Tuin- en kamerplantenkalender voor de maand november Ontwerp streekplan Zuid-Holland West t/m 21 december ter inzage Favoriete kapsels van Westeuropese landen Iklaat bulten afval altijd belanden in de daar voor bestemde man den Onderzoek Braun Total Most popular D GB F NL I SF E 1 1 1 1 1 2 1 2 3 2 2 2 3 2 3 2 1 2 3 3 2 3 HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 54 WOENSDAG 16 NOVEMBER 1977 Borderplanten: Zo nodig alsnog scheuren en opnieuw en opnieuw uit- planten. Tegenwoordig niet meer om de 3/4 jaar maar al leen als het hart geen bloemen meer voortbrengt en de planten alleen nog maar aan de randen bloeien. Dan rooien, de kantstukken scheuren en in groepen zetten, minstens drie van één soort bij elkaar. Hoe eerder hoe lie ver want bij vorst gaan we niet verder. De oude kern op ruimen. Rotsplanten niet meer voor de winter planten omdat ze teerder zijn. In de natuur krijgen ze eerst een dik sneeuwdek voor de vorst er overheen gaat en dat voor komt bevriezing. Bij ons is het omgekeerd, eerst komt de vorst en dan helpt het niet meer als er later soms nog sneeuw op valt, terwijl we ook sneeuwvrije winters ken nen. Rozen: Kunnen nu geplant worden, meestal vindt de verzending bij de rozenkwekers ongeveer vanaf half november plaats. Zet geen rozen op een oud rozenbed (rozenmoeheid). Pro beer de grond ter plaatse een week of 14 dagen van te vo ren te spitten en te mesten, met bijv. Ivosta rozenmest 9 plus 6 plus 9 met magnesium toevoeging! Maak diepe plantgaten en de dek de veredeling met 3/4 cm. grond. Plaats trosrozen niet tussen grootbloemige thee-hybriden en houdt ook dwergrozen apart. nol- en knolgewassen: Sparaxis en Ixia's kunnen nog in een snijbloemenvakje worden geplant. Dit doen we 7/8 cm. diep, met een tus senruimte van 6/8 cm. Eventueel ook in de koude bak (te genwoordig ook als bouwpakket verkrijgbaar) Regelio- gyclus irissen (zeer fraai) kunnen alsnog geplant worden. De wortelstokken op 8/10 cm. diepte leggen en maar een paar cm. afstand geven. Vooral in een dichte groep plan ten op kalkhoudende goed vocht doorlatende grond en een zonnig plekje. Brodiaea, ook een snijbloem liefst nog in de eerste helft van de maand planten in de volle zon, 6- 8 cm. diep en op 10 cm. uit elkaar. Tulpen en hyacinten zo mogelijk deze maand planten en de verschillen rassen gescheiden houden. Plant tulpen 8/12 cm. diep met 12/15 cm. afstand. Hyacinten op 12/15 cm. diepte plaatsen en 15 cm. tussenruimte geven. In win derige tuinen geen late langstelige tulpen kiezen zoals darwin, cottage, leliebloemige e.d., maar enkele en dub bele vroege en lage botanische soorten, zoals Tulipa Kaufmanniana (waterlelietulpen) Tulipa praestans en la ge greigii-hybriden. Heksenkringen: (Paddestoelen) in het gras bestrijden door de buitenste kring en 50 cm. daar buiten te behandelen met een zwam- dodend middel op zineb- en manebbais. Tot nu toe de enige mogelijkheid om het gazon te redden. In kleinver- pakking verkrijgbaar (niet giftig). Kamerplanten: De uitgebloeide Ster van Bethlehem tot een paar cm. bo ven de aarde afsnijden en in een zonnige, koele kamer overwinteren met weinig water. Clivia en Phyllocactus nu ook rust geven om de knopvorming te bevorderen. Aan de droge kant houden en niet mesten. Een temperatuur van 8/12 gr. C. is in de rusttijd voldoende. Alleen bloeiende Regeüo-cyclus irissen kunnen nu geplant worden. planten als Cyclamen, Azalea indica en begonia's 's win ters mest geven-om de bloei te rekken. Planten in rust nooit mesten, dat kan een averechtse uitwerking hebben, omdat zij dan de mest niet opnemen. Afgestorven knollen en wortelstokken van Achimenes, Sinningia (Gloxinia) en Rechtsteineria (Gesneria) het pijpje lak, droog in de pot bewaren bij minstens 6/8 gr. C. Niet treuren als ze hun blad verliezen, het is normaal dat ze nu gaan rusten. Chrysanten: In de tuin, die nog niet bloeien, maar waarvan de knop gaat kleuren, in een lichte zonnige kamer of beter nog een serre zetten bij 15/16 gr. C., niet alleen om bevriezen bui ten te voorkomen, maar zo'n bloeiende chrysant is een feestboeket in huis. Paperwhite narcissen: Niet vergeten op te zetten. Ze mogen elkaar raken en in grind of marmerslijp geplant worden. Ze behoeven er niet mee bedekt te worden, het gaat er maar om dat ze stevig staan. Water bijvullen tot de bolbodem. Voor beginne lingen is een glazen schaal aan te raden om de waterstand beter te kunnen controleren. Meestal is eens per week aanvullen voldoende, dat hangt van de kamer-atmosfeer en temperatuur af. Meteen in het licht en matig warm plaatsen. Ze bloeien dan na 4/6 weken. Eind november