voor Nieuwe Romantiek". Ogenschijnlijk onderschrijft hij de hang naar pluche, afgoderij en romantiek; maar in de grote nadruk op dit alles, het aandikken ervan, neemt hij tegelijkertijd afstand. Het spel met vormen, gevonden voorwerpen het combineren van velerlei objekten is verrassend en intrigerend. Als beeldend kunstenaar is Van Amen autodidakt Wel was hij enige tijd werkzaam in het atelier van de Rotterdammer Louis van Roode. Tijdens een verblijf in New York van 1961-'62 kwam hij in contakt met de pop art en maakt bij een aantal aan deze richting verwante schilderijen. Terug in Rotterdam begon hij assemblages te maken die ironiserend van aard waren. PLASTIC „Plastic", een projektvan 26 series van elk vier dia's met als onderwerp afdekplastic, vormt de tentoonstelling van foto's van Ger Dekkers, die van 19 november 1977 tot en met 8 januari 1978 te zien is in het museum Boymans-van Beuningen. Naar aanleiding van deze tentoonstelling had de conversator moderne kunst van het Museum, Johannes van der Wolk, een gesprek met de kunstenaar. J. van de Wolk: De trouwe bezoeker van het Museum Boymans-van Beuningen heeft de laatste jaren diverse tentoonstellingen kunnen zien met werk van kunstenaars voor wie de fotografie een van de media was die, zij gebruikten. Ik denk o.a. aan Dennis Oppenheim en aan Christo die beiden de foto gebruikten om door hen geschapen situaties te registreren en te dokumenteren. Heb jij ook wel eens de foto op deze manier gebruikt? Of ben jij altijd uitgegaan van reeds bestaande situaties? Ger Dekkers: Het uitgangspunt van mijn werk is altijd geweest het vastleggen van de bestaande situatie. Niets wordt in deze situatie veranderd of er aan toegevoegd. Alleen landschappen die door menselijke ingrepen zijn ontstaan zijn voor mij belangrijk. Vanzelfsprekend spelen natuurlijke beïnvloedingen ook een grote rol, zoals bijvoorbeeld de inval van het licht, de weersomstandigheden en sporen van plantaardig en dierlijk leven. W: Voel je je wel verwant met kunstenaars die hun werk in/met de natuur/het landschap laten ontstaan? D: Niet direct verwant, maar het heeft wel raakpunten met mijn werk. Het uiterlijk aanzicht lijkt overeenkomst te hebben, maar het uitgangspunt is volkomen anders. Deze kunstenaars creëren zelf situaties, daartegenover leg ik situaties vast die niet door kunstenaars zijn gemaakt en ook niet als zodanig zijn bedoeld. W: Je bent wel geïnteresseerd in de menselijke ingreep in de natuur, maar je hebt geen behoefte zelf in te grijpen. Of voel je het fotograferen op zich, de manier waarop je het doet, als een persoonlijke ingreep, als een manier van „omgaan" met het landschap? D: Ja, ik voel het fotograferen op zich als een door mij persoonlijke ingreep op het landschap. Het „omgaan met het landschap" bestaat voor mij uit het afkaderen van de situatie, hetgeen gebonden is aan de beeldgrootte van de kamera en het vormgeven aan de serie door het kiezen van een bepaald aantal beelden afhankelijk van het onderwerp. W: Het is eigenlijk nog niet zo lang dat jouw werk in musea wordt vertoond. De eerste groepstentoonstelling was in 1969, de eerste eenmanstentoonstelling in 1972. Sindsdien heb je veel geëxposeerd, o.a. op de laatste Documenta in Kassei. Ben je als fotograaf ook nog op andere manieren aktief, b.v. meer journalistiek? D: Ik werk mee aan fotoboeken voor uitgeverijen, die alle een documentair karakter hebben en dat mij in de gelegenheid stelt veel door Nederland te reizen, waardoor ik in staat ben deze diaseries te realiseren. W: Je hebt de huidige tentoonstelling beperkt tot werk met het thema „afdekplastic". Is dit de eerste keer dat je de museumbezoeker met een bepaald thema konfronteert? D: Mijn gehele werk valt onder het begrip landschapswaarnemeing. Mijn eerste exposities waren samengesteld uit de series dia's die inhoudelijk onderling nogal verschilden. Daarna volgde een strengere en meer logische i samenstelling van de series die één onderwerp of thema hadden, zoals de 25 geprogrammeerde landschappen en horizonten, die ik dit jaar op de Documenta 6 in Kassei en het rijksmuseum Kröler-MüUer in Otterlo heb laten zien. Dit .thema is geheel vastgelegd in het gelijknamige boek van uitgeverij Landshoff. W: Menigeen beschouwd plastic als de grootste vijand van de natuur, als de grootste tegenstelling ook. Voor mij is het wonderlijk dat