LANDER GRAZIELLA caravan van het jaar 1978 De natuur op de foto Solex is uitgepuft Foto 's nabestellen Lguni "Er mankeert niets aan de auto. Dat tik- i tik-tik zijn de kopjes en dat dong-dong-dong f zijn de pannen". HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 48 WOENSDAG 16 NOVEMBER 1977 Uit de snel stijgende verkoopcijfers blijkt duidelijk dat ook in Nederland de belangstelling voor de echte polyester lichtgewicht caravans de laatste tijd met sprongen toeneemt. Dit is overigens geen wonder, want deze caravans zijn weliswaar wat duurder maar bieden tegelijkertijd de zekerheid dat die meerkosten er door de eigenaren in korte tijd weer volledig worden uitgehaald, omdat ze ondermeer licht zijn (dus brandstofbesparing bij het trekken), praktisch onderhoudsvrij zijn (dus nagenoeg geen onderhoudskosten) en buiten de winter kunnen doorbrengen (dus geen dure winterstalling). De belangrijkste Europese producent van echte polyester lichtgewicht caravans is de Italiaanse Lander- Graziella fabriek in Padua, waarvan Pon Trading de caravandivisie van Pon Nautic B.V. in Leusden de Nederlandse verkoop vertegenwoordigt. De eerder genoemde sterk stijgende waardering voor polyester lichtgewicht caravans blijkt wel zonneklaar uit het feit dat onlangs op de internationale caravantentoonstelling in Turijn de nieuwe grote Lander Graziella 474 het huidige topmodel uit deze Graziella serie door een internationale jury van vakjournalisten is gekozen tot „Caravan van het jaar 1978". Als primeur voor ons land is deze caravan te zien op stand 13 van de Caravan RAI, waarop ook de kampeerauto's van VW worden geshowd. De Graziella 474 is zoals de aanduiding al zegt 4.74 meter lang en heeft een voor deze lengte zeer laag gewicht van circa 650 kg. Hij is leverbaar in twee luxueus uitgevoerde 4 tot 5 persoons typen: een lengteslaper en een dwarsslaper, met moderne U- zithoek. Beide hebben een moderne keukenunit met koelkast (85 liter) en een toiletruimte. De reeds genoemde zeer luxueuze uitvoering combineren beide typen uiteraard met alle inmiddels reeds genoegzaam bekerlde algemene Graziella-eigenschappen. De prijs van de beide typen: 18.250, inclusief BTW. Pon 1 rading showt op haar stand natuurlijk ook alle andere, inmiddels reeds oude vertrouwde modellen van de Graziella-range. De Graziella 340, in twee types: een 3- persoons dwarsslaper en een 2- persoons lengteslaper met kopkeuken, beide 3.40 meter lang en slechts circa 460 kg. zwaar. Prijs: 12.750,— inclusief BTW. De Graziella 401, in drie types, alle ruim 4.00 meter lang en slechts circa 540 kg. zwaar. Prijs: 14.750,inclusief BTW. Ons Nationale Park De Hoge Veluwe mag zich in een grote belangstelling verheugen, en dat niet alleen in de zomer. Juist nu de herfst zich langza merhand begint aan te dienen is een bezoek aan dit of aan andere natuur gebieden bijzonder aan te bevelen, omdat de vakantiedrukte achter de rug is en het wild, de dieren, weer in hun gewone doen komen. De hinden en de kalveren komen tegen de avond uit de dekking van het bos om op de wei den wat te grazen of om zich wat te laten drogen na de veelvuldige regen buien. Wanneer de bezoeker zich maar stil en discreet gedraagt, is er een behoor lijke kans dat men kan genieten van een roedel edelherten of reeën. Dit soort tafereeltjes vormt een grote uitdaging voor veel amateur-natuurfoto- graven. Er is in principe niets op tegen om ze te fotograveren, zolang men er maar voor zorgt dat de dieren er niets van merken en men een redelijke afstand bewaart. Dit kan men bereiken door met een telelens te werken. Bovendien zal het blijken dat de lichtomstandigheden meestentijds be hoorlijk donker zullen zijn. Om dan toch nog een redelijke foto te maken, kan men het beste een snelle of gevoelige film gebruiken, bijvoorbeeld de Kodacolor 400, die met zijn gevoeligheid van 27 DIN toch nog redelijk korte belichtingstijden mogelijk maakt. De Solexfabriek in Macon (Frankrijk) zal worden gesloten. Enkele Neder landse dagbladen hebben hieraan een beschouwing gewijd en de konklusie getrokken dat het Solex-tijdperk hiermee definitief is afgesloten. Bij het lezen van de kommentaren ben je dan geneigd terug te kijken naar die eerste naoorlogse jaren, toen „samenwerking" nog geen leeg woord was en zaken als milieu-verontreiniging, grondstoffenverspilling, verkeer sonveiligheid in onverschilligheid nog geen problemen waren. De goede oude Solex vroeg weinig en gaf veel. Geen luxe ding met chroom en toe standen, maar bescheiden, zoals we toen zélf ook nog waren. Vriendelijk en rustig. Voor vele honderdduizenden Nederlanders was de Solex hun eerste gemotoriseerde vervoermiddel. Voordien werd er gelopen of hooguit gefietst. Sinds 1948 werden er in ons land bijna 800.000 Solexen verkocht. 'Een enorm aantal, maar heeft u daar ooit iets van gemerkt of ooit last van gehad? Toch is er voor diegenen die het Solex-principe trouw zijn gebleven (jam- mergenoeg zijn er dat niet zo heel veel) goed nieuws. De Solex verdwijnt niet! In de fabriek in Pantin wordt hard gewerkt aan een Solex snorfiets, die dezelfde eigenschappen moet krijgen als de Solex waaraan we zulke goede herinneringen hebben. Eenvoudig is dat niet. Minister Westerterp stelt hoge eisen. Vooral de wielmaat en de maximum snelheid van 20 kilo meter geven enorme technische problemen. Maar men komt er uit. Als al les verder goed gaat, dan staat hij op de komende Tweewieler Rai in fe bruari. Een bescheiden „rijwiel met hulpmotor". Voor weinig geld te koop voor diegenen die een fiets willen hebben met de wind in de rug. Een foto gezien in dit blad die u best zou willen hebben? Voor 7,50 kan die foto de uwe wor den. Tenminste, als het gaat om plaatwerk van onze eigen foto- redaktie, wat in 9 van de tien gevallen opgaat. Voor het nabe stellen van die foto's op formaat 18x24 knipt u de bewuste foto uit dit blad, noteert naam en datum van het blad waarin de foto verscheen en zendt uw be stelling (uiteraard voorzien van uw eigen naam en adres) naar de FOTODIENST RANDSTAD EDITIES, Koornmarkt 34, te Delft. Voor uw en ons gemak ontvangen wij hierbij gaarne een betaalcheque of giro-betaalkaart, volledig ingevuld en van uw handtekening voorzien. Telefonische verzoeken voor na bestellingen kunnen niet in be handeling worden genomen, ter wij) de op deze manier verkre gen foto's niet voor publikatie mogen worden gebruikt. Na ont vangst van de foto (en uw kran teknipsel) kunt u (als u geen cheque heeft bijgesloten) het ver schuldigde bedrag, 7,50 per afdruk dus, gireren op nr. 2395347, t.n.v. Randstad Foto dienst, Delft.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 48