opgezet; Kerst en Nieuwjaar bloei. A. C. Muller-Idzerda Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben het ontwerp-streekplan Zuid- Holland West uitgebracht Het ontwerp geeft de door G.S. gewenste regionale ruimtelijke ontwikkeling tot 1990 aan voor het 35 gemeenten om vattende streekpiangebied. Er is een onderverdeling gemaakt in zeven deel gebieden: het Bollengebied, de Leidse agglomeratie, de Haagse agglomeratie, Zoetermeer en omstreken, Delft en omstreken, het Westland en de B-drie hoek (Bergschenhoek, Berkel en Ro denrijs, Bleiswijk). Het ontwerp-streekplan zal tot en met 21 december ter inzage liggen bij de secretarieën van alle gemeenten in het streekpiangebied, in een aantal open bare bibliotheken en in het Provincie huis in Den Haag. In die periode kun nen bezwaarschriften tegen het ontwerp worden ingediend bij provin ciale staten van Zuid-Holland. De sta ten zullen bezwaren en ontwerp be handelen in maart 1978. Het ontwerp volgt op het voorontwerp streekplan Zuid-Holland West, dat het afgelopen voorjaar verscheen. Over dit voorontwerp heeft de provincie be stuurlijk vooroverleg gevoerd, onder andere met de gemeenten. De via de streekcommissies en het secretariaat van de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening (PRRO) georga niseerde inspraak leverde reakties op van 35 werkgroepen met samen ruim 400 deelnemers. Ook van allerlei ande re groepen, instanties en particulieren kwamen reakties. Zoveel mogelijk zijn de resultaten van overleg en inspraak in het nu verschenen ontwerpstreek- plan. In een afzonderlijke bijlage bij het ontwerp zijn alle reakties beantw oord. In het ontwerp-streekplan gaan G.S. voor het centrale verstedelijkte gebied uit van een „vingerstad" met drie vin gers: ontwikkelingsassen van de Haag se agglomeratie naar de Leidse agglo meratie, naar Delft en naar Zoeter meer. Dit gebied zal de plaats moeten zijn voor verdere verstedelijking. Aan eengroeien van de vier grote stedelijke eenheden in dit gebied moet worden voorkomen door een „groene" inrich ting van de tussenliggende gebieden. C.S. willen in de specifiek agrarische gebieden Westland, Bollenstreek en B- driehoek alleen woningbouw toelaten ter opvang van de natuurlijke bevol kingsaanwas daar. Twee kernen in de ze gebieden komen in aanmerking voor het vervullen van een regionale verzor- gingsfunktie: Naaldwijk en de Bollen streek. In het verstedelijkingsgebied Den Haag-Zoetermeer-Delft moeten naar de mening van G.S. drie nieuwe bouw- lokaties komen, tc ontwikkelen tussen 1983 en 1990, met samen bijna 18.200 woningen (en met een reservecapaciteit van nog eens 4300 woningen). Die bouwlokaties zijn Leidschendam- Nootdorp (taakstelling tot 1990 8500 woningen), Zoetermeer-Zuid (5450 wo ningen) en Delft-Delfgauw (4200 woningen). Grote aandacht besteden G.S. in het ontwerp-streekplan ook aan de stads vernieuwing. Bij nieuwbouw zal moe ten worden aangetoond dat een deel daarvan zal worden gebruikt voor di- rekte uitplaatsing uit stadsvernieu wingsgebieden dan wel voor doorstro ming. In het ontwerp komen voorts za ken als de recreatie, de sociaal-culture le voorzieningen, de werkgelegenheid en de milieuzorg uitvoerig aan de orde. Uit deze 16 foto's mochten 7.000 Westcuropese vrouwen hun meest favoriete kapsel kiezen. Uit dit onderzoek van Braun bleek dat kapsel no. 3 het won. Op de tweede en derde plaats volgden kapsel no. 7 en no. 11. Uit een onderzoek, dat Braun Electric heeft gehouden onder 7.000 vrouwen in Engeland, Frankrijk, Duitsland, Nederland, Italië, Spanje en Finland blijkt, dat de Westeuropese vrouw de voorkeur geeft aan een kort en golvend kapsel. Stijl en erg krullend haar zijn het minst populair, vooral als het haar erg kort is. Wat lengte betreft kiezen de vrouwen kort tot halflang haar. Slechts 15% wil echt lang haar. Bij jongere vrouwen ligt dit hoger. Het onderzoek werd verricht door Braun Electric om na te gaan welke haarverzorgingsapparaten in de nabije toekomst de meeste kans van slagen bieden op de Westeuropese markt. SCHOON Tegelijkertijd werd nagegaan hoe vaak de Europese vrouw het haar wast. Het blijkt dat de Britse en Franse vrouwen dit het meest doen en dat het in de zuidelijke landen het minst gebeurt In Finland bijvoorbeeld wast 50% het haar tweemaal per week, terwijl dit in Italië en Frankrijk slechts 9% is. In ons eigen land wast meer dan de helft (52%) het haar eenmaal in de week, 18% komt tot twee wasbeurten per week, 3% grijpt driemaal per week naar de shampoo, terwijl 1% het zelfs vier- tot zesmaal per week doet.

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 54