Gééf om de Natuur: Woudhoek Bingo en rommelen Collecte EHBO in Schiedam - f HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 44 VRIJDAG 11 NOVEMBER 1977 In aktie. Van 21-25 november organiseert het Wereld Natuur Fonds een grote natio nale aktie. Doel: Ons hele volk meer bewust te maken van de situatie waarin we mondiaal verkeren; de vraagtekengedachte massaal tot leven te brengen, en geld bijeen te brengen voor ecologi sche projekten in Nederland en in an dere delen van de wereld. Projekten die te maken hebben met de natuur, met dieren, met mensen. Projekten die net als eerdere projekten van het W.N.F. en andere verwante or ganisaties tot een goed en verantwoord resultaat kunnen leiden. Twee projektenkommissies hebben zich maandenlang gebogen over wat in binnen- en buitenland wenselijk en mogelijk was. Het resultaat is een lijst van een zestigtal projekten tot een to taal bedrag van bijna vijftig miljoen gulden. Nu kan het nog. Op het nippertje. Nu hebben we de natuur nog. Gééf er om. „Gééf om de Natuur". Een nationale aktie van het Wereld Natuur Fonds Nederland, 21-25 no vember 1977. Bank- en gironummer 7714. ROMMELMARKT De Motor-Cross-Club „Schiedam" heeft geld nodig voor aanschaf van materiaal en het inrichten van een eigen cirquit. Om dit te vangen wordt zaterdag a.s. een grote rommelmarkt gehouden in het Wijkcentrum Oost in de Dr. Zamenhofstraat alhier. Ook hier bevat de handel allerlei dingen en zaken en wie het eerste komt, kan de beste spullen te pakken krijgen. De markt begint om 10.30 uur. Het dienstencentrum „Woudhoek" belooft zaterdagavond a.s. weer het Montmarte van Schiedam tc gaan worden nu hier een „Loop Inn" wordt gehouden in Franse stijl. Gezelligheid zal hier weer heersen met het drinken van Franse wijn en het nuttigen van dito kaassoorten. Er is gelegenheid tot dansen en de toegang tot het centrum, gevestigd aan het Heijermanplein is voor iedereen gratis. HAPPY HEARTS De club van alleenstaanden „Happy Hearts" houdt zaterdagavond a.s. weer een bijeenkomst in dancing „Cosmopoliet", Nieuwlandplein 12 in Schiedam. In 1978 bestaat de club tien jaar en dat wordt uiteraard geiverd want in die tien jaar is het bestaansrecht van deze club wel duidelijk bewezen. Voor de liefhebbers van een dansje komt ditmaal de band „Mouse Ano Men" op het podium. Toegangsprijs leden 4,voor niet- leden 6, ECO - 't huis van alle mensen lijst van bedreigde soorten staan thans 345 soorten vogels, 208 soorten zoog dieren en ruim 20.000 planten. Sommige mensen vestigen hun hoop op de zeeën en oceanen, samen twee derde van de aardoppervlakte. Dit is, zeggen ze, de grote reserve van voedsel en energie, onbedreigd en onbescha digd. Hun hoop heet: aquacultuur. Die hoop kon, als we zo doorgaan, wel eens ijdel zijn. Tal van diersoorten in die oceanen worden al bedreigd. Som mige dolfijnsoorten worden en passant meegenomen bij de tonijnvangst. Straks zijn ze alleen nog in musea te vinden. Walvissen zijn de uitroeiing nabij maar de vangschepen gaan rustig door. Of het nu haring, sardines, tong of to nijn is: de zeeën worden in zo'n snel tempo leeggevist dat sommigen al spreken van stofzuiger-visserij. En in plaats van de vis komt de afval en dat bedreigt weer andere diersoorten: van zalm tot zeevogels. TTior Heijerdahl, die met zijn vlot de oceanen trotseerde, noteerde in zijn logboek: „Op de Atlantische Oceaan zeilden we op 43 van de 57 dagen door olieafval heen. En op 50 km. van de Afrikaanse kust was het water te vies om er onze tanden mee te poetsen". Want ook dót is waar: we verspillen niet alleen, we vervuilen ook. Te land, ter zee en in de lucht. Ons huis stinkt in alle hoeken. En overal ligt ons afval. En alsof dit alles nog niet erg genoeg is, worden overal ter wereld kostbare de len van die oceanen, de ondiepe getij dewateren, de voedende randen, inge polderd, opgehoogd of afgedamd. Moet dat non echt? 