VIJFTIG JAAR NMB MET 450 KANTOREN OP DRIE NA DE GROOTSTE BANK VAN NEDERLAND Bo wling-Maraton in "De Walvis"trok enorme belangstelling GEBIT STUK? J. Veringmeier Huishoudelijke Voorlichting Korte Dam 5, tel. 264781, Sinten een afslankkursus HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 34 - WOENSDAG 16 NOVEMBER 1977 Hei echtpaar Kalfsbeek met Jan de Ruiter en diens echtgenote, nauw betrokken bij dit unieke bowhnggebeuren. Een indrukwekkend prijzenpakket vormde de inzet van de bowiing-mara- ton, die plaatsvond in het centrum „De Walvis", georganiseerd door BMW- dealer Kalfsbeek in samenwerking met de directie van dit bowlingcentrum. Het bleek een schot in de roos te zijn geweest, want de belangstelling voor dit toch wel unieke gebeuren was uiter mate groot vanaf het werpen van de eerste ballen tot zaterdagavond half zeven toen de 24 uur er voor de acht deelnemende teams op zaten. Wie gedacht had aan het slot 48 afge tobde enthousiastelingen voor de bow- lingsport het slagveld te zien verlaten, kwam bedrogen uit. Zo op het oog. was iedereen nog fit, ook de vijf dames, welke in verschillende teams waren on dergebracht. De man met de hamer begon weliswaar zaterdagochtend hier en daar een dreigende houding aan te nemen. Na een stevig ontbijt voelde iedereen zich weer kiplekker. Aan het scorebord was ver voor het eindsignaal al te zien dat het bowlingteam van Bakkerij Everaers uit Rotterdam de grote overwinnaar zou gaan worden van de bowlingspektakel. Voor de overige teams, vooral die op dat moment in de kop en de staart van het klassement huisden, was weinig te voorspellen over de mogelijke afloop. De acht teams wierpen gedurende 24 uur maar even 173.393 pins. Dat van winnaar Bakkerij Everaers 24.503 pins. Op de tweede plaats volgde het team Clausing, Schiedam met een sco re van 22.164 pins. Verdere klassering: 3. Tweewieler Trefpunt, Spijkenisse 22.112 pins; 4. Dutch Drinking Team, Vlaardingen 21.637 pins; 5. Bezemer Accountancy, Spijkenisse 21.206 pins; 6. Amstel- bron, Schiedam 20.735 pins; 7. Bow lingclub „Spijkenisse 20.554 pins; 8. Bowlingclub „Left Overs". Schiedam met 20.482 pins. Winnaar bij de heren in het persoon lijke klassement was M. de Veld met een gemiddelde van 181.50. Op de tweede plaats kwam W. Maail 175.7; als derde eindigde P. Ball met een ge middelde van 174.88. Alle drie bowlers van het kampioensteam. De overigen van de tien besten waren: 4, A. Vrees wijk van „Left Overs" 172.29; 5. C. Hanselman, Claasing 169.79; 6. C. Doormalen, Everaers 169.58; 7. J. Blom. DDT 16S.83; 8. L. de Snaijer, Tweewieler Trefpunt 164.79; 9. P. v.d. Berg, DDT 163.04; 10. R. Luesken, Clausing met een gemiddelde van 162.2. Klassement dames: 1. mevr. C. M. Be zemer van Bezemer Accountancy, ge middelde 143.25. Tevens won ze de verrassingsprijs, duizend gulden aan reischeques, beschikbaar gesteld door BMW-dealer Kalfsbeek. Als tweede eindigde haar teamgenote M. S. de Haan, 139.54. De derde en vierde prijs ging naar de dames G. J. Weda en W. den Ouden van BC „Spijkenisse" resp. met een gemiddelde van 131.64 en 129.21. Als vijfde eindigde mevr. C. Mingaars van „Left Overs" met een gemiddelde van 124.42. De spelers van het winnende team kre gen j 750,aan reischeques te verde len. De prijzen voor individuelen be stonden uit bekers en eveneens rei scheques. Verder werden nog veel at- traktieve prijzen uitgereikt, geschon ken door sponsors uit Vlaardingen en Schiedam. Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 9-14 uur en 's-avonds na 18 uur le Tuinsingei 15, Schiedam. Telefoon 010-26.14.17. s«ÉÉW De kampioene bij de dames, mevr. C. bloemen van bedrijfsleider, Nico v.d. M. Bezemer, krijgt hier gelukwensen en Ree. Vi-.' •-* Het team van Bakkerij Everaers, dat winnaar werd van de bowling-maraton in centrum „De Walvis" met rechts de sponsor hiervan. De NMB blijft Middenstandsbank he ten. De deze maand vijftig jaar be staande Nederiandsche Midden standsbank N.V., vindt niet alleen de wortels van haar bestaan hl de ontwik keling van de middenstand, ook voor de toekomst blijft het grootste deel van het dienstenpakket gericht op de fi nanciering (met alles wat daaraan