"Geïtegreerde kinderzorg" pionierswerk in de derde wereld EXPOHAL MGENllAAM VERHUIZEN GEEN PROBLEEM! GEBIT STUK? J. Veringmeier KtBSttOORT -FOOTS BAADfBt RESULTATEN ZELFVERHUIZER U BESPAART HONDERDEN GULDENS HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 34 - VRIJDAG 11 NOVEMBER 1977 Zo kon in mei 1975 het „Tanzania Netherlands Child Welfare Project" worden opgericht en wordt nu gezocht naar een derde project-land, wellicht ergens in Latijns Amerika. In Tanzania gaat het om de uitvoering van een programma van geïntegreerde kinderzorg in het district Kilosa. Dit telt naar schatting ongeveer 230.000 inwoners, waarvan 45.000 kinderen beneden de 5 jaar. Bijna 30% van de pasgeborenen sterft in het eerste le vensjaar. Hoewel het werk hier nog maar kort aan de gang is-, lijken de vooruitzichten VAN BEETHOVENSINGEL PANORAMA 77 Onlangs is de Stichting voor het eent sinds lange tijd weer in de op enbaarheid gekomen. Dat gebeurde met „Panorama 77", een overzicht en verantwoording van haar werk in de afgelopen jaren. Wie als belangstellen de in kinderzorg, met name In de Der de Wereld, meer over dat werk wil we ten, kan by de Stichting terecht (Bad huisweg 251, Den Haag). Voorzitter is mr. J. van der Hoeven, particulier se cretaris van H.M. de Koningin; de da gelijkse leiding berust by drs. A. P. G. N. van Suylichem, wetenschappelijk hoofdmedewerker van het Institute of Social Studies. Volgens schattingen van deskundigen leven er in de wereld van vandaag zo'n 400 miyoen kinderen beneden het bestaansniveau dat voor een goede verdere ontwikkeling van het kind aanvaardbaar moet worden geacht. Tegen de achtergrond van dat cijfer zou men het werk van de Stich ting Nederlands Kinderhulp Plan een druppel op een gloeiende plaat kunnen noemen. Maar wat aan ervaring wordt opgedaan, aan deskundigen in andere landen kan worden doorgegeven aan deskundigen is dan ook één van de be langrijkste taken voor de toekom»» Kinderen in een van de zogenaamde balwaldi's (kleuterscholen), op initiatief van de stichting Nederlands Kinderhulp Plan geopend In Hyderabad (India). Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 9-14 uur en 's-avonds na 18 uur le Tuinsingel 15, Schiedam, Telefoon 010-26.14.17. team zijn inmiddels overgenomen door lokaal medisch en paramedisch perso neel. De belangrijke gift ter gele genheid van het zilveren regeringsjubi leum in 1974 maakte het mogelijk, ook in een stadsdeel van Hyderabad aan het werk te gaan. Hier werd onder andere een massaal inentings-programma uitgevoerd, wer den crèches, kleuterscholen en vrou wenclubs opgericht. Onder jonge ana lfabeten bestaat veel enthousiasme voor de lessen in lezen, schrijven en re kenen die op initiatief van de Stichting zijn georganiseerd. Belangwekkend is ook het experiment met het opvang- en onderwijscentrum voor de „ongrijpbare jeugd" van 6 tot 12 jaar; kinderen die nooit op een school zijn geweest, omdat ze thuis moeten helpen of met straathandel de kost moeten helpen verdienen. De jeugdclubs voor de wat oudere jeugd zijn een ander belangrijk experi ment. OOK TEGENVALLERS Denk niet dat er in India geen tegen vallers zijn geweest. Het principe dat voorkomen beter is dan genezen, is veel mensen in dat land nog vreemd. Niet zelden komt de medewerking van de plaatselijke bevolking nog maar aarze lend op gang. Het kasten-stelsel, hoewel officieel af geschaft, kan bij een modernere aan pak van welzijnszorg een belemmering vormen en vele generaties lang ge groeide tradities en vooroordelen kun nen nieuwere gezondheidsopvattingen in de weg staan. Dat alles was te voor zien. Maar de resultaten zijn toch zo- danis positief dat het Chevella Project regelmatig door belangstellende des kundigen uit India en daarbuiten wordt bezocht en in aangepaste vorm ook elders herhaalbaar blijkt. Die herhaalbaarheid in andere ontwik kelingslanden is van meet af aan een eerste vereiste geweest, wanneer nieu we taken werden overwogen. TANZANIA op succes bepaald niet ongunstig. Niet voor niets viel de keus op Tanzania. Er wordt een vooruitstrevend nationaal ontwikkelingsbeleid gevolgd en sociale dienstverlening is er een krachtig ge propageerd beginsel. Het werk dat plaatselijke krachten in dienst van de Stichting uitvoeren, richt zich voorna melijk op de zorg voor kinderen vanaf de geboorte tot de leeftijd van 16 jaar. Daarbij wordt verwacht dat de in de geselecteerde dorpen bereikte resulta ten een sterk uitstralend effect naar el ders zullen hebben. Ook hier wordt dus de „olievlek-methode" toegepast. Er worden lagere scholen gebouwd en kleine klinieken ingericht. Jonge moe ders krijgen van medisch personeel en voedingsdeskundigen onderricht in praktische kinderzorg. In een gemeen schapscentrum kunnen demonstraties op het gebied van landbouw, voeding, enzovoorts worden gegeven. ZELFSTANDIGHEID EINDDOEL De Stichting Nederlands Kinderhulp Plan wil zich zo spoedig mogelijk over bodig maken en niet langer dan om