't Is niet zo'n leuk beeld. En we hebben allemaal de neiging om te denken: 't zal zo'n vaart wel niet lopen. Of te ho pen: de grote goochelaars van de tech niek vinden wel wat. Maar dat is onge veer dezelfde kortzichtigheid als een pensioenbijdrage onnodig te vinden omdat je later misschien nog eens in de Staatsloterij zou kunnen winnen. Wijs is het daarentegen om ons nu, nu het nog niet helemaal te laat is, af te vragen: moet dat nou echt zo verder? Het Wereld Natuur Fonds roept u op om die vraag serieus te nemen. En per soonlijk. Uw eigen levensstijl te testen op verspilling en vervuiling. Vraagte kens bij uw dagelijkse doen en laten: moet dat nou echt zo? We leven In een bijzondere tijd, zegt men. Men kan er zijn twijfels over heb ben of dit nu wel zo algemeen waar is als soms wordt gesteld. In één opzicht is het echter volledig juist. Voor het eerst in de geschiedenis wordt door toenemende kortzichtigheid en onverantwoordelijkheid de totale schepping bedreigd de aarde met alles wat daarin, daarop en daar om heen is, het thuis van de mensheid, het huis van alle mensen. De Grieken hadden een woord voor dat huis: OIKOS. Wij spellen dat: ECO. Alles in, op en aan het huis dat aarde heet, hoort bij elkaar, het is een even wichtig, kompleet systeem. Daarom noemen wij het: ECOSYSTEEM. De wetenschap die zich met dit syst eem bezig houdt, die als het ware het huishoudelijk reglement opspoort, noemen we ECOLOGIE. Maar de mens, die zich aan de regels van dat reglement zou moeten houden, en beheerder van het systeem zou moe ten zijn, is er in feite de grootste be dreiger van geworden. Het heeft tot ongeveer 1830 geduurd voor er één miljard, 1.000 miljoen mensen op aar de waren. Maar het heeft slechts één eeuw geduurd voor het volgende mil jard er bij kwam, één enkele eeuw, honderd jaar, van 1830-1930. Het der de miljard had maar dertig jaar nodig, 1930-1960. Tussen 1960 en 1976, nau welijks vijftien jaar, kwam het vierde miljard er bij. En in 1986 zullen de kinderen op school leren dat de we reldbevolking vijf miljard mensen telt. De wieg van de meeste van die nieuwe miljoenen zal overigens niet hier, maar in andere delen van de wereld staan. Grondstoffen en energie. De groeiende wereldbevolking is niet alleen het gevolg van het feit dat er meer mensen het levenslicht zien, maar ook doordat er meer mensen in leven blijven door betere hygiëne en medi sche zorg. Wat de oorzaak ook zij: het snel groeiende aantal is op zichzelf al aan leiding genoeg om voorzichtig en ver antwoord met ons huis, dat ook hun thuis zal zijn, om te gaan. Daar zijn echter nog veel meer redenen voor. Grondstoffen bijvoorbeeld. IJzer is het belangrijkste metaal in de ontwikkeling van onze industriële we reld. Tweehonderd jaar terug, in 1777, was de produktie één pond ijzer per persoon per jaar. Nu is dat 264x zoveel, 132 kg., per hoofd van de wereldbevol king. Maar dat is een misleidend ge middelde. Het gebruik in het 1/3 van de wereld dat wij de industriële wereld noemen, ligt 4 tot 8 maal zo hoog als in de rest van de wereld, het 2/3 dat we de „ontwikkelingslanden" noemen. IJzer zal, als we zo doorgaan, in de vol gende eeuw al een zeldzaam metaal worden. Dan zullen overigens de meta len die we nu zeldzaam noemen (nik kel, koper etc.) allang op zijn... Energie is een ander probleem. De eerste kolenmijn werd zo'n 900 jaar geleden ontsloten in Newcastle upon Tyne in Noordoost Engeland. Twee honderd jaar geleden was de wereld- produktie 20 miljoen ton per jaar. Nu is dat 165x zoveel: 3,3 miljard ton per jaar. Als we zo doorgaan, zijn we er rond het jaar 2100 grotendeels doorheen. En nog eerder zelfs als we door gebrek aan andere energiebronnen weer sterker op steenkool moeten terugschakelen. Onze tweede energielijn: aardolie. De produktie begon in 1857. In Roe menië. Later in de Verenigde Staten. Nog later in het Midden-Oosten. Weer later in vrijwel alle hoeken van de we reld. Produktie en