vastzit) van het midden- en kleinbe drijf. Ruim 95% van al haar relaties behoort tot de kleinere en middelgrote bedrijven in handel, ambacht, horeca en vervoer. Met 450 kantoren heeft de Midden standsbank een fijnmazig patroon voor de dienstverlening aan de zelfstandige ondernemer én aan de consument ontwikkeld, waarmee zij zich op drie na de grootste bank van Nederland mag noemen. In de vijftig jaar van het bestaan zijn vooral de laatste vijfen twintig jaar van groot belang geweest voor de expansie van de bank. In de periode van 1950 tot en met 1976 steeg het balanstotaal van 118.000.000, tot 22.266.000.000,—, breidde het aantal vestigingen zich uit van 94 naar 447 en groeide het aantalarbeidsplaat sen van 1.372 tot 8.187. Ook gemeten naar internationale maatstaven won de Middenstandsbank aan betekenis: „The American Banker" geeft de bank de 81ste plaats in de rij van de grote banken van de westerse wereld; in 1970 stond zij nog op de 128ste plaats en in 1959 op de 415e. Uit deze verschuiving komt dui delijk het dynamische karakter van de bank naar voren. ONTSTAAN De Nederiansche Middenstandsbank is ontstaan in een tijd, dat er bij de de stijds grote bankiers nauwelijks of geen belangstelling bestond voor de finan ciering van de kleinere onderneming. De kredietverlening aan kleine onder nemers werd in die kringen weinig ren dabel geacht door de gemiddelde klei ne omvang en de naar hun mening re latief grote risico's. De eerste middenstandsbanken, die veelal op een coöperatieve basis rust ten, traden op als spaarbank om de tij delijke overschotten van de één over te hevelen naar de ander die een tekort aan financieringsmiddelen had. De ontwikkeling van de zelfstandig op ererende middenstandsbanken. die vaak onder verschillende namen op ereerden en een sterke tegenwind en strubbelingen te kampen hadden, was aanleiding tot het instellen van een re geringscommissie (de zgn. commissie Van Doornick) die tot taak had een rapport op te stellen over het midden standsbankwezen in Nederland. Op grond van conclusies een aanbeve lingen van deze commissie werd in 1927 de Nederiandsche Middenstands bank N.V. opgericht. De drie centrale middenstandsorgani saties kregen vertegenwoordigers in de Raad van Commissarissen en konden op deze wijze een bijdrage leveren aan het beleid. Bij haar oprichting kreeg de bank een geplaatst en gestort aande lenkapitaal van 1.260.000,een overheidsgarantie van 6.500.00, om het geringe aandelenkapitaal te overbruggen en een garantie van 2.500.000,ter dekking van de risi co's in de overgenomen kredietporte feuilles. Naast de NMB werd opgericht de Nederiandsche Middenstands Spaarbank; doel daarvan was de spaargelden van de middenstand via de moederbank weer hun economische functie in het belang van de midden stand te laten vervullen. De NMB startte met 70 kantoren en met 165 agentschappen van de spaarbank. ONTWIKKELING De eerste vijfentwintig jaar van het be staan van de Nederiandsche Midden standsbank N.V. stond vrijwel geheel in het teken van de consolidatie. De economische situatie in het land en de ontwikkeling in de middenstand noop ten tot een in alle opzichten voorzichtig beleid. De eerste jaren beperkte de kredietlening zich tot kleiner kredieten bedragen van rond de 10.000, kwamen het meest voor en er wer den vrij strenge objectieve nonnen ge hanteerd bij de kredietverlening. Van werkelijke groei was in die periode dan ook nauwelijks sprake (de post Debi teuren was in 1940 nog geen twee mil joen hoger dan in 1928). Tijdens de tweede wereldoorlog werd de in 1927 verleende staatsgarantie omgezet in een staasdeelneming van 6.000.000,plus 65.000,prefe rente aandelen, waardoor de staat een belangrijke stem had in de raad van commissarissen en de raad van toe zicht. In 1942 was het staatsaandeel in de Nederiandsche Middenstandsbank N.V. 86% van het aandelenkapitaal. Op dit moment is het staatsaandeel te ruggebracht tot 22% van het aandelen kapitaal. De tweede vijfentwintig jaar lieten een geheel andere bank zien. De Midden standsbank ging met gunstige vooruit zichten $Je nieuwe periode in. De eerste jaren na'de oorlog stonden in het teken