gemeente informatie Woudhoek-Noord: eengezinswoningen en gestapelde laagbouw (max. 5 lagen) f Langzaam en snel verkeer op gescheiden banen Woningbouw kan starten met een deelplan voor 304 huizen Voor recreatie nieuw standspark waarbij sportvoorzieningen Ter F?; HET NIEUWE STADSBLAD - PAGINA 57 WOENSDAG 23 NOVEMBER 1977 1 'r a 1 J V A 'A3 r> Het wonen wordt de belangrijkste functie in Wondhoek-Noord. By de woningbouw is men er vanuit gegaan dat Woudhoek-Zuid en - Noord tezamen een totale woonwijk Woudhoek zullen opleveren. Maar er is ook rekening mee gehouden dat Woudhoek-Noord de overgang zal gaan vormen van de stadsbebouwing naar het open gebied van Midden-Delfland: in het centrumgebied (bij de verlengde Van Dalsum- laan; zie kaart) komt overwegend gestapelde bouw, terwijl de hoogte naar de randen geleide lijk afloopt in overwegend laagbouw. Nergens hoger dan S lagen of 18 meter. Maar deze geplande woningbouw moet ook een duidelijke rol spelen in het woningbeleid voor geheel Schiedam. Daarom zijn de volgende be leidslijnen opgesteld. 1. de woningbouw moet afgestemd zijn op het in standhouden van een evenwichtige bevol kingsopbouw in heel Schiedam (die dreigt nl. ontwricht te raken). 2. Het scheppen van voldoende en geschikte woonmogelijkheden voor alle bevolkingscate gorieën; ook voor alleenstaanden, bejaarden, gehandicapten, tweepersoonshuishoudens, bui tenlandse werknemers en onvolledige gezinnen. 3. Het bevorderen van de doorstroming van wo ningen in heel Schiedam. 4. Het scheppen van voldoende woningvoor raad, zowel wat aantal als wat verscheidenheid van woontypen betreft, hetgeen noodzakelijk is ■VA:: DUBBEL GRONOGEBRU» :y.: OAEMBAAR OROCN GESTAPELDE LAAGBOUW DUBBEL voor de stadsvernieuwing in andere delen van de stad. Wat de bouwvorm betreft, heeft Schiedam in vergelijking met andere steden wel erg veel flats (meergezinshuizen). Dit geeft beperkingen bij de huisvestingsmogelijkheden, aangezien een meerderheid eengezinswoningen wfl. Bij het woningbehoefte-onderzoek van Rijnmond in 1975 bleek dat 67% van de Schiedammers die willen verhuizen, een eengezinswoning verkiest. Bij een nader onderzoek is echter gebleken dat deze voorkeur niet zozeer het woningtype be treft, als wel de eigenschappen die men een eengezinswoning toedenkt: groot, goed van kwaliteit en indeling, met een tuin en goede omgeving, geen bovenburen, gemakkelijk con tact met de begane grond. Maar deze eigenschappen kan men ook vinden in de zgn. „gestapelde laagbouw" in meerge zinshuizen, die dan niet meer dan 5 bouwlagen mag hebben. De grotere woningen moeten dan een privé buitenruimte van minstens 8 m2 heb ben, terwijl ze direct vanaf de straat bereikbaar moeten zijn. Voor Woudhoek-Noord wordt daarom uitge gaan van 65-70% woningen als eengezinshuis en 30-35% als gestapelde laagbouw in meerge zinshuizen. Daarbij wordt er naar gestreefd dat minstens 75% van de woningen een tuin zal krijgen, of minstens een terras of patio. VARIATIE Wat de woninggrootte betreft wil men, mede ter bevordering van de doorstroming, een cor rectie aanbrengen in de bouwvorm van Schiedam-Noord, waar immers de 4-kamerflat overheerst Daarom streeft men voor de verde ling naar woninggrootte in Woudhoek-Noord naar: 1 2 met één kamer; 2 a 5 met 2 ka mers; 15 k 20 met 3 kamers; 20 25 met 4 kamers; 45 tt 50 met 5 kamers en 10 met 6 kamers. Van