in jouw foto's die tegenstelling omslaat in een verwantschap: het plastic lijkt eerder een logische partner van de natuur. D: Ik benader plastic niet uit het oogpunt van milieubederf, maar ben gefacineerd door het kontrasteren van het materiaal met het landschap. Wat betreft het laatste heb je gelijk, want het plastic is door zijn algemeen gebruik een deel van het hedendaagse landschap geworden. Een van de moderne kunstvoorwer pen van Woody van Amen waarmee hij tot 8 januari in het Museum Boymans-van Beuningen te Rotter dam exposeert. W: Ben je op een bepaald moment systematisch op zoek gegaan naar voorbeelden van afdekplastic of is de huidige kollektie het resultaat van gedurende een aantal jaren min of meer per ongeluk aantreffen van voor jou interessante situaties? D: Voor het vinden van plasticsituaties speelt het toeval natuurlijk wel een rol, maar ik ben wel voortdurend attent terwijl ik onderweg ben. Daarom is het werk voor deze tentoonstelling niet in een keer ontstaan, maar een keuze uit series die ik in ongeveer tien jaar heb gemaakt. W: Fotografeer je alleen in Nederland? D: Mijn werk is sterk aan het Nederlandse landschap gebonden, omdat de altijd zichtbare horizon een centraal gegeven is. Buiten Nederland wordt het daarom voor mij moeilijker en de keren dat ik het toch gezocht heb in andere landschappen bevredigen me niet. W: Op de tentoonstelling worden series van steeds vier dia's geprojekteerd. Zijn de vier dia's een keuze uit nog meer dia's met hetzelfde onderwerp of zijn ze bij de opname meteen als een reeks van vier gedacht? Welke ordeningprincipes heb je gehanteerd? D: Bij het maken van de eerste plasticseries was het aantal van vier dia's voor mij voldoende om dit onderwerp vast te leggen. Dit is tot nu toe zo gebleven, hoewel ik van hetzelfde onderwerp ook grotere series heb gemaakt. Hiervan heb ik de vier essentiële opnamen gebruikt om deze in dit plasticprojekt te kunnen opnemen. W: Hoe wil je dat de bezoeker de projektie fysiek aanvaart? Ik denk aan omstandigheden als kort/lang, zittend/staand, in het licht/donker, in stilte/met geluid van b.v. de projektors. D: Het liefst zie ik de projectie kontinu plaatsvinden in een besloten donkere ruimte, waarbij de bezoeker vrij is in de manier waarop hij het wil beleven. Het geluid van de projektoren is een wezenlijk onderdeel van de projektie, dat de wisseling van de beelden accentueert. Andere toevoegingen van geluid als b.v. muziek vind ik niet ter zake doende. W: Wat heeft je voorkeur: diaprojectie of afdrukken op papier? Hoe bepaal je welke dia's gechikt zijn voor projectie en welke voor het maken van afdrukken? Of laat je dit laatste afhangen van de wensen van de koper? D: Ik heb geen voorkeur, want beide hebben hun eigen belevingsfaktor. In principe is elke diareeks gechikt voor beide vormen van presentatie. Het medium maakt het mogelijk de series in elk formaat, zowel wat betreft de projektie als het maken van afdrukken te realiseren. De kinderkoren van de Korengemeenschap „Euphonia" de „Zingende Stamgasten" gaan zaterdag a.s. de bewoners van het Bejaardentehuis „Fr. Haverschmidt" een gezellige middag bezorgen met zang, spel en dans. De leeftijd van de kinderen ligt tussen de twee en tien jaar. De koren staan onder leiding van Dick Stam. RAM (21 maart20 april) Laat u deze week niet overheersen door een neiging anderen de wet voor te schrijven. Ook al heeft u het bij het juiste eind, dan hebben derden evenzeer recht op hun eigen overtuiging. Wilt u dus tot een prettige samenwerking Komen, praat dan rustig en hoffelijk over de aan de orde zijnde problemen. Ook op gevoelsgebied geldt hetzelfde. Iets afdwingen leidt nim mer tot een gave verhouding. STIER (21 april20 mei) Dank zij uw eigen verstandige reactie beleeft u een periode van prettige verhoudingen met allen die met u voor hetzelfde doel werken. Een storend element is uitgevallen, doordat u definitief gebroken heeft met de figuur die altijd zo nodig op de voorpagina moet en die de goede sfeer grondig bedierf. Ook deze week verloopt weer vlot en plezierig en er zit een verdiende pluirp voor u in de bus. Nu nog eens aan een bloe metje denken voor thuis! TWEELINGEN (21 mei20 juni) Drukke week met een paar nieuwe gezichtspunten en ver anderende omstandigheden. Pas u op de juiste wijze aan, want u heeft het nodige aan te bieden in dit geval. Er