van het herstel van oorlogsschade en gelasanering. Door de financiering van de herbevoorrading van het bedrijfsle ven en door de inflatie verdubbelde de kredietportefeuille van de bank in de eerste vijf jaar na de oorlog. De veel snellere expansie dan in de voor afgaande periode ging tevens in de richting van het midden- en het mid delgrote bedrijf. Nieuwe kredietvor men deden hun intrede om beter aan de veranderde financieringsbehoefte van de cliënten te kunnen voldoen. Naast het traditionele bankkrediet werden vormen ontwikkeld als middel lang krediet, huurkoop, leasing, facto ring, persoonlijke lening, hypotheek, gezinskredieten, de financiering van winkelcentra, speciale bouwkredieten en samenwerkingskredieten. Opge richt werden de Nederiandsche Mid denstands Financieringsbank, de MBO, NMB-Heller Factoring en Alp ha Computer Diensten. Het buitenbedrijf is een expanderende sector van de bank, waarin kredietver lening en betalingsverkeer op de voor grond treden. De begeleiding en advi sering van de im- en exporterende cliënt neemt daarbij een belangrijke plaats in. Deze groeiende belangstel ling voor het buitenland leidde tot de oprichting van de Inter Alpha Banken- groep, waarbij de NMB een van part ners van zeven internationaal samen werkende banken is. Om dit alles te fi nancieren werden grote activiteiten op de c red ietgeld en markt ontwikkeld. Naast de Middenstands Spaarbank bouwde de bank een eigen spaargelde nafdeling op, terwijl zij op de deposito- markt één van de belangrijke markt partijen werd. Vooral door het toene mende belang van dienstverlening aan particulieren werd in een hoog tempo gewerkt aan uitbreiding van het net van vestigingen. In de periode van 1960 tot 1970 werden 200 nieuwe vestigin gen geopend; in de periode van 1970 tot 1976 werden nog eens 100 vestigin gen aan het totaal toegevoegd. Opval lend is, dat de expansie van de Mid denstandsbank voor het overgrote deel op eigen kracht gebeurd; bij grote fu sies is de bank nooit betrokken ge weest. GARANTIEKREDIETEN Voor de normale financiering van de middenstand heeft de Middenstands bank de beschikking over de bespa ringen van de middenstand zelf; waar het midden- en kleinbedrijf een tekort sector is, d.w.z. dat de middenstand als collectiviteit te weinig geld bijeen kan brengen om het middenstandsbedrijf te financieren, zijn in de loop van de jaren grote bijdragen aangetrokken van het grootbedrijf, van institutionele beleggers en van andere instellingen. Voor de financiering van de onderne mingen die wel een behoorlijke levens vatbaarheid hebben, maar over onvol doende zekerheden beschikken om voor een normaal bankkrediet in aan merking te komen, bestaat de moge lijkheid van de kredieten met een ga rantie van de Staat. Al in de dertiger jaren werd door deze garantiekredieten de mogelijkheid geschapen om mid denstanders dezelfde mogelijkheden en kansen te geven als het grootbedrijf wat betreft de financiering van de on derneming. Daartoe werden de garan tiekredieten in het leven geroepen. De NMB heeft in de loop van de jaren voor naar schatting ruim 3 miljard gulden aan garantiekredieten verstrekt; de verliezen daarbij bleven overigens tot ca. 0,75%. Eind 1976 was het uitstaan de bedrag aan garantiekredieten onge veer 700 miljoen. Wel werd het rela tieve aandeel van de garantiekredieten ten opzichte van de totale kredieten- portefeuille steeds kleiner en bedraagt' thans nog zo'n 6%. De oorzaak hiervan moet mede worden gezien in het feit dat de NMB in toenemende mate kre dieten aan het midden- en kleinbedrijf is gaan verstrekken voor eigen reke ning en risico. Toen de Staatssecretaris van Economi sche Zaken in de Tweede Kamer aan wezig was b|ij de behandeling van het voorstel ook andere banken bij de ga rantiekredietverlening in te schakelen, stelde hij volkomen terecht vast, dat de NMB haar taak op een voortreffelijke wijze heeft vervuld. MBO In de tijd van de grote expansie zocht het grootwinkelbedrijf om allerlei re denen samenwerking met zelfstandige detaillisten voor het stichten van nieu we, moderne winkelcentra. Daarvoor was een kapitaalkrachtige instelling nodig, die over