het woningbestand moet ca. 5% bejaar denwoning zijn met 2 of 3 kamers, waarvan 60% nabij het winkelcentrum moet liggen. Voor Invaliden is uitgegaan van 3 aangepaste woningen per 100 woningen, met voorkeur 4- en 5-kamerwoningen; liefst op de begane grond en goed bereikbaar, ook per auto. Dan de vraag: verkopen of verhuren. Het woningbehoefte-onderzoek van Rijnmond leidt tot de aanbeveling in Schiedam minstens 25% koopwoningen te realiseren. Er zijn echter mo tieven om dit percentage voor Woudhoek- Noord hoger te stellen. Immers, in het hele Schiedamse woningbestand zijn er relatief wei nig koopwoningen, terwijl er ook in Woudhoek- Zuid maar 28 (3%) vrije sector-koopwoningen zijn tegen 885 (97%) woningwethuurwoningen. Daarom is voor Woudhoek-Noord gekozen voor 40% woningwetwoningen (waaronder 5% „be schutte" eigen woningen met extra subsidie voor de minder draagkrachtigen), 50% premie woningen (in beginsel koopwoningen) en 10% koopwoningen in de vrije sector. In deze drie categorieën wordt zoveel mogelijk de verschei denheid naar grootte en bouwvorm toegepast. Gezien het streven naar een goed woonmilieu en gelet op de gewenste differentiatie naar bouwvorm, grootte, bijzondere functie en fi- nancieringsvorm, wordt gedacht aan een be bouwingsdichtheid van 45 k 50 woningen per ha, wat neer komt op 1.700 1.900 woningen in Woudhoek-Noord. Met de ca. 900 woningen in Woudhoek-Zuid mee, krijgt de hele wijk Woudhoek rond 2.700 woningen, voor ongeveer 8.000 inwoners. Woudhoek-Noord zal volgens het plan voor het autoverkeer ontsloten worden in de eerste plaats via de (eventueel nog aan te leggen) Rijksweg 19, met een parallelweg gelegen in het tracé. Indien de Rijksweg niet wordt aangelegd is gedacht aan een wijkontsluitingsweg daar ter plaatse. Dit is van belang om het snelverkeer buiten de bebouwing te houden. Verder is de wijk bereikbaar via de Van Dalsumlaan en vanuit het oosten door een verbindingsweg met Spaland. De verkeersstructuur in de wijk zelf is gebas- seerd op en hoofdroute voor het autoverkeer (een verzamelweg) en een stelsel van hoofdrou tes voor voetgangers en (brom-)fietsers. In ver band met de veiligheid zal een aantal kruisin gen van deze hoofdroutes ongelijkvloers worden aangelegd. Wanneer Woudhoek-Noord geheel is gerealiseerd, is de verwachting dat in het spitsuur 400 tot 900 auto's over de wijkverza- melweg zullen rijden, die dan hoofdzakelijk wel uit de wijk zelf komen. Dit maakt dat volstaan kan worden met een wijkverzamelweg van één baan met twee rijstroken. Voor het autoverkeer komen zo beschikbaar: 1. de wijkverzamelweg, niet gecombineerd met fiets- en voetpaden; 2. buurstraten met trottoirs, waarop wel lang zaam verkeer komt; 3. woonstraten, uitgevoerd als woonoord. Voor het parkeren in de wijk is rekening ge houden met 1,2 parkeerplaats per woning; bij de verdeling van de parkeerplaatsen is rekening gehouden met de verschillen in bouwvorm. Het langzame verkeer (voetgangers, fietsers en bromfietsers) krijgt speciale aandacht. Daar de Woudweg in het noorden en de Harreweg in oosten in principe alleen bedoeld zijn voor voetgangers/(brom-)fietsers (en voor bestemmings-autoverkeer) en er bovendien af zonderlijke voet- en fietspaden komen naar Woudhoek-Zuid en naar Vlaardingen (een tun nel onder de Rijksweg 19), zal het langzame verkeer de wijk zonder hinder kunnen