kunnen leuke resultaten worden bereikt. Neem er desnoods in alle rust de tijd voor om alles eens grondig te overwegen. Een oudere in uw omgeving heeft behoefte aan morele steun. Houdt dat wel een beetje bij! KREEFT (21 juni20 juli) Deze week kunt u met wat geven en nemen een hangende kwestie uit de wereld helpen. Iedereen heeft daar allang schoon genoeg van en het is mooi dat er nu een draadje los komt waardoor u het hele breiwerk kunt uittrekken! Doe wel wat diplomatie in uw recept en stoort u niet aan de onhebbe lijkheden van een Ramtype. Buitenkansje mogelijk, wellicht in verband met een van uw hobbies! Rustigjes maar aan in de opvoeding; stel uw eisen op kalme toon. LEEUW (21 juli20 augustus) Hier en daar een tikje ergernis in de omgang met anderen. Het lijkt soms wel of goede bedoelingen en heel wat stille toe wijding niet begrepen worden of gewoon geïncasseerd als ver plicht nummer! Praat eens van u èf, ook al heeft u een grote hekel aan gekibbel. Soms moet een mens weieens de pas markeren. Bovendien: het werkt soms verhelderend voor alle partijen! Aardig succes mogelijk in uw werk; één van- uw ideeën vindt bijval. Toch wel een fijne week! MAAGD (21 augustus20 september) Deze week kon u weieens plezier hebben van uw neiging tot koppig dwarsliggen! Er zijn een paai dingen die u bepaald niet liggen en waaraan u ook niet wenst mee te doen. Hoeft dus ook niet. Een plan, dat destijds niet levensvatbaar bleek, komt nu weer aan de orde en het zit erin dat u er nu beter mee van de grond komt. In de huiselijke kring enige deining die u met begrip en geduld kunt bedaren. WEEGSCHAAL (21 september20 oktober) Wel een week om met sommige van uw plannen een vlotte start te hebben. De mensen die u nodig heeft, ook voor de promotie ervan, zijn momenteel allemaal in de buurt. Laat u dus niet afleiden door bijkomstigheden, maar houdt de vaart in uw werk. Geef de nodige uitleg en toelichting en erger u niet aan eventuele onbenullige opmerkingen. Niet iedereen is even vlug van begrip. Dit geldt ook en vooral voor artistieke opdrachten. Pas op voor kou! SCHORPIOEN (21 oktober20 november) Kans op enige spanning deze week. Iemand die u nè staat, kampt met tegenslag van een soort waar u weinig tegen doen kunt. Het eind ervan is evenwel in zicht en dan keert ook voor u de rust weer terug. Voor uzelf overigens geen klagen. U on dervindt meer begrip in uw streven dan lange tijd het geval was en dat maakt het werkklimaat hoogst plezierig. Oppas sen voor foutjes in de administratie. BOOGSCHUTTER (21 november20 december) Deze week moet u het vooral hebben van uw intuïtie. Er doen zich toestanden voor die u niet helemaal liggen, maar u kunt niet op slag zeggen wèt u hindert. Bestudeer op uw gemak de personen waar u mee te maken heeft en vaar op uw eigen kompas. Laat u niet beïnvloeden door, overigens heel aardige mensen, die evenwel geen bezonken oordeel bezitten. Zo nu en dan een oefening in de ware pedagogie met jeugdige ent housiastelingen. STEENBOK (21 december20 januari) Het is mogelijk dat u deze week een eind ziet komen aan uw twijfel ten opzichte van een bepaalde toestand. Nieuwe feiten komen tot uw kennis en u kunt uw oordeel nu rustig herzien. Op zakelijk gebied kunt u het beste een beetje laveren. Be kijk eventueel nieuwe mogelijkheden met grote aandacht en probeer eens wat er in kan zitten. Praat er niet over, maar ex perimenteer voor uzelf. WATERMAN (21 januari20 februari) Maak er een rustige week van door u zoveel mogelijk op af stand te houden van anderen. U en uw eigen gezin gaan voor en soms kunnen al te veel invloeden van derden hinderend gaan werken. Laat iedereen maar eens even voor zichzelf zor gen en geef de zo vrij komende tijd en aandacht aan wie u het naast staan. Lange en rustige gesprekken, zonder vliegen af- vangerij over en weer, dat is uw beste recept! Ook niet te zwaar lichamelijk sjouwen. VISSEN (21 februari20 maart) Houdt deze week de bijzaken uit de hoofdzaken en laat uw aandacht niet afleiden van de dingen waar het om gaat of waar het binnenkort om gaan kan! Leg u nog niet te gauw er gens op vast. maar verdiept u ernstig in alle mogelijkheden die zich kunnen voordoen. Kans op een voordeeltje of een meevaller, vermoedelijk in verband met roerend goed. Houdt uw vrije tijd voor uzelf, dat heeft u nodig.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 32