streeks tien jaar bij een projekt betrok ken zijn. Plaatselijke deskundigen en hulppersoneel moeten tegen die tijd de verantwoordelijkheid voor het projekt geheel hebben overgenomen. In 1966 bracht Koningin Juliana op doorreis naar Thailand een kort bezoek aan Calcutta. Een bezoek dat vérstrekkende gevolgen zou hebben. Want getroffen door het lot van de kinderen van Calcutta, riep zij na terugkeer in Nederland een aantal deskunkigen op het gebied van de kinderzorg bijeen. Centrale vraag: Wat kunnen we doen, om de levens- en toekomstkansen van het kind, niet alleen in India, maar overal hl de wereld, waar die kansen op de rand van het minimale zweven, te verbeteren? Dit koninklijk initiatief leidde in 1966 tot de oprichting van de Stichting Ne derlands Kinderhulp Plan. Financieel werd deze start mogelijk gemaakt door bijdragen van 100.000 gulden van de Nederlandse regering en van elk van de drie moederorganisaties, de Stichting Nederlands Comité Unicef, de NOVIB en het Unesco Centrum Nederland. Deze organisaties bleven in verschil lende vorm steun verlenen. Door uitblijven van een oorspronkelijk geplande nationale collecte bleven de mogelijkheden beperkt. Gelukkig kreeg het werk een nieuwe stimulans, toen in 1974 de Koningin op voorstel van het Comité Zilveren Regeringsju bileum 4,5 miljoen gulden voor dit doel bestemde. UNIEK KARAKTER Zonder twijfel komt het door deze wij ze van financiering dat de Stichting Nederlands Kinderhulp Plan weinig bekend is. Tot nu toe heeft ze nog nooit een rechtstreeks beroep op de offer vaardigheid van het grote publiek gedaan. Voor haar was een nadrukke lijk aan de weg timmeren dus geen bit tere noodzaak. Maar het is niet de eni ge reden. Het is zeker ook toe te schrij ven aan het unieke karakter van het Stichtingswerk. In zijn opzet staat het aanzienlijk dichter bij het laborato rium, waar gepionierd en geëxperi menteerd wordt, dan bij de spectacu laire, op een bepaald onderdeel van kinderzorg gerichte, breed-opgezette actie. De Stichting laat zich namelijk leiden door het, in de praktijk nog maar spaarzaam toegepaste beginsel van „geïntegreerde kinderzorg". Daarbij wordt ervan uitgegaan dat de zorg voor het kind in de Derde Wereld want daarom gaat het hier een ingewikkeld samenstel van activiteiten vormt, die niet los van elkaar kunnen worden ondernomen, wil men blijven de resultaten bereiken. Natuurlijk is elke hulp op medisch ter rein welkom, zelfs onmisbaar. Maar het gaat er in de allereerste plaats om dat de bevolking in staat wordt gesteld, met eigen middelen zichzelf te helpen. Daarom is gekozen voor het principe van „pilot projects", een soort proef- boerderijen in-het-groot. Het Nederlandse aandeel in deze pro jecten blijft zoveel mogelijk beperkt tot het stimuleren van plaatselijke initia tieven, het wegnemen van belemme ringen voor het ontwikkelen daarvan, het verlenen van materiële hulp waar dat nodig is, opleiding van personeel, enzovoorts. Het streven is niet gericht op het berei ken van ideale oplossingen, maar op wat onder de bestaande omstandighe den haalbaar is. Nodig is bovenal dat het kind in het ontwikkelingsland later voor zichzelf kan zorgen, dat hygiëne en onderwijs worden verbeterd, land bouw en veeteelt door betere voorlich ting naar een hogere produktie worden getild. Meer voedsel betekent minder kindersterfte. Een juiste samenstelling van het voedselpakket betekent gezon dere kinderen en minder schoolver zuim. Zo grijpt in het werk van de Stichting alles in elkaar. Elk radertje vormt een nieuwe taak, een afzonderlijk project. INDIA Sinds 1969 is de Stichting al aan het werk in het zogenaamde Chevella Block, nabij het Indiase Hyderabad; een gebied van bijna 1.000 vierkante kilometer met ongeveer 120.000 inwo ners, waaronder 50.000 kinderen. De zuigelingensterfte is er 8 tot 10 maal zo hoog als in Nedierland, de sterfte onder kinderen van 1 tot 4 jaar is 30 maai en de sterfte onder kraamvrouwen 20 tot 30 maal zo hoog. Het Indo-Dutch Pro ject for Child Welfare, zoals het offi cieel heet, wordt onder supervisie van de Stichting door deskundigen uit het land zelf geleid. In het gebied van Chevella zijn klinie ken voor moeder en kind opgericht, worden cursussen in hygiëne en voe ding gegeven, worden in vrouwenclubs de door boeren verbouwde produkten tot vitamine-rijke voedselpak ketjes verwerkt, jonge vrouwen tot hulp-ver pleegkrachten en kleuterleidster opge leid. Duizenden jonge kinderen werden in de afgelopen jaren ingeënt tegen pok ken, tetanus, kinkhoest, tuberculose en andere veel voorkomende ziekten. Bepaalde activiteiten van het medisch heeft voor U een Inlichtingen over verhuur: Nieuw MathenesserStraat 32b Schiedam, tel 010-2694 35 De stichting Nederlands Kinderhulp Plan stimuleert de oprichting van vrouwen clubs in India, waardoor de plaatselijke bevolking rechtstreeks bij de geïntegreer de kinderhulp wordt betrokken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 34