gebruik gingen steil omhoog en stijgen nog steeds. In de periode 1960-1970, in 10 jaar dus, werd er evenveel olie gebruikt als in de voor afgaande honderd jaar. Kombineren we nu al deze dingen, dan zien we dit: als we zo doorgaan hebben we, in een kort deel van de menselijke aanwezigheid op aarde, in een tijdvak van hooguit tweehonderd jaar, kans gezien alle minerale grondstoffen vol ledig op te maken. In de laatste periode steeds moeizamer en steeds duurder en met steeds meer schade en risiko voor de omgeving en dat is: voor de natuur. De laatste drup pel, het laatste brok is dan op. De erfe nis voor de volgende generatie is een lege aarde. Woest en leeg. Het zou ook wel eens een woeste aarde kunnen zijn. Neem de oerwouden, één van de groene longen van het ecosysteem. De houtbehoefte in vooral Het Leidschendamse comité, hier bijeen in de Rabobank in Leidsenhage, is vast van plan de aktie „Gééf om de Natuur" te doen slagen in onze gemeente. De natuur is geen decor, geen fleurig behang dat naar believen verwisseld kan worden als het verbleekt of verscheurd raakt Integendeel: de natuur, alles wat op en om en in onze aarde is, is het huis zelf. De muren, de fundamenten, het dak. Een evenwichtig systeem, waarvan elk deel belangrijk is. Dat is een van de kern gedachten van de aktie „Gééf om de Natuur". „Gééf om de Natuur". Nationale aktie van het Wereld Natuur Fonds Nederland. 21-25 november 1977. Bank- en gironummer 7714. Aktiebureau: Postbus 210, Heerhugowaard. De manier waarop wij met de natuur omgaan lijkt wel op een opheffingsuitver koop. En als we zo doorgaan, is het zeker dat we binnen niet al te lange tijd inder daad niet veel meer over hebben. Deze waarschuwing richt het Wereld Natuur Fonds tot alle Nederlanders in het kader van de nationale aktie „Gééf om de Natuur". „Gééf om de Natuur". Nationale aktie van het Wereld Natuur Fonds Nederland. 21-25 november 1977. Bank- en gironummer 7714. Aktiebureau: Postbus 210, Heerhugowaard. ons deel van de wereld is zo groot dat elke minuut van elke dag een opper vlakte oerbos ter grootte van 20 voet balvelden wordt gekapt. Twintig hec tare per minuut, dat is bijna 30.000 ha. per dag, een bos zo groot als de provin cie Utrecht. En dat dag in, dag uit. Maar ook op andere manieren wordt het landoppervlak bedreigd: door de intensieve mechanische landbouw, weliswaar nodig voor de vermeerderde voedselbehoefte, maar wel met de konsekwentie van toene mend gebruik van chemicaliën als kunstmest en bestrijdingsmiddelen; door de primitieve verbrande-aarde landbouw in sommige ontwikkeling slanden; door de opdringende steden, die de boeren verdrijven, allemaal bedreigin gen, met grote gevolgen, óók voor de natuur. Voor flora en fauna bijvoorbeeld. Sinds 1900 verloren we 53 soorten vo gels en 18 soorten zoogdieren. En op de Bingo-avonden en rommelmarkten vliegen de laatste tijd de pan uit waaruit blijkt, dat hiervoor grote belangstelling bestaat voor oud en jong. De bingo-commissie van de Carnavalsvereniging „De Rietzeilers" organiseert maandag 14 november wederom zo'n bingo-avond, gratis toegankelijk voor iedereen boven de leeftijd van 16 jaar. Er zijn aantrekkelijke prijzen te winnen. Het batig saldo is bestemd voor de plaatselijke gehandicapten. Het bingo wordt gespeeld in zaal Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven 73, aanvang 8 uur. In de week van 14t/m 19 november zal de EHBO afd. Schiedam een huis aan huis kollekte houden welke op zater dag 19 november met een buskollekte wordt afgesloten. De opbrengst van de kollekte wordt besteed aan het belangeloos verlenen van eerste hulp aan de medemens in nood. Om de kennis van de hulpverlener en het materiaal voor het verlenen van de gewenste hulp up to date te kunnen houden wordt er éénmaal per jaar een beroep gedaan uw waardering uit te drukken door de kollekte een succes te maken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 44