onvoldoende financie ringsmiddelen beschikte om grote win kelcentra te financieren, die en als ver tegenwoordiger van het midden- en kleinbedrijf kon optreden én over de know-how beschikte om als meedenker en initiatiefnemer op te treden. De Nederiandsche Middenstandsbank N.V. voldeed ten voile aan deze eisen en door de oprichting van de Neder iandsche Middenstands Financierings Maatschappij voor Bedrijfsobjecten (kortweg NBO) werd de realisering van niet minder dan 62 winkelcentra (sinds 1967) een feit. In die centra kwam voor het midden- en kleinbedrijf 320.000 m2 bedrijfsruimte beschikbaar zodat mede door MBO het marktaandeel van het midden- en kleinbedrijf in nienwe winkelcentra in ons land bijzonder groot is. De Nederiandsche Middenstandsbank wordt in kringen van het midden- en kleinbedrijf wel eens gezien als één van de instrumenten ten dienste van de on dernemers in het midden- en kleinbe drijf. Als instrument gaat haar beteke nis voor de ondernemer ver uit boven die van alleen maar verlener van kre diet. Daarvan getuigen de duizenden zelfstandige ondernemers, die bij hun plaatselijke bankier een gewillig oor vonden voor hun probleem op tal van terreinen. De NMB neemt in het vrij sterk gecentraliseerde bankwezen een unieke plaats in. Als marktpartij voor de andere grote banken is zij van vol doende omvang om terdege met haar beleid rekening te houden waardoor zij een belangrijke rol speelt in de concur rentie tussen de banken onderling. Juist door haar speciale plaats wordt de NMB vaak door grote ondernemin gen gekozen als tweede bank. Dat wordt bevestigd door pieken in de rela tiewinst na belangrijke fusies van an dere banken. De toename van perso neel is de laatste jaren (uiteraard) wat minder snel gegaan dan in de voor gaande jaren. De verwachting is, dat het aantal arbeidplaatsen in de ko mende jaren nog zal worden uitge breid. Ook voor de komende periode zullen de activiteiten van de Neder iandsche Middenstandsbank voor het grootste deel gericht zijn op het mid den- en kleinbedrijf. Het meedenken met de ondernemer en waar mogelijk een stap vooruit denken blijft ook in de toekomst de rechtvaardiging van de naam Midden standsbank De tijd van Sint nadert met rasse schreden! U bent allemaal al druk hiervoor bezig en ook bent u al met het kopen van de cadeautjes bezig. Met dat laatste vooral niet te lang wachten, anders vist u achter het net en is wat u kopen wilde, juist uitverkocht. We hebben nog een paar goede tips voor u, wat de kursussen betreft. Op dinsdagmiddag is er in het Kruisgebouw in Groenoord nog plaats voor 2 dames voor het naaien. Op de maandagmiddag kursus bloemschikken, die op 21 november begint is ook nog plaats voor enkele dames. Een leuke kursus om voor de Kerstdagen te doen, u leert er mooie kerstversieringen te maken. Er komen 4 lessen vóór de Kerstda gen en 4 lessen in januari. Doet u het dus maar vlug even vóór de feestdagen. En hoewel de feestdagen (met het gebruikelijke lekkere eten) nog moeten komen, denkt u toch alvast aan de „Afslank-kursus". Na die aanslag op uw lijn, is deze kursus extra belangrijk. Om alle narigheid (van een kursus die al vol is) te voor komen, is het het beste, om u nu al op te geven. Het kan op woensdag morgen van 9 tot 10 uur, of op woensdagavond van 8 tot 9 uur. De kursus wordt gegeven op Korte Dam 5; duurt 12 weken; kost 65—, zonder bijkomende kosten. U krijgt een persoonlijk diëet, wordt wekelijks gewogen en hoort iedere week allerlei wetenswaardig heden over de diverse voedingsmid delen. De resultaten zijn héél goed, gemiddeld zo'n 8 kilo afvallen in deze 12 weken. Meldt u zich maar per omgaande! Ons kantoor is open: dinsdag t/m/ vrijdag van 9.30 tot 12.00 uur op Korte Dam 5, tel. 264781, giro 716115. U kunt zo bij ons binnenlopen, of u kunt ons even bellen. Kunt u over dag niet bellen, dan kunt u het pro beren tussen 17.30 en 18.30 uur op 263633. In elk geval tot spoedig ziens of ho rens! PIS. Welke kooklerares helpt ons door een kursus te komen geven? Er zullen vast wel dames met deze akte in Schiedam wonen. Belt u ons om een afspraak te ma ken?

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 34