binnen komen of verlaten. In de wijk zelf komen afge scheiden hoofdroutes voor het langzame ver keer, ondermeer gericht op het voorzieningen- centrum. Eén van deze routes loopt langs een waterpartij en is de belangrijkste verbinding met Woudhoek-Zuid. Gezien de grotere snelheid en daardoor de onveiligheid en de ge luidshinder, krijgen de bromfietsers eigen rou tes en wel één noord-zuid en de ander oost-west. Gelijk met het Bestemmingsplan Woudhoek- Noord is by de gemeenteraad ook ingediend een voorstel om zo spoedig mogelijk over te gaan tot woningbouw in dat gebied. Het bouw plan is reeds voorbereid en draagt de aandui ding „deelplan IA". Het omvat 282 huurwoningen in de woningwet- sektor, die door de gemeente gebouwd zullen worden en later overgedragen aan een woning bouwvereniging en 22 koopwoningen, door de /N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te bouwen volgens de regeling „Beschut eigen wonlngbezit", hetgeen betekent dat ze bedoeld zyn voor minder draagkrachtigen en dat er een extra subsidie voor komt. Indien dit bouwplan IA door de raad wordt goedgekeurd, kan daar mee de woningbouw in Woudhoek-Noord daadwerkelijk beginnen. Het terrein voor dit deelplan IA is 5,2 ha. groot en ligt in het zuid-oosten van Woudhoek- Noord, ruwweg gezegd ten noorden van het Faassenplein en ten oosten van de verlengde Van Dalsumlaan. Via een voetbrug over de ver lengde Van Dalsumlaan komt men direkt in het geplande winkel- en scholencentrum. In het complex van totaal 304 woningen komen 204 eengezinswoningen met tuin of balkon in laagbouw en er zijn 100 meergezinswoningen (waarmee bedoeld wordt gestapelde laagbouw en niet hoger dan 5 lagen) die nabij de Van Dalsumlaan zijn gelegen. De boven gelegen wo ningen in deze meergezinshuizen hebben de huisdeur op een hoger gelegen zg. „ga lerijstraat", die via een hellingbaan en trappen met de begane grond is verbonden met een di- rekte aansluiting op de voetgangersbrug. 18 woningen 3 kamers plus een dakterras en 6 woningen 4 kamers. In de onderbouw van deze meergezinshuizen is rekening gehouden met een ruimte van 180 m2 voor sociaal-culturele aktiviteiten. In het complex komen in totaal 388 parkeer plaatsen en wel 196 carports bij diverse wo ningen, 84 parkeerplaatsen op eigen erf dicht bij de woning en nog 108 plaatsen in het open bare gebied. Bij de indeling van de woonomge ving is het uitgangspunt geweest het mengen van de verschillende funkties binnen de woon straten of woonerven. In het plan komt 0,9 ha. groen, waarin speel- voorzieningen. Ten zuiden van het complex komt een groter groengebied met o.m. een trapveldje. Met de uitvoering van het Bestemmingsplan voor Woudhoek-Noord zal Schiedam een niet onaanzienlijke uitbreiding krygen van het areaal stadsparken. Het uitgangspunt is nJ. dat er per bewoner 80 m2 stadspark voor passief- gerichte recreatieve doeleinden nodig is. Voor een stad als Schiedam komt dat uit op ca. 64 ha. stadspark, doch er is maar 47 ha. aanwezig. Het tekort van 17 ha. stadspark wil men nu GROEN EN WATER '•-'■".s" GROENINDRMGINGEN V L^vu GROEN ELEMENT WATERGANGEN gaan realiseren in Woudhoek-Noord. Het merendeel van dit parkgebied is gedacht in het niet opgespoten gebied dat begrensd wordt door de Woudweg en de Harreweg, ten noorden dus van de gedachte bebouwing van Woudhoek-Noord. Dit is, wat men noemt, een „grootschalig" groenelement met diverse re creatieve voorzieningen als fiets- en ruiterpa den, lig- en speelweiden, wandelgebied met een enkele horecavestiging en verder veel beplan tingen en waterpartijen, eventueel met visgele- genheid. Dit stadspark vormt dan de zo zeer gewenste landschappelijke overgang naar het open ge bied van Midden-Delfland. Dit park krijgt een „groene" verbinding langs de verkeers-luwe Harreweg naar het nu in aanleg zijnde park 1 Kethel en verder naar het Prinses Beatrixpark. Een uitloper van dit park, tussen de woonwijk en het tracé voor de Rijksweg 19, is bestemd voor sportdoeleinden en actieve recreatie. Dit is gedaan omdat het verkeerslawaai van de Rijks weg minder hinderlijk is voor sporters en trim mers dan voor woners. Voor de buitensporten wordt rekening gehou den met een uitbreiding met zes sportvelden met bijbehorende voorzieningen en trainings mogelijkheden, totaal 8 ha. Voor de aanleg van zes tennisbanen met voorzieningen is één ha. gereserveerd en voor de binnensport zal nog één OPENBAAR VERVOER Er is naar gestreefd een belangrijk deel van het personenverkeer af te wikkelen met het op enbaar vervoer. Voor het railvervoer is een spe ciale strook gereserveerd tussen Woudhoek- Zuid en -Noord, waarbij een halte is gedacht in het centrumgebied. Over de wijkverzamelweg komt een buslijn te lopen, indien enigszins mo gelijk op een afzonderlijke busbaan. Deze bus lijn zal eventueel verbinding geven met het mo gelijk later te realiseren spoorwegstation Kethel in de spoorlijn Schiedam-Delft. De halten van bus en openbaar railvervoer zullen vanuit vrij wel alle delen van Woudhoek binnen 500 meter bereikbaar zijn. ha. nodig zijn. De bebouwde oppervlakte mag daarbij niet meer dan 0,4 ha. bedragen. In het bebouwde deel van de wijk komen uiter aard ook groenvoorzieningen. Zo is er centraal in de wijk een wijkpark van enig formaat ge dacht, met uitlopers in twee richtingen. Eén langs een singel en de ander naar het wijkcen trum. In het park zelf komt ruime speelgele- genheid voor kinderen van alle leeftijdsgroe pen, een wat grotere waterpartij met visgele- genheid, beperkte voorzieningen voor de re creatieve sport en dit alles gevat in een geva rieerde beplanting met ook kijk- of siergroen. Daarnaast komt er ook buurtgroen, verspreid over de wijk. Voor de helft is dit buurtgroen ge dacht in' grotere eenheden van tenminste 0,5 ha., waarin naast speelgelegenheid ook trap veldjes komen. Voor blokgroen, als ^linen, aankledingsgroen en beperkte speelgelegenheid voor jonge kinderen dicht bij de woningen, is 4 m2 per inwoner gereserveerd. Het complex omvat 15 verschillende typen wo ningen in 5 grootte-categorieën. We geven de variatie als volgt aan: 128 eengezinswoningen krijgen een tuin; het zijn 18 woningen met 3 kamers, 46 met 4 ka mers en 64 met 5 kamers. 76 eengezinswoningen hebben een balkon en meestal een ingang op de begane grond. Het zijn 54 woningen met 3 kamers, 6 met 4 kamers en 2 woningen met 4 kamers en een tuin; bo vendien 6 galerijwoningen met 3 kamers en 8 galerijwoningen met 4 kamers. Van de 100 meergezinswoningen krijgen 36 wo ningen met 4 kamers van het type maisonnette een tuin en de ingang op de begane grond. Van de boven aan de galerijstraat gelegen woningen hebben 24 1 A 2 kamers, 16 woningen 3 kamers,

Het Nieuwe Stadsblad | 1977 | | pagina 57